کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نکته درباره تاثیرات محیط کار سمی بر سلامت روان

با توجه به این‌که متاسفانه، بی تمدنی (خشونت و بی ادبی) در محیط کار روز به روز در حال افزایش است، نظرتان را به نتایج یک مطالعه‌ی جدید جلب می‌کنیم؛ طبق نتایج این مطالعه، مواجهه با بی تمدنی در محیط کار باعث تخریب و تضعیف یکی از مهم‌ترین دارایی‌هایی زندگی‌مان، یعنی سلامت روان، می‌شود. پژوهشگران در این مطالعه که نتایج آن در نشریه‌ی روانشناسی سلامت حرفه‌ای منتشر شدند، به پژوهش درباره‌ی ارتباط میان محیط کار سمی و بروز علائم‌ بی خوابی، به عنوان یکی از علائم شایع افسردگی بالینی پرداختند. این پژوهشگران به دنبال پیدا کردن این نکته بودند که بی تمدنی در محیط کار چگونه یا با چه سازوکاری ممکن است بر کیفیت خواب کارمندان تاثیر منفی بگذارند؛ زیرا تاکنون پژوهش‌های محدودی درباره‌ی این عامل انجام شده‌اند.

تاثیرات محیط کار سمی بر سلامت روان

تاثیرات محیط کار سمی بر سلامت روان

۱. بی تمدنی در محیط کار چیست؟

طبق تعریف موسسه‌ی پژوهشی و مشاوره‌ای مکینزی اند کامپنی، بی تمدنی در محیط کار عبارت است از “‌مجموعه‌ای از رفتارهای بی فکرانه و بی ملاحظه که باعث می‌شود کارمندان احساس بی حرمتی کنند – رفتارهایی مانند نادیده گرفتن عامدانه، دست کم گرفتن همکاران، یا تحقیر یک کارمند در محیط عمومی توسط یک مدیر بی احساس.‌”

هم‌چنین، بی تمدنی در محیط کار به این صورت نیز تعریف می‌شود، “مجموعه‌ای از رفتارهای تا حدودی ناسالم و بی ادبانه با نیات نامعلوم به منظور آسیب رساندن به یک فرد خاص؛ این رفتارها معمولا بر خلاف هنجارهای محیط کار درباره‌ی احترام متقابل انجام می‌شوند.‌”‌

۲. چرا کیفیت خواب برای کارمندان مهم است؟

خواب یک عامل بسیار مهم برای سلامت و تندرستی عمومی انسان، از جمله عملکرد آدم‌ها در محیط کار، به شمار می‌رود. از گذشته تاکنون انسان می‌داند کیفیت پایین خواب می‌تواند تاثیرات منفی قابل توجهی بر سلامت جسمی و هم‌چنین، سلامت روانی‌مان بگذارد.

برای مثال، خواب ناکافی خطر ابتلا به وضعیت‌ها و بیماری‌های خطرناکی از قبیل چاقی مفرط، دیابت، و بیماری قلبی و عروقی را در آدم‌ها افزایش می‌دهد. به علاوه، کمبود خواب در طولانی مدت می‌تواند طول عمر انسان را نیز کاهش دهد.

۳. نشخوار ذهنی منفی چه اثراتی به همراه دارد؟

طی بررسی‌هایی که درباره‌ی اثرات غیر مستقیم بی تمدنی در محیط کار بر بروز علائم بی خوابی و در نتیجه، ایجاد مشکلاتی در سلامت عمومی انسان‌ها به عمل آمدند، پژوهشگران نشخوار ذهنی منفی یا مرور ذهنی اتفاقات یا تعاملات آزاردهنده با همکاران (مدت‌ها پس از پایان گرفتن آن جریان‌ها و اتفاقات) را به عنوان سازوکاری تعیین کننده در این مورد شناسایی کردند.

به گفته‌ی این پژوهشگران، “‌محیط کاری سمی با تحریک آدم‌ها برای نشخوار ذهنی تجربه‌های منفی کاری‌شان به بروز اثرات مخربی بر سلامت جسمی و روانی آن‌ها منجر می‌شود. نشخوار ذهنی منفی عبارت است از دغدغه‌های فعال ذهنی و شناختی در رابطه با اتفاقات محیط کار که ممکن است به منظور تلاش برای حل مشکلات کاری یا پیش‌بینی مشکلات کاری آینده ایجاد شوند.‌”

با توجه به این‌که بیش‌تر آدم‌ها بهترین بخش از روز و بیش‌ترین میزان انرژی‌شان در محیط کار سپری می‌کنند، افزایش خصومت در محیط کار پیامدهای خوبی برای سلامت جسمی و روانی‌مان به همراه ندارد. پژوهش‌ها طی ۲۰ سال گذشته به ارتباط میان فضای کاری سمی با افزایش خطر ابتلا به افسردگی، مصرف مواد مخدر، و بروز مشکلات سلامتی برای کارمندان پی برده‌اند. پژوهش‌های بیش‌تر نیز نشان داده‌اند، این مسئله می‌تواند بر سطح عملکرد سازمان‌ها نیز تاثیر بگذارد. برخی از این اثرات منفی عبارت هستند از کاهش بهره‌وری، کاهش سطح تعهد کارمندان و افزایش میزان استعفا و استخدام کارمندان.

۴. چه تکنیک‌هایی برای کاهش تاثیرات محیط کار سمی وجود دارند؟

خوشبختانه، انجام کارهایی برای بازیابی یا بهبود وضعیت روانی و هم‌چنین، استفاده از تکنیک‌های مقابله‌ای می‌توانند به کارمندان در خنثی کردن اثرات منفی اشتغال در محیط کار سمی کمک کنند؛ این تکنیک‌ها به خصوص روش‌هایی برای ریلکسیشن (رسیدن به آرامش) و جدا شدن از فضای روانی مسموم می‌توانند بسیار کارساز باشند. توانایی جدا شدن روانی از کار در ساعات غیر اداری و ریلکسیشن (تن‌آرامی) دو عامل مفید برای خنثی کردن اثرات مخرب ناشی از محیط کار سمی و تعیین میزان اثر آن بر کارمندان به شمار می‌روند.

کارمندانی که بهتر بتوانند خودشان را از لحاظ روانی از محیط کارشان دور کنند، قادر خواهند بود پس از ساعات کاری به آرامش برسند و خواب بهتری داشته باشند – حتی اگر در طول ساعات کاری با بی تمدنی در محیط کار مواجه باشند. در ادامه‌ی این بخش، به ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی تجربه‌ی بازیابی از این مشکلات و چگونگی تاثیر این تکنیک‌ها بر کاهش اثرات منفی محیط‌های کاری سمی و توانمندسازی کارمندان برای تلاش بیش‌تر می‌پردازیم.

جدا شدن روانی از محیط کار

جدا شدن روانی از محیط از کار یعنی دوری کردن از افکار، اعمال، یا هیجان‌های مربوط به محیط کار. برخی از جمله‌هایی که کارمندان طی مطالعه‌ای جهت اندازه‌گیری سطوح جدا شدن روانی از کار در پایان ساعت کاری در یک روز به خودشان می‌گفتند، عبارت بودند از، “‌دیگر به طور کلی به کار فکر نمی‌کنم‌”‌ و “‌من باید از فضای کاری فاصله بگیرم.‌”‌ آن‌هایی که قادر بودند خودشان را از لحاظ روانی از این چرخه جدا کنند، در مقایسه با آن‌هایی که نتوانستند آن‌چنان از محیط کار فاصله بگیرند، کم‌تر دچار اختلالات خواب می‌شدند.‌

این توانایی را می‌توان به وسیله‌ی برخی فعالیت‌های خاص نظیر فعالیت بدنی پرورش داد. برنامه‌ریزی برای رویدادهای آتی نظیر برنامه‌ریزی سفر در روزهای تعطیل یا آخر هفته‌ها به همراه خانواده یا دوستان به عنوان یکی دیگر از روش‌هایی برای ایجاد انحراف مثبت از فضای کار شناخته می‌شود.

ریلکسیشن

شاید آگاهی از این مسئله تعجب‌آور نباشد که اولویت‌دهی به ایجاد تعادل میان کار و زندگی یکی دیگر از روش‌های موثر برای مقابله با اثرات مخرب بی تمدنی در محیط کار است. از گذشته تاکنون، آدم‌ها از ارتباط میان ریلکسیشن یا تن‌آرامی و کاهش مشکلات سلامتی، کاهش میزان خستگی، و کاهش نیاز به بازیابی توان آگاه بوده‌اند.

طبق فرضیه‌های پژوهشگران در این مطالعه، ریلکسیشن در ساعات غیر کاری به شکل قابل توجهی رابطه‌ی میان نشخوار ذهنی منفی در ساعات کاری و علائم بی خوابی را مدیریت می‌کند. به علاوه، ریلکسیشن به عنوان عاملی برای مدیریت رابطه‌ی میان ویژگی‌های کاری و سلامت حرفه‌ای، میان نیاز به زمان بیش‌تر و فرسودگی ناشی از کار زیاد، و میان عدم امنیت شغلی و نیاز به بازیابی از مشکلات کاری شناخته می‌شود. ریلکسیشن فرصتی را برای آدم‌ها ایجاد می‌کند که بتوانند نیازهای جسمی و روحی مربوط به کار و حرفه‌شان را برای مدتی متوقف کنند؛ این مسئله برای بازیابی آدم‌ها به وضعیت پیش از استرس بسیار ضروری است.

برخی از فعالیت‌های خارج از محل کار که می‌توانند به بازیابی از مشکلات ناشی از فضای مسموم کمک کنند، عبارت هستند از داوطلب شدن برای کارهای خیر، مراقبه، پیاده‌روی، گوش دادن به آهنگ، وقت‌گذرانی با دوستان و بهره‌مندی از سایر حمایت‌های مثبت اجتماعی.

۵. چگونه سازمان‌ها می‌توانند با محیط کار سمی مقابله کنند؟

پژوهشگران بر اساس نتایج این مطالعه توصیه‌های زیر را ارائه می‌دهند که شرکت‌ها با به کارگیری آن‌ها می‌توانند بی تمدنی را در محیط کاری کاهش دهند.

الف. افزایش آگاهی کارمندان
ب. تضمین محافظت از وضعیت روحی و جسمی کارمندان
پ. تضمین مسئولیت پذیری در قبال آن‌ها
ت. الگوسازی و پرورش رفتارهای مناسب
ث. پرورش سرپرستانی برای پیشگیری از رفتارهای تهاجمی
ج. بهبود مهارت‌های انعطاف پذیری عاطفی
چ. آموزش کارمندان برای بهبود مهارت بازیابی از کار، انجام تمرین‌های ذهن‌آگاهی، و بهبود مهارت‌های هوش هیجانی / اجتماعی

سخن آخر

شاید قادر نباشید اتفاقات خاصی را در طول ساعات کاری‌تان یا ویژگی‌های محیط کاری‌تان را تحت کنترل در آورید؛ با وجود این، آن‌چه قطعا توانایی کنترل کردن‌اش را دارید، انتخاب نحوه‌ی مقابله با چنین مشکلاتی است. از همه مهم‌تر این‌که، زمانی را برای استراحت اختصاص دهید، زمانی را برای وقت‌گذرانی با دوستان و خانواده، و هم‌چنین انجام فعالیت‌هایی که در طول ساعات غیر کاری بتوانند تمرکزتان را از فضای کاری خارج کنند.

اگر احساس می‌کنید هم‌‌چنان درگیر علائم ناراحت کننده هستید، و این علائم در عملکردتان در زندگی و محیط کار اختلال ایجاد می‌کنند، بهتر است با یک روانشناس مشورت کنید؛ این افراد می‌توانند در آموزش استراتژی‌های جدید برای مقابله با این وضعیت به شما کمک کنند.

اگر علی‌رغم تمام تلاش‌ها و استفاده از تمام استراتژی‌های مقابله‌ای هم‌چنان وضعیت زندگی‌تان تغییر نکرده است، شاید وقت آن فرا رسیده که به ترک محیط کاری سمی‌تان و یافتن یک شغل رضایت‌بخش و کم استرس فکر کنید. سلامت وجودتان ممکن است به همین تصمیم بستگی داشته باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:verywellmind

۵ نکته درباره تاثیرات محیط کار سمی بر سلامت روان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی