کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بهره هوشی اجتماعی چیست؟

توانایی ما برای برقرار ارتباط معنادار با سایر آدم‌ها یکی از بزرگ‌ترین موهبت‌هایی است که ما به عنوان انسان داریم و منظور از بهره هوشی اجتماعی همین است؛ شما در برقرار ارتباط با دیگران چه‌قدر مهارت دارید؟

what-is-your-social-iq-power-of-positivity-1000x600

بهره هوشی اجتماعی فاکتور بسیاری مهمی برای بعضی از مهم‌ترین و پردرآمدترین مشاغل در سیاره‌ی ما هستند. ما به آدم‌هایی که در تعاملات اجتماعی خود ماهرتر هستند دستمزد بیش‌تری می‌دهیم زیرا این مهارت‌ها از نظر جامعه‌ی ما بسیار ارزشمند هستند.

در این نوشتار چند نمونه می‌بینید از مشاغلی که درآمد بالایی دارند و درعین حال پرتعامل هستند و سطح بالایی از بهره هوشی را ایجاب می‌کنند:

وکیل

سیاست‌مدار

نماینده‌ی فروش

مسئول روابط عمومی

مسئول منابع انسانی

روانپزشک

بازاریاب

توانایی متقاعد کردن دیگران و حساس بودن در قبال نیازهای دیگران نیز مهارت‌هایی هستند که آدم‌های دارای بهره‌ی هوشی بالای اجتماعی دارند.

بهره هوشی اجتماعی چه‌طور اندازه‌گیری می‌شود؟

در درجه‌ی اول، بهره هوشی اجتماعی، میزان مهارت شما برای کنار آمدن با انواع متفاوتی از آدم‌ها است. موضوع را این‌طور تصور کنید؛ اگر شما را با ده نفر در یک اتاق قرار بدهند، و فقط یکی از آنها به زبان شما صحبت کند، آیا قادر خواهید بود با یکی از آن ۹ نفری که نمی‌توانند به صورت شفاهی با شما صحبت کنند، رابطه برقرار کنید؟ آیا با آن شخصی که می‌تواند با شما صحبت کند ارتباط برقرار می‌کنید، یا تنها خواهید ماند؟

یک آزمون معروف هوش اجتماعی، ” آزمون هوش اجتماعی دانشگاه جورج واشنگتن” (جی‌دبلیویواس‌آی‌تی) است. این آزمون خاص برای “ارزیابی فاکتورهای خاص قضاوت، حافظه‌، اطلاعاتِ مربوط به سروکار داشتن با مردم و انجام روابط اجتماعی” است.

در یک مطالعه‌ که در آن از جی‌دبلیویواس‌آی‌تی استفاده شد، پژوهش‌گران پی بردند که ۶ تفاوت در زمینه‌ی بهره‌ی هوشی اجتماعی برای زنان و برای مردان وجود دارد. آنها متوجه شدند که ظاهرا زنان بهره‌ی هوش اجتماعی بالاتری دارند و حدودا ۵ امتیاز بیش‌تر از مردان در آزمون به‌دست آوردند. دلیل بالاتر بودن بهره‌ی هوش اجتماعی زنان ممکن است به صورت ژنتیکی در کروموزوم‌ها و دی‌ان‌اِی‌مان کدگذاری شده باشد.

اگر بخواهیم از نقطه نظر تکامل صحبت کنیم، زنانی که قادر بودند تفاوت‌های ظریف میان یک شریک زندگی بالقوه موفق را در مقابل شریک زندگی که به احتمال خیلی کمی می‌توانست خانواده‌ای بسازد تمایز دهند، می‌توانستند کودکانی داشته باشند که ژن‌های هوش اجتماعی را از آنها به ارث ببرند. زنانی که به دنبال یک شریک زندگی مناسب هستند، لزوما باید قادر باشند هوش، صداقت و قابلیت اعتماد را تشخیص دهند و احتمالا به دنبال نیروی حیات و انرژی نیز هستند.

مهارت‌های ارتباطی

گوش دادن و صحبت کردن هر دو در این‌جا مهم هستند. خوب انتقال دادن نیازهای‌تان به این معنا است که شما قادر خواهیدبود آن‌چه را برای شاد بودن نیاز دارید، درخواست کنید. گوش دادن احتمالا مهم‌تر است و می‌تواند تا آن‌جا گسترش بیابد که شامل توانایی فهمیدن گفتار غیرکلامی نیز بشود.

برای مثال، زمانی که گوش می‌دهید، می‌توانید تشخیص بدهید شخص روبه‌رو از چه چیزی هیجان‌زده می‌شود؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، یعنی می‌توانید تشخیص بدهید چه چیزی به آن شخص انگیزه می‌دهد. این اطلاعات به راحتی به‌دست می‌آید وقتی تلاش می‌کنید برای چیزی که می‌خواهید با شخصی مذاکره کنید که بهره‌ی هوش اجتماعی بالایی دارد.

دانش و توانایی دنبال کردن قوانین اجتماعی

اغلب آدم‌ها می‌دانند که استفاده از قاشق شخصی در ظرف‌های غذایی که در یک مهمانی روی میز هستند، یک خطای اجتماعی است اما اگر شما این قانون را نمی‌دانید و چنین کاری بکنید، احتمال حضور مجدد شما در آن مهمانی و با همان آدم‌ها کم می‌شود.

طرد شدن از یک گروه اجتماعی ترسی است که همه‌ی آدم‌ها دارند، و دلیل تکاملی خوبی هم پشت این ترس وجود دارد. مطرود شدن از یک گروه در زمان تکامل به این معنا بود که باید بدون حمایت قوم و خویشی یک گروه برای دور کردن حیوانات درنده، گلیم خودمان را از آب بیرون می‌کشیدیم.

مدیریت “تاثیری که بر جای می‌گذاریم”

زمانی که کسی می‌خواهد مورد پذیرش یک گروه خاص اجتماعی قرار بگیرد، درباره‌ی آن گروه کسب اطلاع می‌کند و همگون شدن با ویژگی‌های آن گروه را آغاز می‌کند. کنترل تصویری که از خودتان به دیگران ارائه می‌دهید، و در عین حال حفظ خود واقعی‌تان، چیزی است که اغلب ما یک زمانی انجام داده‌ایم. برای مثال، آن کسی که با شما در یک مصاحبه‌ی شغلی است بسیار متفاوت است با کسی که جمعه شب در یک بار ملاقات می‌کنید.

مثلا کسی که می‌خواهد توسط گروه ثروتمندتری از آدم‌ها پذیرفته شود باید بکوشد توسط اعضای آن گروه که لباس‌های برند پوشیده‌اند، دیده شود. آد‌م‌ها احتمالا در شیوه‌ی صحبت کردن، حالات دست و صورت، ژست و سایر حرکات‌شان مانند کسانی رفتار می‌کنند که می‌خواهند از سوی‌شان مورد پذیرش قرار بگیرند.

انعطاف‌پذیری نقش

توانایی تغییر تمرکز از آن‌چه درحال‌حاضر در فکرتان است به آن‌چه بعد از داشتن یک بچه‌ی کوچک که به شما وابسته است برای‌تان مهم می‌شود، یک نمونه‌ی خوب برای انعطاف‌پذیری نقش به عنوان بخشی از بهره‌ی هوش اجتماعی است. خود واقعی‌تان در برابر خودتان به عنوان پدر یا مادر، نقشی است که مجبور هستید بسازید.

نقش‌هایی که اغلب ما در بخشی از زندگی‌مان تجربه کرده‌ایم:

معلم

دانش‌آموز

تازه‌کار

کارشناس

عاشق

یار عاشقی که مورد بی‌مهری قرار گرفته

راننده

مسافر

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: پاور آو پازیتیویتی

بازده

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی