کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته درباره تاثیر رنگ در فروش و بازاریابی در کسب و کار

رنگ‌های به کار رفته در فرایند برندسازی و لباس‌های کارمندان یک فرصت خوب برای رسیدن به موفقیت بیش‌تر هستند، نه فقط یک حق انتخاب که بر اساس سلیقه در مورد آن تصمیم‌گیری شود. یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در دوران کودکی از ما پرسیده می‌شود، این است که “‌رنگ مورد علاقه‌ات چیست؟‌”‌ معمولا، وقتی سن‌مان بالاتر می‌رود، رنگ مورد علاقه‌مان نیز تغییر خواهد کرد. زیرا تجربه‌های زندگی‌مان می‌توانند طرز تفکرمان را درباره‌ی رنگ‌های خاص تغییر دهند. انتخاب رنگ باید به عنوان چیزی فراتر از سلایق و اولویت‌های شخصی در نظر گرفته شود. رنگ‌ها نیز درست مانند کلمه‌ها هیجان‌ها و احساسات مختلفی را انتقال می‌دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا ۴ نکته درباره تاثیر رنگ در فروش و بازاریابی در کسب و کار را بدانید.

رنگ در فروش و بازاریابی

تاثیر رنگ در فروش و بازاریابی

۱. مطالعه روانشناسی رنگ

پژوهش‌های علمی بسیاری در خصوص نحوه‌ی تاثیر رنگ‌ها بر روحیات انسان‌ها به عمل آمده‌اند. رشته‌ی علمی کاملی به مطالعه در زمینه‌ی روانشناسی رنگ‌ها اختصاص داده شده، و به مدت صدها سال است نحوه‌ی تعامل میان انسان‌ها و رنگ‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، ۹۳ درصد از تصمیم‌گیری مشتریان در مورد خرید از کسب و کار‌ها بر اساس تصاویر و مشاهدات است، و ۸۵ درصد از مصرف‌ کنندگان اعتراف می‌کنند رنگ به عنوان اصلی‌ترین عامل بصری بر نحوه‌ی خریدشان تاثیر زیادی دارد.

با توجه به میزان بالایی از پژوهش‌ها و اطلاعات مربوط به این مسئله، باید به خاطر داشته باشید در هنگام تصمیم‌گیری در خصوص استفاده از رنگ در فرایند برندسازی برای کسب و کار‌تان هرگز فقط به سلایق خود اتکا نکنید. چه بخواهید برای لوگوی جدیدتان یک رنگ مناسب انتخاب کنید، و چه در حال تلاش برای طراحی یک کارزار تبلیغاتی خاص یا سفارش لباس‌ها و یونیفرم‌های کارمندان‌تان هستید، از یافته‌های مطالعاتی در خصوص روانشناسی رنگ‌ها حداکثر استفاده را برای رسیدن به موفقیت ببرید. نتایج این مطالعات نشان داده‌اند رنگ‌ها می‌توانند تاثیر شدیدی بر میزان موفقیت یک کسب و کار و نحوه‌ی تصمیم‌گیری مشتریان در خرید یا عدم خرید یک محصول داشته باشند.

در ادامه، به بیان مطالبی در خصوص نحوه‌ی اثربخشی رنگ‌ها بر افزایش میزان فروش و تقویت روحیه‌ی کارکنان اشاره می‌کنیم.

مطلب مرتبط: ۶ نکته درباره روانشناسی رنگ برای رستوران و فست فود

۲. تاثیر رنگ در فروش و بازاریابی چگونه است؟

هنگامی که یک مشتری بالقوه برای نخستین بار از وب‌سایت‌تان دیدن می‌کند یا به فروشگاه‌تان وارد می‌شود، شروع به پردازش آن دسته از نشانه‌های بصری می‌کند که شما به صورت ناخودآگاه برای وی به نمایش گذاشته‌اید. این نشانه‌‌ها در نخستین برداشت به یک قضاوت فوری از شرکت و محصولات‌تان منجر می‌شوند.

به گفته‌ی روانشناسانی که در زمینه‌ی رنگ‌ها به مطالعه پرداخته‌اند، رنگ بیش از ۹۰ درصد از این برداشت اولیه را به خود اختصاص می‌دهد. به علاوه، به گفته‌ی بیش از نیمی از مصرف کنندگان، در یک مطالعه، اگر آن‌ها از زیبایی‌شناسی یک فروشگاه خوش‌شان نیاید، هرگز به آن جا باز نخواهند گشت. در فرایند برندسازی در کسب و کار‌تان باید به رنگ‌ها توجه خاص داشته باشید، زیرا این مسئله عاملی تعیین کننده‌ – چه به صورت آگاهانه، و چه ناخودآگاه – در تصمیم‌گیری مشتری برای خرید از شما است. انتخاب رنگ‌ها به صورت مناسب دقیقا حتی می‌توانید میزان فروش‌تان را افزایش دهد.

مطالعات نشان داده‌اند، لوگوها، لباس‌ها، و آگهی‌های بازرگانی رنگارنگ تا ۴۲ برابر بیش‌تر از طراحی‌های مشابه به صورت سیاه و سفید توجه آدم‌ها را به خود جلب می‌کنند. بنابراین، در هنگام انتخاب لباس کارکنان سازمان باید به خاطر داشته باشید، لباس‌های رنگارنگ بیش‌تر از لباس‌های ساده و سفید می‌توانند واکنش مثبت مشتریان و مراجعه کنندگان را برانگیزانند.

هم‌چنین، برای برخی اهداف خاص بهتر است از رنگ‌های خاص نیز استفاده شود؛ زیرا هر رنگ می‌توانند احساسات متفاوت را برانگیزاند. برای مثال، به این مسئله دقت کنید چرا غالبا برای تابلوهای حراجی یا دکمه‌های فراخوان برای عمل در کارزارهای بازاریابی از طریق ایمیل از رنگ قرمز استفاده می‌شود. قرمز به عنوان رنگی شناخته می‌شود که جسم و ذهن را تحریک می‌کند و غالبا نشان‌دهنده‌ی خطر است.

کسب و کار‌ها روی همین اثر تهاجمی و روانشناختی قرمز سرمایه‌گذاری می‌کنند، و از این رنگ به عنوان نشانه‌ای جهت فراخوان مشتری برای اقدام به عمل استفاده می‌کنند. هم‌چنین، مشتریان هنگام مشاهده‌ی رنگ قرمز معمولا واکنش هیجانی و سریع‌تری نسبت به حالت معمول از خود نشان می‌دهند.

مطلب مرتبط: روانشناسی رنگ ها: ۷ نکته درباره تاثیر رنگ بر احساسات ما

۳. چگونه رنگ می‌تواند روحیه‌ی کارکنان را بهبود ببخشد

هم‌چنین، مطالعات نشان داده‌اند، رنگ‌ها نه تنها بر نحوه‌ی تصمیم‌گیری‌مان تاثیر می‌گذارند، بلکه بر روحیه‌‌مان نیز تاثیرگذار هستند. برای مثال، رنگ صورتی دارای اثر آرامش‌بخش است. برخی معتقدند، این رنگ تنش را در ماهیچه‌های کاهش می‌دهد، فعالیت دستگاه درون‌ریز را کم‌تر می‌کند، و به طور کلی احساس آرامش عمومی به بدن می‌بخشد. شرکت‌هایی نظیر پپتو بیسمول از اثر آرامش‌بخشی و بهبود روحیه‌ی رنگ صورتی نهایت استفاده را می‌کنند.

هم‌چنین، تاثیر رنگ‌ها بر خلق و خوی آدم‌ها می‌تواند بر میزان عملکرد و روحیه‌ی آن‌ها را تاثیرگذار باشد. کارمندان معمولا از رنگ‌هایی نظیر آبی، صورتی، یا سبز خوش‌شان می‌آید؛ رنگ‌هایی که به ذهن و روان‌شان آرامش و اطمینان می‌بخشند. رنگ‌های روشن و گرم مانند زرد و نارنجی نیز به افزایش اعتماد به نفس در محیط کار کمک می‌کنند و می‌توانند روحیه‌ی کارکنان را افزایش بدهند.

با دقت به میزان کاربرد رنگ قرمز در محیط کار توجه کنید و از زیاده‌روی در آن خودداری کنید. با این‌که قرمز می‌تواند به خوبی میزان فروش را افزایش دهد، این رنگ به عنوان عاملی تهاجمی برای یونیفرم‌های کارکنان شناخته می‌شود؛ مگر آن‌که کسب و کار‌تان مربوط به صنایعی باشد که به عشق و روابط عاشقانه ارتباط دارند – مثلا چاپ کارهای دعوت عروسی. پژوهشگران دریافته‌اند، قرمز می‌تواند عملکرد کارکنان را کاهش دهد و حتی به بروز درگیری در محیط کار منجر شود.

۴. انتخاب رنگ‌های مناسب

در انتخاب رنگ‌ها برای بهبود میزان فروش یا تقویت روحیه‌ی کارکنان، ابتدا باید به مجموعه‌ای از سوالات پاسخ دهید. مخاطب هدف‌تان و هم‌چنین، جمعیت‌شناسی‌شان را از لحاظ جنسیت، سن، و عادات زندگی در نظر بگیرید. به مشتریان یا کارکنان ایده‌آل‌تان و نیازهای آن‌ها نیز فکر کنید. عمیقا به این مسئله فکر کنید که می‌خواهید چه احساساتی را در مشتریان یا کارکنان‌تان برانگیزانید؛ و این مسئله را نیز در نظر داشته باشید که علاقه‌مندی آدم‌ها به رنگ‌ها ممکن است بر اساس جمعیت‌شناسی و صنعت متغیر باشد.

مطالعه‌ای در خصوص ۱۰۰ برترین شرکت دنیا از لحاظ عملکرد نشان داد، اکثر این شرکت‌ها در فرایند برندسازی و یونیفرم‌های کارکنان‌شان از رنگ آبی استفاده کرده‌اند. از لحاظ میزان فروش نیز باید گفت، خانواده‌ی رنگ آبی طیف گسترده‌ای از خریداران، از خریدارانی هیجانی گرفته تا آن‌هایی که با برنامه‌ریزی قبلی وارد فروشگاه می‌شوند، را به خود جذب می‌کنند.

رنگ آبی نشان‌دهنده‌ی قابل اعتماد بودن و اعتبار داشتن است؛ این رنگ برای کارکنان نیز به معنی مسئولیت پذیری و شفافیت است. این احساسات معمولا باعث می‌شود روحیه‌ی کارکنان تقویت شود.

شرکت‌های متعلق به صنایع خدماتی، به خصوص در زمینه‌ی خدمات مالی، مکرر را از رنگ آبی استفاده می‌کنند. طبق نتایج مطالعه‌ای در نشریه‌ی پژوهش‌های کسب و کار، میزان مراجعه‌ی مشتریان به فروشگاه‌هایی با پس زمینه‌ی رنگی آبی حدود ۱۵ درصد بیش‌تر از فروشگاه‌هایی با پس زمینه‌ی رنگی نارنجی است.

سبز نیز یکی دیگر از رنگ‌های پر کاربردی است که به صورت متداول برای بهبود وضعیت فروش و تقویت روحیه‌ی کارمندان استفاده می‌شود. این رنگ باعث برانگیختن احساسات مربوط به سلامتی و ثروت می‌شود، و برای شرکت‌های مربوط به صنایع پزشکی، خدمات مالی، خرده‌فروشی‌ها، یا تولیدکنندگان مواد غذایی بسیار مناسب است. هم‌چنین، سبز نماد طبیعت است، و سبزه، درختان، و بوته‌زار را به یاد انسان می‌آورد. از این رو، این رنگ به افزایش میزان فروش و تقویت روحیه در شرکت‌هایی کمک می‌کند که بر اقدامات مربوط به پایایی محیط زیست تاکید دارند.

حتی رنگ سیاه نیز می‌تواند تاثیر مثبتی بر میزان فروش و روحیه‌ی کارکنان یک شرکت بگذارد. این رنگ خالص و مدرن به خوبی برای کسب و کار‌های مربوط به صنایع مد یا طراحی دکوراسیون داخلی کارساز است. به خصوص در مناطقی نظیر نیویورک، مصرف کنندگان خوش سلیقه و طرفدار مد روز رنگ سیاه را به این خاطر دوست دارند که آن‌ها را لاغرتر نشان می‌دهد؛ هم‌چنین، کارمندان نیز از این جهت رنگ سیاه را ترجیح می‌دهند که مفهوم بلوغ و تکامل را نشان می‌دهد. این رنگ حسی از تکامل را به انسان‌ها القا می‌کند؛ این مسئله می‌تواند به تقویت روحیه کمک کند.

رنگ‌هایی نظیر طلایی، نقره‌ای، و ارغوانی نیز به صورت متداول در صنایع خاص و تجملی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رنگ‌ها حسی از شکوه و ثروت را به نمایش می‌گذارند. ارغوانی مفهومی از تجمل به همراه دارد و می‌تواند اعتماد به نفس کارکنان را در محیط کار افزایش دهد. هم‌چنین، این رنگ از هر جنبه طرفداران مختلفی دارد؛ با این حال، میزان علاقه‌مندی به این رنگ به جنسیت آدم‌ها وابسته است. زنان معمولا رنگ ارغوانی را به عنوان یکی از رنگ‌های مورد علاقه‌شان معرفی می‌کنند؛ در حالی که، مردان غالبا این رنگ را در فهرست رنگ‌های مورد علاقه‌شان، جزء آخرین موارد قرار می‌دهند. تفاوت‌های ظریف جنسیتی نقش مهمی در روانشناسی رنگ‌ها ایفا می‌کنند؛ ‌بنابراین، اگر مخاطب هدف‌تان به یکی از دو جنس نزدیک‌تر باشد، باید در انتخاب رنگ این مسئله را مد نظر قرار بدهید.

لوگو، یونیفرم‌های کارکنان، تبلیغات و غیره، همگی از اجزای برند شما هستند. هنگامی که نیازهای مشتریان و کارکنان‌تان را بر اساس جمعیت‌شناسی، نوع صنعت، و اهداف مشخص شرکت‌تان تعیین کنید، می‌توانید از یافته‌های علمی در خصوص روانشناسی رنگ در فرایند برندسازی خود استفاده کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۴ نکته درباره تاثیر رنگ در فروش و بازاریابی در کسب و کار


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی