کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ نکته برای اجتناب از تاثیر اخبار منفی بر سلامت روان

حتما در این بازار رواج اخبار بد درباره تاثیر اخبار منفی بر سلامت روان چیزهایی شنیده اید. رسانه‌هایی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم، بر طرز تفکر، رفتار، و هیجان‌های‌مان تاثیر می‌گذارند. اگر این روزها به طور مرتب و روزانه درگیر تماشا و گوش دادن به اخبار باشید، عمده‌ی اخباری که با آن رو به رو هستید، احتمالا مربوط بحران ویروس کرونا (کووید ۱۹) هستند.

اجتناب از تاثیر اخبار منفی بر سلامت روان

و با این‌که آگاهی روزانه‌تان از اخبار محلی و ملی، به خصوص اخبار مربوط به مقررات و یافته‌های تازه‌ای درباره‌ی ویروس کرونا و هم‌چنین، روش‌های حفظ سلامتی، در این دوران بسیار حیاتی و مهم است، به گفته‌ی متخصصان، قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض این اخبار می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامت جسمی، هیجانی، و روانی‌تان داشته باشد.

با توجه به این مسئله، لازم است در فرایند دریافت اطلاعات و آگاهی از مسائل مهم روز اعتدال را رعایت کنید، و خود را کاملا درگیر و گرفتار اخبار مختلف نکنید. گذشته از این‌ها، وقتی اخبار خوبی در راه باشند، یا قرار باشد وضعیت‌تان در آینده‌ی نزدیک بهبود یابد، شما دیر یا زود متوجه خواهید شد، و نباید به هر قیمت دائما این اخبار را پیگیری کنید.

برای تهیه‌ی این مقاله، از چند متخصص سلامت روان درباره‌ی نحوه‌ی تاثیر قرار گرفتن در معرض دائمی اخبار بد و فجایع، و ارتباط آن با افزایش سطوح استرس و هم‌چنین، افزایش علائم افسردگی و اضطراب نکاتی را گردآوری کرده‌ایم. به علاوه، در این مقاله به برخی نکات درباره‌ی نحوه‌ی مدیریت چرخه‌ی اخبار ۲۴ ساعته‌ای که از رسانه‌های مختلف پخش می‌شوند، و هم‌چنین، به نکاتی درباره‌ی اجتناب از تاثیر اخبار منفی بر سلامت روان اشاره می‌کنیم.

هم‌چنین، توصیه می‌کنیم برای اجتناب از تاثیر اخبار منفی بر سلامت روان درخصوص بیماری کرونا و اخبار نگران کننده‌ی مربوط به آن، مقاله‌ی ۶ روش مقابله با ترس از کرونا و مراقبت از سلامت روح و روان را نیز مطالعه بفرمایید.

نکاتی برای اجتناب از تاثیر اخبار منفی بر سلامت روان

درست مانند هر چیز دیگری در زندگی، رعایت اعتدال در تماشا و شنیدن اخبار نکته‌ی کلیدی برای حفظ سلامتی است. به گفته‌ی کیلی کیسی کوک، “‌اطلاع از آخرین اخبار نه تنها به عنوان یکی از مسئولیت‌های اجتماعی‌مان به شمار می‌رود، بلکه امروزه برای حفظ امنیت و سلامتی‌تان نیز بسیار ضروری است.‌”‌

سازمان بهداشت جهانی (WHO) جهت حفظ این تعادل و هم‌زمان حفظ آگاهی لازم از اخبار جهان پیشنهاد می‌کند به اندازه‌ای به دنبال اخبار مهم در رابطه با کووید ۱۹ باشید که بتوانید اقدامات عملی لازم را جهت حفظ آمادگی برای محافظت از خود و عزیزان‌تان انجام دهید. هنگامی که احساس کردید اطلاعات لازم و کافی را در این مورد به دست آورده‌اید، وقت آن است که اخبار را خاموش کنید.

و جهت کمک به پیشگیری از بروز صدمات روانی و هیجانی ناشی از قرار گرفتن در معرض اخبار بد، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده توصیه می‌کند، از تماشا کردن، شنیدن، یا خواندن اخبار جدید، به خصوص هنگامی که شنیدن مکرر این اخبار درباره‌ی بیماری‌های همه‌گیر در جهان بسیار ناراحت کننده باشد، اجتناب کنید. با توجه به این مسائل، در ادامه‌ی این مقاله به ۹ نکته اشاره می‌کنیم که متخصصان درباره‌ی مدیریت اخبار و اجتناب از اثرات مخرب دیدن و شنیدن آن بر سلامت روان ارائه داده‌اند.

۱. زمان مشاهده‌ی اخبار را در هر روز محدود کنید

روشن نگه داشتن تلویزیون یا پخش دائم اخبار در فضای خانه یا محل کار در هنگام انجام کارهای روزانه‌تان می‌تواند از لحاظ هیجانی به شما آسیب وارد کند. هیلی نیدیچ، متخصص مجاز مددکاری اجتماعی بالینی، توصیه می‌کند، به جای آن‌که اخبار را در صدای پس زمینه‌ی فضای اطراف‌تان پخش کنید، مطالعه‌ی اخبار را از رسانه‌های اجتماعی و به طور کلی میزان قرار گرفتن در معرض اخبار را به روزانه ۳۰ دقیقه محدود کنید.

۲. زمان خاصی را برای شنیدن اخبار نگران کننده در نظر بگیرید

تعیین یک زمان خاص به عنوان “‌زمان خبر یا زمان نگرانی‌” استراتژی رایجی برای مدیریت علائم جسمی و روانی مربوط به اختلالات اضطراب به شمار می‌رود. به گفته‌ی آنی میلر، این تکنیک برای تماشا، درک، و هضم چرخه‌ی خبر نیز بسیار مفید است. وی در این مورد می‌گوید، “‌اخبار را بالا و پایین کنید، هر چیزی را که برای‌تان نگران کننده است پیدا کنید، و برای مقابله با مشکلات ناشی از آن برنامه‌ریزی کنید.‌”‌

سپس، زمانی را که آن‌چنان به زمان خواب‌تان نزدیک نباشد، برای خواندن و شنیدن خبر تعیین کند تا مغزتان پیش از خواب، وقت کافی برای تحلیل اخبار داشته باشد. به گفته‌ی میلر، هدف از این استراتژی به حداقل رساندن تماشای اخبار و نگرانی‌های ناشی از آن، از طریق برنامه‌ریزی و تعیین زمان مشخص برای این کار است. به اعتقاد آنی میلر، پس از پایان زمان مخصوص اخبار، باید هر آن‌چه را که باعث درگیری ذهن‌تان با اخبار می‌شود کنار بگذارید و دائما به خودتان بگویید، دیگر زمان اخبار و نگرانی به پایان رسیده است و باید ذهن‌تان را به کارهای دیگر متمرکز کنید. وی در این مورد می‌گوید، “‌مغزتان در نهایت به این رویه‌ی جدید عادت خواهد کرد و قادر خواهد بود به راحتی افکار نگران کننده را از خود دور کند.‌”‌

برای تقویت این استراتژی، توصیه می‌کنید مقاله‌ی ۴ روش کنترل نگرانی و اضطراب خود را بدانید را مطالعه کنید و از این روش‌ها نیز بهره ببرید.

۳. احساس خود را پیش و پس از تماشای خبر مقایسه کنید

به گفته‌ی اشلی ادلستین، مشاور ازدواج و خانواده، وقتی توانستید میزان زمان مشاهده‌ی اخبار را در زندگی‌تان محدود کنید، نوبت به آن می‌رسد که احساس خود را پیش و پس از تماشای خبر با یکدیگر مقایسه کنید تا متوجه شود تماشای اخبار تا چه می‌تواند روی شما تاثیر بگذارد.

سپس، اشلی ادلستین توصیه می‌کند هنگام بررسی سریع این مقایسه از خودتان این سوال را بپرسید که “‌آیا اکنون که از اخبار مطلع شده‌ای، احساس آرامش می‌کنی یا این‌که مضطرب، خشمگین، و / یا بدبین هستید.‌”‌ به گفته‌ی ادلستین، اگر دچار اضطراب، خشم، یا بدبینی شده‌اید، بهتر است میزان قرار گرفتن‌تان در معرض خبر و هم‌چنین، منبع خبر را مجددا بررسی کنید و تصمیم بگیرید زمان معین برای مشاهده‌ی اخبار را محدودتر کنید.

۴. از منابع خبری معتبر استفاده کنید

به گفته‌ی دکتر لوگان جونز، “‌یکی از راه‌های امن و سالم برای بهره بردن از چرخه‌ی خبر مراجعه به منابعی است که از هر لحاظ معتبر باشند، از گزارشگران باتجربه و پژوهشگران استفاده کنند، و چشم‌انداز و نظرات متعادلی داشته باشند.‌”‌ هم‌چنین، به گفته‌ی وی، باید به مدت زمان قرار گرفتن در معرض اخبار متعلق به این منابع نیز دقت کنید. وی در این مورد می‌گوید، “‌همه‌ی آدم‌ها برای همه‌ی کارهای‌شان، مثلا برای غذا خوردن، در طول روز زمان‌ خاصی را تعیین می‌کنند؛ همین کار را باید با اخبار نیز انجام داد. از طریق منابع خبری معتبر اوضاع و احوال جهان و دنیای اطراف‌تان را بررسی کنید، و سپس، اخبار را به حال خود رها کنید و فارغ از تمام اتفاقات جهان به کار و زندگی‌تان مشغول شوید.‌”‌

۵. خلاصه‌ی اخبار را از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده‌تان بشنوید

به گفته‌ی هیلی نیدیچ، اگر تماشای اخبار باعث بروز علائم شایع اضطراب یا افسردگی در شما می‌شود، توصیه می‌کنیم به طور کلی از قرار گرفت در معرض اخبار اجتناب کنید. در عوض، نیدیچ پیشنهاد می‌کند، از یکی از دوستان نزدیک یا عزیزان‌تان بخواهید در جریان اخبار قرار بگیرند و آن را به صورت گزینشی و تلطیف شده برای‌تان بازگو کنند. سپس، از آن‌ها بخواهید هفته‌ای چند بار مهم‌ترین و به‌روزترین گزارش‌های خبری را در اختیارتان بگذارند. به گفته‌ی نیدیچ، “‌واقعا لازم نیست همه‌ی آدم‌ها در معرض همه‌ی اخبار قرار بگیرند و از همه‌ی آن‌ها مطلع شوند.‌”‌

۶. عضو یک خبرنامه یا پادکست شوید

به عقیده‌ی کیلی کوک، به جای آن‌که دائما شبکه‌های خبری را بالا و پایین کنید و از هر منبع خبری، بخشی از اخبار را دریافت کنید، بهتر است که مانند بسیاری از آدم‌ها عضو یک خبرنامه‌ی روزانه یا پادکست خبری شود؛ این کار به طور خودکار زمان و محتوای خبری دریافتی را محدود می‌کند.

به علاوه، هنگام انجام فعالیت‌های بدنی نیز می‌توانید به پادکست گوش دهید؛ این کار نیز باعث کاهش سطح اضطراب و نگرانی‌تان می‌شود.

۷. دائما به خود بگویید، اخبار بد بر من تاثیر ندارد

به گفته‌ی لوگان جونز، استفاده‌ی نامناسب و سالم از اخبار به معنی انکار واقعیت و محدود کردن دانش و اطلاعات  نیست، بلکه به معنی ایجاد حد و مرز در زندگی است. وی برای ایجاد حد و مرز برای اخبار منفی و فجایع در زندگی پیشنهاد می‌کند، دائما به خود بگویید، “‌گزارش‌های سمی و فجایع هیچ تاثیر و تسلطی بر زندگی من نخواهند داشت؛ من از تمام اتفاقات جهان آگاه هستم، ولی اجازه نمی‌دهم این اتفاقات مسیر زندگی‌ام را عوض کنند. من در برابر اثرات مخرب این اخبار مقاومت می‌کنم و نقش خود را در دنیا برای بهبود شرایط زندگی ایفا می‌کنم.‌”‌

۸. از قرار گرفتن در برابر سایر عوامل استرس‌زا دوری کنید

به گفته‌ی کیلی کوک، یکی دیگر از مواردی که باید مد نظر قرار دهید، ایجاد شرایطی است که در آن بتوانید میزان مواجهه‌ی‌تان را با برخی از آدم‌ها محدود کنید. کیلی کوک در این مورد می‌گوید، “‌اگر یکی از اعضای خانواده‌تان دائما مطالبی را درباره‌ی موضوعات بحث برانگیز و نگران کننده از منابع نامشخص در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، سعی کنید وی را از فهرست دوستان یا دنبال کنندگان حذف کنید. اگر یکی از دوستان یا همکاران‌تان اصرار دارد درباره‌ی رویدادهای جاری با شما گفتگو کند، و احساس می‌کنید این گفتگوها نه تنها برای‌تان سازنده نیست، بلکه می‌تواند اضطراب‌تان را نیز افزایش دهد، سعی کنید کمی از این آدم‌ها دوری کنید.‌”‌

هم‌چنین، هنگام شروع این گفتگوها می‌توانید به وی بگویید، “‌من هنگام بحث درباره‌ی این موضوعات واقعا دچار اضطراب و نگرانی می‌شوم، به همین خاطر ترجیح می‌دهم موضوع بحث را عوض کنیم.‌”‌ این روش نیز می‌توانید در بعضی مواقع کارساز باشد.

یکی از موضوعاتی که این روزها، بحث در موردشان باعث ایجاد استرس در بسیاری از آدم‌ها می‌شود، کرونا است؛ با ۵ تکنیک ۵ دقیقه‌ای برای کاهش استرس ناشی از کرونا می‌توانید هنگام شروع بحث در این مورد از جانب دیگران، کمی احساس آرامش کنید.

۹. پس از تماشای خبر، یک کار مثبت و سالم انجام دهید

برای بسیاری از آدم‌ها تماشا و اطلاع از اخبار در طول هر روز بسیاری ضروری است. اشلی ادلستین جهت کمک به مقابله با احساس ترس، اضطراب، و نگرانی ناشی از قرار گرفتن در معرض اخبار منفی، پیشنهاد می‌کند فورا پس از مشاهده‌ی اخبار به انجام کارهای مثبت و سالم از قبیل پیاده‌روی، تماس با یک دوست، یا انجام یک سرگرمی بپردازید. به گفته‌ی ادلستین، “‌از آن‌جا که تماشای اخبار باعث ایجاد تردید و نگرانی می‌شود، برای حفظ آرامش و تقویت انعطاف پذیری‌تان باید با انجام فعالیت‌های سالم حواس خود را از تاثیر ذهنی اخبار بد پرت کنید.‌‌”

سخن آخر

انجام کارهایی برای به حداقل رساندن استرس در این برهه‌ی زمانی برای حفظ سلامت جسمی و روانی‌تان بسیار ضروری است. با این‌که تماشای خبر می‌تواند اطلاعات مهمی را درباره‌ی نحوه‌ی محافظت از خود و سایرین به شما ارائه دهد، قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض این اخبار می‌تواند برای سلامت روان‌تان مخرب و مضر باشد.

اگر نمی‌توانید وضعیت سلامت روان‌تان را به خوبی مدیریت کنید، یا بابت بروز علائم جدید در بدن خود نگران هستید، به پزشک‌تان مراجعه کنید. هم‌چنین، اگر افکار خودکشی در ذهن‌تان نفوذ کرده‌اند یا احتمال می‌دهید یکی از عزیزان‌تان در معرض چنین خطری قرار دارد، فورا به دنبال کمک بگردید. در صورت مواجهه وضعیت اورژانسی، هم در مورد خودتان و هم عزیزان‌تان، با مرکزیت فوریت‌های پزشکی و روانی تماس بگیرید، و حتی‌الامکان تا زمانی که یک متخصص روانشناس به این موضوع رسیدگی نکرده است، خود یا عزیزان‌تان را تنها نگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۹ نکته برای اجتناب از تاثیر اخبار منفی بر سلامت روان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی