کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۴ بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ جهان

سیاست، همان طور که بسیاری از آدم‌ها می‌دانند، می‌تواند کسب و کاری کاملا کثیف باشد. به خاطر مزایای بسیاری که در خدمات عمومی وجود دارد، مانند شهرت، قدرت، پول، و شرافت، سیاستمداران بسیاری هستند که نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند و تسلیم وسوسه‌های فساد و طمع می‌شوند. بعضی از رسوایی‌های متداول‌تر که در اخبار به آن‌ها اشاره می‌شود به روابط نامشروع، تضییع بودجه، سو استفاده از مالیات، و غیره مربوط می‌شوند. اما از بسیاری جرائم که در زمینه‌ی سیاست مشاهده‌ شده‌اند، ۲۴ بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ جهان وجود دارد که حقیقتا چشم‌گیرند پس این شما و این رسوایی های بزرگ سیاسی!

۲۴. رسوایی گنبد قوری

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

در طول دوران ریاست جمهوری آمریکا توسط وارن هاردینگ در دفتر او در سال ۱۹۲۲ وزیر کشور آلبرت بی. فال از نفت ماموت و نفت خام پان آمریکا یک رشوه‌ی بیش از ۴۰۴.۰۰۰ دلاری گرفت تا حقوق اجاره‌ی ذخایر نفتی را در گنبد قوری ویومینگ واگذار کند. از بخت بد فال، مطبوعات مچش را گرفت و او دستش رو شد. قبل از واترگیت این رسوایی “بزرگترین و مهیج‌ترین رسوایی تاریخ سیاست آمریکا به شمار می‌رفت.”

مطلب مرتبط: ۲۵ مهمترین رویدادهای تاریخی که دنیا را تغییر دادند

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۲۳: عشقبازی پروفومو

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

عشقبازی پروفوما یک رسوایی سیاسی بریتانیایی در سال ۱۹۶۳ بود که از روی جان پروفوما، وزیر جنگ، نامگذاری شد. رابطه‌ی او با کریستین کیلر، معشوقه‌ی معروف یک جاسوس منتسب به شوروی، به دنبال دروغی که در مجلس عوام گفت وقتی از او درباره‌ی این رابطه پرسیدند، پروفومو را وادار به استعفا کرد و به شهرت دولت نخست وزیر هارولد مک‌میلان آسیب زد. مک‌میلان خودش چند ماه بعد به خاطر بیماری استعفا کرد.

۲۲. حادثه‌ی چاپاکوئیدیک

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

در حادثه‌ی ۱۸ جولای ۱۹۶۹ چاپاکوئیدیک، ماری جو کوپکنی، مسافر مونث سناتور آمریکا ادوارد ام. «تد» کندی، هنگامی که او تصادفا حین رانندگی از حوالی یک پل رد شد و به یک آبراهه‌ی جزر و مدی در جزیره‌ی چاپاکوئیدیک در ماساچوست برخورد کرد، کشته شد. کندی شنا کنان خودش را نجات داد و صحنه را ترک کرد، و تا نه ساعت خبر و گزارشی از او منتشر نشد، اما کوپکنی در داخل خودرو جان داد. در ساعات اولیه‌ی ۱۹ ژوئن جسد کوپکنی و خودرو را از آب بیرون آوردند. کندی به خاطر ترک صحنه‌ی تصادف بعد از آسیب رساندن مقصر شناخته و به دو ماه زندان تعلیقی محکوم شد. این تصادف به یک رسوایی ملی تبدیل شد، و ممکن است بر تصمیم کندی مبنی بر عدم تشکیل نهضت و فعالیت برای ریاست جمهوری ایالات متحده در ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ تاثیر گذاشته باشد.

مطلب مرتبط: عجیب ترین مذهب دنیا: ۲۵ عجیب ترین فرقه های مذهبی در جهان

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۲۱: رابرت پکوود

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

حرفه‌ی سیاسی سیاستمدار اهل اورگان رابرت پکوود در نوامبر ۱۹۹۲ کم کم شروع به نمایان شدن کرد، وقتی که در یک داستان واشینگتن پست ادعای سوء استفاده‌ و آزار جنسی به ده زن شرح داده شد، بالاخص کارکنان و مبلغان سابق پارلمان. پکوود در آغاز این ادعاها را رد می‌کرد اما بعد از آنکه بخش‌هایی از دفتر خاطرات روزانه‌اش در حکم احضاریه درج شد او نهایتا به جای بازی با آتش، تصمیم گرفت استعفا دهد.

۲۰. رسوایی میلبور ویلز

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

ویلبور میلز یکی از نمایندگان محبوب کنگره آمریکا بود اما بعد از گرفتن حق رانندگی در شرایط مستی آنهم درست پس از رابطه با رقاص برهنگی آرژانتینی، فانه فوکس، اوضاع برای او کاملا به هم ریخت. چیزی که ماجرا را حتی طنزگونه‌تر می‌کند آنکه وقتی ماشین را کنار زد آن زن هم با او درون ماشین بود! اما، قبل از آنکه پلیس حتی یک کلمه حرف بزند، آن زن از از عقب ماشین بیرون پرید و و خودش را داخل فاضلاب انداخت، که بعد از آن او را به یک تیمارستان برند و این کار او ویلبور را مجبور به ارائه‌ی پاره‌ای از توضیحات سخت کرد.

مطلب مرتبط: ۲۵ آسان ترین زبان دنیا برای یادگیری

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۱۹: رسوایی مل رینولد

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

در آگوست ۱۹۹۴، نماینده‌ی کنگره‌ی ایلینوی مل رینولد به خاطر برقراری رابطه‌ی جنسی با یک داوطلب۱۶ ساله کمپین به تجاوز جنسی و سو‌ءاستفاده‌ی جنسی جنایی محکوم شد رابطه‌ای که در طول کمپین ۱۹۹۲ آغاز شد. او در آغاز اتهامات وارده را رد می‌کرد و به کمپین ادامه داد اما نهایتا به اتهام تجاوز و همچنین اتهامات مربوط به تقلب بانکی و پولشویی محکوم و روانه‌ی زندان شد.

۱۸. رسوایی کیتینگ فایو

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

کیتینگ فایو پنج سناتور ایالات متحده بودند که در ۱۹۸۹ به فساد متهم شدند، که یک رسوایی سیاسی بزرگ را به عنوان بخشی از بحران پول و وام در اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ سبب شد. اساسا آن‌ها مانع شده بودند چالرز کیتینگ، رییس انجمن پول و وام لینکلن، در عوض دریافت بودجه‌ی کمپین مورد حسابرسی قرار بگیرد. متاسفانه این انجمن زیر بار فساد فروپاشید و میلیاردها دلار خسارت وارد آورد و شهرت سناتورها را نابود کرد.

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۱۷: رسوایی چن شویی بیان

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

هرچند رئیس جمهور چن شویی بیان دلش می‌خواست شاهد یک تایوان قوی و مستقل باشد ناخویشتن‌داری خانواده‌اش (و خودش) باعث تضعیف بسیاری از موقعیت‌های او شد. دامادش به جرم پولشویی و خرید و فروش سهام یک شرکت توسط کارمندان رازدار آن (که معمولا غیرقانونی است) گیر افتاد، همسرش بیش از ۲۱ میلیون دلار را در بانک‌های مختلف جهان پس انداز کرد، و خودش بعد از استعفا به جرم اختلاس بودجه و دریافت رشوه بازداشت شد. آرزوهای بزرگ لزوما رهبران خوبی به بار نمی‌آورند.

۱۶. مهمانی‌های بونگا بونگای برلوسکونی

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

نخست وزیر ایتالیا سیلویو برلوسکونی در ۱۷ سال زمامداری‌اش درگیر آشفتگی‌های بسیاری بود. او به عنوان یک عیاش، بچه‌باز، کلاهبردار، و تبهکار شناخته می‌شد. اساسا او سمبل هر چیز بدی… بود. اما معروفترین فتنه‌کاری‌های او احتمالا مهمانی‌های به لحاظ جنسی بی قید و بند بزرگ بودند که به خاطر همین میهمانی‌ها او با اصطلاح مزخرف بونگا بونگا معروف شد.

۱۵. رسوایی تجاوز موشه کاتساو

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

موشه کاتساو، رئیس جمهور سابق اسرائیل، به تجاوز و آزار جنسی ده زن متهم شد. زمانی که هنوز بر مسند سیاسی بود پلیس به منزل او هجوم برد و کامپیوترها و اسناد او را توقیف کرد. از او خواسته شد استعفا دهد یا خودش را از ریاست جمهوری عزل کند که نپذیرفت. اما بعد از کناره‌گیری، مصونیت ریاست جمهوری‌اش را از دست داد و بلافاصله به جرائم اعلام شده متهم گردید.

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۱۴: بازشماری آراء ایالت فلوریدا

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

انتخابات میان جورج بوش و ال گور درگیر یک سری از مشکلات و مسائل بود اما تا زمانی که فلوریدا سیستم رای‌گیری‌اش را با ناشیگری دستکاری نکرده بود مشکل به شکل جدی آغاز نشده بود. این ایالت مجبور شد تحت نظارت جهانی تمام برگه‌های رای را بشمارد و بازشماری کند تا نهایتا دادگاه‌ها وارد عمل شدند و جورج بوش را برگزیدند.

۱۳. ماجرای عشقی گری کاندیت

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

طبق گزارش‌ها گری کاندیت، یکی از نمایندگان پیشین کالیفرنیا، با چاندرا لوی، یکی از کارآموزان خود در دفتر واشنگتن دی‌سی، رابطه داشته است. بعد از ناپدید شدن آن دختر او به این رابطه اعتراف کرد اما هر چیزی را در رابطه با ناپدید شدن او انکار کرد. با وجود این، وقتی جسد چاندرا پیدا شد و پلیس مشخص کرد که اینگمار گاندیک، یک مهاجر سالوادوریایی مسئول آن بوده است، او از اتهام تبرئه شد.

۱۲. رسوایی مالی ویلیام لانگر

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ
وقتی حاکم داکوتای شمالی ویلیام لانگر در ۱۹۳۲ به قدرت رسید، او و پنج همدستش تمام کارکنان ایالت را ملزم کردند بخشی از حقوق سالانه‌شان را به حزب سیاسی او اهدا کنند. جمع‌آوری این پول طبق قانون ایالتی ممنوع نبود و یک شیوه‌ی مرسوم و رایج بود. اما، وقتی کمک‌های مالی توسط کارکنان بخش بزرگراه، که از طریق برنامه‌ی رفاهی فدرال حقوق می‌گرفتند، انجام شد دادستان ایالات متحده اعلام کرد که این کمک‌های مالی توطئه‌ای برای فریب دادن دولت فدرال بوده است. او و همکارانش نهایتا به دادگاه فراخوانده شدند. هرچند وی به تبه‌کاری متهم و به او گفته شد که از حکومت استعفا دهد وی با اعلام استقلال داکوتای شمالی، بنیان نهادن هنرهای رزمی، و حبس کردن خودش تا زمان حضور در دیوان عالی در عمارت حکومتی، کار خود را به پایان رساند. نهایتا به توافق رسیدند و حاکم جدیدی را انتخاب کردند.

۱۱. جو ویلسون

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

بعد از آنکه نماینده‌ی کنگره جو ویلسون روبروی کنگر ایستاد و خطاب به باراک اوباما فریاد زد «تو دروغگویی!» به خاطر رفتارش توسط مجلس نمایندگان مورد سرزنش قرار گرفت و بعدا به خاطر این واقعه از رئیس جمهور عذرخواهی کرد.

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۱۰: رابطه‌ی عشقی مارک فولی

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۶، خبرنگار خبره‌ی تحقیقاتی ای‌بی‌سی نیوز برایان راس گزارش داد که نماینده‌ی کنگره مارک فولی از حساب AOL  شخصی خود به صفحه‌ی کنگره‌ی سابق ایمیل ارسال کرده و از این صفحه خواسته است عکسی از خودش را به همراه چیزهایی دیگر برای فولی بفرستد. دفتر فولی تایید کرد که فولی پیام‌ها را فرستاده است اما گفت که برای درخواست عکس‌های افرادی که ممکن است درخواست پیشنهاداتی را کرده باشند شیوه‌ی خودش را دارد و این صفحه درخواست گرفتن توصیه‌نامه کرده است. اما، نهایتا، صفحه‌های دیگر کارشان به فرستادن ایمیل‌ها انجامید و به یک شهرت شدیدا تلخ منجر شد.

۹. رسوایی لری کرگ

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۷ سناتور ایالات متحده لری کرگ به خاطر رفتار نادرست در یک توالت مردانه در ایستگاه مینه‌پولیس در فرودگاه بین‌المللی پائول بازداشت شد. روشن است که همیشه شکایاتی درباره‌ی رفتارهای جنسی در توالت‌ها وجود داشته است در نتیجه یک افسر پلیس در یکی از جایگاه‌ها با پوشش عادی مستقر شد. نهایتا کرگ وارد جایگاه نزدیک او شد و دستش را از زیر پارتیشن دراز کرد تا به آن مامور علامت بدهد. مامور هم با نشان دادن علامت پلیسی خودش از زیر پارتیشن و اشاره کردن به سمت درب خروجی پاسخ او را داد.

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۸: جان ادواردز

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

هرچند روزنامه‌ی نشنال انکوایرر به عنوان موثق‌ترین منبع خبری شناخته‌ نمی‌شود، آن‌ها به خوبی موفق شدند که پته‌ی رابطه‌ی عشقی سناتور جان ادواردز را با فیلمبردار ریله هانتر روی آب بریزند. اما بدترین قسمت کل این ماجرا آن بود که همسرش الیزابت به سرطان مبتلا شده بود… این حرکت پستی است!

۷. الیوت اسپیتزر

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

بر اساس گزارش‌های منتشره، بازرسان معتقد هستند که اسپیتزر در طول یک دوره‌ی چند ساله که دادستان کل و بعدا فرماندار بوده  ۸۰.۰۰۰ دلار به روسپی‌ها پول پرداخت کرده است. وقتی که بانک انتقال پول‌های مشکوک را گزارش داد اسپیتزر ابتدا توجه را به بازرسان فدرال جلب کرد، که در ابتدا به آن منجر شد که بازرسان متقاعد شوند ممکن است اسپیتزر عایدات رشوه را پنهان کرده باشد. بازرسی‌های صورت گرفته از فرماندار به کشف یک حلقه‌ی روسپیان منجر شد که وی بعد از این قضیه استعفا کرد.

۶. راد بلاگوژویچ

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

بعد از آن که پی برده شد عضو کنگره‌ی ایلینوی راد بلاگوژویچ سعی کرده است صندلی کنگره‌ی سابق اوباما را به در بالاترین مناقصه بفروشد نقشه‌ی او با مقامات خیلی خوب پیش نرفت و او با اتهامات شدید فساد بازداشت شد.

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۵: دروغ آپالاشیایی ترایال

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

از ۱۸ ژوئن تا ۲۴ ژوئن ۲۰۰۹ اقامتگاه مارک سانفورد سیاستمدار برای عموم ناشناخته بود، و همین طور محل اقامت همسرش و بخش اجرای قانون ایالتی که امنیت او را فراهم می‌کرد، که همین به پوشش خبری جهانی دامن می‌زد. او به کارکنانش گفته بود که در آپالاشی ترایال به کوهنوردی می‌پردازد اما موفق نشد جوای هیچ تماس تلفنی را بدهد. با وجود این، مدتی کوتاه بعد از این موضوع جینا اسمیت گزارشگر در فرودگاه آتلانتا با او که داشت از آرژانتین بر می‌گشت تصادفا برخورد کرد. ظاهرا او معشوقه‌ای داشت و تصمیم گرفته بود برود به او سر بزند.

۴. رسوایی کلینتون – لوینسکی

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

بیل کلینتون که به خاطر تکذیب قاطعانه و بعد از آن اذعان به داشتن رابطه با دستیار ۲۲ ساله‌ی کاخ سفید مونیکا لوینسکی بدنام است به دادگاه احضار شد هرچند بعدا تبرئه گردید.

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ ۳: رسوایی ویلیام جفرسون

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

اف‌بی‌آی که به رشوه‌ گیری نماینده‌ی کنگره‌ی لوئیزیانا ظنین بود در می ۲۰۰۶ به دفتر او در کنگره حمله کرد، اما او بعدا در همان سال مجددا رای آورد. اما در ۴ ژوئن ۲۰۰۷ یک هئیت منصفه‌ی بزرگ فدرال جفرسون را به ۱۶ اتهام جنایی در رابطه با فساد متهم کرد که به ۱۳ سال محکومیت زندان منجر شد.

۲. رابطه‌ی عشقی پلیم

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

در ۱۴ جولای ۲۰۰۳، خبرنگار واشنگتن پست رابرت نوواک از اطلاعات کسب شده از ریچارد آرمیتاژ در وزارت امور خارجه ایالات متحده به دست آورد، با انتشار هویت او به عنوان یک مامور سی‌آی‌ای در ستون روزنامه‌ اساسا به کار والری پلیم با سی‌آی‌ای پایان داد. لوئیس اسکوتر لیبی، مشاور معاون رئیس جمهور وقت دیک چنی، نهایتا به عنوان منبع درز خبر شناخته و نهایتا محکوم شد.

 

۱. رسوایی واترگیت

بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ

رسوایی واترگیت بعد از ورود غیرقانونی ژوئن ۱۹۷۲ به مقر کارگروه ملی دموکراتیک در مجموعه‌ی دفاتر واترگیت واشنگتن دی‌سی اتفاق افتاد. دولت نیکسون در آغاز سعی کرد دخالت خودش را مخفی کند اما نهایتا به استعفای او منجر شد. هنوز هیچ درک جامعی از آنچه آن‌ها سعی داشتند با این ورود غیرقانونی به آن دست یابند وجود ندارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: list25

۲۴ بزرگترین رسوایی سیاسی تاریخ جهان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی