کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

تاثیر استرس بر زیبایی تان را بشناسید

تاثیر استرس بر زیبایی خیلی بیشتر از چیزی است که حتی فکرش را بکنید. اساسا در دنیای امروزی فردی را نمی توان یافت که برای یک روز هم که شده در زندگی‌اش استرس و اضطراب را تجربه نکرده باشد. استرس در زندگی هر فردی وجود دارد اما مشکلی نیست که قابل کنترل نباشد. استرس فقط روی اعصاب و روان‌تان تاثیر منفی نمی‌گذارد، بلکه متخصصان زیبایی معتقدند این لایه‌های درونی روانی می‌توانند زیبایی‌های شما را از بین ببرند و عوارض ناگواری روی پوست و مو و حتی ناخن‌های شما بگذارند.

تاثیر استرس بر زیبایی

استرس حاد دارید یا مزمن؟!

استرس به دو دسته تقسیم می‌شود؛ دسته اول استرس‌های حاد و زودگذر و دسته دوم استرس‌های مزمن و درازمدت هستند. در هر دو صورت ممکن است به‌دنبال استرس‌های حاد یا کوتاه‌مدت و درازمدت تغییراتی را در پوست و ضمایم پوستی که شامل ناخن و مو می‌شود، مشاهده شود. در ادامه به تاثیراتی که هر یک از استرس‌ها روی پوست می‌گذارد می‌پردازیم.

مطلب مرتبط: ۱۰ تمرین خنده درمانی عالی برای رفع استرس

تاثیر استرس بر زیبایی موهایتان

استرس‌های حاد همان‌طور که گفته شد زودگذر هستند، اما شوکی به بدن وارد می‌کنند که پوست به‌ عنوان عضوی از بدن ممکن است تحت‌تاثیر قرار بگیرد. معمولا در چنین شرایطی سلول‌های پوست، ناخن و ریشه مو ممکن است رشدشان کند یا متوقف شود. البته ممکن است تغییرات رشد را همان موقع مشاهده نکنید و بعد از گذشت چند روز یا چند هفته یا حتی چند ماه متوجه این تغییرات شوید.

به‌عنوان مثال ممکن است حادثه یا اتفاقی برای کسی رخ دهد که باعث بروز استرس حاد در فرد شود، در این مواقع بعد از طی مثلا دو ماه مشاهده می‌کند که دچار ریزش موی شدید و نگران کننده‌ای شده، طوری که فرد فکر می‌کند برای همیشه موهایش را از دست داده است. البته جای نگرانی نیست، این ریزش مو بعد از مدتی به‌طور خودبه‌خود درمان می‌شود. البته به شرط آنکه استرس در این مدت از بین برود، اما در شرایطی هم نیاز است بعد از اینکه فرد به شرایط عادی بازمی‌گردد با کمک متخصص پوست و مو موهای ازدست رفته را بازگرداند.

مطلب مرتبط: ۷ نوع استرس و ۹ روش مقابله با استرس

تاثیر استرس بر زیبایی پوست‌تان

تغییرات پوستی گاهی اوقات خبر از سر درون می‌دهد. استرس حاد پوست را به‌طور موقت دچار تغییراتی می‌کند که با مشاهده این تغییرات متوجه می‌شوید شخص وضعیت جسمانی و روحی مناسبی ندارد، چراکه انقباض عروقی باعث رنگ پریدگی پوست می‌شود (در مواقعی که فرد دچار ترس و نگرانی است این حالت مشاهده می‌شود). حتی ممکن است عکس این اتفاق رخ دهد، یعنی فرد بر اثر افزایش فشار خون و عصبانیت، پوستش دچار پرخونی و التهاب شود. البته این تغییرات هم موقتی است و بعد از مدتی پوست به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد.

تاثیر استرس بر زیبایی تان با ترشح هورمون استرس

استرس‌های مزمن همان‌طور که از اسم‌شان پیداست تاثیرات ماندگارتری در بدن دارند و ممکن است فرد چندین ماه با عواقب آن درگیر باشد. به‌تدریج برای جبران کمبودهای ناشی از استرس، هورمونی در بدن تولید می‌شود که به «هورمون استرس» مشهور است. معمولا افرادی که با بیماری افسردگی مزمن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، به‌دلیل اینکه انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزمره ندارند، هورمون استرس از غده فوق‌کلیه در بدن‌شان تولید می‌شود. این ترشح باعث می‌شود که بدن فرد مانند ورزشکاران تاحدودی حالت دوپینگ (اصطلاح دوپینگ کردن در ورزشکاران شاید زیاد به گوش‌تان خورده باشد) پیدا کند. این هورمون‌های استرس در کنار فوایدی که دارند ممکن است مشکلاتی را به‌دنبال داشته باشند.

مطلب مرتبط: انواع استرس‌ها : شما چه نوع استرسی دارید؟

در ابتدا به وضعیت ظاهری این افراد می‌پردازیم چون در استرس مزمن فرد خیلی متوجه وضعیت ظاهری‌اش نیست، بنابراین از آشفتگی وضعیت صورت و وضع موها می‌توان متوجه شد که این افراد زمینه افسردگی و استرس‌های مزمن را دارند. هورمون‌های استرس ممکن است در درازمدت روی قسمت‌های مختلف بدن تاثیر بگذارند. این هورمون‌ها شباهت زیادی به هورمون‌های مردانه دارند و حتی می‌توان گفت محصول جانبی ساخته شدن هورمون استرس افزایش هورمون‌های مردانه است. به‌خصوص درمورد خانم‌ها افزایش هورمون مردانه تغییرات محسوسی را برای‌شان به‌دنبال دارد.

در این شرایط می‌توان به مشکلات پوستی ازجمله جوش و آکنه اشاره کرد.

گرچه در شرایط معمولی هم ممکن است بروز کند، اما چون یکی از عوامل تشدیدکننده جوش و آکنه مسئله هورمون‌های مردانه است؛ بنابراین افرادی که استرس مزمن دارند جوش‌های‌شان شدیدتر و مقاوم به درمان هستند برای همین مدت طولانی ممکن است روی پوست فرد باقی بمانند. بیشتر این اشخاص به این موضوع اشاره می‌کنند که «در گذشته تعداد جوش و آکنه‌ها کمتر بوده اما مدتی است که هم تعدادشان افزایش پیدا کرده و هم به درمان مقاوم شده‌اند» که می‌توان از استرس به‌عنوان عامل اصلی این مشکلات یاد کرد.

همان‌طور که می‌دانید شیوع آکنه از سنین بلوغ است اما اگر آکنه بعد از ۳۰ سال بروز پیدا کند یا تشدید شود، برای عموم مردم مسئله عجیبی است، بنابراین علت بروز ضایعات آکنه را در افراد بالای ۳۰ سال استرس مزمن می‌دانند. علاوه بر آکنه، این افراد بروز جوش بعد از ۳۰ سالگی را هم تجربه می‌کنند.

مطلب مرتبط: خلاص شدن از شر استرس به ۵ شیوه ارزان

تاثیر استرس بر زیبایی ناخن هایتان

یکی از علت‌های شکننده شدن ناخن‌ها وجود استرس مزمن در فرد است. برخی سلول‌ها در بدن تقسیم و تکثیر سریع‌تری نسبت به سایر اعضای بدن دارند که پوست، مو و ناخن جزء این دسته از سلول‌ها هستند. به‌همین دلیل استرس مزمن و شوک‌های عصبی روی تقسیم و تکثیر آنها تاثیر می‌گذارند، برای همین ناخن‌ها نسبت به گذشته شکننده و آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

مراقب باشید بیماری‌تان عود نکند

مواردی که گفته شد اثرات مستقیم استرس روی بروز ضایعات پوست و ضمایم پوستی است، اما بعضی اوقات بیماری‌های پوستی تحت‌تاثیر استرس ممکن است تشدید شوند. برخی بیماری‌ها در هر یک از ارگان‌های بدن از دستگاه گوارش گرفته تا مسائل اسکلتی ممکن است تحت‌تاثیر استرس تشدید شوند، اما باید گفت پوست هم از این مسئله مستثنا نیست، به‌طوری که بیماری‌های مختلف پوستی در مواقع استرس تشدید می‌شوند. به‌عنوان مثال بیماری مشهور پسوریازیس یا همان بیماری صدف و بیماری‌های ریزش مویی منطقه‌ای که به طاسی سکه‌ای معروف هستند ارتباط تنگاتنگی با استرس دارند.

مطلب مرتبط: مهار استرس با ۱۵ روش علمی بر اساس گفته های دانشمندان

رابطه استرس با لک و پیس

ممکن است شروع بیماری با استرس باشد یعنی فرد تا به حال چنین مشکلی را تجربه نکرده باشد اما به‌دلیل بروز استرس این بیماری در فرد ریشه پیدا کند. به بیماری‌های نام برده شده باید یک مورد دیگر ازجمله لک و پیس را هم اضافه کرد، چراکه باوجود استرس لک و پیس‌های جدیدتری ممکن است به‌وجود بیایند یا لک و پیس‌های قدیمی بزرگ‌تر و شدیدتر شوند.

 عامل اصلی عود بیماری مشخص شد

نقشی که استرس در این بیماری‌ها ایفا می‌کند تاثیری است که به‌طور غیرمستقیم روی بیماری‌ها دارد. سیستم ایمنی بدن در شرایط عادی فعالیتش را به شکل نرمال و طبیعی انجام می‌دهد؛ اما در مواقعی که استرس، افسردگی، اضطراب و… به‌خصوص به شکل مزمن بروز می‌کنند، سیستم ایمنی دیگر قادر نیست فعالیت را به‌صورت طبیعی انجام دهد و دچار اختلال می‌شود. آن زمان است که می‌توان گفت تعادل بین سیستم ایمنی و بیماری برهم می‌خورد و بیماری‌ها با شدت بیشتری بروز می‌کنند.

چطور بیماری‌های پوستی ناشی از استرس‌ را از بین ببریم؟

تا اینجا که درباره تاثیر استرس بر زیبایی تان گفتیم باید بگوییم که استرس مشکلی است که از محیط بیرونی به فرد تحمیل می‌شود و در اغلب موارد قابل‌پیشگیری نیست، اما اگر استرس‌ بیش از حد به فرد وارد شود باید قبل از هر درمان پوستی ابتدا این مشکل را با روانپزشک یا روانشناس درمان کرد و بعد وارد مرحله بعدی درمان شد. البته استرس‌ تاحدودی در زندگی انسان لازم است اما اگر با عوارض مخرب همراه باشد توصیه می‌شود با کمک متخصصان این مشکل را برطرف کرد. حتی در برخی موارد در ابتدا مشخص نمی‌شود که این مشکلات پوستی ناشی از وجود استرس‌ هستند.

زمانی به وجود استرس‌ پی می‌برند که مشکلات پوستی به درمان سخت جواب دهند؛ متخصصان به این موضوع شک می‌کنند و سپس با بررسی‌های لازم علت اصلی را ریشه‌یابی می‌کنند. همچنین برخی ورزش‌ها مثل یوگا، مدیتیشن و… به شخص کمک می‌کنند تا تمرکز و کنترل بهتری روی مسائل روحی- روانی داشته باشد، اما در برخی موارد این کارها به تنهایی جوابگو نیستند و حتما باید از یک متخصص در این زمینه کمک گرفت. در پایان باید گفت برای درمان بیمای‌های پوستی ناشی از استرس‌ ابتدا باید استرس‌ در فرد ریشه‌کن شود و بعد از آن متخصصان پوست و مو با تجویز داروهای مناسب و درمان‌های اصلی مشکلات پوستی را درمان کنند.


سایت کسب و کار بازده

تاثیر استرس بر زیبایی تان را بشناسید

سیب سبز


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی