کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ مرحله تبدیل مشتری راغب به مشتری واقعی از طریق سایت شرکت

برای تبدیل تبدیل مشتری راغب به مشتری واقعی از این استراتژی چهار مرحله‌ای استفاده کنید. در جهانی که همه چیز آن به یکدیگر متصل است، راه‌های مختلفی وجود دارند که کسب و کارها از طریق آن‌ها می‌توانند محصولات‌شان را در اینترنت به مصرف کننده عرضه کنند و به خریداران بالقوه دست پیدا کنند. در این شرایط، دست‌کم انتظار می‌رود کسب و کار‌ها (چه کوچک و چه بزرگ) یک وب‌سایت رسمی برای خود داشته باشند.

داشتن یک وب‌سایت رسمی برای موفقیت کلی کسب و کار‌تان بسیار ضروری است. این وب‌سایت به کسب و کار‌تان کمک می‌کند سطح مشتریان را از طریق ترویج و تبلیغ محصولات یا خدمات‌تان بالاتر ببرد، بتواند در شرایط مساوی با دیگران به رقابت بپردازد، و هم‌چنین، به مزایای دیگری از جمله افزایش سطح اعتبار و اعتماد پذیری دست پیدا کند.

تبدیل مشتری راغب به مشتری واقعی

وب‌سایت شما باید بر اساس درک مخاطب هدف و نیازهای آن شکل بگیرد

نخستین گام برای فراهم کردن شرایط مورد نیاز جهت حضور قدرتمند در دنیای اینترنت، درک مخاطبان کلیدی و هم‌چنین، درک این مسئله است که چرا آن‌ها باید به وب‌سایت‌تان سر بزنند. هنگامی که مخاطبان مختلف و هم‌چنین، عواملی را که باعث افزایش انگیزه‌شان می‌شود، شناسایی کردید، با استفاده از فنون و ابزارهای مختلف می‌توانید شرکت خود را بیش از پیش در معرض دید مصرف کنندگان قرار دهید و عملکرد کلی وب‌سایت شرکت‌تان را نیز بهبود ببخشید.

در ادامه‌ی این مقاله، به بررسی دقیق‌تری از چند استراتژی کلیدی می‌پردازیم: استفاده از فرم‌های اینترنتی برای ایجاد لید، استفاده از ویجت در وب‌سایت، استفاده از بسترهای تبلیغاتی پولی (غیر رایگان)، و سایر اقدامات مناسب بر بستر اینترنت.

برای دستیابی به لید و تبدیل آن‌ها به مشتری واقعی ، ۴ استراتژی زیر را در کسب و کار‌تان پیاده‌سازی کنید.

مطلب مرتبط: ۶ نکته برای حفظ تعامل مشتریان با برند در شبکه های اجتماعی

تبدیل مشتری راغب به مشتری واقعی

۱. برای درک نیازهای مشتری از فرم‌های ایجاد لید استفاده کنید

استفاده از فرم‌های جذب مشتری یکی از روش‌های رایجی است که مصرف کنندگان از طریق آن می‌توانند اطلاعاتی را درباره‌ی یک محصول یا خدمات به صورت آنلاین از شرکت مورد نظر درخواست کنند. این فرم‌ها می‌توانند شامل یک پرسشنامه یا یک فرم قابل کلیک باشد که مصرف کننده از طریق آن داده‌ها و / یا اطلاعات تماس خود را وارد می‌کند تا شرکت مورد نظر بتواند به درخواست وی رسیدگی کند و پاسخ مناسب را به وی ارائه دهد.

داشتن یک فرم ایجاد لید بر روی وب‌سایت دو فایده‌ی جداگانه برای کسب و کار‌تان به همراه دارد. نخست این‌که، این فرم لیدهای واجد شرایط را به تیم فروش‌تان معرفی می‌کند. لیدهای واجد شرایط همان مصرف کنندگانی هستند که به محصولات یا خدمات‌تان علاقه‌ی واقعی پیدا کرده‌اند. فایده‌ی دوم این‌که، فرم‌های ایجاد لید داده‌های ارزشمندی را برای سایر مسائل نیز فراهم می‌کنند. برای مثال، آن‌ها در درک بهتر مصرف کنندگان به شما کمک می‌کنند؛ از جمله این‌که آن‌ها چگونه و کجا با محصولات با خدمات‌تان آشنا شده‌اند؛‌ هم‌چنین، این فرم‌ها کمک‌تان می‌کنند بخش‌هایی از وب‌سایت‌تان، نظیر نحوه‌ی پیمایش وب، را که به اصلاح و تغییر نیاز دارند، شناسایی کنید.

فرم‌های ایجاد لید معمولا مسائلی فراتر از نام و آدرس ایمیل آدم‌ها را از آن‌ها می‌پرسد – این اطلاعات به شخصی‌سازی فرایند پیگیری درخواست‌های آن‌ها و القای حس ارزشمندی به مشتریان بالقوه کمک می‌کند – ولی درک این مسئله که در خصوص اطلاعات درخواستی از آدم‌ها چه کارهایی را باید انجام داد و چه کارهایی نباید انجام داد، بسیار حائز اهمیت است.

پرسیدن سوال‌های بیش از اندازه ممکن است مشتری بالقوه را نگران کند و باعث شود از پاسخ دادن به آن‌ها پشیمان شود؛‌ از طرفی دیگر، پرسیدن چند سوال محدود و ناکافی نیز شانس‌تان را در فروش موفق محصولات و خدمات‌تان به آن‌ها کاهش می‌دهد. هنگام طراحی فرم ایجاد لید، لازم است اهداف‌تان را با نیازها و آرزوهای مشتری هدف هماهنگ کنید – این فرم باید به شما امکان بدهد اطلاعات کافی و مناسبی را به دست بیاورید تا بی‌آن‌که مشتری بالقوه را نگران کنید و وی را از دست بدهید، بتوانید نیازهای وی را به خوبی درک کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ راه هوشمندانه برای مدیریت زمان انتظار مشتریان برای خدمات

۲. مطمئن شوید وب‌سایت‌تان با همه‌ی پلتفرم‌ها سازگار است

وقتی صحبت از استفاده از اینترنت به میان می‌آید، هر آدمی دارای سطح متفاوتی از درک این پدیده است. به همین خاطر نیز وب‌سایت شما باید ساده، منظم، و کاربر پسند باشد.

باید به راحتی بتوان در تمام بخش‌های وب‌سایت حرکت کرد و اطلاعات لازم را به دست آورد – یعنی به آسانی بتوان اطلاعات را پیدا کرد؛ نحوه‌ی طراحی وب‌سایت باید در خدمت کاربر باشد، و نباید باعث گیج شدن وی شود. با امتحان کردن راه‌های مختلف برای شناسایی آسان‌ترین و راحت‌ترین طراحی وب‌سایت برای هر یک از بازدیدکنندگان‌تان، می‌توانید از رضایت و خشنودی مشتریان بالقوه‌تان اطمینان حاصل کنید. میزان کارایی فرم‌ها، پیوندها (لینک‌ها)، و سایر محتوای مربوط به سایت را بررسی کنید. این اطلاعات تا چه حد برای مخاطب مفید هستند؟ آیا فرم‌های موجود در سایت به سرعت بارگذاری می‌شوند؟ پیوندها و محتوای مربوطه تا چه میزان برای مخاطب مفید هستند؟ آیا آن‌ها مصرف کنندگان را در تصمیم گیری برای خرید محصولات یا خدمات‌تان متقاعد می‌کنند؟‌

به خاطر بسپارید، آدم‌ها وب‌سایت شما را با دستگاه‌های مختلفی مشاهده می‌کنند – لپ‌تاپ، تبلت، گوشی، و غیره. وب‌سایت‌تان را فقط برای خریداران آنلاینی که از رایانه استفاده می‌کنند، طراحی نکنید؛ بسیاری از آدم‌ها با استفاده از تبلت یا گوشی هوشمند نیز به سایت‌تان دسترس پیدا می‌کنند. همه‌ی کاربران، چه آن‌هایی که از رایانه استفاده می‌کنند و چه آن‌هایی که از دستگاه‌های همراه، باید بتوانند به راحتی در سایت‌تان به دنبال اطلاعات و محتوای مورد نیاز خود بگردند.

اگر فردی از طریق مرورگر / دستگاهی وارد وب‌سایت‌تان شود، در حالی که وب‌سایت شما برای این مرورگر / دستگاه بهینه‌سازی نشده باشد؛ این فرد کل مجموعه‌ی کسب و کار‌تان را زیر سوال خواهد برد. وی فکر می‌کند کسب و کار‌تان تاریخ گذشته است، و ممکن است وب‌سایت‌تان را ترک کند و به سمت وب‌سایت‌های رقیب جذب شود؛ وب‌سایت‌هایی که شاید امکانات بهتری به کاربرد ارائه می‌دهند.

۳. امکانات گفتگوی زنده و / یا فرصت‌هایی برای تعامل اجتماعی ارائه کنید

بازدیدکنندگان وب‌سایت‌تان ممکن است سوالاتی برای پرسیدن داشته باشند. شرایطی را فراهم کنید که مشتریان‌تان بتوانند به آسانی پاسخ سوالات‌شان را پیدا کنند یا سوالات‌شان را از دیگران بپرسند و به سرعت به جواب برسند.

ایجاد صفحه‌ای مخصوص پاسخ به پرسش‌های متداول می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد؛ با وجود این، راه دیگری نیز وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌تواند تعامل بازدیدکنندگان‌تان را بالا ببرید و از دریافت پاسخ برای سوالات‌شان اطمینان حاصل کنید. بسیاری از آدم‌ها ترجیح می‌دهند بدون مشخص شدن هویت‌شان سوالات خود را مطرح کنند و پاسخ مناسبی دریافت کنند. بدین منظور، مثلا می‌توانید از یک ربات در وب‌سایت‌تان استفاده کنید تا پاسخ‌های مناسب را به پرسش‌های رایج مصرف کنندگان درباره‌ی محصولات یا خدمات‌تان ارائه کند. یک انجمن یا صفحه‌ی عمومی در وب‌سایت‌تان ایجاد کند تا آدم‌ها بتوانند سوالات یا تجربه‌های خود را در خصوص محصولات یا خدمات شرکت‌تان در آن‌جا بیان کنند؛ گزینه‌ی دیگر این‌که، می‌توانید یک صفحه‌ برای گفتگوی زنده (لایو چت) در وب‌سایت‌تان ایجاد کنید.

ایجاد فرصت‌هایی برای مصرف کنندگان جهت برقراری ارتباط با شرکت و صحبت با یک فرد خاص (حتی با یک مشتری دیگر) نشان‌دهنده‌ی تعهد شما به مشتریان است و احتمال ایجاد سوء برداشت یا ارائه‌ی اطلاعات نادرست را روی وب‌سایت کاهش می‌دهد. این کار فواید دیگری نیز به همراه دارد؛ از جمله این‌که می‌تواند بازخورد ارزشمندی از جانب مشتریان برای کسب و کار‌تان فراهم کند؛ مثلا از طریق این امکانات ممکن است در آینده‌ی متوجه شوید مصرف کنندگان چه سوء برداشت‌های مشترکی در خصوص محصولات‌تان دارند. ولی احتمالا بهترین فایده‌ی ایجاد این امکانات نشان دادن شفافیت‌تان نسبت به مشتری است.

۴. سایت‌تان را در سایر سایت‌های پر ببینند تبلیغ کنید تا ترافیک‌تان افزایش یابد

وقتی وب‌سایت‌تان به اندازه‌ی کافی زیبا و تعاملی شد، باید کاری کنید تا آدم‌های بیش‌تری بتوانند آن را ببینند! آگهی‌ دادن در سایت‌های دیگر یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش مستقیم ترافیک سایت شما به شمار می‌رود. این سبک از تبلیغ شامل قرار دادن آگهی‌‌های شما در محتوای سایر سایت‌ها است (به گونه‌ای که کاربران با کلیک بر روی آن‌ها بتوانند وارد سایت شما شوند)؛ البته، سایت‌هایی که قرار است خود را در آن‌ها تبلیغ کنید باید از لحاظ ظاهر و موضوع محتوا با سایت شما هماهنگ باشند.

هنگامی که وب‌سایت‌تان طراحی عالی و محتوای بسیار خوبی پیدا کند، به شکل قابل ملاحظه‌ای می‌تواند از افزایش ترافیک شبکه بهره‌مند شود. سایت‌های افزایش دهنده‌ی ترافیک شبکه می‌توانند در افزایش کلیک‌ها و اثرگذاری سایت‌تان و معرفی شما به دامنه‌ی گسترده‌تری از مخاطبان به شما کمک کنند. از آن‌جا که پلتفرم‌های متعددی برای ارائه‌ی فرصت‌های تبلیغات شبکه‌ای وجود دارند، آن‌ها به عنوان ابزار بازاریابی مناسبی شناخته می‌شوند که فرصت‌های نامحدودی را برای رشد کسب و کار‌تان در اختیارتان قرار می‌دهند.

وب‌سایت‌های شناخته شده و بزرگ نیز از تمام این فنون برای کمک به کسب و کار‌شان و سایر کسب و کار‌هایی استفاده می‌کنند که با آن‌ها دارای تعامل هستند. شرکت‌های رسانه‌ای دیجیتال و مقصد مدل اینترنتی بنگاه به بنگاه به خوبی از اهمیت دیجیتالی کردن کسب و کار‌شان آگاه هستند. ترغیب مخاطب با تعامل و ایجاد مسیر طبیعی و امنی برای برقراری ارتباط میان شما و مشتریان‌تان از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیروی از توصیه‌های بالا به بهبود وضعیت کسب و کار‌تان و شناخته شدن هر چه بیش‌تر وب‌سایت‌تان کمک خواهد کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۴ مرحله تبدیل مشتری راغب به مشتری واقعی از طریق سایت شرکت


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی