کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بورس ناتوان در جذب و افزایش سرمایه‌گذاران

بازده: به نظر می رسد این روزها بازار سرمایه از یک بورس هراسی رنج آور و شایع در بین سرمایه گذاران شدیدا رنج می کشد. به همین دلیل در جذب و افزایش شمار سرمایه گذاران جدید ناتوان می نماید. 

 

sarmaye-bazar.jpg

امروز در ادامه‌ی روند کاهشی فرسایشی بازار سرمایه شاخص کل با ۳۸۹.۰۳ واحد کاهش به نقطه‌ی ۶۵۳۱۴.۳ واحد فروغلطید.

۲۷۹۱۶ امروز تراکنش به ارزش ۱۰۶۱ میلیارد ریال و با حجم ۳۹۶.۱۴۱ میلیون سهم انجام شد.

برای شاخص بازار اول ۲۷۵.۶ واحد و بازار دوم نیز ۸۳۱.۶۶ واحد کاهش ثبت شد و به ترتیب تا نقطه‌های ۴۶۴۲۵.۸ و ۱۳۸۹۲۰.۳ واحد پایین رفتند.

امروز شاخص کل فرابورس نیز در پی معاملات کم‌حجم ۸.۵ واحد افت کرد و به نقطه ی ۷۷۳.۶ واحد افتاد. در این بازار امروز ۱۱۵۴۷ تراکنش به ارزش ۱۱۹.۷میلیارد ریال و جابه‌جایی ۱۱۹.۷میلیون اوراق بهادار انجام شد.

امروز با پیام ناظر بازار نماد معاملاتی شرکت‌های کارخانجات کمک فنر ایندامین سایپا، و سیمان قائن با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۴/۱۲/۲۹، کارخانجات داروپخش پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه، ایران مرینوس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، کارخانه‌ی چینی ایران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی و فرآورده‌های نسوز آذر پس از برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی و عمومی فوق‌العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی و نماد معاملاتی شرکت فرآورده‌های نسوز پارس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره با محدودیت نوسان قیمت و نماد معاملاتی حق‌تقدم شرکت سیمان هرمزگان با توجه به اعلام مهلت پذیره‌نویسی، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی و نماد معاملاتی شرکت ایران مرینوس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی و اعلام پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۴/۱۲/۲۹ بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی بازگشایی شدند. هم‌چنین نماد معاملاتی شرکت تولیدی ایران تایر با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

رتبه‌های اول تا سوم بازار عبارت بودند از:

تاثیر بر شاخص: تاپیکو، شپنا و پارسان ( تاثیر منفی )

نمادهای پربیننده: وبملت، وبصادر و خپارس

برترین‌های گروه صنعت: خودرو، بانک‌ها و شیمیایی

بیشترین افزایش قیمت: کاذر، غمهرا و کماسه

بیشترین کاهش قیمت: وتوکا، فایرا و بکاب

برترین تقاضا: رایان ۵۱۲ و پاکشو ( رتبه ی دوم و سوم )

برترین عرضه: شبهرن، غگل و فخاس

بیشترین ارزش معامله: بترانس ۲، رمپنا ۲ و مبین ۲

بیشترین حجم معامله: وبصادر، بترانس ۲ و وانصار ۲

افزایش ارزش بازار: بترانس، حتاید و رانفور

کاهش ارزش بازار: ونیرو، قنیشا و غگرجی

این روزها در اغلب گزارش‌ها صاحب‌نظران، اقتصاددانان و به‌طور‌عام دست‌اندر‌کاران و ذی‌نفعان بازار سرمایه از کمبود نقدینگی در بازار سخن به میان می‌آورند، به نظر تنها تامین نقدینگی برطرف‌کننده‌ی مشکلات بازار سرمایه نیست. کما‌اینکه چند ماه پیش مبلغی توسط دولت به وسیله‌ی حقوقی‌ها و صندوق توسعه‌ی بازار به بورس تزریق شد. بیش از هر چیز بازار نیاز به جذب سرمایه‌گذاران و جلب اعتماد آنان دارد، البته بخشی از رخوت کنونی بازار سرمایه ناشی از رکود اقتصادی است که شرکت‌های حاضر در بورس با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. صدای ساز تحریم‌ها اکنون بلند شده است و تا تغییر این صدا و برخورداری از تاثیرات لغو تحریم‌ها از قرار معلوم باید زمان بگذرد. همانگونه که افت بازار سرمایه یک شبه اتفاق نیفتاده است افزایش ارزش بازار و رونق آن نیز در کوتاه مدت اتفاق نمی‌افتد. اما می‌توان با مدیریت مطلوب تر و اجرای روش‌های بهتر به جهت پویایی بازار سرمایه تلاش نمود.

احمد میوه‌فروشان

//بازده//

مطالب مرتبط:

گزارش بازار سهام؛ بورس پابرجا با کمک حقوقی‌ها

گزارش ۲۰: صنعت کوچک با آینده‌ی روشن

نوشته های مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی