کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بهترین کشور برای زنان از نظر برابری جنسیتی

پیشرفت در زمینه‌ی برابری جنسیتی در حال کاهش است. با توجه به نرخ فعلی تغییر، ۱۰۸ سال طول خواهد کشید تا فاصله‌ی جهانی جنسیتی که نزدیک به ۶۸ درصد است، از بین برود. طبق گزارش سالانه‌ی انجمن اقتصاد جهانی، این میزان هشت سال بیش‌تر از برآورد ۲۰۱۷ است. در ادامه این نوشتار با ۱۰ بهترین کشور برای زنان از نظر برابری جنسیتی آشنا خواهیم شد.

شاخص برابری جنسیتی برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ به عنوان چارچوبی برای اندازه‌گیری تفاوت‌های جنسیتی در کشورها، بر اساس چهار زیرشاخص منتشر شد: مشارکت اقتصادی، دسترسی به تحصیلات، سلامت و بقا و توانمندی سیاسی. در سال جاری، پنج کشور جدید نیز – جمهوری دموکراتیک کنگو، عراق، عمان، سیرالئون و توگو – در شاخص وارد شدند و مجموع به ۱۴۹ کشور رسید.

بهترین کشور برای زنان در زمینه برابری جنسیتی

پیشرفت بسیار کند

از سال ۲۰۰۶، فاصله‌ی جنسیتی به طور کلی ۳.۶٪ کاهش یافته‌است، اما در سال ۲۰۱۸ فقط یک کاهش ۰.۰۳٪ اتفاق افتاد که پیشرفت بسیار کندی محسوب می‌شود.

اما جهت‌گیری عمومی این مسیر مثبت است: از ۱۴۴ کشوری که در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تحت پوشش قرار گرفتند، ۸۹ مورد فاصله‌ی جنسیتی خود را از بین برده‌اند و ۵۵ مورد نیز روند نزولی داشته‌‌اند.

مطابق با گزارش: “اگر چه پیشرفت با سرعت کمی در جریان است … اما این واقعیت که بیش‌تر کشورها به سمت افزایش برابری جنسیتی می‌روند به نوعی برای سیاست‌گذاران و کارگزاران سراسر جهان که برای پنجمین هدف توسعه‌ی پایدار سازمان ملل یعنی برابری جنسیتی تلاش و تقلا می‌کنند،‌ دلگرم‌کننده است.

۱۰ بهترین کشور برای زنان از نظر برابری جنسیتی

رتبهامتیاز
۱ایسلند۰.۸۵۸
۲نروژ۰.۸۳۵
۳سوئد۰.۸۲۲
۴فنلاند۰.۸۲۱
۵نیکاراگوئه۰.۸۰۹
۶رواندا۰.۸۰۴
۷نیو زیلند۰.۸۰۱
۸فیلیپین۰.۷۹۹
۹ایرلند۰.۷۹۶
۱۰نامیبیا۰.۷۸۹

تغییرات فهرست ده بهترین کشور برای زنان از نظر برابری جنسیتی

ایسلند به مدت ده سال است که رتبه‌ی اول را در این شاخص و در فهرست ۱۰ بهترین کشور برای زنان از نظر برابری جنسیتی کسب می‌کند، به این ترتیب که بیش از ۸۵ درصد از فاصله‌ی جنسیتی را بسته است. چهار کشور برتر همه کشورهای نوردیک هستند: با نروژ، سوئد و فنلاند که به ترتیب رتبه‌های دوم، سوم و چهارم را دارند.

و در ده کشور برتر سال جاری، یک کشور جدید وجود دارد – نامیبیا سه رتبه بالا آمده‌است و در میان کشورهای برتر جهان، دومین کشور آفریقایی پس از رواندا است. در اولین شاخص فاصله‌ی جنسیتی در سال ۲۰۰۶ نامیبیا رتبه‌ی ۳۸ را کسب کرده بود. این کشور تا سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۰ درصد بهبود یافته‌است، به این ترتیب که بیش از ۷۹ درصد از شکاف جنسیتی خود را بسته‌است.

مطالب مرتبط: ۱۰ راحت ترین کشور برای گرفتن ویزای  شینگن

شکاف بهداشتی و نرخ بقای نامیبیا از سال ۲۰۱۳ بسته شده‌است و برای توانمندی سیاسی پنجمین جایگاه را در اختیار دارد به این ترتیب که تعداد زنان را در پارلمان افزایش داده‌است.

یکی از بزرگ‌ترین داستان‌های موفقیت برای نیکاراگوئه است که در سال جاری رواندا را پشت سر گذاشته و پنجمین جایگاه را به خود اختصاص داده‌است و از رتبه‌ی ۶۲ در سال ۲۰۰۶ صعود فوق‌العاده‌ای داشته‌است. در سال هفتم، در آمریکای لاتین و منطقه‌ی کارائیب باریک‌ترین شکاف را دارد چرا که نزدیک به ۸۰ درصد از فاصله‌ی جنسیتی را از بین برده‌است.

مطلب مرتبط: ۲۱ بهترین کشور جهان برای مهاجرت کاری در ۲۰۱۸

عملکرد جهانی فاصله‌ی جنسیتی

شاخص کلی۶۸٪
مشارکت اقتصادی و فرصت‌ها۵۹٪
زیرشاخص دسترسی به تحصیلات۹۵٪
زیرشاخص نرخ سلامتی و بقا۹۶٪
زیرشاخص توامندی سیاسی۲۲٪

 

اقتصاد، سیاست و هوش مصنوعی

از میان زیرشاخص‌ها، شکاف جنسیتی فرصت‌های اقتصادی طولانی‌ترین زمان را برای بسته شدن به طور کامل نیاز دارد: ۲۰۲ سال. هنوز هم زنان برای پست‌های مدیریتی و رتبه‌های ارشد اداری نادیده گرفته می‌شوند. جایی که داده‌ها در دسترس هستند معلوم می‌شود که تنها یک سوم (۳۴٪) از مدیران جهانی زنان هستند.

در انقلاب چهارم صنعتی، شکاف جنسیتی زیادی در حرفه‌های AI (هوش مصنوعی) وجود دارد به این ترتیب که فقط ۲۳ درصد از شاغلین در این حیطه زن هستند، در مقایسه با ۷۷ درصد که مرد هستند، و بنابراین شکاف یک رقم ۷۰ درصدی است که باید بسته شود.

مطلب مرتبط: ۳۰ بهترین کشور برای زندگی و مهاجرت در ۲۰۱۸

شکاف جنسیتی در توانمندی سیاسی اکنون نیازمند ۱۰۷ سال دیگر است، روندی که منعکس‌کننده‌ی کم بودن تعداد زنان در همه‌ی نقش‌های سیاسی و به ویژه سران دولت‌ها است. تنها ۱۸ درصد از وزرا زنان هستند و در شش کشور از ۱۴۹ کشور، هیچ زنی پست وزارتخانه‌ای ندارد.

این گزارش می‌گوید: “اکثر زنان در رأس دولت در دهه‌ی گذشته انتخاب شده‌اند. با وجود تحولات اخیر، در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۷ زن رئیس دولت یا نخست‌وزیر در ۱۴۹ کشور وجود دارد، از جمله نخست‌وزیر رومانی که در سال جاری انتخاب شده‌است. ”

اما خبر خوب این است که شکاف جنسیتی تحصیلی به طور متوسط ​​فقط ۵ درصد است و می‌تواند در ۱۴ سال مطابق با روند فعلی بسته شود، در حالی که شکاف نرخ سلامت و بقا را در بسیاری از کشورها می‌توانیم “تقریبا بسته” در نظر بگیریم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -سارا فیضی

منبع: وی فوروم

۱۰ بهترین کشور برای زنان از نظر برابری جنسیتی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی