کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ روش بهبود سلامت روحی و روانی که احساس خوشبختی کنید

سلامت روحی و روانی با یک عبارت جالب توضیح داده می شود . عبارت “بهزیستی روانشناختی” برای توصیف سلامت عاطفی و عملکرد کلی فرد استفاده می‌شود. نویسنده یک مطالعه منتشر شده در روانشناسی کاربردی: سلامت و تندرستی، بهزیستی روانشناختی را “ترکیبی از احساس خوب و عملکرد مؤثر” توصیف می‌کند. محققان همچنین دریافته‌اند که عدم وجود پریشانی لزوماً نشانگر آن نیست که فرد از بهزیستی روانشناختی بالایی برخوردار است. بهزیستی روانشناختی بالا مربوط به احساس خوشبختی و عملکرد خوب است. افرادی که بهزیستی روانشناختی بالایی دارند، احساس می‌کنند که توانمند و خوشحال هستند، مورد حمایت قرار دارند و از زندگی‌شان راضی هستند.

بهبود سلامت روحی و روانی

بهبود سلامت روحی و روانی

چرا بهزیستی روانشناختی اهمیت دارد

مطالعات نشان داده‌اند که افراد دارایِ سلامت روحی و روانی بالاتر به احتمال زیاد زندگی سالم و طولانی‌تری دارند. آن‌ها همچنین از کیفیت زندگی بهتری برخوردار می‌شوند. بهزیستی روانشناختی بالاتر در عین حال با مشکلات اجتماعی کم‌تری همراه است.

به عنوان مثال‌، تحقیقات نشان داده‌اند کمتر احتمال دارد که افراد دارای بهزیستی روانشناختی بالا به فعالیت مجرمانه بپردازند یا از مواد مخدر و الکل استفاده کنند. علاوه بر این، بهزیستی روانشناختی مثبت معمولا با درآمد بالاتر و رفتارهای جامعه پسند مانند داوطلب شدن ارتباط دارد.

آدم‌ها در عین حال در صورت برآورده شدن نیازهای اساسی‌شان، به احتمال زیاد از داشتن بهزیستی روانشناختی برخودار می‌شوند. زندگی در یک منطقه امن، داشتن غذای کافی و داشتن سرپناه مناسب، همه عوامل مهمی برای سلامت عاطفی هستند.

اگر به دنبال بهبود بهزیستی روانشاختی خود هستید، چندین کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا احساس بهتر و عملکرد بهتری داشته باشید. در این‌جا مروری بر چهار راهکار می‌بینید که به شما کمک می‌کنند احساس تندرستی روانشناختی بالاتری داشته باشید.

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار ساده و موثر برای بهبود بهداشت روانی و سلامت فکری

۱. خلق هدف

زندگی با معنا و هدف، نکته‌ای مهم و اساسی در بهبود بهزیستی روانشناختی شما است. هدف شما لزوماً قرار نیست تغییر جهان یا یافتن شغلی برای کمک به دیگران باشد.

درعوض، ممکن است هدف‌تان چیزی ساده باشد مثلا این‌که هر روز یک عمل از روی مهربانی انجام بدهید. یا، هدف‌تان ممکن است ترغیب دیگران به مراقبت از محیط زیست یا سرپناه دادن به حیوانات خانگی و بهتر کردن جهان باشد. شاید هدف شما حمایت از کسانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، بی‌خانمان‌ها یا قربانیان سوء استفاده باشد.

اگر احساس می‌کنید زندگی شما فاقد هدف است، نگران نباشید. روش‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید در زندگی هدف پیدا کنید و زندگی را برای خودتان بسازید که معنای بیش‌تری دارد. با فکر کردن در مورد میراثی که می‌خواهید پشت سر بگذارید، شروع کنید. جایی یادداشت کنید که دوست دارید در پایان زندگی‌تان دیگران چگونه به یاد شما بیفتند یا به تأثیراتی که می خواهید روی این سیاره به جای بگذارید فکر کنید. سپس اهداف خردی را تعیین کنید که می‌توانند در رسیدن به آن اهداف به شما کمک کند.

تلاش برای رسیدن به اهداف، به شما دلیلی به جز کسب درآمد برای بیدار شدن از خواب می‌دهد.

۲. سلامت روحی و روانی با تفکر مثبت

مثبت اندیشی، بهزیستی روانشناختی شما را نیز بهبود می‌بخشد. و در عین حال، هر چه که بهزیستی روانشناختی شما بهبود می‌یابد، راحت‌تر می‌توانید مثبت فکر کنید و در کل احساس خوبی داشته باشید. خوشبختانه با چند استراتژی ساده می‌توانید ایجاد این چرخه‌ی مثبت را شروع کنید.

۳. درباره آینده‌ای بهتر بنویسید

چند دقیقه وقت بگذارید و تمام اتفاقات خوبی که در آینده برای شما ممکن است رخ بدهد را یادداشت کنید. تصور کنید که چگونه می‌توانستید وقت‌تان را بگذرانید و اگر بهترین زندگی خود را می‌گذراندید با چه کسانی بودید.

همچنین ممکن است بخواهید طرحی را تدوین کنید که بتوانید بر اساس آن آینده مورد نظرتان را عملی کنید. اهداف کوچک و قابل اندازه‌گیری برای خودتان تعیین کنید که به شما در رسیدن به آینده بهتر کمک خواهند کرد. هنگامی که در حال پیشرفت به سمت آیند‌ ای بهتر هستید – حتی اگر قدم‌هایی که برمی‌دارید واقعاً کوچک هستند – باز هم یک هدف خواهید داشت و می‌دانید چیزی وجود دارد که باید انتظارش را داشته باشید.

۴. رویدادهای مثبت زندگی را به خاطر بیاورید

وقت خود را صرف فکر کردن در مورد برخی از بهترین خاطرات زندگی‌تان کنید. خواه آن خاطره یک تعطیلات خانوادگی باشد که شما 10 سال پیش رفته‌اید و خواه جایزه‌ای باشد که دو سال پیش در محل کار‌تان آن را به دست آورده‌اید، یادآوری شادترین زمان‌های زندگی شما می‌تواند باعث افزایش مثبت‌بینی در ذهن‌تان شود.

به رسمیت شناختن اتفاقات خوبی که در گذر زمان برای شما رخ داده‌است – افرادی که با آن‌ها خاطره ساخته‌اید یا اوقات خوبی که تجربه کرده‌اید – بخش مهمی از بهزیستی روانشناختی شما است. آن‌ها به عنوان یادآوری هستند مبنی بر این‌که زندگی چیزهای خوبی دارد که به شما بدهد، به ویژه هنگامی که شرایط سخت شده‌اند و شما را آزار می‌دهند.

۵. کارهایی از روی مهربانی انجام بدهید

انجام کارهای خوب برای افراد دیگر به شما یادآوری می‌کند که قدرت ایجاد تغییر در جهان را دارید. همچنین کمک به دیگران سبب می‌شود که مثبت‌تر فکر کنید و احساس خوشبختی داشته باشید. کمک به همسایه‌ای که نیازی دارد، داوطلب شدن در یک فعالیت عام‌المنفعه در جامعه یا جمع‌آوری پول برای امور خیریه تنها چند روش ساده برای بهبود بهزیستی روانشناختی شما است.

به علاوه، می‌توانید به دنبال روش‌هایی برای مهربانی با دیگران در زندگی روزمره‌تان باشید. انجام این کار از چند طریق برای شما سودمند است. در حقیقت، محققان نشان می‌دهند که انجام کارهایی از روی مهربانی سبب می‌شود که هم اندروفین و هم اکسیتوسین آزاد کنید – هورمون‌هایی که احساس خوب را ترویج می‌کنند – و در عین حال اتصالات عصبی جدید شکل می‌دهند.

در نتیجه، مهربانی می‌تواند به یک عادت خود تقویت‌کننده تبدیل شود که انجام آن کم‌ترین زحمت را دارد. همچنین شواهدی وجود دارد که مهربانی و شفا را به هم متصل می‌کند. بنابراین، به دنبال راه‌هایی برای مهربانی با دیگران باشید و بعد شاهد باشید که بدن و ذهن‌تان از شما تشکر می‌کنند.

۶. ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی، به معنای حضور در لحظه، با فواید زیادی همراه است، از افزایش حس خوشحالی گرفته تا مقاومت بالاتر. اگرچه ذهن آگاهی مهارتی است که به تمرین نیاز دارد، اما با گذشت زمان می‌توانید در یادگیری نحوه حضور در لحظه بهتر شوید. انجام این کار چندین مزیت نیز دارد.

به عنوان مثال‌، مطالعات نشان می‌دهند که ذهن آگاهی به افراد کمک می‌کند تا استرس را مدیریت کنند، با بیماری‌های جدی کنار بیایند و اضطراب و افسردگی را کاهش دهند. در حقیقت، افرادی که ذهن آگاهی می‌کنند بهتر می‌توانند به آرامش برسند، و همین‌طور عزت نفس بالا و اشتیاق بیش‌تری نسبت به زندگی دارند.

به علاوه،‌ مطالعات پیوندی بین مراقبه ذهن آگاهی و تغییر در قسمت‌هایی از مغز که مسئول حافظه، یادگیری و احساسات هستند‌، پیدا کرده‌اند. این کشف تعجب‌آور نیست زیرا ذهن آگاهی شما را ملزم می‌کند که به افکار، اعمال و بدن‌تان توجه کنید.

۷. قدردانی‌تان را ابراز کنید

خواه به آدم‌ها نامه بنوسید و برای‌شان بگویید که تا چه حد قدردان آن‌ها هستید و خواه در مورد چیزهایی که بابت‌شان سپاسگزار هستید در یک دفتر روزنگار بنویسید، به هر حال ابراز قدردانی شما باعث می‌شود روی چیزهای خوب زندگی متمرکز شوید. حتی می‌توانید در رسانه‌های اجتماعی قدردانی‌تان را ابراز کنید.

یاد گرفتن قدردانی در هر کاری که انجام می‌دهید تبدیل به سبک زندگی‌تان خواهد شد. خواهید فهمید که می‌توانید از چیزهای کوچک مانند زیبایی غروب آفتاب و همچنین کارهای بزرگ مانند یک کار جدید یا بازدید از دوست، شکرگزار باشید. پیدا کردن چیزهایی برای شکرگذاری در زندگی روزمره روشی ساده اما مؤثر برای تقویت بهزیستی روانشناختی شما است.

۸. نقاط قوت خود را مشخص کنید

احساس توانایی و اعتماد به نفس مهم است. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، یادآوری مواردی است که در آن‌ها مهارت دارید یا ویژگی‌های قدرتمند شخصیتی که در اختیار دارید. سعی کنید در مورد دستاوردهای گذشته‌تان و ویژگی‌هایی که به شما در موفقیت کمک کرده‌اند تأمل کنید.

این موارد را به عنوان یادآوری آنچه برای ارائه به جهان دارید، بنویسید. و اگر منطقه‌ای وجود دارد که احساس می‌کنید نیاز به بهبود دارد، از فهرست کردن آن هم نترسید. کار روی بهبود و توسعه خودتان یک روش عالی برای تأثیرگذاری بر بهزیستی کلی شما است.

۹. بخشش را تمرین کنید

رها کردن آسیب‌ها و خشم گذشته برای بهزیستی روانشناختی اهمیت زیادی دارد. بخشیدن به این معنی نیست که مجبور هستید به آن شخص مجدداً اجازه بدهید مه به شما آسیب وارد کند. در عوض، بخشش به معنای رهایی از خشمی است که عقب نگه‌تان می‌دارد و شما را به آن شخص محدود می‌کند.

بخشش شخص دیگر، شما را آزاد می‌کند تا انرژی خود را در موارد مثبت‌تر قرار دهید به جای اینکه به درد و رنج‌های گذشته فکر کنید. اگر کسی که به شما آسیب وارد کرده، هنوز تهدیدی برای بهزیستی کلی شما محسوب می‌شود، ایجاد مرزهایی برای مراقبت از خودتان در برابر دردهایی که وجود دارد، ممکن است کمک‌کننده باشد.

۱۰. تقویت روابط

مطالعات نشان می‌دهند که تنهایی به سلامت عاطفی و جسمی شما آسیب جدی می‌رساند. در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که تنها بودن به اندازه کشیدن ۱۵ سیگار در روز کشنده است.

با این حال، تنها بودن در میان مردم هم راه‌حل کار نیست. در عوض، ایجاد روابط عمیق با آدم‌های دیگر است که اهمیت دارد.

وقتی پای بهزیستی روانشناختی به میان می‌آید، کیفیت روابط مهم‌تر از کمیت است.

هرچند، تماس از طریق رسانه‌های اجتماعی می‌تواند راهی مناسب برای برقراری ارتباط باشد، اما وقتی نمی‌توانید به صورت حضوری با یک دوست دیدار کنید، هیچ جایگزین واقعی برای مزایای تماس نزدیک وجود ندارد. با یک دوست قهوه بخورید، با خانواده شام ​​بخورید و با یک دوست عزیز فقط برای گفتگو تماس بگیرید.

حمایت قوی اجتماعی در عین حال برای سالم ماندن به لحاظ روانشناختی اهمیت دارد. اگر فاقد سیستم پشتیبانی هستید، برای دیدار با افراد بیش‌تر قدم بردارید. به فعالیت‌های جمعی بپیوندید، با همسایگان‌تان آشنا شوید یا به دوستان قدیمی‌تان دسترسی پیدا کنید.

کلام پایانی

بهزیستی روانشناختی بخش مهمی از احساس خوشبختی و توانایی عملکرد درست روزمره است. توسعه و رشد عادات سالم که می‌تواند سلامت عاطفی شما را تقویت کند، آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. کم کم شروع کنید و سعی کنید یک یا دو راهکار را برای به حداکثر رساندن بهزیستی روانشناختی خودتان امتحان کنید، مانند نوشتن چند مورد از نقاط قوت یا خاطرات شاد. با گذشت زمان، تأثیراتی که این شیوه‌ها بر مثبت شدن‌تان و سلامت روانی شما دارند، شگفت‌زده‌تان خواهد کرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۱۰ روش بهبود سلامت روحی و روانی که احساس خوشبختی کنید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی