کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بزرگترین شهر ایران را بشناسید

کشور ما که بخشی از گروه کشورهای مستقل آسیای غربی را تشکیل می‌دهد توسط ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان، خلیج فارس، و ترکیه محصور شده‌است. ایران ۱۶۴۸.۲ کیلومتر مربع مساحت دارد، هجدهمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور بزرگ در خاورمیانه است. و با جمعیتی حدود ۸۰ میلیون نفر به لحاظ جمعیت رتبه‌ی هفدهم جهان را دارد. اهمیت ژئواستراتژیک کشورمان به دلیل نزدیکی آن به تنگه‌ی هرمز است. کشور ما ایران با توجه به منابع گاز طبیعی‌اش نفوذ قابل‌توجهی در تامین انرژی بین‌المللی دارد. باید گفت که ایران دارای شهرهایی است که در تمام نقاط کشور پراکنده شده‌اند. در این نوشتار نگاهی خواهیم داشت به ۱۰ بزرگترین شهر ایران .

۱۰ بزرگترین شهر ایران را بشناسید

در ادامه ۱۰ بزرگترین شهر ایران بر حسب جمعیت فهرست شده اند و از آن میان به ۴ شهر شامل تهران ، مشهد، اصفهان و کرج پرداخته می شود.:

۱. تهران

تهران پایتخت ایران و مرکز استان تهران است. این شهر بزرگترین شهر ایران است و با جمعیت ۱۵۲۳۲۵۶۴ نفر پرجمعیت‌ترین شهر در کشورمان است. تهران دومین شهر بزرگ در غرب آسیا، سومین شهر بزرگ در خاور میانه و به لحاظ جمعیت ۲۹امین شهر جهان است. در سال ۱۷۷۶، آقا محمد خان که پادشاه قاجار بود، تهران را به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرد.

درحال‌حاضر، این شهر خانه‌ی گروه‌های قومیتی مختلف است. لهجه تهرانی زبان فارسی، زبانی است که به طور معمول در این شهر صحبت می‌شود. اکثریت جمعیت تهران مسلمان اثنی عشری هستند و مسیحیان و سنی‌ها اقلیت را تشکیل می‌دهند. این شهر با ۳۰ درصد نیروی کار و ۴۵ درصد از شرکت‌های صنعتی کشور، مرکز اقتصادی ایران است. تهران همچنین به دلیل این‌که جاذبه‌های فرهنگی زیادی دارد، یک مقصد توریستی مهم در کشور است.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین شهر جهان برای مسافرت در ۲۰۱۷

۲. مشهد

مشهد پایتخت استان خراسان رضوی و با جمعیت ۲،۷۸۲،۹۷۶ دومین شهر پرجمعیت و بزرگترین شهر ایران است. مشهد یک واژه‌ی عربی است به معنی “محل شهادت” چرا که امام هشتم شیعیان، علی ابن موسی الرضا، در این شهر به شهادت رسید. مسجد برجسته‌ی این شهر، که هنوز هم پابرجاست، در سال ۱۴۱۸ میلادی در زمان سلطنت شاهرخ تیموری ساخته شده‌است. مشهد به عنوان یک شهر سیاسی و مذهبی نقش مهمی از قرن ۱۸ میلادی تاکنون ایفا کرده‌است. این شهر دومین قطب تولید خودرو در ایران است. اقتصاد آن بر میوه، شیرینی، سنگ‌های قیمتی، و سوغاتی مذهبی استوار است. مشهد همچنین با دارا بودن بیش از ۵۵ درصد از هتل‌های ایران یکی از قطب‌های گردشگری در کشور است.

مطلب مرتبط: ۲۳ قدرتمندترین کشور دنیا شامل ایران

۳. اصفهان

اصفهان مرکز استان اصفهان و خانه‌ای برای ۲،۳۹۱،۷۳۸ نفر است. این شهر که یک زمانی بزرگترین شهر در جهان بوده‌است، بین سال‌های ۱۰۵۰ و ۱۷۲۲ به ویژه در دوران سلسله‌ی صفوی رونق گرفت. اصفهان مقداری از شکوه گذشته‌ی خود از جمله معماری ایرانی- اسلامی را هنوز هم حفظ کرده‌است. مرکز شهر اصفهان در حال حاضر پنجمین مرکز خرید بزرگ در جهان است.

این شهر با مکان ها یا سایت‌های تاریخی مختلف از جمله بازارها، پل‌ها، کلیساها، باغ‌ها، خانه‌ها، مقبره‌ها، مناره‌ها، مساجد، موزه‌ها، و مدارس یک قطب گردشگری مهم در ایران است. اصفهان همچنین برای تولید فرش ایرانی، غذای محبوبی به نام بریانی، موسیقی، و ورزش شناخته شده‌است.

۴. کرج

کرج مرکز استان البرز است و ۱،۹۶۷،۰۰۵ نفر جمعیت دارد. سلسله های صفویه و قاجاریه نقش مهمی در توسعه‌ی این شهر داشته‌اند. کرج ابتدا به عنوان یک استراحت‌گاه تابستانی معروف بود اما امروز یکی از مهم‌ترین شهرهای صنعتی ایران است. مهاجران سطح متوسط تهران ترجیح می‌دهند که به دلیل هزینه‌ی کم‌تر مسکن و شرایط آب و هوایی بهتر، در این شهر سکونت کنند.

دیگر شهرهای بزرگ ایران عبارتند از تبریز، شیراز، قم و اهواز که هر کدام بیش از یک میلیون جمعیت دارند. کرمانشاه و ارومیه با جمعیت ۸۵۱۴۰۵ و ۹۶۳۷۳۸ نفر به ترتیب در رتبه های دهم و نهم فهرست ۱۰ بزرگترین شهر ایران قرار می‌گیرند.

بزرگ‌ترین شهرهای ایران

رتبه

عنوان شهر

جمعیت

۱تهران۱۵،۲۳۲،۵۶۴
۲مشهد۲،۳۹۱،۷۳۸
۳اصفهان۲،۳۹۱‍،۷۳۸
۴کرج۱،۹۶۷،۰۰۵
۵تبریز۱،۸۰۰،۰۰۰
۶شیراز۱۷۴۶۰،۶۵۵
۷قم۱،۳۷۴،۶۶۵
۸اهواز۱،۱۳۶،۹۸۹
۹ارومیه۹۶۳۷۳۸
۱۰کرمانشاه۸۵۱۴۰۵

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: worldatlas

۱۰ بزرگترین شهر ایران را بشناسید

بزرگترین شهر ایران


 

برچسب ها

بازده

 1. ياشار گفت:

  تيتر خبر با متن بهم نميخونه، تيتر زديد فهرست ١٠ شهر بزرگ ايران ولي متن ١٠ شهر پرجمعيت ايرانه، اين دوتا باهم فرق دارن جمعيت يچيزه بزرگي و وسعت يچيز ديگس

 2. محمدرضا گفت:

  تبریز تو امار سال ۹۶ یک میلیون۵۰۰ هزار خودرو داره نمیدونم از کجا این امارو در اوردن گفتن جمعیت تبریز ۱.۸۰۰۰۰۰هستش جای سواله

  • HFC گفت:

   یه کم فقط یه کم تو یه زمینه مطالعه داشته باشید بعدش صاحب نظر بشید.
   این ویژگی اکثر ما ایرانی هاست که توی زمینه ای که در اون هیچ اطلاعاتی نداریم مثل یک متخصص اظهار نظر می کنیم.
   در مورد تعداد خودرو باید گفت که این تعداد نوعی تخمین بر اساس داده های دوربین ها و … در هر شهر به دست میاد.
   خب این آمار تعداد خودرو جمعیت شناور مربوط به طول شبانه روز برای یک شهر رو مشخص می کنه. اما به چه شکل؟
   در مورد شهرهای ایران معمولا تعداد خودروهایی که در شبانه روز در محدوده شهر مورد نظر تردد می کنند رو باید ضربدر 2 یا 3 کنید تا مجموع جمعیت شب و روز به دست بیاد.
   جمعیت شب و روز هم هیچ جای دنیا ملاک مقایسه ی شهرها نیست. جمعیت ساکن شهر اهمیت داره و شهرها بر پایه اون سنجیده میشن. هزاران دلیل هم داره که می تونید برید راجع بهش بخونید.
   مثال می زنم که چرا جمعیت شب و روز زیاد اهمیت ندارن: 1-شما فرض کن یک کشور 50 میلیون جمعیت داره و در روز 1 میلیون توریست از این کشور بازدید می کنند. شما جمعیت کشور رو 50 میلیون در نظر می گیری یا 51 میلیون؟ قطعا 50 میلیون .
   خب راجع به جمعیت ساکن صحبت کنیم: جمعیت تهران که در بالا ذکر شده جمعیت منطقه کلانشهری شهری تهران هست که شامل کرج هم میشه و پایین تر دوباره جمعیت کرج هم آورده شده.
   خب به لیست بالا کار نداریم. جمعیت ساکن واقعی شهرهای میلیونی ایران به ترتیب زیر هست: جمعیت 95 جمعیت سرشماری و 98 جمعیت محاسبه شده بر اساس داده های قبلی است:
   1. تهران: جمعیت 95 : 8،693،706 / جمعیت 98 : 9،034،495
   2. مشهد: جمعیت 95 : 3،001،184 / جمعیت 98 : 3،151،611
   3. اصفهان: جمعیت 95 : 1،961،260 / جمعیت 98 : 2،029،036
   4. کرج: جمعیت 95 : 1،592،492 / جمعیت 98 : 1،684،834
   5. شیراز: جمعیت 95 : 1،565،572 / جمعیت 98 : 1،632،099
   6. تبریز: جمعیت 95 : 1،558،693 / جمعیت 98 : 1،598،205
   7. قم: جمعیت 95 : 1،201،158 / جمعیت 98 : 1،288،544
   8. اهواز: جمعیت 95 : 1،184،788 / جمعیت 98 : 1،230،714
   9. کرمانشاه: جمعیت 95 : 946،651 / جمعیت 98 : 1،008،840

   از وبسایت بازده هم خواهش میکنم از یک وبسایت معتبر مطالبشو کپی کنه. چندین بار اینو از شما خواستم ولی کاملا بی تفاوت بودید.

 3. بهنام گفت:

  مشهد ۲ خورده ای تهران ۱۵؟؟????
  فقط ۲ میلیون خودرو داره مشهد
  این آمار از کجا اوردین

 4. صائب گفت:

  دوست عزیز 5 شهر بزرگ اول ایران به ترتیب
  تهران
  مشهد
  تبریز
  اصفهان
  کرج

 5. mohammad گفت:

  از لحاظ وسعت کرج خیلی کوچک تر از تهران مشهد شیراز اصفهان و تبریز هست

 6. ناشناس گفت:

  کی گفته تهران ۱۵ میلیون جمعیت داره؟! تهران ۸ میلیون جمعیت داره. ۱۵ میلیون مجموع کل جمعیت دو استان کرج و البرز رو هم هست.

 7. راتین خان گفت:

  کرمانشاه از ارومیه بزرگتر است. جمعیت کرمانشاه، حدود دویست و سی هزار نفر از ارومیه بیشتر است.

 8. ناشناس گفت:

  نویسندگان سایت World atlas هم تفاوت شهر و
  منطقه شهری را نمی دانند.
  جمعیت 2018 شهر تهران بین 8.7 تا 8.8 میلیون نفر
  جمعیت 2018 شهرستان تهران 9 میلیون نفر
  جمعیت 2018 استان تهران 13.5 میلیون نفر
  جمعیت 2018 منطقه شهری تهران 14.7 میلیون نفر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی