کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ تجربه منحصربه فرد در ایران که هر توریستی باید امتحان کند

ایران جاذبه‌ها و اماکن توریستی بسیاری دارد که هیچ توریستی دلش نمی‌خواهد از دست‌شان بدهد. اما سفر فرهنگی به تمام نقاط ایران امکانی را فراهم می‌کند که به سفر کمی جنبه شخصی‌تر داده شود و به شما به عنوان یک توریست اجازه می‌دهد در بین مردم باشید و احساسی مثل یکی از آدم‌های محلی را تجربه کنید. در ادامه ۱۰ تجربه منحصربه فرد در ایران که هر توریستی باید امتحان کند آمده است.

۱۰ تجربه منحصربه فرد در ایران که هر توریستی باید امتحان کند

۱. بازدید از زورخانه

زورخانه‌ی ایرانی که به معنی “خانه‌ی زور و نیرو” است یک باشگاه باستانی است که مردان در آن تمرین‌هایی انجام می‌دهند که می‌توان آن را تلفیقی از هنرهای رزمی و یوگا توصیف کرد. این سنت چند قرنه بر مبنای مبارزه و نبرد است، که اکثر تجهیزات آن هم بر همین اساس شکل گرفته‌اند. مردان که در یک گودال دایره‌ای ایستاده‌اند با ریتم و ضرباهنگی که مرشد، یا پیر و رهبر،‌ که در صدر می‌نشیند و اشعاری از حافظ یا شاهنامه را می‌خواند و ضرب و زنگ خود را به صدا در می‌آورد، تولید می‌کند حرکاتی را انجام می‌دهند. با این که زورخانه به طور سنتی فقط محلی برای مردان است، زورخانه‌ی صاحب‌الزمان یزد به زنان نیز اجازه‌ی تماشا می‌دهد. شک نکنید این تجربه‌ی مراقبه مانند یکی از به یادماندنی‌ترین تجربه‌هایتان خواهد بود.

تجربه منحصربه فرد در ایران

مطلب مرتبط: ۱۱ دلیل که مردم جهان باید عاشق ایرانی ها باشند

تجربه منحصربه فرد در ایران ۲: شرکت در یک نمایش یا کنسرت

تهران نمایش‌های فراوانی دارد که می‌توان هر شب هفته به تماشای آن‌ها رفت. و هرچند اغلب بازیگران ایرانی معروف در آن‌ها نقش ایفا می‌کنند، قیمت بلیت‌ها کاملا معقول است. به تماشای یک نمایش فارسی یا شاید تفسیر یکی از کارهای وودی آلن بروید. فارسی بلد نیستید؟ به زبان جهانی موسیقی رو کنید و به جای آن به یک کنسرت بروید. چه سنتی باشد، چه پاپ، یا ارکستر ملی، خیلی راحت می‌توانید چیز منحصر به فردی را در یکی از مکان‌های متعدد  مربوط به کنسرت در اطراف شهر پیدا کنید.

۳. شرکت در یک فستیوال

تجربه منحصربه فرد در ایران

فستیوال‌های فرهنگی و مراسم مذهبی بسیاری در سرتاسر ایران وجود دارد که ممکن است به آن‌ها علاقمند باشید. از جمله‌ی آن‌ها می‌تواند فستیوال‌ نوروز یا مراسم عاشورا باشد، که از همه بهتر در یزد شاهد آن هستیم، یا در لرستان که محلی‌ها در مراسمی به نام خره مالی شرکت می‌کنند و در آیینی جهت گرامیداشت شهادت امام حسین (ع) به بدن خود گل می‌مالند. در جای دیگر، جشن گلاب کاشان در بهار موجب  التذاذ بینی و چشم است. سعی کنید بفهمید در طول اقامت شما چه فستیوال‌ها و مراسمی در کشور برگزار می‌شوند.

مطلب مرتبط: نمادهای ایران باستان: ۶ نماد باشکوه و اسرارآمیز ایران باستان

تجربه منحصربه فرد در ایران ۴: کشف اسرار محله‌ی زرتشتیان یزد

۱۰ برترین تجربه غیر توریستی در ایران

محله‌ی زرتشتیان یزد حقیقتا مسحور کننده است. با نگاهی به کلون‌های در، درختان سرو، شمع‌ها، طاق‌ها، و نیمکت‌ها، مشخص می‌شود که هر بخشی بسیار آگاهانه طراحی شده‌ است. اما، یکی از بهترین ویژگی‌های موجود کوچه‌ی آشتی‌کنون است که تعداد زیادی از آن در این محله وجود دارد. این “کوچه‌های خوش و بش” بسیار باریک هستند، گاهی تا حدودی که فقط برای عبور یک نفر جا دارند. فکر نهفته در پشت ایجاد چنین کوچه‌هایی آن بوده است که اگر دو نفر با هم قهر باشند و در اینجا از کنار هم رد شوند، به هم برخورد کنند و مجبور شوند با هم حرف بزنند و از این طریق آشتی کنند.

۵. امتحان کردن غذای خیابانی در لشکرآباد اهواز

مردم اهواز علیرغم سختی‌هایی که در طول هشت سال جنگ تحمل کرده‌اند و تحمل شرایط نامساعد آب و هوایی این روزها، بسیار شاد و سرزنده‌ هستند. یکی از بهترین مکان‌ها برای نظاره‌ی این حالت سرخوشی لشکرآباد است، خیابان درازی که گوشه و کنار آن پر از غذاهای خیابانی خوشمزه است. فلافل، سمبوسه‌های پر ادویه و مرغ سرخ‌کرده همه داغ و تازه سرو می‌شوند و خودروها موسیقی بندری پخش می‌کنند، نوعی  موسیقی که از بالا تا پایین خیابان شنیده می‌شود و مختص مردم جنوب است. شب به این خیابان بروید، فلافل خود را انتخاب کنید، و انرژی خوبی را که در آنجا وجود دارد هنگام گفتگو با دوستان محلی سر بکشید.

تجربه منحصربه فرد در ایران ۶: چادر زدن در کویر

تجربه منحصربه فرد در ایران

وقتی می‌توانید شب را زیر نور ستارگان بگذرانید چرا آن را در یک هتل چهار ستاره سپری کنید؟ به کویر مرنجاب که خارج از کاشان قرار دارد سر بزنید، جایی که می‌توانید چادر بزنید یا اگر اهل بیرون ماندن از خانه هستید اما از طرفی هم دوست دارید از کمی امکانات مجلل برخوردار باشید، در یک موتل محلی اقامت کنید. اگر اطراف یزد هستید، به سمت زین‌الدین راهی شوید و زندگی تاجران کاروان جاده‌ی ابریشم را در یک کاروانسرای ۴۰۰ ساله تجربه کنید. آتش روشن کنید یا به همراه یک ستاره شناس به ستارگان خیره شوید. به هر طریق، سر گذاشتن زیر یک آسمان پر از ستاره شبی فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد زد.

۷. رفتن به یک تور غذای ایرانی

غذا همه را با هم متحد می‌کند، و برای یادگرفتن درباره‌ی فرهنگ‌ها چه راهی بهتر از شکم‌تان؟! تور غذای ایران در تهران، به رهبری دو بانوی عاشق غذا و مسافرت به نام‌های شیرین و متین، تورهای آشپزی ارائه می‌دهد که در آن برای یاد گرفتن درباره‌ی مواد غذایی ایرانی سنتی راهی بازار می‌شوند و بعضی از تازه‌ترین اقلام را انتخاب می‌کنند و بعد به آشپزخانه‌شان بر می‌گردند و در آنجا شما می‌توانید با تهیه‌ی غذاهای مختلف تمرین آشپزی کنید. این برنامه که فقط نصف روز طول می‌کشد، تجربه‌ای تمام عیاری از آشپزی اصیل ایرانی است.

تجربه منحصربه فرد در ایران ۸: گشت زدن در تهران قدیم

هرچند ممکن است باور آن سخت باشد، اما بخش‌های جنوبی تهران زمانی شمالی ترین بخش‌ها بودند. به نظر می‌رسد محله‌هایی مانند سنگلج، با کوچه‌های باریک و پرپیچ و خمش، و عودلاجان، محله‌ای که سابقا محله‌ی یهودی‌ها بوده است، در بستر زمان یخ زده‌اند چون سبک زندگی در آن‌ها به روال قبل ادامه پیدا کرده است. در بین گنجینه‌هایی که در اینجا می‌توانید بیابید، از کنیسه‌های متعدد، اولین بانک ایران (که بعدا به یک قهوه خانه تبدیل شد)، یک درخت چنار ۹۰۰ ساله، حمام‌های عمومی که هنوز دایرند، و قصرهای قدیمی زیبا می‌توان نام برد.

۹. شبی را با عشایر گذراندن

۱۰ برترین تجربه غیر توریستی در ایران

از مسیر مرسوم خارج شوید و به دل یک فرهنگ کوچک بزنید. چند ساعتی را که بیرون از شیراز برانید، می‌توانید ایل عشایر قشقایی را پیدا کنید. این عشایر امروزه نیمه اسکان یافته‌اند، و کمی با سبک زندگی مدرن‌تر خودشان را وفق داده‌اند، اما همچنان زمستان‌ها به جنوب شیراز کوچ می‌کنند. با این که ندانستن زبان یک مانع به شمار می‌رود اما قشقایی‌ها علاقمند هستند که با گردشگران و خارجی‌ها تعامل داشته باشند و فرهنگ و رسوم چندین قرنی خود، مانند گلیم بافی، را با آن‌ها به اشتراک بگذارند.

۱۰. برگشتن به طبیعت

۱۰ برترین تجربه غیر توریستی در ایران

آخر هفته‌های ایرانی‌ها یعنی بیرون زدن از زندگی شهری و راهی طبیعت شدن، حتی اگر فقط برای چند ساعت باشد. با داشتن یک جغرافیای متنوع، بسته به این که در کجای کشور باشید، علاوه بر بسیاری از جاهای دیگر می‌توانید به ساحل، جنگل، کویر، کوه، دره، یا آبشار بروید. بعضی از بهترین مسیرهای پیاده‌روی در کشور را چک کنید – تمام آنچه نیاز دارید یک جفت کفش راحت و یک کوله‌پشتی است. اگر در زمستان به ایران سر می‌زنید اسکی کردن در خارج از تهران نیز گزینه‌ی خوبی است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: theculturetrip

۱۰ تجربه منحصربه فرد در ایران که هر توریستی باید امتحان کند


 

برچسب ها

بازده

 1. وحدت ترابی گفت:

  عااااااااااااااااااااااااااااااالی
  شاد باشید
  وحدت

  • مدیر سایت گفت:

   سلام و درود فراوان
   بسیار سپاسگزاریم.
   شما هم شاد و تندرست و پیروز باشید همیشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی