کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ نکته مهم از تاثیر محل کار بر سلامتی شما

مطالعات نشان می‌دهند فضای محل کارتان می‌تواند بر سطح سلامتی و رضایتمندی‌تان از کار تاثیرگذار باشد. آیا مدت‌ها است در سالنی بزرگی و پر همهمه کار می‌کنید؟ یا روزهای کاری‌تان را در یک مکعب سپری می‌کنید؟ شاید در یک دفتر خصوصی به کار و تلاش می‌پردازید؟ پاسخ‌تان هر چه باشد می‌تواند بر سلامتی‌تان تاثیر بگذارد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۳ نکته مهم از تاثیر محل کار بر سلامتی شما را بیان کنیم.

۳ نکته مهم از تاثیر محل کار بر سلامتی شما

۱. حقیقت اصلی در مورد کار کردن در سالن‌های باز

اگر دفتر کارتان تنها یک سالن باز و بزرگ باشد، می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به گذشتن از اتاق‌های تو در تو و رفتن به سالن همایش، با همکاران‌تان در مورد ایده‌های جدید بحث و گفتگو کنید. ولی شما و همکاران‌تان مجبور می‌شوید بیش از سایر کارمندان مرخصی استعلاجی بگیرید.

بر اساس مطالعه‌ای جدید که در مجله‌ی ارگونومیکز به چاپ رسید، کار کردن در سالن‌های بزرگ و پر همهمه و بدون فضای کاری شخصی ممکن است بر سلامت کارکنان تاثیر منفی بگذارد.

کریستیانا بودین دنیلسون و همکاران‌اش در دانشگاه استکهلم طی مطالعه‌ای درباره‌ی تاثیر نوع محل کار بر میزان غیبت کارکنان بر اثر بیماری، اطلاعات ۱۸۵۲ کارمند دفتری را در طول دو سال مورد ارزیابی قرار دادند. این کارکنان در اتاق‌های کار انفرادی؛ اتاق‌های کار اشتراکی؛ سالن‌های کار کوچک، متوسط، و بزرگ؛ اتاق‌های کار انعطاف‌پذیر (بدون وجود فضای کار شخصی و اختصاصی)؛ و اتاق‌های کار ترکیبی پر تلاش و به سختی کار می‌کردند.

کارمندانی که در سالن‌های کار کوچک، متوسط یا بزرگ کار می‌کردند مرتبا به صورت تلفنی درخواست مرخصی استعلاجی می‌کردند. به ویژه، زنانی که روزهای کاری‌شان را در این‌گونه فضاها سپری می‌کردند، بیش از دیگران بر اثر بیماری مرخصی‌های ساعتی می‌گرفتند. در اتاق‌های کار انعطاف‌پذیر یا سالن‌های باز بدون فضای کاری شخصی و اختصاصی که دارای چند اتاق مخصوص اجتماعات و کنفرانس بودند، میزان مرخصی‌های ساعتی و مرخصی‌های روزانه‌ی کارمندان مرد بیش‌تر بود.

چرا این‌ همه غیبت‌ها و مرخصی‌های استعلاجی؟ به گفته‌ی پژوهشگران، آدم‌هایی که در فضاهای کاری مشترک کار می‌کنند بیش از دیگران در معرض ابتلا به عفونت هستند. هم‌چنین، قرار گرفتن در معرض سر و صدا و عدم کنترل شخصی بر فضای کار نیز در این میان تاثیرگذار هستند.

پویایی و تعاملات گروهی نیز در تاثیرات منفی مرتبط با سالن‌های کاری باز و سنتی، به ویژه اتاق‌های کار باز و بزرگ نقش دارند. ولی برای کارمندانی که در کنار هم و در نزدیکی یکدیگر کار می‌کنند دارای یک مزیت هستند: به گفته‌ی پژوهشگران، احتمال ایجاد هویت گروهی قوی و نظارت همکاران بر یکدیگر در گروه‌های کاری کوچک‌تر بسیار بیش‌تر است.

مطلب مرتبط: ۶ کار برای شاد بودن در محل کار

۲. در فضای شخصی‌تان، هر وقت احساس خوشحالی کردید می‌توانید دست بزنید

جانگسو کیم و ریچارد دی‌دیر طی مطالعه‌ای جداگانه که نتایج آن در مجله‌ی روانشناسی محیطی به چاپ رسید بر روی ۴۲۷۶۴ شرکت‌کننده‌ای مطالعه‌ به عمل آوردند که در محیط‌های کاری بسته‌ی شخصی، بسته‌ی اشتراکی، و سالن باز بزرگ کار می‌کردند. پژوهشگران دریافتند، به طور کلی، آدم‌هایی که در دفاتر شخصی و بسته کار می‌کنند بیش‌ترین سطح رضایتمندی را از محیط کاری‌شان نشان می‌دهند.

پژوهشگران با مقایسه‌ی وضعیت آدم‌های شاغل در دفاتر شخصی و بسته با شاغلین در سالن‌های باز، دریافتند درک این دو گروه از افراد در مورد حریم شخصی،‌ صوت‌شناسی (آکوستیک)، و میزان فضای مورد نیاز در یک اتاق به اندازه‌ی چشمگیری با یکدیگر متفاوت است. چه چیز در محیط‌های کاری باز و بزرگ می‌تواند بیش از همه آدم‌ها را آزار دهد؟ کاملا قابل حدس است – عدم تمرکز بر اثر سر و صدا و فقدان حریم شخصی.

در نهایت، با وجود این‌که شاید فکر کنید محیط‌های کاری باز و بزرگ می‌توانند باید ایجاد ارتباط بهتری میان همکاران شوند، مطالعه‌ی مذکور نشان داده است شاغلین در دفاتر بسته و شخصی بیش از سایرین از وضعیت تعاملات‌شان با دیگران راضی هستند.

به علاوه، میزان رضایتمندی شاغلین در محیط‌های کاری باز و بزرگ، هر قدر زیاد هم باشد نمی‌تواند تاثیرات منفی سر و صداها و فقدان حریم شخصی را خنثی کند. بنابراین و بر اساس نتایج پژوهشگران، علی‌رغم رضایتمندی احتمالی شاغلین در محیط‌های کاری باز، تا وقتی‌ که سطح خاصی از حریم شخصی تامین نشود و شرایط صدایی محیط بهبود نیابد،‌ رضایتمندی کلی آن‌ها در مورد محیط کاری‌شان دائما کاهش می‌یابد.

مطلب مرتبط: ‌۸ روش کار کردن در محل کار باز (فلت) بدون آن‌که اعصاب تان خرد شود

۳. نور زیاد احساسات را تشدید می‌کند

آیا محل کارتان بسیار نورانی است؟ یا آن‌قدر تاریک و گرفته است که احساس می‌کنید در زیرزمین کار می‌کنید؟ نتایج مطالعه‌ای که در مجله‌ی روانشناسی مصرف‌کننده به چاپ رسید نشان داد نور زیاد با ایجاد شور و حرارتی در افراد باعث تشدید سطح واکنش‌های (مثبت و منفی) آن‌ها می‌شود و بر نحوه‌ی تصمیم‌گیری‌شان تاثیر می‌گذارد.

طبق نتایج این مطالعه، کاهش میزان نور در طول یک جلسه‌ی کاری پر از تنش می‌تواند هیجان‌های آدم‌های شرکت‌کننده را در آن جلسه کاهش دهد، در حالی که حفظ نور زیاد ممکن است بر قدرت تاثیرگذاری آدم‌ها بر نظرات دیگران اضافه کند.

این مطالعه شامل تعدادی آزمایش بود که در مدرسه‌ی عالی مدیریت راتمن در تورنتو به انجام رسید. بیش از ۵۰۰ دانشجو – ۲۹۹ دانشجوی زن و ۲۰۵ دانشجوی مرد – در آن حضور داشتند. شرکت‌کنندگان را در اتاق‌های نورانی یا کم‌نور قرار دادند و سوالاتی در مورد مسائل مختلف از جمله احساسات گرم و پر حرارت، انتخاب سس‌های تند روی مرغ، میزان خشونت در برنامه‌های تلویزیونی، و میزان جذابیت انواع مدل‌ها در تبلیغات روی مجله‌ها از آن‌ها پرسیدند. هم‌چنین، حس‌شان را بعد از نوشیدن مقداری آب میوه نیز از آن‌ها پرسیدند.

آن دسته از شرکت‌کنندگانی که در اتاق پر نور حضور داشتند به سس‌های تند علاقه‌ی بیش‌تری نشان دادند و معتقد بودند انتخاب‌های‌شان نسبت به آن‌هایی که در اتاق‌های کم‌نور حضور داشتند، تندتر بوده است. هم‌چنین نور زیاد بر هیجان‌های‌شان در مورد میزان خشونت و جذابیت جنسی دیگران نیز تاثیر گذاشته بود.

به علاوه، نور و روشنایی بر احساسات مثبت‌شان در مورد طعم آب میوه – پرتقال –  و هم‌چنین بر احساسات منفی‌شان در مورد طعم آب سبزیجات – که از محبوبیت کم‌تر برخوردار بود – افزوده بود.

چنان‌چه شما نیز تجارب یا نکاتی در زمینه‌ی تاثیر محل کار بر سلامتی دارید با ما به اشتراک بگذارید.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: healthline

۳ نکته مهم از تاثیر محل کار بر سلامتی شما


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی