کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ توصیه مهم و تجهیزات لازم برای کوهنوردی که باید بدانید

کوهنوردی ورزش/سرگرمی محبوبی است که میلیون‌ها آدم را در تمامی هفت قاره‌ی جهان در طول سال به قله‌های مختلف می‌کشاند. با آنکه عوامل بسیاری وجود دارد که باید موقع راهی شدن برای کوهنوردی لحاظ کرد – مانند آمادگی جسمی، مقطع زمانی سال و مهارت‌های فنی – همیشه با خود داشتن تجهیزات لازم برای کوهنوردی امری ضروری است.

تجهیزات لازم برای کوهنوردی

جهت اطمینان از آنکه به درستی برای اولین (چندمین) سفر کوهنوردی  آماده باشید فهرستی از اسباب و تجهیزات لازم برای کوهنوردی را برای‌تان فراهم آورده‌ایم. همیشه یادتان باشد راهنمای کوهنوردی خود را بررسی کنید تا ببینید دقیقا چه چیزی برای همراه داشتن در این سفر نیاز دارید. بعضی از راهنماها تعدادی از لوازم تکنیکی را به شما معرفی می‌کنند.

تجهیزات لازم برای کوهنوردی

تجهیزات فنی

تجهیزات لازم برای کوهنوردی از نظر فنی آن چیزی است که برای کمک به بالا رفتن از کوه از آن استفاده می‌کنید. این تجهیزات می‌توانند در قالب چیزهایی باشند که می‌پوشید و استفاده می‌کنید تا کمک‌تان کنند عملکرد بهتری در انجام کارهای مختلف مربوط به صعود از خودتان نشان بدهید.

۱. ابزار حمایت (و فرود)

ابزار حمایت یک قطعه تجهیزات فنی است که به استفاده کننده کمک می‌کند فشار را روی طناب بیندازد تا اینکه مانع افتادن همنورد خود بشود.

ابزار حمایت معمولا از فلز ساخته می‌شود و باعث می‌شود در رها کردن میزان مناسبی از طناب برای کوهنوردان جهت استفاده کمترین تلاش و زحمت لازم باشد. وجود آن‌ها معمولا برای بالا رفتن از صخره‌ها یا نماهای یخی لازم است.

بسیاری از راهنماها که تجهیزات کوهنوردی گروهی فراهم می‌کنند ابزار حمایت را نیز برای صعود تامین می‌کنند. در غیر اینصورت می‌توان آن‌ها را اجاره کرد.

مطلب مرتبط: ۲۲ نکته طلایی درباره کوهنوردی برای مبتدیان عاشق کوه پیمایی

۲. کارابین

کارابین حلقه‌ای فلزی – معمولا فولاد – است که یک قسمت از آن باز می‌شود که با فنر پر شده است، و می‌توان از آن برای اتصال و قطع ارتباط سریع قسمت‌های مختلف یک سیستم استفاده کرد، مانند مهار برای طناب.

کارابین‌ها اکثرا برای حمایت و فرود با طناب استفاده می‌شوند چون اندازه و شکل‌شان با نیاز به استفاده از دو رشته طناب متناسب است.

هر نوع سفر کوهنوردی که به استفاده از طناب یا صعود از صخره‌ها نیاز دارد نیازمند استفاده از کارابین است. این وسایل را معمولا می‌توان از اکثر فروشگاه‌های ورزشی خریداری کرد و داشتن آن‌ها برای اهداف دیگر نیز مفید است.

۳. کرامپون یا یخ شکن

کرامپون‌ها ابزار فلزی تیغه و سخمه داری است که می‌توان با بند به زیر کفش وصل کرد تا از لغزش بر روی یخ و برف هنگام یخنوردی جلوگیری شود. آن‌ها معمولا از آلیاژ فلزی ساخته می‌شوند و در ته‌شان تیغه‌هایی دارند که به پوشنده‌ی آن‌ها کمک می‌کنند از سطوح یخی صعود کند و بر روی یخ و برف بتواند تعادل خودش را حفظ کند.

کرامپون معمولا با استفاده از یک سیستم اتصال به کفش کوهنوردی وصل می‌شود، که بسته به نیاز استفاده کننده متفاوت است.

این ابزار را معمولا می‌توان از فروشگاه‌های ورزشی تهیه کرد، هرچند بعضی از راهنماها در صورتی که دستمزدشان شامل فراهم کردن ابزار شخصی نیز باشد آن‌ها را برای شما تهیه می‌کنند.

۴. تجهیزات نجات یخ‌کافت

تجهیزات نجات یخ‌کافت وقتی روی یخ و برف حرکت می‌کنید یا روی هر سطحی که ممکن است گودال‌ها یا چاله‌هایی داشته باشد که احتمالا افتادن کوهنورد در آن‌ها وجود دارد بسیار ضروری هستند.

جعبه‌ی نجات یخ‌کافت اصلی شامل یک قرقره‌ی سبک، قفل، و کارابین‌های بدون قفل، طناب نایلونی، قلاب، مهار برفی/یخی و تبرهای یخنوردی.

بسیاری از این‌ها معمولا در یک سفر کوهنوردی توسط راهنمای سفر فراهم می‌شود.

مطلب مرتبط: ۸ نکته اساسی که باید درباره کوهنوردی بدانید

۵. ابزار مهار

ابزار مهار عموما برای سفرهای کوهنوردی لازم هستند که شامل صعود یا فرود از کوه می‌شوند.

آن‌ها فرد کوهنورد را به یک طناب یا نقطه‌ی قابل اتکا وصل می‌کنند و معمولا از ترکیب پارچه و نایلون ساخته می‌شوند که دور هر کدام از پاها و همچنین کمر می‌پیچنند.

ابزارهای مهار را معمولا می‌توان از فروشگاه‌های ورزشی تهیه کرد، هرچند بعضی از راهنماهای سفر، در صورتی که کرایه آن در دستمزدشان لحاظ شده باشد، چنین تجهیزاتی را برای‌تان فراهم می‌آورند.

۶. تبرهای یخ نوردی

تبر کوهنوردی یک ابزار چند منظوره است که در اکثر سفرهای کوهنوردی استفاده می‌شود که در آن‌ها باید از یک آبشار یخی بالا کشید یا از یک یخچال عبور کرد.

وقتی یک یخچال یا پهنه‌ی یخی را در می‌نوردیم، ممکن است از یک تبر یخ‌نوردی استفاده کنیم که کمک می‌کند تعادل‌مان را روی یخ حفظ کنیم. در آبشارهای یخی یا روی یک یخچال پرشیب‌تر، معمولا از آن‌ها به عنوان روشی برای تضمین تعادل روی یخ و بالا کشیدن به سمت نوک و بالای سطوح استفاده می‌شود.

۷. طناب

هر سفر کوهنوردی که شامل کلنجار رفتن با سطح شیب‌دار، صعود یا فرود از صخره باشد به استفاده از طناب نیاز دارد. دو نوع اصلی طناب برای این فعالیت‌ها وجود دارد: دینامیک و استاتیک.

طناب دینامیک از همه برای صعود بهتر است چون ارتجاعی‌تر است، که در صورت سر خوردن یا افتادن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. طناب استاتیک سفت‌تر است و برای فرود آمدن بهتر است. کوهنوردان معمولا بهتر است حدود ۶۰ متر طناب به همراه داشته باشند که بین ۸ تا ۱۰ میلی متر قطر داشته باشد.

طناب‌ را می‌توان در اکثر فروشگاه‌های ورزشی پیدا کرد و خرید، هرچند اکثر راهنماها در حین سفر کوهنوردی طناب در اختیار شما قرار می‌دهند.

۸ . البسه و بسته‌ی لوازم

همراه داشتن انواع البسه‌ی درست و مناسب برای داشتن سفر کوهنوردی موفق یک ضرورت است. در حالی که اقلام دقیقی که ممکن است برای بسته بندی کردن و همراه داشتن نیاز داشته باشید به فصل سال بستگی دارد و جایی که می‌خواهید صعود انجام دهید، اما چند دست لباس و بسته‌ی لوازم عموما فارغ از مقصدتان چیزی ضروری و اجتناب ناپذیر هستند.

یادتان باشد همیشه با راهنما چک کنید و ببینید برای سفر پیش روی‌تان دقیقا به چه البسه‌ای نیاز دارید.

۹. کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یکی از ابزارهای امنیتی ضروری برای سفر کوهنوردی است. این وسیله به حفاظت از سر شما در برابر افتادن‌ها یا افتادن چیزهایی از بالا روی سرتان کمک می‌کند.

برای اکثر ماجراجویی‌های مربوط به کوهنوردی به یک کلاه ایمنی سبک نیاز دارید، هرچند در مواردی که باید صخره نوردی‌های زیادی انجام دهید نوع سنگین‌تر و سخت‌تر آن ممکن است گزینه‌ی بهتری باشد.

می‌توانید کلاه ایمنی را از اکثر فروشگاه‌های لوازم ورزشی خریداری کنید.

۱۰. کفش کوهنوردی

نباید این‌ها را با کفش‌های پیاده روی اشتباه گرفت، چون کفش‌های کوهنوردی بلندتر، ضخیم‌تر و سفت تر هستند و به طور ویژه برای مانور دادن در زمین‌های شیب‌دار طراحی شده‌اند. همچنین طوری طراحی شده‌اند که درست توی کرامپون‌ها قرار می‌گیرند.

کفش‌های کوهنوردی معمولا از چرم، پلاستیک، یا مواد ترکیبی مانند کِولار استفاده می‌شوند. آستر داخلی‌شان را می‌توان برداشت، که موقع خیس شدن می‌شود آن‌ها را درآورد و خشک کرد.

اکثر راهنماها پوشیدن چنین کفش‌هایی را برای سفرهای کوهنوردی الزامی می‌دانند. می‌توانید در اکثر فروشگاه‌های لوازم ورزشی کفش کوهنوردی را تهیه کنید.

۱۱. دستکش کوهنوردی

دستکش‌های کوهنوردی به طور ویژه‌ای برای گرم و خشک نگه داشتن دست‌ها طراحی شده‌اند و در عین حال چابکی لازم برای گرفتن و صعود کردن را نیز برای‌تان فراهم می‌آورند.

اینکه چه نوعی را تهیه می‌کنید به ترجیحات شخصی خودتان و همچنین مکانی که قصد صعود  از آن را دارید بستگی دارد. انواع سنگین‌تر آن ممکن است برای قرار گرفتن‌های طولانی مدت در معرض دمای بسیار سرد لازم باشد، و نوع سبک‌تر آن در صورتی نیاز است که قرار باشد گره بزنید و یا گره‌های روی طناب را تنظیم کنید.

می‌توانید دستکش‌های کوهنوردی را نیز از فروشگا‌ه‌های لوازم ورزشی تهیه کنید.

۱۲. عینک آفتابی و ضد آفتاب

چه سفر کوهنوردی‌تان فقط یک روز طول بکشد یا یک ماه تمام، مدت زمان زیادی را به صورت محافظت نشده در برابر تابش نور خورشید قرار خواهید داشت.

عینک‌ آفتابی به شما کمک می‌کند در دل تابش‌ شدید پرتوهای خورشید نیز پیش پای خود و ادامه‌ی مسیرتان را به راحتی ببینید. مشکلی که اغلب در رابطه با یخچال‌ها و سطوح صخره‌ای به وجود می‌آید. حتما نوع پلاریزه‌دار مناسب را از فروشگاه‌های ورزشی معتبر خریداری کنید.

ضد آفتاب نیز برای جلوگیری از آفتاب سوختگی مهم است. بسته به جنس پوست‌ صورت‌تان به اس‌پی‌اف 50 یا بالاتر نیاز خواهید داشت.

تجهیزات متفرقه

در کنار ابزار فنی و البسه، چند قلم مهم دیگر نیز وجود دارد که باید برای اطمینان از موفقیت در سفر کوهنوردی‌تان همراه داشته باشید.

۱۳. وسایل چادر زدن

اگر قرار است راهی سفر کوهنوردی شوید که بیش از یک روز طول می‌کشد و برنامه‌ای برای ماندن در یک کلبه یا پناهگاه کوهستانی ندارید، در نتیجه چادر زدن بهترین گزینه خواهد بود. داشتن وسایل چادرزدن برای انجام این کار بسیار حائز اهمیت است.

راهنمای کوهستان توصیه می‌کند یک چادر چهار فصل، کیسه خواب و لوازم پخت و پز با خودتان بردارید.

بعضی از راهنماها تمام یا بعضی از این لوازم را در سفر فراهم می‌کنند اما حتما پیش از رزرو کردن این مسئله را با آن‌ها چک کنید.

۱۴. کوله پشتی

در یک سفر کوهنوردی چیزهای بسیاری هست که باید حمل شود از خوراکی گرفته تا لوازم و دوربین و وسایل شخصی. اکثر راهنماها از شما می‌خواهند یک کوله‌ی ۳۰ تا ۵۰ لیتری با خودتان ببرید تا بتوانید تمام لوازمات و وسایل ضروری را داخل آن بگذارید. این کوله‌ها باید نسبتا سبک، پوشیدن‌شان راحت و ضد آب باشند.

می‌توانید کوله پشتی کوهنوردی را از هر فروشگاه لوازم ورزشی تهیه کنید.

۱۵. بطری‌های آب و قرص‌های تصفیه‌ی آب

اکثر راهنماها از شما می‌خواهند دست کم یک بطری یک لیتری آب برای استفاده‌ی شخصی همراه خود ببرید.

قرص‌های تصفیه‌ی آب نیز ممکن است برای سفرهای طولانی‌تر که امکان حمل آب به میزان لازم وجود ندارد به کار بیاید.

سایر تجهیزات

همیشه از راهنمای خود بخواهید فهرست کاملی از اقلام مورد نیازتان برای بسته بندی به شما بدهد چون هر تجربه‌ی کوهنوردی منحصر به فرد است و ممکن است اقلامی را نیاز داشته باشد که در بین موارد بالا وجود ندارد. در ادامه فهرست کوتاهی از اقلام نسبتا همه‌جا موجود به شما ارائه می‌کنیم که می‌توانید از آن‌ها برای هر نوع سفر و گردش کوهنوردی استفاده کنید.

– کارت ملی یا گذرنامه

– بیمه‌نامه / دفترچه بیمه

– پول نقد به واحد ارزی محل مورد نظر یا کارت اعتباری

– جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی شخصی

– لوازم بهداشتی

– دوربین و باطری‌های اضافه


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: explore-share

۱۵ توصیه مهم و تجهیزات لازم برای کوهنوردی که باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی