کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ ترفند آسان و کاربردی برای مدیریت جیب تان

یکی از مسائلي که دغدغه بسياري از افراد در زندگی‌شان است و جزو یکی از مهم‌ترین آرزوهای زندگی‌ است مدیریت جیب و درآمد و هزينه‌ها يا به اصطلاح ساده تر جوركردن دخل و خرج است. رویای پول پارو كردن در ذهن همه‌ي ما هست، اما قبل از هر چيز بايد بدانيم پول دار شدن با پول دار ماندن تفاوت زيادي دارد. به همين دليل بايد مهارت مدیریت پول را ياد بگيريم که واقعی‌تر است و کمتر با تخیلات سر و کار دارد و البته که یکی از مهم‌ترین راه‌های پول‌دار شدن همین مدیریت هزینه‌ها و درآمدهاست.

مدیریت جیب

پول و زمان دو مفهومي است که نياز است هر كس در زندگی‌ آن را مدیریت کند، بنابراین باید مدیریت کردن آن را آموخته باشد. همه‌ي ما مي‌دانيم پول منبعی است که بسیار محدود است طوری که به سختی یافت می‌شود ، به همین دلیل همه ما تلاش می‌کنیم تا این منابع را بهبود ببخشیم و محدودیت‌های خود را کاهش دهیم. نكته اي كه در اينجا اهميت دارد اين است كه اول بايد منابع مالی را حفظ كنيم و دوم اينكه آن منابع مالی را بهبود بخشيم.

قدم اول نگهداری از منابع مالی است که در اختيار دارید مانند تلاش براي حفظ شغل ، در قدم دوم بايد سعی کنید آن را بهبود ببخشید یعنی با تلاش بیشتر و به کار بردن خلاقیت و نشان دادن توانایی‌های خود میزان درآمد خود را افزایش دهید. به عبارت ديگر به گونه‌اي برنامه‌ریزی کنید که از همان منبع، درآمد بیشتری به دست بیاورید. البته بايستي اين نكته را يادآور شد كه كسب درآمد بیشتر به منزله از هر راهی و به هر طریقی پول درآوردن نيست! پس صادقانه، اصولي و عاقلانه اقدام كنيد.

مطلب مرتبط: ۵ راه پولدار شدن در ایران را بدانید و انجام دهید

در ادامه ۶ ترفند آسان و کاربردی برای مدیریت جیب و درآمد آمده است

توصيه‌هايي كه در ادامه مي‌آيند شما را راهنمايي مي‌كنند تا چگونه با پول‌هايتان برخورد كنيد! چگونه آن را به‌دست آوريد، كجا هزينه كنيد و چطور پس‌انداز داشته باشيد.

۱. میزان درآمد خود را بشناسيد

قبل از هر اقدامي بايد منابع درآمدی خود را شناسایی کنید و آن‌ها را در یک لیست با رقم ريالي آن بنويسيد. در ابتدا مي‌توانيد اين كار را براي يك‌ماه انجام دهيد و هر زمان حرفه‌اي شديد اين برنامه را بصورت سالانه داشته باشيد.

۲. هزینه‌هاي زندگي‌تان را برآورد كنيد

اين كار بسيار ساده‌تر از آن چيزي است كه به نظر مي‌رسد. هزینه‌های زندگي خود را نظير هزینه رفت و آمد، هزینه پوشاک، هزینه تحصیل و ساير هزینه‌های… را مطابق توصيه شماره يك با رقم ريالي آن ليست کنید ، همه هزینه‌ها را با هم جمع کنید تا میزان هزینه‌های ماهانه و بعد هزینه‌های یک سال خود را به دست بیاورید به این کار برآورد هزینه می‌گویند. شايد در ابتدا كمي وقت‌گير باشد اما در بلند مدت نتايج خوبي در بر خواهد داشت.

۳. هزینه‌هایتان را  اولویت‌بندی کنید

در مدیریت جيب بسيار مهم كه بتوانيد هزینه‌هايتان را اولویت‌بندی کنید. براي اين كار بايستي هزینه‌ها را بر مبنای نیازهای اصلی خود و خانواده‌تان اولویت‌بندی کنید. بايد سعی کنید بین آن چیزی که دل‌تان می‌خواهد با آنچه که واقعا مورد نیاز است تفاوتی قائل شد. اين تفاوت مرز بين صرفه جویی و هزينه‌هاي بيهوده را نشان خواهد داد.

مطلب مرتبط: ۱۰۱ ایده کسب و کار کوچک که آینده‌تان را می‌سازد

۴. نگاهتان را به پول بشناسيد

حاضرید براي به دست آوردن درآمد چه مقدار ساعات بيشتري كار كنيد؟ اين كار تعيين نوع ديدشما نسبت به پول و زمان است. شايد نظر شما اين باشد به جاي كاركردن بيشتر از هزينه‌هاي غیر ضروری بكاهيد تا علاوه بر صرفه جویی مالي، زمان در اختيارتان را برای مسائل مهم زندگی و البته رشد و پیشرفت شخصی‌تان خرج كنيد.

۵.  برنامه‌ریزی مالی صحيح داشته باشید

جلوگيري از برخي هزينه‌هاي اضافي در خريدها و حتي در سفر كمك مي‌كند تا حداکثر استفاده را از منبع مالي خود داشته باشيد. با برنامه‌ريزي صحيح مي‌توان گزينه‌هاي هزینه‌آور را حذف كرد، و با تغییرات جزئي در برنامه هم شرایط مالي را بهبود ببخشید هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی كرد. البته بايد يادآور شد كه اين توصيه به منزله خسیس بودن نيست اما ولخرج بودن هم عاقلانه نيست. به عنوان مثال  خريد هديه براي يك دوست نبايد زمان شما را به هدر بدهد، بعد از تعیین زمان چیزی بخرید که ارزش کار شما را نشان دهید نه آن‌که فقط هزینه زیادی داشته باشد. چرا كه هداياي گران قیمت تنها راه نشان‌ دادن قدردانی و یا محبت نیست.

۶.  به پس‌انداز كردن عادت کنید

در مدیریت جيب به جرات مي‌توان ادعا كرد با هر ميزان درآمدي مي‌توان پس‌انداز داشت. اين امر مستلزم اين است كه به صورت هفتگی یا ماهانه مقداری از درآمد خود را كنار بگذاريد (پس‌انداز کنید)، حتی اگر بسيار کم باشد. و هرگز سعي در برداشت و خرج اين مبلغ نكنيد. اين گزينه اگر در لیست هزینه‌های شما باشد به عادتي پسنديده تبديل خواهد شد كه به مرور زمان پشتوانه مالي خوبي را براي شما در بر خواهد داشت.


تحریریه سایت کسب و کار بازده – آتوسا جعفری

بیزینس اینسایدر

۶ ترفند آسان و کاربردی برای مدیریت جیب تان

مدیریت جیب


نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی