کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بهره وری کارکنان

بهره وری کارکنان چیست ؟

بهره وری کارکنان (که گاهی تحت عنوان بهره وری نیروی انسانی یا کار از آن یاد می‌شود) یا employee productivity تقویمی از بهره وری یک کارگر یا گروهی از کارگران است.

بهره وری ممکن است در رابطه با برون‌داد یک کارمند در دوره‌ی زمانی مشخصی ارزیابی شود. نوعا، بهره‌وری یک کارگر مشخص نسبت به میانگین کارکنانی که کاری مشابه انجام می‌دهند تقویم خواهد شد. چون بیشتر موفقیت هر سازمانی بر بهره وری نیروی‌ انسانی اش تکیه دارد، بهره وری کارکنان یکی از ملاحظات مهم برای کسب و کارها است.

شیوه‌های بهبود بهره وری

ظرفیت اشتراک گذاری همواره برای بهره‌وری حائز اهمیت بوده است. در نخستین روزهای ایجاد شبکه های نیروی انسانی در شرکت، کنفرانس ویدوئی و ایمیل افزونه‌های بهره‌وری را فراهم می‌کرد و از هزینه ها می‌کاست. ابزارهای اشتراک گذاری موبایل جدیدتر برای کارکنانِ به لحاظ گستردگی جغرافیایی کار کردن با یکدیگر را بسیار آسان‌تر می‌کند. تبلت‌ها، گوشی‌های هوشمند، و لپ‌تاپ‌ها به استفاده‌کنندگان اجازه می‌دهند با همکاران‌شان هر جایی و در هر زمانی ارتباط برقرار کنند.

بر اساس نظر موافقان، روندِ BYOD(دستگاه خودت را بیاور) کارکنان را بهره‌ورتر می‌کند. چون کارکنانی که روی دستگاه‌هایی کار می‌کنند که مالک آنها هستند و به آنها عادت دارند، بیشتر احتمال دارد از آنها استفاده کنند. بر اساس تعریف این دستگاه‌ها موبایل هستند، پس چه یک کارمند در حال یادداشت برداشتن در یک جلسه باشد، در حال مرور سندی در هنگام رفت و آمد به محل کار یا در حال آماده کردن دستور جلسه‌ی روز بعد در هنگام تماشای تلویزیون، وی می‌تواند به روشی که بر وقت شخصی‌اش به قدری که اگر از پشت میز رایانه‌اش کار می‌کرد تاثیر می‌گذاشت تاثیر نگذارد، کار بیشتری انجام دهد.

مطلب مرتبط : ۸ روش موثر برای افزایش بهره وری کارکنان

با وجود این، به صورت همزمان ارتباط مداوم و اوج گرفتن شبکه‌ی اجتماعی برای کارکنان وقت صرفِ کار کردن را آسان‌تر و وسوسه‌برانگیزتر کرده‌اند. برای جلوگیری از وقت تلف کردنِ برخط(که گاهی هرزکاری اینترنتی نامیده می‌شود)، بعضی از سازمان‌ها بر کارکنان نظارت و یا تعداد سایت‌هایی را که می‌توانند از شبکه‌ی شرکت به آنها دسترسی داشته باشند محدود می‌کنند.

بررسی ایمیل‌ها بخش قابل ملاحظه‌ای از وقت کارکنان را هدر می‌دهد، که برآورد شده است حدود ۳۰ درصد از بخش اعظمی از کار دانش‌ورزان را شامل ‌شود—اگر به ایمیل‌ها به طور کارآمدی پرداخته نشود این مقدار می‌تواند بیشتر هم باشد. شیوه‌های مدیریت ایمیل کارآمد می‌تواند تاثیر منفی ایمیل را بر بهره‌وری کاهش دهد. چنین شیوه‌هایی شامل محدود کردن تعداد جلسات پردازش ایمیل در هر روز و محدود کردن میزان زمان صرف شده در هر جلسه می‌شود. همچنین بعضی از سازمان‌ها ساعاتی را که طی آن ایمیل در شبکه‌ی شرکت قابل دسترسی است محدود می‌کنند.

مدیریت ایمیل فقط یکی از شیوه‌های محدود کردن تعداد وقفه‌هایی است که یک کارمند در یک روز کاری با آنها مواجه می‌شود. در دانشگاه کالیفرنیا واقع در ایروین، پژوهشگر گلوریا مارک دریافت که، به طور میانگین، کارگران هر سه دقیقه یک بار دچار وقفه می‌شوند و این که ۲۳ دقیقه طول می‌کشد تا بعد از حتی یک وقفه‌ی بسیار مختصر به سر کارِ اصلی باز گردند. علم وقفه تاثیر اختلالات را بر بهره‌وری کشف می‌کند.

بهره وری کارکنان عنصری از بهره وری فناوری اطلاعات است، رابطه‌ی بین سرمایه‌گذاری‌های فناوری یک سازمان و افزونه‌های کارآمدی مربوطه، یا بازده سرمایه گذاری (ROI).


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

منبع: بیزنس اینسایدر

بهره وری کارکنان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی