کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بهترین ویتامین‌ برای کاهش وزن و تناسب اندام

بسیاری از ویتامین‌ها دارای خواصی هستند که می‌توانند به تناسب اندام‌تان کمک کنند، ولی کدام‌یک واقعا جزء فهرست بهترین ویتامین‌ برای کاهش وزن و تناسب اندام هستند؟

ویتامین‌ برای کاهش وزن

بالا رفتن آمار چاقی و افزایش وزن جزء نگرانی‌های عمده‌ برای سلامتی‌مان در دنیای امروز به شمار می‌رود. سبک زندگی کم‌ تحرک به شکلی موثر به افزایش وزن و مشکلات چاقی مفرط منجر می‌شود. با این‌که کاهش وزن بدون انجام فعالیت‌های بدنی بسیار دشوار است، ولی برخی ویتامین‌ها می‌توانند تا حدودی زیاد وزن بدن‌تان را کاهش دهند. ویتامین‌هایی خاص نظیر ویتامین‌های گروه B (ب کمپلکس)، ویتامین C، ویتامین D، و مواد معدنی نظیر کلسیم در کنار برخی کوآنزیم‌ها می‌توانند به شکلی خارق‌العاده به کاهش وزن افراد کمک کنند. ولی این ویتامین‌ها و مواد معدنی باید به اندازه‌ی مناسب و تحت نظارت کامل پزشکان مصرف شوند. مصرف بیش از اندازه‌ی ویتامین‌ها می‌تواند به هیپروویتامینوز منجر شود که تاثیرات منفی و معکوس بر سلامت افراد به همراه خواهد داشت.

بعد از مطالعات کامل و کارهای پژوهشی، تقریبا همه‌ی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که هیچ چیز به اندازه‌ی رژیم غذایی متعادل به همراه فعالیت‌های بدنی مداوم نمی‌تواند به کاهش وزن و رسیدن به تناسب ایده‌ال افراد کمک کند. کاهش وزن باید به صورت فرایندی مداوم و پایدار اتفاق بیفتد. کاهش وزن در طی یک یا دو روز اتفاق نمی‌افتد. بنابراین، افراد باید از صبر و حوصله‌ی زیاد برخوردار باشند و برنامه‌ی کاهش وزن‌شان را تا رسیدن به موفقیت با دقت و تعهدِ بالا دنبال کنند. با وجود این، مکمل‌هایی نظیر برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی خاص وجود دارند که تا حدودی زیاد به کاهش وزن کمک می‌کنند. این‌ها به ویتامین‌های کنترل‌کننده‌ی وزن شهرت دارند و به عنوان بهترین ویتامین‌ برای کاهش وزن شناخته می‌شوند.

در ادامه ۱۰ بهترین ویتامین‌ برای کاهش وزن آمده است:

۱. پیریدوکسین یا ویتامین B6

این ویتامین به انجام موثر و مناسب فعالیت‌های سوخت‌وسازی بدن کمک می‌‌کند. این ویتامین با روی واکنش می‌دهد و آنزیم تولید می‌کند. این فرایند نیز باعث افزایش سرعت سوخت‌وساز بدن می‌شود؛ و از این طریق به کاهش وزن کمک می‌کند. هم‌چنین ویتامین B6 از این جهت به عنوان یکی از مواد مغذی ضروری بدن به شمار می‌رود که میزان مناسب پیام‌رسان‌های عصبی را در بدن حفظ می‌کند و از این طریق از نوسانات خلقی و افسردگی جلوگیری می‌نماید. منابع رایج برای مصرف ویتامین B6 شامل تخم‌مرغ، غلات صبحانه، لوبیا، پروتئین حیوانی، اسفناج، کلم و غیره هستند.

۲. تیامین یا ویتامین B1

این ویتامین کربوهیدرات‌ها را تبدیل به چربی و در نقاط مختلف بدن ذخیره نمی‌کند؛ در عوض، کربوهیدرات‌ها را می‌سوزاند و آن‌ها را به انرژی تبدیل می‌کند. اگر به دنبال کاهش وزن‌تان هستید، از این خاصیت خارق‌العاده به خوبی بهره‌مند شوید.

۳. سیانوکبالامین یا ویتامین B12

این ویتامین به عنوان یکی از بهترین ویتامین‌ها برای کاهش وزن به شمار می‌رود. هم‌چنین این ویتامین را به صورت آمپول نیز برای کاهش وزن افراد تزریق می‌کنند. این ویتامین باعث سوختن چربی‌های ذخیره شده و ایجاد انرژی می‌شود. هم‌چنین این ویتامین علاوه بر آن‌که نقشی فوق‌العاده در کنترل وزن افراد ایفا می‌کند، به از بین رفتن کوفتگی و خستگی، و در عوض به ایجاد انرژی و شادابی فرد کمک می‌کند.

۴. ریبوفلاوین یا ویتامین B2

نام ویتامین B2 در میان فهرست بهترین ویتامین‌ها برای کاهش وزن به چشم می‌خورد، زیرا سرعت سوخت‌وساز بدن افراد را حفظ می‌کند و از این طریق میزان در هم شکستن چربی‌های اضافه، کربوهیدرات‌ها، و تولید انرژی را افزایش می‌دهد؛ و به این ترتیب، می‌تواند تا حدودی زیاد به کاهش وزن کمک کند.

۵. ویتامین B3، ویتامین B5، ویتامین B9

همه‌ی این ویتامین‌ها تحت مجموعه‌ی ویتامین ب کمپلکس طبقه‌بندی می‌شوند. همه‌ی این ویتامین‌ها با به جریان انداختن موثر فعالیت‌های سوخت‌وسازی بدن باعث حفظ موثر سوخت‌وساز و سلامتی دستگاه ایمنی بدن افراد می‌شود؛ و از این طریق، به حفظ وزن متناسب افراد کمک می‌کند. ویتامین ب کمپلکس نوعی ویتامین‌ محلول در آب است که در کاهش وزن افراد تاثیری زیاد دارد.

۶. ویتامین C

ویتامین C که در بروکلی، انگور فرنگی سیاه، و در پرتقال یافت می‌شود به تبدیل گلوکز ذخیره شده به انرژی در بدن کمک می‌کند. این کار از تجمع گلوکز در نواحی مختلف بدن جلوگیری می‌نماید؛ و به همین دلیل، به عنوان یکی از بهترین ویتامین‌ها برای کاهش وزن شناخته می‌شود.

۷. ویتامین D

ویتامین D تنها هنگامی به صورت طبیعی در بدن تولید می‌شود که در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیریم. این ویتامین کربوهیدرات‌ها را با اکسیژن ترکیب می‌کند و از این طریق، از تجمع آن‌ها در نواحی مختلف بدن جلوگیری و وزن کلی بدن را کم می‌نماید.     

۸. کولین

عملکرد اصلی کولین جلوگیری از تجمع چربی در کبد و کاهش سطح کلسترول است. این کار نه تنها به سوخت‌وساز مناسب بدن بلکه هم‌چنین به عملکرد خوب کبد نیز کمک می‌کند. این ویتامین به شکلی خارق‌العاده به سوخت‌وساز بدن کمک می‌کند و بیش‌تر در زرده‌ی تخم‌مرغ، بادام زمینی و غیره یافت می‌شود.

۹. اینوزیتول

ویتامین اینوزیتول یکی از بهترین ویتامین‌های کنترل‌کننده‌ی وزن بدن است. این ویتامین معمولا در اقلام خوراکی سرشار از فیبر نظیر برنج قهوه‌ای یافت می‌شود و از تجمع چربی در بدن جلوگیری و به این ترتیب، وزن فرد را کم می‌کند.

۱۰. مولتی‌ویتامین‌ها

مصرف کپسول‌ها یا پودر مولتی‌ویتامین می‌تواند بیش‌تر ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین کند. ولی نباید آن‌ها را به صورت مرتب مصرف کرد، بلکه بهتر است صرفا در دوره‌های کوتاه‌مدت مصرف شوند.

بنابراین، ویتامین‌ها یکی از بهترین مواد مغذی برای کنترل وزن بدن هستند. وقتی فهرست ۱۰ بهترین ویتامین‌ برای کاهش وزن بررسی می‌کنید، این نکته را به خاطر داشته باشید لازم است این ویتامین‌ها تحت نظارت دقیق پزشک مصرف شوند تا بهترین نتایج را در کاهش وزن‌ شامل حال‌تان کنند.

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: fitnessonlineweb

۱۰ بهترین ویتامین‌ برای کاهش وزن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی