کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ گام برای تبدیل جر و بحث به یک اتفاق سازنده در زندگی

روشی که اغلب آدم‌ها با آن جر و بحث می‌کنند باعث می‌شود همه چیز به هم بریزد. بسیاری از افراد به جای آن‌که بر اساس توصیه‌ی جان گاتمن، متخصص روابط، در موضوع کاوش کنند – خواه یک مسئله‌ی اخلاقی باشد یا خطایی از جانب همسر – و آن را مثل توپ فوتبال به یک سمت شوت کنند، یک راست سراغ دعوا کردن می‌روند.

۴ گام برای تبدیل جر و بحث به یک اتفاق سازنده در زندگی

آن‌ها می‌خواهند در این جر و بحث “برنده” باشند.

فیلسوف دنیل دِنِت در آخرین اثر خود، ” پمپ‌های بصیرت و دیگر ابزار تفکر” توضیح می‌دهد که هنوز هم بحث و جدل ها می‌توانند تبدیل به مذاکرات متمدنانه شوند، چنانچه مردم جلوی نفس (ایگو) خود را بگیرند.

دنت چهار مرحله‌ی زیر را ارائه می‌کند:

۱. موضوع جر و بحث شخص مقابل‌تان را به شکلی جدید برای خود بیان کنید.

دِنت توصیه می‌کند هدف‌تان شنیدن آن چیزی باشد که شخص مقابل‌تان باید بیان کند و آن حرف را طوری بار دیگر بیان کنید که باعث شود بگوید: ” وای، من قبلا به این موضوع این جوری فکر نکرده بودم “.

این شیوه به شما کمک می‌کند به طرف مقابل‌تان نشان دهید می‌دانید این حرف‌ها از کجا می‌آیند. یا اگر نمی‌دانید، حداقل هنگامی که بحث و جدل را با کلام و عبارات خود بیان می‌کنید، منشا آن برای‌تان آشکار خواهد شد.

مطلب مرتبط: ۷ تاکتیک برای پیروزی در هر مشاجره ای

۲. اگر با نظر وی موافق هستید، موافقت خود را ابراز کنید.

موافقت کردن با آن چه شخص مقابل‌تان به درستی بیان می‌کند، نشان‌دهنده‌ی ضعف شما نیست؛ زیرا هدف یک مذاکره نزدیک‌تر شدن به حقیقت است.

نظرات عادلانه را باید پذیرفت. این عمل نشان می‌دهد شما قادر به بررسی دیدگاه‌های جدید هستید و لحن موثرتری را برای سوق دادنِ این مکالمه به سوی یک مسیر سازنده برمی‌گزینید.

۳. بگویید چه چیزی از شخص مقابل‌ یاد گرفته‌اید.

همان‌گونه که بیل نای می‌گوید: هر فردی که ملاقات می‌کنید، چیزی می‌داند که شما نمی‌دانید.

این بینش به ویژه هنگام یک بحث و جدل ارزشمند است، زیرا شما را در یک موقعیت ذهنی قرار می‌دهد که به آن چه طرف مقابل‌تان می‌گوید، احترام بگذارید. اگر وارد مکالمه‌ای شوید و فکر کنید خودتان منحصر به فرد و عالِم به همه چیز هستید، هرگز نمی‌توانید از اطلاعات جدید بهره ببرید.

بیان آن چه یاد گرفته‌اید، کمک می‌کند طرف مقابل را خلع سلاح کنید و نگذارید فکر کند همه چیز را می‌داند.

مطلب مرتبط: ۶ راه که هر دعوا و درگیری را خیلی سریع تمام کنید

۴. نقد خود را ارائه دهید.

ما همیشه دوست داریم به سرعت نظری مخالفِ نظر شخص مقابل‌مان داشته باشیم، ولی در حقیقت، صبور بودن باعث می‌شود بحث و جدل‌تان در زمان مناسب به نتیجه‌ی خوبی برسد. این روش هوشمندانه‌تر و قابل دفاع‌تر خواهد بود.

دِنِت اعتراف می‌کند هر فردی پذیرای این روش نیست. برخی افراد فقط بحث و جدل می‌کنند زیرا به این کار علاقه دارند. ولی اگر حق انتخابی بین به صلابه کشیدن طرف مقابل‌تان و انجام رفتار درست وجود داشته باشد، دنت خواهد گفت گزینه‌ی درست حداقل برای وی کاملا مشخص است.

دنت می‌نویسد: ” به یاد داشتن این نکته ارزشمند است که یک تلاش قهرمانانه برای یافتن یک تفسیر قابل دفاع از یک مولف، اگر به نتیجه هم نرسد، می‌تواند حتی از یک حمله‌ی خشمگین ادبی نیز مخرب‌تر باشد، من این راه را پیشنهاد می‌کنم.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر

۴ گام برای تبدیل جر و بحث به یک اتفاق سازنده در زندگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی