کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ نکته برای بهبود رابطه عاطفی برای کاهش استرس

روابط در بهترین حالت، می‌توانند یکی از قوی‌ترین منابع برای شادی و تسکین استرس، ایجاد تجربه‌هایی مثبت، حفظ و تقویت روحیه و ثابت قدمی، و ایجاد تکیه‌گاهی برای پشتیبانی و دریافت کمک در روزهای سخت به شمار روند. با وجود این، همین روابط، در بدترین حالت، می‌توانند سمی باشند و به شکل قابل ملاحظه‌ای به منبعی از استرس – چه استرس دائمی یا با درجات پایین، و چه استرس تناوبی – تبدیل شوند که می‌توانند حتی در مواقعی که فکر می‌کنید همه چیز خوب پیش می‌رود، باعث ایجاد اضطراب در سطوح مختلف یا اشکال گوناگونی از استرس می‌شوند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۳ نکته برای بهبود رابطه عاطفی برای کاهش استرس را بدانید.

بهبود رابطه عاطفی برای کاهش استرس

بهبود رابطه عاطفی برای کاهش استرس

غالبا آن چیزی که می‌تواند یک رابطه را به عاملی پر استرس یا تسکین دهنده‌ی استرس تبدیل کند، به نوع رابطه‌ای بستگی دارد که آدم‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد. رابطه‌ی سالم می‌تواند ما را قادر سازد هر طوفانی را آرام کنیم و بتوانیم هر روز امور زندگی‌مان را به خوبی پیش ببریم. اگر رابطه باز و شفاف باشد، مشکلات کوچک به سرعت و به آسانی برطرف می‌شوند، و رابطه به خوبی پیش می‌رود. وقتی رابطه‌ای از درجات سلامت پایین‌تری برخوردار باشد، مشکلات کوچک می‌توانند به مشکلات بزرگ‌تری تبدیل شوند و نارضایتی‌ها دائما رشد کنند. در ادامه به چند نوع از روابط ناسالم اشاره می‌کنیم که باید از آن‌ها دوری کنید؛ هم‌چنین، نحوه‌ی ایجاد استرس را نیز در این روابط بیان می‌کنیم. امیدوار هستیم با مطالعه‌ی این مقاله بتوانید راه‌‌های سالم‌تری را برای برقراری روابط‌تان در تمام سطوح پیدا کنید.

۱. عامل ایجاد رابطه‌ای ضعیف و ناسالم

گوش نسپردن به حرف‌های یکدیگر

اشکال مختلفی از این وضعیت در رابطه‌ها دیده می‌شود که هر کدام از آن‌ها می‌توانند به شیوه‌های مختلف روابط را ضعیف و خراب کنند. گاهی اوقات ممکن است با تنبلی و بی‌حوصلگی به حرف‌های طرف مقابل‌مان گوش کنیم؛ یعنی واقعا به حرف‌های‌اش توجه نکنیم و فقط برای آن‌که وانمود کنیم به وی احترام می‌گذاریم، سرمان را تکان دهیم و بگوییم، “‌آها …… آره … آها‌”‌. این کار شاید آن‌چنان مخرب به نظر نرسد، ولی اگر به صورت دائمی و یک‌طرفه انجام شود و طرف مقابل متوجه شود بیش‌تر حرف‌های‌اش اصلا شنیده نمی‌شوند و به یادتان نمی‌مانند، می‌تواند به رابطه‌تان آسیب جدی وارد کند. این کار باعث می‌شود طرف مقابل احساس کند بسیار کم‌تر از آن‌چه واقعا فکر می‌کند، برای‌اش ارزش قائل هستید. نوع مخرب‌تری از این وضعیت نیز وجود دارد؛ هنگامی که گفتگوی بسیار مهمی بین طرفین در حال انجام است و یک طرف به جای آن‌که واقعا به حرف‌های طرف مقابل‌اش گوش کند، فقط منتظر این است که چه وقت نوبت‌اش برای حرف زدن فرا می‌رسد.

این کار باعث ایجاد وضعیتی می‌شود که در آن شما واقعا حرف‌های‌ طرف مقابل‌تان را نمی‌شنوید؛ بنابراین، نمی‌توانید حرف‌های‌اش را درک کنید. این وضعیت باعث تلف شدن وقت هر دو طرف می‌شود؛ و در این شرایط، نه بیان احساسات مشترک باعث نزدیکی آن‌ها به یکدیگر می‌شود، و نه هیچ بحث و گفتگوی مهمی به نتیجه‌ی مثبت منجر خواهد شد. شاید گوش نسپردن به حرف‌های یکدیگر در مخرب‌ترین شکل هنگامی اتفاق بیفتد که یکی از طرفین آشکارا از شنیدن حرف‌ها دیگری یا حتی تلاش برای درک احساسات‌ دیگری سر باز بزند. متاسفانه، موارد بسیاری از این دست وجود دارند و معمولا باعث سردی روابط می‌شوند.

نحوه‌ی ایجاد استرس

گوش نسپردن به حرف‌های یکدیگر می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد؛ از ایجاد احساس تلف شدن وقت و بی‌ارزش بودن طرف مقابل‌تان در یک رابطه گرفته تا ایجاد احساس بی‌پناهی و ناامیدی طرف مقابل ناشی از عدم درک شما از احساس و حرف‌های وی.

راه حل و رفتار جایگزین

بیش از هر کار دیگر، سعی کنید در یک رابطه با تمام قلب و وجودتان حضور داشته باشید. از استراتژی‌های شنیداری فعال استفاده کنید؛ یعنی مثلا هر آن‌چه را از گفته‌های طرف مقابل متوجه می‌شوید، تکرار کنید. سعی کنید احساسات و حرف‌های طرف مقابل‌تان را تا آن‌جا مقدور است، تایید کنید. حقیقتا سعی کنید آن‌چنان به حرف‌های طرف مقابل‌تان گوش دهید که دوست دارید هنگام صحبت کردن خودتان به حرف‌های‌تان گوش داده شود. تلاش کنید این کار ارزشمند را همیشه انجام دهید.

۲. رابطه‌ی پرخاشگرانه‌ی منفعل

این نوع از رابطه می‌تواند به اشکال مختلفی خود را نشان دهد. یکی از طرفین با انجام کاری موافقت می‌کند و سپس آن را ‌”فراموش می‌کند‌”‌، یا ظاهرا با آن موافقت می‌کند ولی بعد از مدتی، هنگامی که مجددا درباره‌ی آن مسئله صحبت پیش می‌آید، عدم موافقت خود را اعلام می‌کند؛ شما با این کار طرف مقابل‌تان را تحقیر و تضعیف می‌کنید. هم‌چنین، پرخاشگری منفعلانه می‌تواند خود را به صورت عدم موافقت مکرر با حرف‌های طرف مقابل‌تان درباره‌ی مسائل پیش پا افتاده، به خصوص در حضور دیگران نشان دهد.

نحوه‌ی ایجاد استرس

این نوع رابطه می‌تواند تا حدودی استرس‌زا باشد، زیرا به زحمت می‌توان با پرخاشگری منفعلانه مقابله کرد؛ شما به راحتی رفتارهای مخرب‌تان را انکار می‌کنید و همین کار باعث ایجاد شرایطی مبهم و پر از تردید می‌شود. هم‌چنین، این رفتار می‌تواند باعث ایجاد استرس خفیف شود؛ زیرا وقتی طرف مقابل‌تان احساس می‌کند با فردی در ارتباط است که هرگز درک‌اش نمی‌کند یا به راحتی حرف‌های‌اش را به خاطر نمی‌آورد و ارزش برای آن‌ها قائل نیست.

راه حل و رفتار جایگزین

بار دیگر، استراتژی‌های شنیداری فعال می‌توانند در این‌جا نیز کارساز باشند. هم‌چنین، ارتباط مستقیم نیز می‌تواند به حل این مشکل کمک کند؛ در این روش، اگر با مسئله‌ای موافق نیستید یا با طرف مقابل‌تان مشکل دارید، باید مستقیما و صریحا این مورد با وی صحبت کنید. با استفاده از صدای متکلم وحده می‌توانید به دیگران در درک احساسات خود کمک کنید. این کار ممکن است در ابتدا شبیه یک درگیری ذهنی به نظر برسد، ولی در حقیقت، این کار با حل مشکلات در بدو ایجاد، می‌تواند از بروز درگیری‌های واقعی طولانی مدت پیشگیری کند.

۳. رابطه‌ی پرخاشگرانه

رابطه‌ی پرخاشگرانه شامل گفتگوها و رفتارهایی است که کاملا و صریحا خصمانه هستند؛ از جمله گفتگوهای شدید و انتقادی و حتی دشنام و حرف‌های زشت. در این رابطه، شما عملا و صریحا به طرف مقابل بی‌احترامی می‌کنید؛ باعث می‌شوید طرف مقابل واکنش دفاعی از خود نشان دهد و هیچ پوشش برای درگیری و اختلاف نظر قرار نمی‌دهید.

نحوه‌ی ایجاد استرس

مورد حمله قرار گرفتن هرگز احساس خوبی در آدم ایجاد نمی‌کند. آن‌هایی که دائما از عبارات و روش‌های توهین‌آمیز و پرخاشگرانه استفاده می‌کنند، بیش‌تر از آن‌که سعی کنند حرف‌های طرف مقابل را درک کنند، دوست دارند قدرت را در دست خود نگه دارند و در هر بحثی پیروز شوند. این کار درگیری‌های طرفین را به سطح بالاتری می‌کشاند، و درک دو طرفه را بسیار دشوارتر می‌کند.

راه حل و رفتار جایگزین

اگر شما نیز در یک رابطه رفتاری پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهید، زمان آن فرارسیده است که طرف مقابل‌تان را درک کنید و در گفتگوها‌ی‌تان به طرف مقابل‌تان نیز فکر کنید. اگر در یک رابطه احساس می‌‌کنید از طرف مقابل مورد پرخاشگری و تهاجم قرار گرفته‌اید، و نمی‌توانید وی را مجاب کنید دیدگاه شما را نیز درک کند، وقت آن فرارسیده است که فاصله‌تان را از طرف مقابل بیش‌تر کنید و در صورت لزوم از تکنیک‌های ارتباطی قاطعانه استفاده کنید. تعیین حدود و مرزها یک ضرورت تلقی می‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۳ نکته برای بهبود رابطه عاطفی برای کاهش استرس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی