کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ نکته طلایی برای بهبود و تحکیم روابط خانواده که باید بدانید

بهبود و تحکیم روابط خانواده موضوعی است که امروزه بحث داغ همه محافل است. حقیقت این است که  تمام روابط خانوادگی ساختارهای چند بعدی هستند که در آن‌ها غالبا احساسات قطبی در کنار هم قرار می‌گیرند. بچه‌ها والدین خود را دوست دارند اما بیش از هر کسی آن‌ها را آزار می‌دهند. والدین بهترین را برای فرزندان‌شان می‌خواهند اما غالباً آن را با آن‌چه واقعا برای آن‌ها بهترین است اشتباه می‌گیرند. ما انتظارات زیادی برای خانواده‌مان داریم و اقدامات ما می‌توانند ریسک زیادی را به همراه داشته باشند. به همین دلیل برقراری ارتباط با آن‌ها دشوار است.

بهبود و تحکیم روابط خانواده

هربار که احساس می‌کنید شکافی به اندازه‌ی یک اقیانوس بین شما و یکی از اعضای خانواده‌تان وجود دارد، نباید خودتان را کنار بکشید و بگویید “خوب، این خانواده‌ی من است.” در واقع این فرصتی مناسب برای بررسی مجدد اعتقاداتی است که در مورد خانواده‌تان و این‌که چه چیزی آن را قوی می‌کند، دارید.

در این نوشتار چند یادآوری ساده و عملی برای تحکیم روابط خانواده در اختیارتان قرار می‌دهیم که در همان لحظاتی که احساس کردید خانواده‌تان به گونه‌ای عجیب و غریب دچار مشکل شده‌است، به شما کمک می‌کنند که به جای عقب کشیدن، پیوندهای‌تان را با اعضای خانواده‌تان تقویت کنید.

بهبود و تحکیم روابط خانواده‌

۱. داشتنِ DNA مشترک به این معنا نیست که علاقمندی‌های یکسانی دارند

بیایید فرض کنیم که عصبانی می‌شوید از این‌که والدین‌تان به شما می‌گویند سرت را پایین بینداز و بی سر و صدا به شغلی که دوست نداری ادامه بده. یا ناراحت می‌شوید از این‌که  به نظر می‌رسد عموزاده‌های‌تان از زندگی خود راضی هستند و جاه‌طلبی‌های‌شان با گرفتن تخفیف مناسب برای خرید یک جفت کفش در یک فروشگاه متوقف می‌شود. مشاغل، آرزوهایی که در زندگی دارید، سیاست، سلامتی شخصی – همه و همه مباحثی هستند که بر سر آن‌ها دائماً با اعضای خانواده‌مان اختلاف داریم.

اگر ما یک کد ژنتیکی یکسان داریم، دیدگاه ما در مورد این موارد تا چه حد می‌تواند متفاوت باشد؟ برای جلوگیری از درگیری و بحث، این مباحث و اختلاف نظرها را در یک ظرفِ خیالی که به طور روزافزون در حال رشد است قرار می‌دهیم. و سپس به اطراف آن ضربه می‌زنیم یا تعامل با کسانی را که عقاید متفاوت دارند به حداقل می‌رسانیم. و هر دو باعث می‌شوند احساس جدایی بیش‌تری داشته باشیم انگار که هرگز نمی‌توانیم با خانواده خودمان مکالمه‌ای درست و راحت داشته باشیم.

واقعیت این است که DNA قدرتمند است اما وقتی مردم دیدگاه‌های خود را شکل می‌دهند، تنها عامل قابل اهمیت نیست. اعضای خانواده شما در زمان‌های مختلف بزرگ شده‌اند، در میان آدم‌های متفاوتی بوده‌اند، کتاب‌های مختلف خوانده‌اند و به مدارس متفاوت رفته‌اند. با درک این امر، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که آن‌ها همان کارهایی را انجام دهند که شما انجام می‌دهید.

به جای پرورش ذهنیتی که بر اساس آن داشتن نظرات متناقض قاتل روابط خانوادگی است، می‌توانید ببینید که چگونه اختلاف نظرات سبب می‌شوند که متنوع‌تر و به عنوان یک گروه، قوی‌تر باشید.

به جای این‌که تلاش کنید اعضای خانواده‌تان را تغییر دهید، یاد بگیرید که برای آن‌ها به همان صورتی که هستند، ارزش قائل شوید.

مطلب مرتبط: تاثیر شبکه های اجتماعی بر روابط خانوادگی که نمی دانستید

۲. شما مامور توضیح شکست‌ها و اشتباهات اعضای خانواده‌تان، نیستید

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که دوست دارید به اعضای خانواده‌تان در مورد اشتباهات‌ و شکست‌های‌شان درس بدهید؟ احساس مسئولیت برای پرداختن به اشتباهاتی که آن‌ها در مسیرشان دارند، می‌تواند حس کاملاً قدرتمندی باشد. زیرا اگر شما نگویید، چه کس دیگری به خواهر مجردتان می‌گوید که بیش‌تر تلاش کند و راه‌های جدیدی را امتحان کند؟ چه کس دیگری باید به پدرتان بفهماند که او باید فلان شغل را قبول کند؟

البته زمانی که این کار را انجام می‌دهید، ممکن است نیات خوبی داشته باشید. این کار شما برای ارائه‌ی پشتیبانی یا به اشتراک گذاشتن تجربه‌ی خودتان است. حتی ممکن است واقعاً احساس کنید که دارید راه‌حل ارائه می‌دهید. با این وجود، از طرف دیگر به شخصی در این جهان به نوعی یادآوری می‌کنید که به اندازه‌ی کافی کارآمد نیست. مشکلی که خود فرد از قبل نسبت به آن آگاه است. جای هیچ تعجبی نیست که او از شما دور شود.

درک این موضوع که یادآوری شکست‌ها و اشتباهات اعضای خانواده‌تان رسالت شما نیست، کمک شایانی به تقویت روابط‌تان خواهد کرد. آن‌ها خودشان می‌دانند که چه اشتباهی مرتکب شده‌اند.

به جای این‌که آن‌ها را وادار کنید درک شما را در مورد اشتباهات خود داشته باشند، اجازه بدهید خودشان راه‌ چاره پیدا کنند. این بدان معناست که به مسئولیتی که اعضای خانواده‌تان در قبال اشتباهات خودشان دارند احترام بگذارید، و هر بار که دور هم جمع می‌شوید، موضوع شکست یا اشتباهی که مرتکب شده‌اند را به عنوان موضوعی برای صحبت مطرح نکنید. همدلی شما با ارزش‌تر از توصیه‌های شما است، هر چند که به نظر برسد، ایده‌های‌تان متفکرانه و منطقی هستند.

مطلب مرتبط: ۲۰ نشانه هوش هیجانی و اهمیت آن در موفقیت شغلی و خانوادگی

۳. برای تحکیم روابط خانواده مراقب باشید که ممکن است احساس مسئولیت بقیه را نابود کنید

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که، برنامه‌های‌تان اشتباه پیش بروند یا در طول کارتان با مشکل مواجه شوید. بنابراین، از قبل به برنامه‌ریزی موارد لازم، متوسل می‌شوید. هر سال شما سفرهای خانوادگی را ترتیب می‌دهید که در آن‌ها مسئولیت همه‌ی کارها را بر عهده دارید و دیگران فقط حضور پیدا می‌کنند. در خاندان‌تان، شما تنها کسی هستید که می‌توانید همه‌ی برنامه‌ها و گردهمایی‌ها را سازماندهی کنید.

و وقتی یک روز تصمیم بگیرید نقش معمول خودتان را کنار بگذارید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. هیچ کس برای این کار پیشقدم نمی‌شود و شما به این فکر می‌کنید که تنها کسی هستید که برنامه‌ریزی را لازم می‌دانید. تبریک می‌گوییم، شما در کار بی‌تفاوت کردن اعضای خانواده‌تان نسبت به این امور کاملا عالی عمل کرده‌اید!

تمایل به کنترل برنامه‌ها و محیط پیرامون‌مان، اغلب ما را به سمت و سوی پیشگیری از هرگونه ابتکار عمل و مسئولیت‌پذیری اعضای خانواده سوق می‌دهد. شما می‌خواهید کارها به گونه‌ای انجام شوند که هیچ نقصی در آ‌ن‌ها نباشد. و از طرف دیگر، آن‌ها عادت می‌کنند که این جنبه تحت پوشش شما باشد. بنابراین در پایان کار، از عدم مسئولیت‌پذیری آن‌ها ناامید می‌شوید و آن‌ها واقعاً از این فکر که شما همیشه دوست داشته‌اید چنین کاری کنید غافلگیر می‌شوند.

زمانی که متوجه شوید که جنبه‌هایی نیز وجود دارند که از عهده‌ی اعضای خانواده‌تان برمی‌آیند، به آن‌ها اجازه می‌دهید تا بر اساس شرایط خودشان با شما ارتباط برقرار کنند. آن‌ها ممکن است همیشه به روشی که شما آن را ترجیح می‌دهید نباشند، اما یک رابطه دو طرفه، قوی‌تر از رابطه‌ای است که در آن فقط یک نفر همه‌ی جوانب را در نظر داشته باشد و مسئولیت هر کاری را بر عهده بگیرد.

مطلب مرتبط: ۴ روش عالی برای مدیریت پول و پس انداز در خانواده

۴. کمک‌های مالی به اعضای خانواده، بدون این‌که از شما خواسته باشند، کار درستی نیست

شما ممکن است شخصاً مشکلات و چالش‌های مالی اعضای خانواده‌تان را بر عهده بگیرید، به خصوص در صورتی که اوضاع مالی خوبی داشته باشید. زمانی که یکی از اعضای خانواده‌تان مشکلی دارد، در کمک کردن به او ذره‌ای تردید ندارید. با این وجود اغلب اوقات مشکل واقعی به اشتباه برداشت می‌شوند و کمک شما به نوعی حمایت مالی تبدیل می‌شود.

به عنوان مثال، شما در یک شهر بزرگ کار می‌کنید و پسر عموی‌تان از یک شهر کوچک از شما می‌خواهد که به پسرش کمک کنید تا شغلی پیدا کند. یا خواهرتان از شما می‌خواهد ضامن وام خرید ماشین‌اش شوید. شما مطمئناً می‌بینید که چگونه در موقعیتی قرار دارید که تسهیل همه‌ی امور بر عهده‌تان قرار گرفته‌است. در عین حال، می‌دانید که مسئولیت نیکنامی و مالی را نیز بر عهده دارید. و هر کاری هم که انجام بدهید، این جریان همیشه به نوعی در پس زمینه‌ی رابطه‌ی شما با بستگان‌تان خواهد بود.

یک “نه” گفتن در قبالِ درخواست کمک مالی از بستگان‌تان ممکن است سبب تغییر رفتار آن‌ها شود. علاوه بر این، باعث می‌شود احساس کنید که ارزش‌های‌تان جایی در اعماق وجودتان دچار چالش شده‌اند. دست کم گرفتن سختیِ این شرایط کار دشواری است! گناه عدم مراقبت کافی از یک شخص یا علل دیگر ممکن است شانه‌های محکم شما را به جایی برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های دیگران تبدیل کند.

در این مرحله‌، همان چیزی که به خاطرش به اعضای خانواده‌تان محبت و لطف می‌کردید (عدم دوری از آن‌ها) اجتناب‌ناپذیر می‌شود. وقتی این تله را بشناسید، یک “نه” محکم، هرچند سخت، همان چیزی خواهد بود که در نهایت یک پیوند خانوادگی را حفظ می‌کند.

۵. اجازه ندهید که رنجش و دلخوری رشد کند

شاید از تجربیات خودتان به یاد بیاورید که گاهی اوقات تصمیم گرفته‌اید اختلاف بزرگ‌تان را با یکی از اعضای خانواده خاتمه دهید. و هرگز مشکل را حل نکردید، فقط هر دو به سادگی وانمود کرده‌اید که هیچ اتفاقی رخ نداده و موضوع را عوض کردید تا توجه کسی به بحث و جدل شما جلب نشود.  به علاوه احتمالا با خودتان فکر می‌کنید”گذشته از این‌ها، ما اعضای یک خانواده هستیم و الان زمان مناسبی برای شروع بحث و  جدل نیست”.

مشکل این است که شما هردو بذر ناراحتی را در دل یکدیگر کاشته‌اید. و رنجش و ناراحتی در صورتی که برای رفع آن اقدامی نکنید، رشد خواهد کرد. هر یک از طرفین این درگیری بررسی مشکل ایجاد شده را از زاویه‌ی دید خودش آغاز می‌کند. لبخند جای خود را به حالات ساختگی صورت می‌دهد. در ذهن‌تان حساب و کتاب می‌کنید که هر کدام از شما چه‌قدر مقصر بوده‌اید. و تلاش شما برای پرهیز از جدل با یک حرکت دیپلماتیک، مشکل را جدی‌تر و بزرگ‌تر می‌کند.

این‌که نخواهید بین شما و اعضای خانواده‌تان دلخوری و رنجش ایجاد شود، نیاز به صبر و حوصله دارد. اگر هم می‌خواهید با یک مشکل در لحظه برخورد کنید، ممکن است طرف مقابل‌تان آماده نباشد.

یک کار ساده که شما می‌توانید انجام دهید این است که به حرف‌های طرف مقابل گوش کنید و به جای تلاش برای مطرح کردن دلایلی برای رد او، بکوشید دیدگاه یکدیگر را درک کنید. از طریق قاب ذهنی آن‌ها به جهان نگاه کنید. آن‌ها هم بعد از این‌که آرام شدند، ممکن است بتوانند نقطه نظر شما را ببینند. و پیدا کردن توانایی به رسمیت شناختن دیدگاه‌های دیگران به طور قطع باعث می‌شود شما بیش از پیش به هم پیوند بخورید.

بهبود و تحکیم روابط خانواده

۶. برای تحکیم روابط خانواده شما نقش خود را انجام دهید

در روابط خانوادگی، آسان است که دیگران را مقصر بدانیم. لحظه‌ای فکر کنید و بعد مشکلی برای بیان اشتباهات آن‌ها نخواهید داشت. به عنوان مثال، ممکن است پدرتان نداند که چگونه احساسات خود را بیان کند. برادر شما ممکن است همیشه فقط در مورد مشکلات خود صحبت کند. مادرتان ممکن است تصور کند که همیشه حق با او است. و این فهرست کماکان می‌تواند ادامه بیابد.

علاوه بر این، ممکن است در ایجاد یک راهنمای جامع و دقیق از نکاتی ساده در مورد چگونگی ارتباط بهتر آن‌ها با شما، مشکلی نداشته باشید. با این حال، هر بار که خواستید چنین کاری انجام بدهید، فکر کنید که هر یک از این نکات برای انجام وظیفه‌ی خودتان چه معنایی دارد. اولا، ممکن است خود شما عادت کرده باشید و بدون این‌که تشخیص بدهید همیشه رفتارهای آن‌ها را تکرار کنید. ثانیاً، شما ممکن است محیطی را برای اعضای خانواده‌تان ایجاد کنید که سبب شود چنین رفتار و عملکردی را از خودشان نشان بدهند.

انجام وظیفه‌ی شما به معنای مسئولیت‌پذیری در بهبود و تحکیم روابط خانواده  است، نه این‌که صرفاً یک دریافت‌کننده‌ی منفعل و منتقد گاه به گاه باشید، به این معنی که باید از خودتان سؤال کنید:

– چگونه می‌توانم به ممانعت از چیزهایی که می‌خواهم رخ ندهند، کمک کنم؟

– چگونه می‌توانم آن‌چه را که بعداً از آن شاکی خواهم شد، تسهیل کنم؟

و اگر انجام نقش شما به معنای پا پیش نهادن، سر زدن یا گوش دادن است – حتما این کار را بکنید!

۷. شما زمان نامحدودی در اختیارتان ندارید

هیچ مکالمه‌ای در مورد تقویت و تحکیم روابط خانواده بدون یادآوری این‌که این روابط نامحدود نیستند، کامل نیست. بعضی اوقات، افرادی که شما عادت کرده‌اید اطراف خود ببینید، برای‌تان عادی می‌شوند.

گرچه خوب می‌دانید که روزی همه‌ی آن‌ها خواهند رفت، اما درس گرفتن از این تفکر کار ساده‌ای نیست. در حوزه‌ی یک زندگی پرمشغله، ممکن است بگوییم “من به طور کلی برای خانواده‌ام ارزش قائل هستم، اما در حال حاضر وقتی ندارم که با والدینم صحبت کنم.”

یک یادآوری ساده به خودتان بکنید، مبنی بر این‌که هیچ زمان نامحدودی برای بودن با خانواده‌تان ندارید! در این صورت یاد می‌گیرید که به جای گفتن «به طور کلی» عبارت «همین الان» را به کار ببرید. زیرا ما می‌توانیم درباره نحوه‌ی برخورد با نزدیکان‌مان در موقعیت‌های مختلف و در آینده نظریه‌پردازی کرده و یادداشت‌های ذهنی آماده کنیم. اما هیچ چیزی بهتر از تماس با اعضای خانواده و احوالپرسی با آن‌ها، پایه و اساس یک رابطه خوب خانوادگی را ایجاد نمی‌کند!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: lifehack

۷ نکته طلایی برای بهبود و تحکیم روابط خانواده که باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی