کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین: آن چه باید برای ۲۰۱۸ بدانید

هر آن‌چه باید درباره‌ی بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین و درواقع ارز رمزپایه (کریپتوکارنسی، Cryptocurrency) در ۲۰۱۸ بدانید در این مقاله آمده است. پس با ما همراه باشید.

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین

تاکنون چیزهایی در مورد بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین شنیده‌اید، ولی احتمالا از آن ها استفاده نکرده‌اید، واقعا از آن سر در نمی‌آورید، و مطمئن نیستید حتی در زندگی به دردتان بخورد یا نه. پس تا پایان این مقاله را مطالعه فرمایید.

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین : از بیت کوین بیشتر بدانید

در واقع، بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه (یا همان ارزهای دیجیتالی) آمده‌اند تا بازارهای مالی جهانی و سامانه‌های پرداختی را مختل کنند؛ بازارها و سامانه‌هایی که تاکنون تحت کنترل بانک‌ها یا بازیگران اصلی این میدان نظیر پی‌پل قرار داشته‌اند و آن‌ها به عنوان واسطه  در آن ایفای نقش می‌کنند.

اکنون وقت‌اش رسیده است که آگاهی‌تان را در این زمینه افزایش دهید و بدانید چگونه ارز رمزپایه یا کریپتوکارنسی جهان را تغییر می‌دهد و چگونه می‌توانید هم‌زمان با ورود به سال میلادی جدید، وارد این عرصه شوید.

در این مقاله به سه رایج‌ترین ارز رمزپایه، چگونگی کارکردشان، و دلیل ضرورت هوشیاری و احتیاط درباره‌ی این روند نوظهور در سال جدید اشاره می‌کنیم؛‌ این مطلب می‌تواند برای‌تان بسیار جالب و مفید باشد، به ویژه اگر قصد دارید این گونه ارزها را در سبد سرمایه‌گذاری‌تان قرار دهید.

مطلب مرتبط: اتریوم چیست: مزایای سرمایه گذاری در این ارز رمزپایه را بدانید

ارز رمزپایه چیست؟

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین: آن چه نیاز دارید برای ۲۰۱۸ بدانید

ارز رمزپایه یا کریپتوکارنسی عبارت است از ارز دیجیتال (مجازی) که در دنیای واقعی به شکل ملموس وجود ندارد، ولی می‌تواند به عنوان واسطه‌ی تبادل برای خرید کالاها یا خدمات استفاده شود.

واژه‌ی “‌کریپتو، crypto‌”‌ در ترکیب کریپتوکارنسی (ارز رمزپایه) به فرایند رمزنگاری (کریپتوگرافی، cryptography) اشاره دارد که جهت تایید تراکنش‌ها و حفظ امنیت دارایی‌های مجازی از آن استفاده می‌شود.

بیت کوین نخستین ارز رمزپایه‌ی موفقی بود که در ۲۰۰۹ به صورت یک “‌سامانه‌ی نقدی الکترونیکی همتا به همتا‌“‌ به دنیای آنلاین (برخط) وارد شد.

ارز رمزپایه با ایجاد امکان برای آدم‌ها جهت تراکنش مستقیم، بدون واسطه، به شدت برای سامانه‌های قدیمی دردسر ساز و مختل کننده است، و پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده به سرعت و با گستردگی زیادی رشد کند.

تا به امروز، هنگامی که چیزی می‌خریدید یا برای دریافت خدمات پول پرداخت می‌کردید، باید از چک، کارت اعتباری، یا سامانه‌های پرداختی نظیر پی‌پل استفاده می‌کردید؛ این ابزارها و سامانه‌ها که نقش دربان را بازی می‌کنند، جهت تسهیل در فرایند تراکنش از شما کارمزد دریافت می‌کنند.

ولی طرفین یک مبادله، با استفاده از ارز رمزپایه، بدون تحمل تاخیرات، کارمزدهای هزینه‌بر تراکنش، و پیچیدگی‌های زیاد ناشی از ورود یک شخص ثالث به معامله، در قبال کالاها یا خدمات، پول نقد مجازی را با یکدیگر تبادل می‌کنند.

مطلب مرتبط: کریپتو چیست: چقدر باید در ارز رمزپایه سرمایه‌ گذاری کنید

فناوری زنجیره‌ی بلوکی یا بلاک چین به عنوان پشتیبان اصلی و ستون فقرات ارز رمزپایه به شمار می‌رود.

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین :

زنجیره‌ی بلوکی چیست؟

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین: آن چه نیاز دارید برای ۲۰۱۸ بدانید

فناوری زنجیره‌ی بلوکی یا بلاک چین توسط مخترع بیت کوین ساخته شد و به پدیده‌ی بسیار بزرگ‌تری تکامل یافت.

زنجیره‌ بلوکی امکان ارسال اطلاعات دیجیتالی را بدون کپی شدن آن‌ها فراهم می‌آورد؛ از این رو، از امنیت بسیار بالایی برخودار است. به گفته‌ی دان و الکس تپسکات، نویسندگان کتاب انقلاب بلاک چین، “‌زنجیره‌ی بلوکی دفتر کل دیجیتالی فساد ناپذیری از تراکنش‌های اقتصادی است.‌”

ولی فقط تراکنش‌ها توسط فناوری بلاک چین ثبت نمی‌شوند. بلاک چین راهی است جهت ذخیره‌سازی و حفظ پایگاه داده‌ای به صورت امن، شخصی، و تمرکز زدایی شده.

پایگاه داده‌ای که بر روی بلاک چین ساخته می‌شود، متعلق به یک کسب و کار نیست. در عوض، در سراسر مجموعه‌ی گسترده‌ای از رایانه‌هایی ثبت می‌شود که هر کدام دارای نسخه‌های یکسانی از همان پایگاه داده هستند.

این تکثیر گسترده‌ی داده‌ها زنجیره‌ی بلوکی را فساد ناپذیر می‌کنند، زیرا دستکاری تمام کپی‌های پایگاه داده عملا امکان پذیر نیست.

داده‌های‌تان به صورت امن و مطمئن در رایانه‌هایی (به اصطلاح، بلوک‌ها) ذخیره می‌شوند که در یک شبکه (به اصطلاح، زنجیره) به هم متصل هستند؛ از این رو، به آن “‌زنجیره بلوکی یا بلاک چین‌”‌ می‌گویند.

این پایگاه‌های داده تراکنش‌های ارز رمزپایه را ثبت می‌کنند؛ به این ترتیب، پول نقد مجازی به صورت امن، مطمئن، و غیر قابل سرقت داد و ستد می‌شود.

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین :بیت کوین چیست؟

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین: آن چه نیاز دارید برای ۲۰۱۸ بدانید

بیت کوین نخستین ارز رمزپایه‌ی تمرکز زدایی شده بود، و در ۲۰۰۹ جهت امکان‌پذیری تراکنش بدون بانک به وجود آمد.

پس از گذشت چند سال، بیت کوین به شکلی روز افزون به عنوان ارز تراکنشی پذیرفته شده و هم‌چنان نیز در حال رشد است.

شرکت‌های اکسپدیا، اور استاک دات کام، نیواِگ، شاپی‌فای، دیش نت‌ورک، و رودوی موینگ بیت کوین را می‌پذیرند و هر روز، شرکت‌های بیش‌تری از ارز رمزپایه استقبال می‌کنند.

علاوه بر استفاده از بیت کوین به عنوان واسطه‌ی پرداخت، می‌توانید سرمایه‌گذاری در بیت کوین را نیز بدون نیاز به گذراندن مراحل پیچیده‌ی راه‌اندازی کیف پول بیت کوین در سبد سرمایه‌گذاری‌های‌تان قرار دهید. صرافی‌هایی نظیر کوین‌ بیس ( Coinbase ) انجام این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها را تسهیل کرده‌اند.

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین :اتریوم چیست؟

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین: آن چه نیاز دارید برای ۲۰۱۸ بدانید

اتریوم در ۲۰۱۴ ساخته شد و اهداف آن به شکل قابل ملاحظه‌ای با بیت کوین متفاوت است.

بیت کوین با هدف جایگزینی پول نقد ایجاد شد، در حالی که اتریوم و نشان آن، اِتِر (Ether)، با هدف تامین مالی قراردادهای همتا به همتا و توسعه‌ی برنامه‌ها به وجود آمد.

بیت کوین و اتر، هر دو، ارزهای دیجیتالی هستند، ولی به شیوه‌های مختلف عمل می‌کنند؛ مثلا، اتر برای کاربردهای روزانه‌ی مصرف کنندگان مناسب نیست.

با وجود این، اتر را می‌توان در بازار ارز دیجیتال معامله کرد و آن را به عنوان موردی بالقوه برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت؛ هم‌چنین، اتر از طریق کوین بیس در دسترس قرار دارد.

قیمت بیت کوین در چند هفته‌ی اخیر دچار تغییرات عجیبی شده است و از ۱۴،۰۰۰ دلار به بیش از ۱۶،۰۰۰ دلار رسید و هم‌اکنون، حدودا ۱۳،۰۰۰ دلار است؛ این در حالی است که قیمت اتریوم به ۷۰۰ دلار نزدیک شده است.

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین :لایت کوین چیست؟

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین: آن چه نیاز دارید برای ۲۰۱۸ بدانید

لایت کوین تحت عنوان “‌برادر کوچک‌”‌ بیت کوین در ۲۰۱۱ به وجود آمد.

لایت کوین از لحاظ اندازه‌ی تراکنش‌های مورد نظر جهت پشتیبانی، با بیت کوین متفاوت است. بیت کوین می‌تواند تراکنش‌های بسیار بزرگی را پشتیبانی کند، در حالی که لایت کوین، که توسط یکی از کارمندان گوگل ابداع شد، با هدف انجام خرده تراکنش‌ها به بازار آمد.

لایت کوین نمونه‌ی ارز رمزپایه‌ی ارزان‌تری نسبت به بیت کوین است، و فرایند تراکنش‌ها با استفاده از آن، بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

در حال حاضر، بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین (برخط) به همراه آژانس‌های مسافرتی آنلاین نظیر چیپ‌ایر و بی‌تی‌سی‌تریپ،‌ آژانس املاک ری‌مکس ریلتی، و هم‌چنین اور استاک، و اوبر لایت کوین را می‌پذیرند.

لایت کوین در حال حاضر حدود ۲۱۸ دلار است‌؛ این ارز رمزپایه را می‌توان از طریق کوین بیس و سایر صرافی‌ها تهیه کرد.

مزایای سرمایه‌گذاری در ارز رمزپایه (کریپتو کارنسی)

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین: آن چه نیاز دارید برای ۲۰۱۸ بدانید

ارز رمزپایه کلاس جدیدی از دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری شخصی تلقی می‌شود و انتظار می‌رود در ۲۰۱۸ به شکل قابل توجهی رشد کند.

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین ارز‌های جهانی هستند که با پذیرش روز افزون آن‌ها در دنیای کسب و کار، ابزار با ثباتی را برای سرمایه‌گذاری در اختیار آدم‌ها قرار می‌دهند.

قیمت‌ ارزهای رمزپایه دارای نوسان است، ولی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است؛ به ویژه در سال گذشته.

ارز دیجیتال را باید در یک کیف پول آنلاین (برخط) یا حساب ارزی نگهداری کرد؛ و امنیت این مخزن بسیار حائز اهمیت است.

شرکت‌هایی نظیر کوین بیس جهت محافظت از سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی ارز رمزپایه، خدمات امنیتی قدرتمندی ارائه می‌دهند و به افراد امکان می‌دهند برای انجام سرمایه‌گذاری، دسترسی آسان‌تری به ارز‌های رمزپایه داشته باشند.

سرمایه‌گذاری در بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین با سرمایه‌گذاری در کالاهایی نظیر آثار هنری، نفت، یا طلا هم‌تراز است، زیرا مقدار دارایی در دسترس، محدود است و ارزش آن به طور کلی توسط ارزش بازاری تعیین می‌شود که می‌تواند متغیر و غیر قابل پیش‌بینی باشد.

با وجود این، این سرمایه‌گذاری می‌تواند بسیار سودآور و ارزشمند باشد. سرمایه‌گذاری در ارز‌های رمزپایه برای آدم‌های مناسب است که می‌توانند ریسک زیادی را در سرمایه‌گذاری‌شان تحمل کنند و در فناوری‌های و بازارهای نوظهور به دنبال تنوع هستند.

در ۲۰۱۸ به سرمایه‌گذاری در ارز رمزپایه فکر کنید

بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین: آن چه نیاز دارید برای ۲۰۱۸ بدانید

با ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار، چه به صورت فردی و چه به صورت موسسه‌ای، نظیر صندوق‌های پوشش ریسک، پیش‌بینی می‌شود ارزش ارز رمزپایه افزایش یابد.

به گفته‌ی متخصصان، فناوری بلاک چین (زنجیره بلوکی) به عنوان آینده‌ی توسعه‌ی نرم‌افزاری و تحول بعدی در اینترنت تلقی می‌شود.

با سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه (کریپتوکارنسی)، در دنیایی نوآورانه و پیشگامانه قدم می‌گذارید که سایر افراد در آینده در آن وارد خواهند شد. وقتی تصمیم گرفتید در ارزهای رمزپایه سرمایه‌گذاری کنید، پیش از خرید باید کاملا از همه‌ی مسائل و اخبار آن آگاه باشید، تا خیال‌تان از امنیت پول دیجیتال‌تان کاملا راحت باشد.

صرافی‌های بسیاری در زمینه‌ی ارزهای رمزپایه فعالیت می‌کنند، و دقت در انتخاب بسیار حائز اهمیت است.

کوین بیس ارز دیجیتال سرمایه‌گذاران را با امنیت بالا ذخیره می‌کند؛ سرمایه‌گذاران بیمه می‌شوند؛ و این صرافی آنلاین (برخط) سفارش‌های خرید مکرر را تسهیل می‌کند؛ به این ترتیب، می‌توانید به مرور زمان سبد ارز رمزپایه‌ی خود را ایجاد کنید.

با استفاده از کیف ارز دیجیتال می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های ارز رمزپایه‌ی خود را از طریق صندوق‌های حساب بانکی، کارت اعتباری، یا کارت نقدی‌تان تامین مالی کنید.

کوین بیس، در حال حاضر، تقریبا ۱۰ درصد از تمام بیت کوین‌های در گردش را ذخیره‌سازی می‌کند. ولی به هر حال، در انتخاب یک صرافی برای سرمایه‌گذاری در ارز رمزپایه، حتما از امنیت، بیمه، و ثبات آن اطمینان حاصل کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: higherperspectives

بیت کوین ، اتریوم و لایت کوین: آن چه باید برای ۲۰۱۸ بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی