کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ راه عالی برای بهبود مهارت های ارتباطی در زندگی و کار

توانایی برقراری ارتباط کارآمد و بهبود مهارت های ارتباطی می‌تواند تقریبا بر هر کاری که در زندگی انجام می‌دهید تاثیر مثبت بگذارد، از شغل، روابط دوستی و عاطفی گرفته تا کسب و کار و زندگی حرفهای تان. داشتن مهارت های ارتباطی چیزی نیست که افراد با آن به دنیا بیایند بلکه باید در طول زمان و با کوشش و تمرین آنرا به دست آوردند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۵ راه عالی برای بهبود مهارت های ارتباطی در زندگی و کار را بدانید.

۷ راه عالی برای بهبود مهارت های ارتباطی در زندگی و کار

۱. کتاب خواندن اولویت اول زندگیتان باشد

افرادی که کتابهای زیادی مطالعه می کنند ذهنی‌ بازتر دارند، مغزشان تحلیلی، خردمند و البته در برقراری ارتباط جذاب تر هستند. در واقع، افراد کتابخوان نادر و منحصر به فرد به نظر می رسند. افراد کتابخوان موضوعات بسیار زیادی برای شروع و ادامه یک گفتگو دارند و داستان ها و حکایات بسیاری را از انواع و اقسام کتابها آموخته اند. آنها علاوه بر اینکه حکیم و عاقل به نظر می رسند، هوشمند و زیرک نیز هستند.

مطلب مرتبط: فواید کتاب خواندن: ۲۵ فایده خواندن کتاب برای سلامت ذهنی و بدنی

۲. از سوال پرسیدن نترسید

افرادی که در مهارت های ارتباطی موفق هستند سؤالات متفکرانه و هدفمند می‌پرسند و این کار آنها نشان‌دهنده علاقه‌ای زیرکانه و هوشمندانه نسبت به سخنان طرف مقابل است. وقتی شما درباره اهداف و علایف سایرین از ایشان می پرسید این پیام را منتقل می کنید که من حواسم به شما هست و از مصاحبت و ارتباط با شما لذت می برم و به ادامه این ارتباط علاقمند هستم. همیشه سعی کنید سوالات عمیق تز طرف مقابل بپرسید و او را نیز به ادامه مکالمه و ارتباط علاقمند کنید.

مطلب مرتبط : ۶ برترین مهارت زندگی و کار که ارزش سرمایه گذاری را دارند

۲۰ روش افزایش اعتماد به نفس که همه باید بدانند

۳. اعتماد به‌نفس داشته باشید

هر کاری لازم است انجام دهید تا مطمئن هستید هرجه می‌روید اعتماد به‌نفس‌تان را به همراه می‌برید. لباس مناسب بپوشید، یاد بگیرید الفاظی متناسب با مخاطب‌تان به کار ببرید، تناسب اندام‌تان را حفظ کنید، وقت بگذارید تا مشتری‌تان را واقعا بشناسید، درک کنید شکست چیست و از آن نترسید. همیشه به‌طور مداوم روی ساختن اعتماد به‌نفس‌تان کار کنید.

مطلب مرتبط: ۹۸ بهترین ایده کسب و کار با سرمایه کم برای سال ۹۸

۴. میمیک چهره و تن صدایتان هیجان لازم را داشته باشد

هیجانات شما با بازخورد مهمی که از احساس‌تان نسبت به آدم‌ها، اقدام‌ها و حرف‌ها به شما می‌دهند، تجربه‌تان را از دنیا افزایش می‌دهند و به بهبود مهارت های ارتباطی شما با دیگران کمک میکند.البته ممکن است قبلا در مدرسه آموخته باشید گریه نکنید و به جای پریدن و حمله کردن خشم یا ناامیدی‌تان را مهار کنید. اما حالا به عنوان یک بزرگ‌سال، می دانید که سرکوب کردن هیجانات فقط بعدها به مشکلات دیگر منجر می‌شود. استفاده از هیجانات‌تان به عنوان سرنخی برای تصمیم‌گیری براساس چیزی که احساسات شدیدی نسبت به آنها داریم مهارتی است که به عنوان یک بزرگ‌سال مجبور بوده‌اید بیاموزید.

مطلب مرتبط : ۷ مهارت مهم زندگی که در مدرسه نیاموخته‌اید

 ۵.”نه” گفتن را تمرین کنید

اکثر ما طوری تعلیم دیده‌ایم که بیش از آنکه به تمایلات شخصی خود اهمیت دهیم به سعی در راضی نگاه داشتن دیگران داشته باشیم. حتی وقتی که موفق می‌شویم خود را از انجام کاری که به آن تمایل نداریم خلاص کنیم، باز هم پیش می‌آید که نسبت به رد درخواست طرفمان احساس گناه می‌کنیم. اما اشتباه نکنید؛ آموختن نه گفتن و اینکه نسبت به نه گفتن احساس بدی نداشته باشیم، مهارتی ضروری برای داشتن یک زندگی موفق است.

مطلب مرتبط: ۱۰ موقع برای نه گفتن در زندگی و کار

زنان با اعتماد به نفس بالا

۶. مهارت خوب گوش دادن را بیاموزید

برای برقراری یک ارتباط خوب نیاز است که یاد بگیرید هم خوب گوش کنید و هم به خاطر دقت تان در گفتگوها مشارکت فعال داشته باشید. گوش دادن پویا شامل توانایی خواندن زبان بدن و همچنین ارتباط کلامی می‌شود. این مهم است که به طرف مقابل به خوبی گوش بدهیم تا زمینه‌ای برای ادامه ارتباط پیدا کنیم.

مطلب مرتبط: نمونه کارت ویزیت خلاقانه: ۲۵ طرح کارت ویزیت خاص و جذاب

۷.  تماس چشمی خود را با طرف مقابل حفظ کنید

آدم‌های دارای نگاه لرزان اغلب مضطرب، حواس پرت، یا متقلب به نظر می‌رسند. و مهارت پیدا کردن در حفظ تماس چشمی می‌تواند کار دشواری باشد، چون برای بعضی از آدم‌ها این کار بسیار معذب‌کننده و غیر طبیعی است. اما این تمرینی است که می‌تواند در زندگی بی‌نهایت به شما کمک کند.

اگر احساس می‌کنید نگاه خیره‌ی شما کفایت نمی‌کند، خوشبختانه برای حفظ تماس چشمی بهتر چند تکنیک ساده وجود دارد.

لیل لووندز، مولف “چطور با هر کسی صحبت کنیم” و متخصص ارتباطات، توصیه می‌کند که باید “تظاهر کنید چشمان‌تان با یک ماده‌ی گرم و چسبناک به طرف صحبت‌تان چسبانده شده است.”

وقتی که در این تکنیک زبان بدن مهارت پیدا کردید، بلافاصله شاهد پیشرفتی در ارتباطات رو در روی‌ خود با دیگران و بهبود مهارت های ارتباطی خود خواهید بود.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین ایده درآمدزایی در منزل برای سال ۹۸

۸. همیشه صادق باشید

صداقت برای اعتماد سازی میان آدم‌ها از ضروریات است. وقتی که این مزیت (اعتماد) را از دست بدهید به دست آوردن دوباره‌ی آن ناممکن است. در واقع، صداقت پایه‌ی اصلی هر رابطه‌ای، به خصوص در کسب و کار، است.

۹. صبر و شکیبایی با دیگران را تمرین کنید

اگر در تعامل با دیگران به قدر کافی صبور و شکیبا باشید و بتوانید در وضعیت‌های استرس‌زا ذهن خود را آرام نگه دارید، در آن صورت این ویژگی با مدیریت صحیح می‌تواند به دارایی ارزشمندی برای شما تبدیل شود. در محل کار، وقتی که رئیس برای مدیریت کردن یک وضعیت خاص تحت فشار است که در آن سایرین خونسردی معمول خود را از دست می‌دهند، وی موقع ارتقاء رتبه‌ی کارکنان کسانی را که دردسر ساز بوده‌اند خوب به یاد خواهد آورد.

۱۰ . همواره دیگران را درک کنید

درک کردن این موضوع که آدم‌ها تربیت و فرهنگ خانوادگی متفاوتی دارند بسیار مهم است. بنابراین، لازم است درک کنیم که ما با دیگران فرق داریم و نباید بر مبنای ظاهر و در یک نگاه سایرین را قضاوت کنیم. شما می‌توانید برای کارآمدی و بازدهی بیشتر در عین حال که با شخصی هم نظر نیستید اما همچنان به همکاری‌تان با او ادامه بدهید.

۱۱. مهارتهای کنترل خشم را فراگیرید

این نیز یکی از مهارت های عالی و موثر آدم‌ها است که در محل کار واقعا ارزشمند است. بسیار حیاتی است که بدانید عصبانی شدن در محل کار ممکن است به مشکلات مختلفی منجر شود و اگر نتوانید این احساسات را به درستی کنترل کنید احتمالا باعث از دست دادن شغل‌تان خواهد شد. همچنین، ضروری است که بدانید چه نوع وضعیتی شما را عصبانی می‌کند تا از قبل بتوانید با احساسات منفی مقابله کنید. بهتر آن است که در محل کار دیگران را مورد خشم خود قرار ندهید چون این کار ممکن است باعث ترساندن دیگران و منجر به بالا گرفتن خشونت در محل کار شود.

وقتی فکر می‌کنید خشم دارد بر شما غلبه می‌کند، برای آرام شدن چند نفس عمیق بکشید و اگر کارساز نبود، فقط کافی است آن محل را ترک کنید. قبل از عصبانی شدن، باید روش‌های درستی را یاد بگیرید که به حفظ آرامش‌تان کمک می‌کنند. کنترل خشم، به ویژه کنترل خشم در محل کار یکی از مهارت های عالی آدم‌ها است که به شما کمک می کند افکار و احساسات‌تان را با آدم‌های دور و برتان به شیوه‌ای درست و معقولانه در میان بگذارید.

۱۲. مهارت های همدردی با دیگران را یاد بگیرید

به بیان ساده، یعنی شما می‌توانید و توانایی آن را دارید که خودتان را جای سایرین بگذارید. این کلید خلق رابطه‌ای دراز مدت با دیگران است، و بینش شما را نسبت به انگیزه‌ّای مردم افزایش می‌دهد و شما را قادر می‌سازد واکنش‌های افراد را پیش بینی کنید.

در واقع، همه چیز همیشه سیاه و سفید نیست، و به منظور حفظ اثربخشی روابط با دیگران، باید در مواقع مقتضی دلسوزی و قدردانی خود را نشان بدهید.

۱۳.  مدیریت استرس که بخش مهمی از مهارت های ارتباطی شماست را بدانید

در زندگی مدرن، استرس بسیار رایج است و به نظر می‌رسد که ما هر روز باید با استرس دست و پنجه نرم کنیم. طیف وسیعی از چیزهایی وجود دارند که می‌توان برای رفع استرس از آن‌ها استفاده کرد، مانند تای چی، یوگا، مراقبه، و تمرین ورزش‌های تنفسی. خودتان سعی کنید بفهمید کدام یک برای شما بهتر جواب می‌دهد و وقتی استرس داشتید چه در زندگی چه در سر کار، از آن استفاده کنید.

۱۴. موضوعات و اشخاص را درست و خوب قضاوت کنید

قضاوت خوب مهارتی پایه ای در فهرست مهارت ها، فعالیت‌ها، و استراتژی های ارتباطی بینافردی محسوب می‌شود و مستقیما از گوش کردن، یاد گرفتن و مشاهده کردن جهان اطراف‌تان به دست می آید. این مهارت می‌تواند به آدم‌ها اجازه بدهد دوستان و روابط‌شان را خردمندانه انتخاب کنند، پاسخ‌ها و واکنش‌ها را مشخص کنند و تصمیمات عاقلانه بگیرند.

۱۵. شوخ طبع باشید

شرط می‌بندم اکثر ما از خندیدن لذت می‌بریم. این کار یک نوع خنثی کننده‌ی تنش و درگیری بسیار موثر است. اگر می‌توانید از حس شوخ طبعی استفاده کنید، پس می‌توانید کار و زندگی‌تان را به مسیر دلخواه‌تان هدایت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع: businessinsider

۱۵ راه عالی برای بهبود مهارت های ارتباطی در زندگی و کار


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی