کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سقف شیشه ای تبعیض جنسیت

از همان بچگی شنیدیم “پسرا شیرن، مثه شمشیرن، دخترا موشن، مثه خرگوشن”. از همان تکلیف قدرت پسر و ضعف دختر را مشخص کردیم. از همان بچگی، یک سقف شیشه ای بالای سر دخترهایمان، زنان شاغل آینده، گذاشته‌ایم که نه می‌توانند آن را ببینند و نه می‌کوشند آن را بشکنند. پسرها، شیر می‌شوند، سلطان جنگل می‌شوند، همین شیرها در بزرگسالی “آقای مدیر” می‌شوند، همین می‌شود که وقتی در یک مصاحبه‌ی کاری شرکت می‌کنیم به دنبال “آقای مدیر” می‌گردیم. تصور اغلب مان از یک کارخانه دار، مرد است؛ تصورمان از صاحب رستوران‌های زنجیره‌ای، مرد است؛ تصورمان از خلبان، تکاور، نیروی ویژه، فوتبالیست، نجار، راننده اتوبوس و… باز هم مرد است.

سقف شیشه ای

وقتی از دوران کودکی، دختران را به “خاله بازی” و پسران را به “ماشین بازی” سوق می‌دهند، لطافت را به دختران می‌آموزند و استقلال را به پسران. پایه‌ی این دیوار را کج می‌چینند و روی همین ستون، سقفی شیشه‌ای بنا می‌کنند. سقفی که زیرش افت دارد مردان، زیر دست زنان کار کنند.

پدیده‌ی”دست نیافتن زنان به سطوح عالی مدیریت” را به اصطلاح “سقف شیشه ای” می‌گویند.

این اصطلاح، نخستین بار در وال استریت ژورنال و برای بیان نابرابری‌های جنسیتی به کار رفت. بعدها در بررسی‌های پیشرفت سازمانی زنان و مشاهده‌ی تبعیض‌ها، کاربرد این اصطلاح پررنگ تر شد. سقف شیشه‌ ای در سطوح بالای درآمدی بیشتر از سطوح پایین درآمدی بروز می‌کند. بدین معنا که کارمندان زن در گروه‌های پردرآمد، در مقایسه با هم ترازان مرد خود، حقوق کمتری دریافت می‌کنند. بازدارنده‌های تبعیض آمیزی که در راه دستیابی زنان به پست‌های عالی سازمانی وجود دارد، موجب می‌شود رشد و بالندگی‌شان به دلایلی نامرئی و ناروشن، نتیجه‌ی مطلوب را در پی نداشته باشد. جایی که دست‌هایی نامرئی زنان را عقب می‌شکند، سقف شیشه‌ ای دارد. زنانی توانمند و شایسته به سطوح عالی سازمان می‌نگرند، می‌دانند که جایگاهشان بالاتر از موقعیت فعلی‌شان است، ولی موانعی نامشهود، سد راهشان می‌شود و قدرت شکستن این سقف شیشه‌ ای را از آنها می‌گیرد.

از عوامل پدیدآورنده‌ی سقف شیشه‌ ای می‌توان به نابرابری‌های جنسیتی، کلیشه‌های سنتی، تقابل کار و خانواده، شبکه‌های ارتباطی غیر رسمی، انگاره‌های منفی ارزش گذاری، مدیریت مردسالارانه، و تعصب‌های استخدامی اشاره کرد.

باورهای زیر را دور بریزید تا سقف شیشه‌ ای را بشکنید:

  • زنان، بسیار عاطفی هستند و برای پست‌های عالی مدیریت مناسب نیستند.
  • زنان، مهارت‌های مدیریتی کمتری نسبت به مردان دارند.
  • زنان، اشتیاق لازم برای پیشرفت در کسب وکار را ندراند.
  • زنان نمی‌توانند کارشان را به امور خانه و خانواده ترجیح دهند.
  • زنان، قابل اعتماد نیستند و باید توانمندی‌هایشان را ثابت کنند.
  • زنان، فقط مادر و کدبانو هستند.
  • زنان، شکننده، آسیب پذیر، وابسته و زودرنج هستند.
  • زنان باید مطیع و تابع باشند.

آینده در دستان انسان‌های توانمند و خودشکوفا است. زنانی و مردانی شایسته و موفق.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: لایف هک

تبعیض جنسیت


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی