کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بزرگ‌ترین بحران خاورمیانه‌ در آینده نزدیک

شبه نظامیان حزب‌الله لبنان با پرچم‌هایی در دست، پیاده به سوی گورستان می‌روند، آن‌جا که هم‌ رزمان خود را یک روز پس از روز شهدای حزب‌الله، درطی یک مراسم در حومه‌ی بیروت، در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۰ به خاک سپردند.

 

سناریوی کابوس‌وار خاورمیانه در سال‌های اخیر آشکار شده است، از سلاح‌های شیمیایی برای اقدام به نسل‌کشی تا فروپاشی دولت برای تصرف قلمرویی توسط یک گروه جهادی که به طور بی‌سابقه‌ای، بی‌رحم است.

یکی از خطرناک‌ترین خط مقدم‌های منطقه در این مدت، آرام باقی‌مانده است.

حتی با حملات مکرر اسراییل در مسیرهای عرضه‌ی سلاح‌ها و نیز زرادخانه‌های‌شان در داخل سوریه، جنگ هنوز بین حزب‌الله لبنان و اسراییل تمام نشده است.
حتی در میان یک بحران عظیم منطقه‌ای، تعداد راکت‌هایی که حزب‌الله لبنان از پایان جنگ در تابستان ۲۰۰۶ به اسراییل شلیک کرده است، از انگشتان یک دست فراتر نمی‌روند.
کم‌تر کسی فکر می‌کند جبهه‌ی جنگ اسراییل و حزب‌الله، ممکن است آرام باقی بماند. در بیستم دسامبر۲۰۱۵، آرامش بین دو طرف جنگ، بهترین آزمایش‌اش را پس داد، زمانی که فرمانده‌‌ی حزب‌الله‌، سمیر قنطار در یک حمله‌ی هوایی که اسراییل مظنون به انجام آن بود، در حومه‌ی دمشق در سوریه کشته شد.
قنطار، متولد لبنان متهم است مرتکب یکی از بدترین حملات تروریستی در اسراییل در ۱۹۷۹ بوده است، وی یک اسرائیلی را در مقابل چشمان دختر ۴ ساله‌اش که قبل از آن با قندان تفنگ ضربه‌ی سختی به سرش خورده بود، به قتل رساند. قنطار در ۲۰۰۸ در یک معاوضه‌ی زندانیان از زندان اسراییل آزاد شد، در این معاوضه، اسراییل چند تن از زندانیان حزب‌الله را در مقابل پس گرفتن بدن سربازان کشته شده‌ی اسراییلی در نبرد ۲۰۰۶، آزاد کرد. با وجود این، بنا به گزارش‌ها، قنطار به دلیل نقشش در سازماندهی سلول‌های حزب‌الله، در بخش مشخصی از سوریه از بلندی‌های جولان، برای انجام عملیات علیه اسراییل، مورد هدف بود.
مرگ قنطار برای زدن جرقه‌ی جنگی دیگر بین اسراییل و حزب‌الله کافی نبود. همان‌طور که هنن غدار در توصیف وضع حاضر لبنان می‌نویسد، حزب‌الله خیلی زیاد به سوریه گره خورده است، بنا به گزارش‌های رسیده یک سوم از جنگجویان حزب‌الله در جنگ با اسراییل کشته یا مجروح شده‌اند، هم‌چنین این نگرانی وجود دارد که بی‌طرفی ظاهری عملیات ارتش اسراییل در حوزه‌ی هوایی سوریه، شاید دلیل بر اطلاعات جاسوسی مشترک اسراییل و روسیه باشد. اما کم‌تر کسی بر این باور است که جبهه‌ی اسراییل-حزب‌الله برای همیشه در آرامش باقی ماند، و مرگ قنطار، یادآور این موضوع است که این دو هنوز هم در وضعیت جنگی به سر می‌برند. و اگر جنگ تا کنون پیش می‌رفت، می‌توانست مخرب‌ترین و چالش برانگیز‌ترین عملیات نظامی باشد که اسراییل در یک دهه با آن مواجه شده است.

 

مردم سوگواری خود را در کنار تابوت سمیر قنطار، رهبرشبه نظامیان حزب‌الله لبنان در طی مراسم تشییع جنازه‌ی‌ او درحومه‌ی جنوبی بیروت انجام می‌دهند.

در ۱۲ نوامبر۲۰۱۵، آوی ایزاکاروف در روزنامه‌ی تایمز اسراییل گزارش داد که مقامات اطلاعاتی اسراییل اعتقاد دارند حزب‌الله درحال‌حاضر دارای زرادخانه‌ای با ۱۵۰۰۰۰ موشک است، که ۵۰% بیش از برآوردها در می‌۲۰۱۵ است. و این آمار متعلق به قبل از برداشته شدن تحریمهای ایران، حامی حزب‌الله، است. حال که توافق هسته‌ای ایران انجام شده است، این گروه به کمک‌های بیش‌تر تهران، دسترسی خواهد داشت.
ممکن است حزب‌الله درحال‌حاضر در باتلاق سوریه گیر افتاده باشد، جایی که در آن مبارزه صرفاً برای حفظ رژیم رییس‌جمهوری بشار اسد در برابر گروه‌های مسلح انجام می‌شود. اما حزب‌الله هنوز در حال انبارکردن سلاح برای استفاده در خارج از سوریه و علیه یک ارتش متعارف با توانمندی‌های نیروی دریایی و هوایی است. طبق گزارش‌های ایزاکاروف، ” حزب الله برای به‌دست آوردن موشک‌های زمین به هوا، SA-۱۷ وSA-۲۲، و هم‌چنین موشک‌های هوا به دریا P-۸۰۰ Oniks، می‌کوشد.”
اگرچه اسراییل به اهداف حزب‌الله در داخل سوریه بارها حمله کرده است، ولی حزب‌الله و ایران، دولت حامی آن، در واقع “بر تلاش‌های‌اش برای آوردن سلاح‌های بیش‌تر، افزایش داده‌اند”، این تلاش‌ها شامل ” تعدادی از موشک‌های دوربرد ساخت ایران است که قابلیت اصابت به شهرهای اسراییل از شمال به جنوب را دارد.”
سیستم سلاح‌های روسی از نوع SA-۲۲ موشک زمین به هوا است که این مدل می‌تواند اهداف بالای ۶۰۰۰۰ فوت را از فاصله‌ای بیش‌تر از ۱۲ مایل، بزند. در عین حال، مدل P-۸۰۰ می‌تواند کلاهکی با وزن بیش از ۴۰۰ پوند را در فواصلی تا ۱۸۰ مایل حمل کند.
این سلاح‌ها می‌توانند شکاف کیفی بین نیروی نامنظمی مثل حزب‌الله و ارتشی مدرن و پیشرفته را پر کنند. آنها توانمندی‌های جنگی را برای حزب‌الله، در مناطق تحت اشغال ارتش اسراییل تامین می‌کنند، چون این گروه می‌تواند حمله‌ی موشکی کامل بر ضد اهداف داخلی اسراییل انجام دهد— رگباری که می‌تواند روحیه‌ی اسراییلیان را تضعیف و در وطن آنها وحشت و اغتشاش ایجاد کند.

 

سرباز اسراییلی در حال نگهبانی در یک ایست بازرسی در نزدیکی مرز لبنان و اسراییل.

از دیدگاه اسراییل مشکل این است که وضع رفته رفته فقط بدتر می‌شود.
توافقنامه‌ی هسته‌ای امضا شده بین ایران و گروهی متشکل از ۶ قدرت جهانی به رهبری ایالات متحد، بسیاری از سختگیرانه‌ترین تحریم‌ها علیه ایران را برداشت، از جمله تمام مجوزهای تحریم‌های سازمان ملل. ایران که برای حزب‌الله یک نیروی پروکسی بسیار موثر است، تخمین زده می‌شود بین ۲۹ تا ۱۵۰ میلیارد دلار در نتیجه‌ی توافق و کاهش تحریم‌ها دریافت کند. هم‌چنین در دراز مدت این توافق هسته‌ای منجر به حذف محدودیت در تجارت تمام موشک‌های بالستیک و سلاح‌های معمولی مرتبط بعد از ۸ سال در این کشور می‌شود. این توافق هسته‌ای بدین معناست که درحال‌حاضر یک حمله‌ی پیشگیرانه از اسراییل با توجه به پیامدهای سیاسی آن، بسیار بعید است.

 

حزب‌الله ممکن است دلایل خود را برای راه‌اندازی جنگی علیه اسراییل داشته باشد. با وجود عدم پاسخ به کشته شدن قنطار، نشانه‌هایی وجود دارد که حزب‌الله و در طول سال گذشته به دنبال باز کردن یک جبهه‌ی جنوبی در امتداد خط مرزی سوریه و اسراییل در بلندی‌های جولان بوده‌اند. در ژانویه، پسر عماد مغنیه، در حمله‌ی هوایی اسراییل کشته شدند. در ۱۷ ژانویه، حزب‌الله حمله‌ای را در امتداد حصار مرز اسراییل و لبنان آغاز کرد که دو سرباز اسراییلی در آن کشته شدند.
حزب‌الله ممکن است خواهان یک جنگ تمام عیار با اسراییل نباشد، اما می‌تواند منافع سیاسی لبنان و جهان بزرگ عرب را در جلب توجه از سوریه به سوی اسراییل ببیند. این امکان که حزب الله به دلایل داخلی یا تاکتیکی به دنبال یک درگیری کوتاه‌ مدت در آن است نباید از حد یک منبع آرامش برای اسراییل بیش‌تر شود‌: نه حزب‌الله و نه اسراییل در نظر نداشتند سرعت و شدت مناقشه‌ی ۲۰۰۶ را آن‌طور که بود تشدید کنند. هزینه‌ی یک درگیری نیمه تصادفی با حزب‌الله تنها به عنوان بزرگ کردن زرادخانه‌ی گروه لبنانی در حال افزایش است.

 

جنگجویان حزب‌الله در حال راندن یک تانک متعلق به شبه نظامیان محلی اسراییلی از پادگان مرجعیون در جنوب لبنان در می‌۲۰۰۰. چریک‌های پیروز حزب‌الله کنترل کامل جنوب لبنان را در چهارشنبه‌، در یک عقب نشینی شتاب‌زده از اسراییل به منظور برداشتن دیوار در ۲۲ اشغال خونین به‌دست گرفتند.

با این‌که تا کنون ۱۵۰۰۰۰ راکت انبار شده است، از جمله سلاح‌های دوربرد ضد هوایی و ضد کشتی، که در زرادخانه‌ی حزب‌الله در داخل لبنان است برای به راه انداختن یک حمله‌ی بزرگ پیشگیرانه به اسراییل کافی نیست. در عین حال کشتن رهبران عالی رتبه‌ی حزب‌الله توسط اسراییل در داخل سوریه نیز برای بر انگیختن یک پاسخ قابل توجه کافی نبوده است. اما حزب‌الله هنوز در حال نزدیک شدن به خط قرمز ناگفته‌ی اسراییل است. حزب‌الله ممکن است احساس کند خود را در نقطه‌ای برای حمله به اسراییل برای حفظ بازدارندگی و اعتبارش به عنوان یک گروه ” مقاومت “‌، زیر فشار می‌بیند.
حزب الله با زرادخانه‌ای پیشرفته، حمایت شدید و قدرتمند از دولت، و فرماندهان و مبارزان جان بر کف، تواناترین نیروی مسلح غیر دولتی در خاورمیانه است. این توازن راهبردی ممکن است در صورتی تغییر کند که راهبران اسراییل اعتقاد پیدا کنند، در حال تغییر باشد، هرچند آنها دیگر نمی‌توانند این وضع را قبول کنند— با این عواقب نگران‌کننده هنوز، که یکی از آرام‌ترین و در عین حال یکی از خطرناک‌ترین جبهه‌های جنگی خاورمیانه است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – آیدا پوریانسب

منبع:

موضوع محوری:

 

بازده

http://www.bazdeh.org/news/3348

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی