کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ گام مهم و حیاتی برای بهبود عملکرد سازمان

این یک واقعیت است که سرعت تغییر آنقدر سریع است که ادغام‌ها و تملک‌ها به عنوان یکی از بهترین راه‌های دستیابی به رشد استراتژیک در حال افزایش هستند. اما، اگر اگر برای آن ادغام و تملک‌ها (M&A) آمادگی نداشته باشید چطور؟ بیایید ۶ مرحله‌ برای رشد کسب و کارتان و بهبود عملکرد سازمان را بررسی کنیم.

بهبود عملکرد سازمان

در سرتاسر جهان مدیر عامل‌ها سعی به بهبود عملکرد سازمان فارغ از اندازه یا صنعت مربوطه دارند. چیزهای بسیاری درباره‌ی این موضوع نوشته و مطالعه شده است، و ما در هزاران تحقیق و کتاب و همچنین از روی تجربه‌های شخصی خود در می‌یابیم که ۶ مرحله وجود دارد، که در صورت اجرای موثر و کارآمد، باعث بهبود عملکرد سازمان و ظرفیت رشد می‌شوند.

۱. مردم را درگیر و متعهد کنید

تعهد شغلی یکی از مسائل روز کسب و کار است که فراوان درباره‌ی آن نوشته و گفته شده است.  همه‌ی ما با نظرسنجی گالوپ و تلاش‌هایی برای درک بهتر و ایجاد تعهد که در شرکت‌های بسیاری در حال انجام است آشنایی داریم. در ادامه اقدامات کلیدی برای قادر ساختن مردم به تعهد و وفاداری ارائه می‌شوند: برای آنکه احساس شور و علاقه به کاری که انجام می‌دهند پیدا کنند، بهترین عملکردشان را بروز دهند و تعهدات خود را مستحکم کنند.

– سعی کنید از استراتژی کسب و کار در محل کارتان درک درست و قوی پیدا کنید. مطمئن شوید همه می‌توانند به این سوال‌ّها پاسخ بدهند: ۱) چرا مشتریان از ما خرید می‌کنند؟ ۲) رقبای کلیدی ما چه کسانی هستند و چرا مشتریان‌شان از آن‌ها خرید می‌کنند؟ ۳) چطور من به وجه تمایز منحصر به فردمان کمک کنم؟

– اعتماد سازی کنید. کارکنان نیاز دارند بدانند ادغام کننده‌ها و مدیران اجرائی‌شان و همچنین مردمی که به موفقیت آن‌ها متعهدند به آن‌ها اهمیت می‌دهند.

– مطمئن شوید هر کارمندی از مهارت مورد نظر خودش استفاده می‌کند و درجه‌ای موثر از استقلال دارد.

– هر بخش را بر روی بهبود رویه‌هایش و هدف قرار دادن فعالیت‌ها در دستیابی بهتر به تمایز رقابتی از طریق آنچه مردم انجام می‌دهند و نحوه‌ی انجام آن تمرکز دهید.

مطلب مرتبط: ۱۲ ایده برای بهبود عملکرد مدیریتی تان که بسیار عالی هستند

۲. شیوه‌های رهبری پر تاثیر را به کار ببندید

ارتباط در سازمان‌ّهای امروزی پادشاهی می‌کند. این یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که رهبران دارند، و احتمالا نقطه ضعفی برای بسیاری از شرکت‌ها به حساب می‌آید. به وضوح با زبان ساده، خلاقانه، تعاملی، روزانه درباره‌ی موضوعات کسب و کار اصلی صحبت کنید من جمله:

– اهداف عملکردی دپارتمانی و سازمانی، پیشرفت، موانع و راه حل‌ها

– داستان‌هایی درباره‌ی رقبا و موفقیت‌های مشتری ناشی از فروش‌ها و خدمات مشتریان

– ابتکار عمل‌های سازمانی جاری

۳. سد راه‌های داخلی را شناسایی کنید و از میان بردارید

سیاست‌ها، رویه‌ها و ساختار شرکت‌تان چه میزان با استراتژی تمایز رقابتی هماهنگ و سازگار است؟ مراقب نشانه‌های ناسازگاری باشید مانند:

– آیا مردم به کار کردن در حول سیاست‌ها و رویه‌های کاری برای انجام امور نیاز دارند؟

– آیا سیاست‌ّ‌ّها و رویه‌ّهای کاری‌تان مردم را قادر می‌سازد که به سرعت امور را درست انجام بدهند؟

– روابط بین عملکردها یعنی تولید و فروش چگونه است؟ آیا درگیری‌ها و ناامیدی‌ها عادی و روتین هستند؟

۴. معیارهای‌تان را تراز کنید

معیارهایی که مردم بر آن‌ها تمرکز می‌کنند باید توسط آن‌ها درک شوند تا بشود تحت نفوذ و تسلط‌شان در بیاید.

– معیارهای‌تان می‌تواند ارزش زیادی به بار بیاورد وقتی به عنوان راهنمایی برای تصمیم گیری و اولویت بندی کارها باشد.

– معیارهای غیر مالی که مستقیما به تمایز رقابتی‌تان مربوط می‌شوند می‌توانند کمک کنند همه کس را در مسیر استراتژیک مشابهی سازگار کنید.

– توضیح آنکه چگونه معیارها انتخاب و اندازه‌گیری و متناسی هر بخش می‌شوند می‌تواند آدم‌ها را قادر سازد درک کنند چطور هر کدام‌شان در عملکرد سازمان تاثیر گذارند و تفاوت ایجاد می‌کنند.

مطلب مرتبط: شاخص کلیدی عملکرد

۵. از تمرین و توسعه‌ی استراتژیکی استفاده کنید

بسیاری از سازمان‌ها نیروی کاری دارند که در حال نزدیک شدن به سن بازنشستگی هستند یا اینکه آنرا رد کرده‌اند. به علاوه، سطوح تعهد پایین ممکن است به افزایش نرخ ترک شغل منجر شود چون فرصت‌های شغلی بیشتری پیش روی مردم قرار می‌گیرد. آیا شما برای قادر ساختن آدم‌ها به انجام کارهای ضروری وقتی کارکنان شغل‌شان را ترک می‌کنند یا بازنشسته می‌شوند تمرین دارید؟ آیا تلاش‌های آموزشی تمرینی شما مهارت‌های لازم برای آینده‌ی سازمان را تامین می‌کند؟

– طرح نیروی کاری ایجاد کنید تا اطمینان حاصل شود استخدام به موقع به انجام می‌رسد و آدم ها جای پیشرفت دارند.

– تمام کارکنان باید تمرین داده شوند که این تمرین‌ّ امروزی و آینده-محور است.

– برای آدم‌ها مسیرهای حرفه‌ای فراهم آورید تا در نقش‌هایی که در آینده‌ نیاز خواهند بود پیشرفت کنند. آدم‌های‌تان را بشناسید و بدانید اهداف‌شان برای آینده چیست. آن‌ها را تشویق کنید مسیرهای مشخص شده را به سمت آینده در شرکت طی کنند.

۶. روی استراتژی کسب و کارتان تمرکز کنید؛ شما قرار نیست نیازهای هر بازاری را برآورده کنید

مولفان و متخصص‌ها اذعان دارند سه نوع گزاره‌ی ارزش یا استراتژی تمایز رقابتی در کسب و کار وجود دارد. قاعده‌ی کلی همچنان آن است که کار خوبی را تمام و کمال انجام دهید و در عین حال انتخاب یک حوزه‌ی واحد که شرکت‌تان بتواند و واقعا پیشرفت کند. این سه نوع عبارتند از:

– صمیمیت مشتری: سفارشی‌سازی برای برآوردن تک تک نیازهای فردی مشتری، تامین تجارب مشتری شایان توجه، و ایجاد روابط مشتری محکم و طولانی مدت

– کارایی عملیاتی: تامین مجموعه‌ای جهان از محصولات و خدمات طراحی شده برای مشتریان که مقرون به صرفه باشد. این رقابت کردن بر سر قیمت نیست تا جایی که برای مشتریانی که در پول‌شان صرفه‌جویی می‌کنند ارزش می‌آفریند؛ آیا محصولات‌تان فرایندهای مشتری را کارآمدتر می‌کند یعنی زمان از کار افتادگی را کاهش و کیفیت را افزایش می‌دهد؟

– لبه‌ی حمله: تامین محصولات و خدمات مبتکرانه‌ی جدید بر مبنای جدیدترین فناوری‌ها و شیوه‌های موجود. این مورد تا حدود بسیار زیادی به داشتن عملکرد تحقیقاتی قوی با معرفی‌های مداوم محصولات و خدمات جدیدی بستگی دارد که هم متفاوت هستند و هم به طرز کارآمدی نیازهای مشتریان را برآورده می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -کامروا ابراهیمی

منبع: business.com

۶ گام مهم و حیاتی برای بهبود عملکرد سازمان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی