کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تاثیر روزه روی مغز: چگونه روزه‌ داری به افزایش قدرت مغز کمک می‌کند

همه‌ می‌دانیم روزه‌داری برای بدن بسیار مفید است؛ همه‌ از فواید روزه‌داری برای بدن از قبیل بهبود سلامت سوخت و ساز بدن، افزایش عمر، و بهبود عملکرد قلب باخبر هستیم؛ ولی هم‌چنان به دنبال شواهد و اطلاعاتی می‌گردیم که کاملا به نقش روزه‌داری در سبک زندگی سالم پی ببریم. پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند، روزه‌داری برای مغزتان نیز مفید است – به ویژه اگر در معرض خطر ابتلا به اختلالات مربوط به زوال دستگاه عصبی نظیر آلزایمر و پارکینسون باشید. در این مقاله تاثیر روزه روی مغز را برای شما بیان میکنیم.

تاثیر روزه روی مغز: چگونه روزه‌ داری به افزایش قدرت مغز کمک می‌کند

دانشمندان در موسسه‌ی باک – موسسه‌ای که در مورد پیری پژوهش می‌کند – برای اولین بار چگونگی تاثیر مثبت روزه‌داری را از لحاظ عصبی بر مغز نشان داده‌اند.

روش‌ها و دیدگاه‌هایی مختلف در مورد روزه‌داری وجود دارند، ولی معمولا روزه‌داری شامل پرهیز از مصرف غذا  به مدت چند ساعت در روز می‌شود.

با این‌که هیچ پزشک و متخصصی گرسنگی کشیدن را توصیه نمی‌کند، ولی روزه گرفتن به شکل متعادل (اگر دارای بیماری مزمن هستید، تحت نظارت پزشک) می‌تواند فواید عصبی و جسمی فراوان برای‌تان به همراه داشته باشد.

پیش از این‌، پژوهش‌ها به تاثیر مثبت روزه‌داری بر عملکرد شناختی، افزایش قدرت یادگیری و بهبود حافظه پی برده بودند. یافته‌های جدید که در مجله‌ی نورون به چاپ رسیدند، به چگونگی تاثیر مثبت روزه‌داری بر سلامت مغز پی برده‌اند.

مطلب مرتبط:۱۰ نکته مهم از مصرف دارو در ماه رمضان که حتما باید بدانید

پژوهشگران در مطالعه‌شان بر روی لارو مگس میوه دریافتند، مغز به کمبود مواد مغذی در بدن (مانند آن‌چه هنگام روزه‌داری اتفاق می‌افتد) واکنش نشان می‌دهد، و فعالیت سیناپسی را کاهش می‌دهد (سیناپس‌ها ساختارهای اتصالی هستند که به پیام‌های شیمیایی امکان می‌دهند در سلول‌های عصبی حرکت کنند). مغز این کار را اساسا به دلیل صرفه‌جویی در انرژی و راه‌اندازی مجدد خود انجام می‌دهد.

دکتر پژمان حقیقی، یکی از اساتید موسسه‌ی باک و محقق اصلی این پژوهش، در اظهارنظری گفت: “‌هنگامی که مواد مغذی در بدن دچار کمبود می‌شوند، کاهش ترشح پیام‌رسان‌های عصبی و ذخیره‌ی بخش قابل‌توجهی از انرژی مصرفی بهترین کاری است که از جانب اندام‌های بدن صورت می‌گیرد.‌”

در خلال چند ساعت، محدودیت غذایی باعث ایجاد واکنش از جانب مسیرهای ملکولی حاکم بر فعالیت سیناپسی یا کاهش ترشح پیام‌رسان‌ها می‌شود. هم‌چنین به گفته‌ی پژوهشگران، روزه‌داری با کاهش ترشح پیام‌رسان‌ها از سیناپس‌های مغز باعث می‌شود دستگاه عصبی کمی استراحت کند.

مطلب مرتبط:اثرات روزه بر مغز از دیدگاه یک عصب شناس

پروفسور حقیقی در پاسخ به هافینگتون‌پست گفت: “فرایند ترشح پیام‌رسان‌های عصبی، فرایندی است که با صرف انرژی همراه است. هم‌چنین این فرایند به دلیل نیاز بالا به صرف انرژی، باعث ایجاد مواد شیمیایی جانبی نظیر گونه‌های واکنش‌پذیر اکسیژن می‌شود که متعاقبا به آسیب‌های اکسایشی در سلول‌هایی نظیر سلول‌های عصبی منجر می‌شود. … تنظیم فعالیت سیناپسی ناشی از روزه‌داری می‌تواند آسیب‌های اکسایشی ناخواسته را بر دستگاه عصبی کاهش دهد.‌”

عصب‌شناسان فعالیت‌ بیش از اندازه‌ی سیناپسی را با بروز بیماری‌های زوال عصبی نظیر آلزایمر، هانتینگتون و پارکینسون در ارتباط می‌دانند، و بنابراین معتقدند روزه‌داری می‌تواند به صورت موثر از این بیماری‌ها پیشگیری کند.

دکتر حقیقی گفت: “‌ما معتقدیم تنظیم فعالیت سیناپسی در نتیجه‌ی روزه‌داریِ شدید می‌تواند برای آدم‌هایی که به شدت در معرض بیماری‌های زوال عصبی هستند، بسیار مفید باشد.‌”

البته تا زمانی که در این زمینه مطالعاتی بیش‌تر بر روی انسان‌ها صورت نگیرد، یافته‌های موجود هم‌چنان در حد نظریه‌ باقی می‌مانند. با وجود این، این پژوهشگران هم‌سو با پژوهش‌های دیگر در مورد فواید بالقوه‌ی روزه‌داری برای عملکرد شناختی انسان، چنین نتیجه می‌گیرند که روزه‌داری ممکن است بهبود عملکرد مغزتان را تضمین کند و حتی شاید از کاهش قدرت شناختی بر اثر پیری جلوگیری نماید.

نتیجه‌ی کلی این‌که، روزه‌داری به شما آسیب نمی‌زند. و البته اگر آن را به درستی انجام دهید می‌تواند با حداقل عوارض جانبی، فوایدی بسیار برای سلامت شناختی و جسمی‌تان به همراه داشته باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: ام اس ان

نویسنده: کارولین گرگوآر

تاثیر روزه روی مغز: چگونه روزه‌ داری به افزایش قدرت مغز کمک می‌کند

تاثیر روزه روی مغز


 

برچسب ها

بازده

  1. رضا گفت:

    بسیار عالی روزه فواید زیادی داره

  2. فرهاد گفت:

    واقعا عالی و بسیار مطلب مفیدی بود تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی