کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

به این ۱۴ دلیل شما همیشه بدهکار هستید

چرا همیشه بدهکار هستید؟

بعضی از آدم ها در تمام دوره‌ی زندگیشان بدهکار هستند! هرچقدر هم کار می‌کنند و سعی می‌کنند درآمد داشته باشند تا از این وضعیت خلاص شوند نمی‌تواند. هر ماه به دفترچه هزینه و درآمدشان نگاه می‌کنند و در حتالی که سرشان را تکان می‌دهند بسیار متاسف و ناراضی از این وضعیت وارد ماه جدید و بدهی‌های جدید می‌شوند. در این نوشتار از ۱۴ دلیل اصلی می‌گوییم که منجر می‌شوند شما همیشه بدهکار باشید.

بدهکار بودن, بدهکاری

۱- شما عموما چیزهایی را می‌خرید که به آن احتیاجی ندارید

به خاطر داشته باشید که مراکز خرید مکان‌های مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت و سرگرمی نیستند و در حقیقت زمانی که بدون برنامه به تفرج در میان برندها و پیشنهادهای پر زرق و برق مراکز خرید می‌پردازید، احتمال زیادی وجود دارد که با خرید اقلام غیر ضروری خود را بدهکار کنید.

۲- بیش از نقدینگی امروز خود خرید می‌کنید

هرچند که روی سخن بیشتر با خریدارانی است که توسط کارت‌های اعتباری خود و بیش از نقدینگی موجودشان خرید می‌کنند که به طور معمول چنین شرایطی برای خریداران در ایران اغلب وجود ندارد، اما خرید چکی هم بی‌شباهت با این نحوه خرید کردن نیست. زمانی که موجودی حساب شما کافی نیست و البته از افزایش موجودی حساب‌تان در تاریخ چک مطمئن نیستید، خرید خود را به تعویق بیاندازید تا شرایط لازم فراهم شود.

۳- مشتری تازه‌های مارک یا برند خاصی هستید

پیروی از مد و البته برندهای خاص برای عده‌ای از افراد به یک سرگرمی و حتی وسواس ذهنی تبدیل شده است. زمانی که شما با پرداخت هزینه‌ای کمتر هم می‌توانید پلیوری را بپوشید که شما را از سرما حفظ کند و یا با پرداخت هزینه کمتر صاحب عینکی شوید که چشمان شما را از اشعه‌های خورشید حفظ کند، پرداخت قیمت‌های گزاف و بدون برنامه برای داشتن برندهایی خاص غیر عقلانی به نظر می‌رسد.

۴- در خرید خانه و ماشین به عنوان ۲ خرج سنگین و معمول در زندگی‌های امروزی، تنوع‌طلب هستید

اگر ماشین قدیمی شما هنوز کار می‌کند و به عنوان وسیله‌ای برای جابه‌جایی می‌توانید از آن استفاده کنید، اگر خانه شما برای شما و خانواده‌تان محیطی مناسب و راحت است شاید بتوانید به جای صرف هزینه برای ایجاد تغییرات غیر لازم، پول خود را برای حرکت‌های بهتری سرمایه‌گذاری کنید و از بدهی‌های سنگین جلوگیری کنید.

debt2.jpg

خرید و یا حتی اجاره خانه بزرگ‌تر موجب می‌شود که برخی هزینه‌ها مثل هزیته نگهداری و شارژ ساختمان و حتی خرید اثاثیه جدید برای پر کردن فضاهای بزرگ‌تر به هزینه شما اضافه شود. به صورت مشابه هزینه نگهداری و تعمیر یک ماشین گرانقیمت مسلما از ماشین فعلی شما بیشتر است. در نظر داشته باشید، گاه برای ایجاد تغییر نیازی نیست که صورت مسئله را کلا عوض کنید، خرید یک اثاثیه جدید حتی یک گلدان رومیزی هم می‌تواند حال و هوای خانه شما را تغییر دهد.

۵- پول خود را صرف خرید وسایلی می‌کنید که می‌توانید به راحتی اجاره کنید و یا به امانت بگیرید

قطعا لزومی ندارد که همه شما در انباری خود یک اره برقی ۲۰ اینچی داشته باشید آن هم تنها به این دلیل که یک روز به آن احتیاج پیدا کرده‌اید و یا این‌که در قفسه‌های آشپزخانه‌تان به اندازه‌ای ظرف و ظروف داشته باشید که بتوانید از عهده یک مهمانی ۲۰۰ نفره بر بیایید (چیزی که در دنیای امروزی به ندرت اتفاق می‌افتد). مراکز اجاره ظروف و تشریفات‌ها می‌توانند به راحتی در این زمان به کمک شما بیایند. تشخیص این که چه چیزی را بخرید و چه چیزی را قرض بگیرید یا اجاره کنید، بسته به شرایط افراد متفاوت است اما حتما به عنوان یک گزینه پیش از خرید به آن فکر کنید.

۶- به قیمت خرده‌فروشی خرید می‌کنید

صد البته که خرید چیزی مثل لباس و یا اثاثیه منزل نمی‎‌تواند به صورت عمده انجام شود اما برای خرید مایحتاج مصرفی نظیر انواع شوینده‌ها و یا حتی مواد خوراکی با ماندگاری بالا می‌توانید به فروشگاه‌ها و یا عمده فروشی‌ها مراجعه کنید و با خرید عمده از تخفیفات ویژه برخوردار شوید.

۷- برنامه مشخصی برای درآمد خود ندارید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علیرغم تصور خود با افزایش درآمد، بدهی‌های بزرگ‌تری هم پیدا کرده باشید. با هر میزان از درآمد، شما برای پرداخت بدهی‌های قبلی، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و خریدهای لازم نیاز به برنامه مشخص و تخصیص بودجه دارید. برای شروع می‌توانید از نرم‌افزارهای رایگانی از قبیل حسابداری شخصی هلو و یا Gnucash بر روی تلفن همراه و یا تبلت خود استفاده کنید.

مدیریت مالی جزئی از درونیات انسان نیست و باید آن را آموخت. بنابراین در مورد نحوه برنامه‌ریزی مالی از کارشناسان کمک بگیرید و یا در این خصوص مطالعه کنید.

۸- پس انداز کردن و سرمایه‌گذاری را فراموش کرده‌اید

در مقدمه در خصوص اهمیت پس‌انداز کردن توضیحاتی گذرا مطرح شد. پیشنهاد بعدی سرمایه‌گذاری‌های کوچک و با ریسک پایین است. برای پول خود فرصتی ایجاد کنید که به جای آن که در تنگنای تورم ارزش خود را از دست دهد، در عوض بتواند در دراز مدت ارزش بیشتری کسب کند.

debt3.jpg

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین ابزار برای پس انداز پولتان

۹- شما با فردی ولخرج زندگی می‌کنید

خوب اگر شما هم‌خانه و یا همسری ولخرج دارید هرچند که مقابله سختی را پیش‌رو خواهید داشت، اما می‌توانید مدیریت هزینه‌های خانه را به او بسپارید. شاید مسئولیت مالی موجب شود که یکسری از مخارج غیرضروری از زندگی شما حذف شود.

۱۰- توهم یک شبه پولدار شدن دارید

اگر در بین اطرافیان خود کسی را می‌شناسید که بلیت بخت‌اش برده است و صاحب مبلغ هنگفتی در یک شب شده است لازم است این را بدانید که احتمال رخ دادن چنین شانسی برای هر فرد تنها یک دهم درصد است پس زیاد نمی‌شود روی این گونه پولدار شدن حساب کرد.

۱۱- عادت‌های پول‌خوار دارید

گاه تجربه لذات کوتاه‌مدت برای شما بدهی‌ها و ناراحتی‌های بلند مدت به جا می‌گذارد. اعتیاد به سیگار و سایر مواد مخدر، قمار و حد پرداختن بیش از حد به یکی از علایق فردی می‌تواند در لیست عادت‌های پول‌خوار قرار گیرند.

۱۲- بیش از حد زمان خود را هدر می‌دهید

عبارت مصطلحی است که «زمان، پول است» اما در حقیقت ارزش زمان از پول هم بیشتر است. اگر شما نمی‌توانید به درستی زمان خود را مدیریت کنید به احتمال زیاد در مدیریت پول خود نیز مشکل خواهید داشت. تمرکز وقت و انرژی خود را بر روی جنبه‌های مهم زندگی بگذارید و به یاد داشته باشید که اغلب ما در سپری کردن ساعت‌های فراغت و اوقاتی که برنامه‌ای برای خود نداریم، پول بیشتری خرج می‌کنیم.

۱۳- مراقب سلامتی خود نیستید

هزینه‌های سرسام‌آور درمان، پیشگیری از بیماری را برای ما جدی‌تر و با اهمیت‌تر می‌کند. با چکاپ‌های دوره‌ای، تغذیه سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی می‌توان تا حد زیادی از هزینه‌های درمان جلوگیری کرد.

debt4.jpg

از نگاه دیگر اغلب مشکلات جسمی و روانی نتیجه مشکلات اعصاب و بسیاری از مشکلات اعصاب نتیجه مشکلات مالی دراز مدت است.

۱۴- از نعمت‌های رایگان زندگی لذت نمی‌برید

بهترین لذت‌های زندگی رایگان هستند. در واقع سرگرمی‌ها و تفریحاتی که با خرج کردن پول برای خود فراهم می‌کنید، لذت‌های درجه دو زندگی هستند. برای پرکردن یک روز تعطیل می‌توانید با خانواده در طبیعت دور هم جمع شوید، به پیاده‌روی بروید، به تماشای غروب آفتاب بنشینید و در نهایت از نعمت‌های رایگان زندگی لذت ببرید.

 

لطفا به یاد داشته باشید که بدهی مالی می‌تواند پاک شود و یا از ایجاد مجددش اجتناب شود و این مستلزم کمی تلاش، برنامه‌ریزی و یادگیری است. همه ما می‌خواهیم زندگی راحت و شادی داشته باشیم، بنابراین کیفیت و ارزش زندگی خود را به توقعات و انتظارات دیگران از شما و اشیا مادی سنجاق نکنید.

تحریریه سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری:

بدهکار بودن همیشگی

بدهکاری همیشگی

سایت یک پزشک

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی