کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بعد از ۱ هفته با رژیم غذایی پارینه سنگی چه اتفاقی در بدن‌تان می‌افتد

پارینه‌سنگیآیا تا به حال اسم رژیم غذایی پارینه سنگی به گوش‌تان خورده‌است؟ این رژیم غذایی موضوع این نوشتار است و به تأثیرات رژیم غذایی پارینه سنگی بر بدن‌تان اشاره شده‌است.

شاید شما هم چیزهایی درباره‌ی رژیم غذایی پارینه‌سنگی شنیده باشید و هر دفعه هم به این قضیه فکر کرده باشید که آیا این رژیم غذایی آن‌چنان که در موردش می‌گویند، مفید و موثر هست یا خیر. قطعا همیشه می‌خواهید از سلامتی‌تان مراقبت کنید و علیه خطراتی که با افزایش سن، بیش از پیش دست به گریبان‌تان می‌شوند، مبارزه کنید. هم‌چنین دنبال راهی برای کنترل وزن می‌شد و نمی‌دانید آیا بهتر است یک تغییر اساسی در وضعیت خورد و خوراک‌تان بدهید یا خیر. ولی پیش از آن‌که یک راست سراغ رژیم غذایی پارینه‌سنگی بروید، بهتر است از یک سری موارد اساسی آگاه شوید. ابتدا باید بدانید اساس این روند رو به رشد و در حال رواج چیست و بعد تصمیم بگیرید آیا به دردتان می‌خورد یا خیر.

مطلب مرتبط: بهترین رژیم غذایی ضد سرطان که باید بشناسید

رژیم غذایی پارینه سنگی چیست؟

برای دانستن مبانی رژیم غذایی پارینه سنگی باید به عادت‌های غذایی غارنشینان برگردیم. اصلا نگران نباشید. نیازی نیست گرز دست‌تان بگیرید و لباس‌هایی از پوست حیوانات بپوشید. مفهوم اصلی رژیم غذایی پارینه‌سنگی این است که به طور کلی رژیم غذایی‌ ساده‌ای برای خود انتخاب کنید. طبق نوشته‌های وب‌گاه هلث، رژیم غذایی پارینه‌سنگی مجموعه‌ی غذاهایی است که توسط شکارچیان و آدم‌های متعلق به دوران اولیه‌ی تکامل که به دنبال غذا می‌گشتند، مورد استفاده قرار گرفته می‌شد.

این رژیم غذایی که با عنوان رژیم غذایی عصر حجر نیز شناخته می‌شود، شامل همه‌ی آن چیزهایی است که در تمدن‌ّهای اولیه به عنوان غذا یافت می‌شد؛ چیزهایی از قبیل غذاهای گیاهی، آجیل، غلات کامل و فراوری‌نشده، غذاهای دریایی، و مقدار کمی نیز گوشت بدون چربی. این رژیم غذایی مقادیر متعادل و سالمی از پروتئین، منابع چربی مفید، ویتامین‌ها، مواد معدنی، و کربوهیدرات را برای بدن تامین می‌کنند. یکی از ویژگی‌های اصلی رژیم غذایی پارینه‌سنگی عاری بدون آن از غذاهای فراوری‌شده است. مصرف خوراکی‌ها به شکل طبیعی، و خودداری از افزودنی‌ها و مواد مصنوعی باعث بالا بردن سطح سلامتی در زندگی می‌شوند.

فواید رژیم غذایی پارینه سنگی چیست؟

موسسه‌ی پالئولیپ با تلاش زیاد پژوهش‌های گسترده‌ای در جهت حمایت از این نوع سبک زندگی به‌عمل آورده است. با این‌که تقریبا‌ همه‌ی شما از فواید این رژیم غذایی آگاه هستید، ولی لازم است در این باره نکات بسیار مهمی را به خاطر بسپارید. گرایش‌های و مدهای زودگذر در مورد رژیم‌های غذایی غالبا باعث می‌شوند تمرکزمان به یک یا چند ماده‌ی غذایی معطوف شود. برخی از این رژیم‌های غذایی مجبورتان می‌کنند یک یا چند ماده‌ی غذایی را از سفره‌تان به طور کامل کنار بگذارید، و در یک عادت غذایی خاص زیاده‌روی کنید. ضرب‌المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید: “‌هیچ‌وقت تر و خشک را با هم نسوزانید.‌” به عبارت دیگر، هر چیزی را که در مورد گوشت، چربی، و کلسترول به شما می‌گویند، باور نکنید؛ و به خاطر این‌که می‌گویند کلسترول و چربی بد هستند، هرگز به طور کامل کنارشان نگذارید.

غذای سالم یعنی این‌که در آن تعادل برقرار شده و از منابع سالمی استفاده شده باشد که عاری از هرگونه مواد شیمیایی یا غیرطبیعی است. وقتی مقدار متعادل و مناسب از محصولات گوشتی استفاده، و در کنار آن، به مقدار کافی از میوه‌ها، آجیل، سبزیجات، و مواد ارزشمند دریایی نیز مصرف ‌کنید، بدن‌تان از شما سپاس‌گزار خواهد بود. به این ترتیب می‌توانید وزن‌تان را در شرایط سالم نگه دارید، سلامت قلب و عروق‌تان را ارتقا دهید، احتمال ابتلا‌ی‌تان را به دیابت کاهش دهید، و سوخت‌وساز بدن‌تان را فعال کنید. مزیت دیگر این رژیم غذایی این است که می‌توانید آن را به سبک زندگی‌تان تبدیل کنید و از آن به صورت مداوم و همیشگی استفاده کنید. رژیم‌های غذایی سخت و طاقت‌فرسا فقط به درد کاهش وزن سریع و موقتی می‌خورند و نمی‌توانید در طولانی‌مدت از آنها استفاده کنید، در حالی‌که رژیم غذایی پارینه‌سنگی را می‌توان برای مدت طولانی استفاده کرد.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی کتوژنیک چیست ؟

بعد از یک هفته رعایت رژیم غذایی پارینه سنگی چه اتفاقی در بدن‌تان می‌افتد؟

اکنون که حقیقت اصلی و فواید رژیم غذایی پارینه‌سنگی را می‌دانید، نوبت آن رسیده است بدانید بعد از یک هفته رعایت این رژیم غذایی چه چیز جدیدی را تجربه خواهید کرد. باید تکلیف‌تان را به درستی انجام دهید. به وب‌گاه‌های مختلف سر بزنید یا کتابی مناسب در مورد رژیم غذایی پارینه‌سنگی خریداری کنید؛ و با کمک آنها فهرست غذایی هفت روز اول را برنامه‌ریزی کنید. وقتی همه چیز آماده شد، واقعا به این برنامه متعهد باشید و آن را کاملا رعایت کنید.

برای سم‌زدای و واکنش‌های بدن‌تان آماده باشید

مدتی طول می‌کشد بدن‌تان دوره‌ی سازگاری و اصلاح اولیه را سپری کند، به ویژه اگر تا پیش از این به مصرف زیاد چربی‌، قند، و خوراکی‌های فراوری‌شده عادت داشته باشید. در هفته‌ی اول با رژیم غذایی پارینه‌سنگی، با این‌که در حال استفاده از بهترین مواد و رژیم غذایی مناسبی هستید، ممکن است احساس بیماری و ناراحتی کنید. احتمال دارد سطح انرژی‌تان فروکش کند. حتی ممکن است به دلیل اتفاقاتی که در بدن‌تان می‌افتد، احساس کنید دچار آنفولانزا شده‌اید. با شروع اصلاح و تعدیل بدن، ممکن است از لحاظ گوارشی دچار تحول شوید و سطح بدن‌تان پر از جوش شود. کج‌خلقی و زودرنجی نیز در مرحله‌ی ابتدایی این رژیم رایج است، زیرا دیگر با مصرف خوراکی‌های مضر و پر از قند احساس انرژی و آرامش کاذب نمی‌کنید.

مطلب مرتبط: بهترین رژیم غذایی برای تمام طول عمرتان

این رژیم را در هفته‌های بعد نیز رعایت کنید

وقتی مرحله‌ی ابتدایی را پشت سر گذاشتید، می‌توانید وارد یک چالش ۳۰ روزه‌ی دیگر شوید، تا ببینید آیا این رژیم واقعا به دردتان می‌خورد یا خیر. در این مرحله، سطح انرژی‌تان قطعا بالاتر خواهد رفت، بدن‌تان شروع به سوخت‌وساز می‌کند، و تغییرات مثبتی در وزن‌تان مشاهده خواهید کرد. حتما همه چیز را به اندازه‌ی کافی مصرف کنید؛ برای مبارزه با هوس و گرایش به قند از چربی‌های سالم و میوه‌های بیش‌تر استفاده کنید، و برای روشن نگه داشتن موتور بدن‌تان حتما زیاد آب بنوشید.

تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ امیررضا مصطفایی

منبع: پازیتیو‌ مد

رژیم غذایی پارینه سنگی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی