کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بزرگترین دریاچه دنیا که باید بشناسید

درباره دریاچه های این سیاره خاکی چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می‌دانید بزرگترین دریاچه دنیا کجاست؟ دریاچه‌ها پهنه‌های آبی هستند که بطور کامل در زمین قرار گرفته‌اند و مستقل و جدا از تقسیم بندی‌های اقیانوس‌ها و دریاها به شمار می‌روند. از آنجایی که میزان آب شیرین موجود در زمین بسیار محدود است، دریاچه‌ها پشتوانه‌ای برای زندگی موجودات این سیاره به شمار می‌روند. این دریاچه‌ها آب لازم برای نیازهای اساسی ما را تامین می‌کنند. در برخی از کشورهای توسعه یافته، آب دریا تصفیه شده و مناسب برای آشامیدن می‌شود. فعالیت‌های زمین ساختی یا تکتونیک، آتشفشانی و یخچالی منجر به شکل گیری دریاچه‌ها می‌شوند.

جای تعجبی وجود ندارد که بیشتر دریاچه های بزرگ دنیا در امریکای شمالی دیده می‌شود زیرا مدت‌ها پیش این منطقه پوشیده از یخچال‌های طبیعی بوده است. حتی انسان هم می‌تواند بصورتی هدفمند اقدام به ساخت دریاچه کند. اما بگونه‌ای مسخره و طنزآمیز می‌بینیم که انسان تنها مشغول نابود کردن دریاچه‌ها و ساختن قلمروهای خودش بر فراز آنها است. برآورد می‌شود که تقریبا ۲ میلیون دریاچه در دنیا وجود داشته باشد. دریاچه‌ها نه تنها منابع آبی هستند بلکه انسان‌ها با هدف بهره‌مند شدن از هوای پاک، آب و لمس طبیعت، گیاهان و جانواران به دیدن آنها می‌روند. فعالیت‌های تفریحی و سرگرم‌کننده بسیار زیادی در ساحل دریاچه‌ها مشاهده می‌شود.

در ادامه به بررسی ۱۰ بزرگترین دریاچه دنیا بر اساس وسعت آنها می‌پردازیم.

۱۰. دریاچه گریت اسلیو، کانادا- ۲۸،۳۹۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه گریت اسلیو در نواحی شمال غرب کانادا در ارتفاع سطح ۱۵۶ متری قرار گرفته است. مساحت این دریاچه ۲۸،۳۹۰ کیلومتر مربع و درازای آن ۴۸۰ کیلومتر است. پهنای این دریاچه از ۱۹ تا ۱۰۹ کیلومتر متغیر است. دریاچه گریت اسلیو ژرف‌ترین دریاچه در امریکای شمالی است و عمق آن به ۶۱۴ متر می‌رسد. هی ریور اصلی‌ترین رود وردی به این دریاچه و رود مکنزی اصلی‌ترین رود خروجی از آن است. سطح این دریاچه در بیشتر بخش‌های سال یخ زده است.

مطلب مرتبط:۱۰ بهترین کشور برای کار کردن را بشناسید

۹. دریاچه مالاوی، تانزانیا، موزامبیک، مالاوی- ۳۰،۰۴۴ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه مالاوی جنوبی‌ترین دریاچه داخل سیستم دریاچه کافت شرق افریقا است. تانزانیا، موزامبیک و مالاوی کشورهای آبخیز این دریاچه هستند. این دریاچه در موزامبیک به نام Lago Niassa و در تانزانیا به نام Lake Nyasa شناخته می‌شود. طول این دریاچه برابر است با ۵۷۹ کیلومتر و عمق متوسط آن برابر است با ۲۹۲ متر. عمیق‌ترین نقطه این دریاچه در عمق ۷۰۶ متری قرار گرفته است. رودهای اصلی ورودی و خروجی این دریاچه به ترتیب عبارتند از رودخانه روهوهو و رود شایر. دریاچه مالاوی یک دریاچه مرومیکتیک است(دریاچه فصلی که از لایه‌های مختلف آب تشکیل شده است) و در ارتفاع ۵۰۰ متری بالای سطح دریا قرار گرفته است. این دریاچه به دلیل داشتن بیشترین تعداد از گونه‌های ماهی دنیا شهرت فراوانی دارد. به علاوه، ۱۰۰۰ گونه سیکلید در این دریاچه یافت می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۱ بهترین کشور دنیا برای مهاجرت در ۲۰۱۸

۸. دریاچه گریت بر، کانادا- ۳۱،۰۸۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه گریت بر یک دریاچه یخچالی با طول ۳۲۰ و پهنای ۱۷۵ کیلومتر است. عمیق‌ترین نقطه دریاچه گریت بر در عمق ۴۴۶ کیلومتری قرار گرفته است و متوسط عمق آن برابر است با ۷۱.۷ کیلومتر. این دریاچه در ۲۰۰ کیلومتری جنوب مدار شمالگان در قلمروهای شمال غرب کانادا قرار گرفته است. دریاچه گریت بر چهارمین دریاچه بزرگ امریکای شمالی است و مجموع ۲۶ جزیره با مساحت ۷۵۹.۳ کیلومتر مربع را در بر میگیرد. این دریاچه به سرمای سخت و غیرقابل تحمل آن در طول فصل زمستان معروف است. دریاچه گریت بر در ارتفاع ۱۸۶ متری بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است.

۷. دریاچه بایکال، روسیه- ۳۱،۵۰۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه بایکال بزرگترین دریاچه آب شیرین غیرمنجمد دنیاست که ۲۰% از تمام آب شیرین دنیا در آن قرار دارد. این دریاچه در نتیجه حرکت گسل‌های یک ناحیه کافتی به‌وجود آمده است و به همین دلیل یک دریاچه کافتی نامیده می‌شود. این دریاچه همچنین “دریاچه طبیعت” نامیده می‌شود و بین جمهوری بوریاتیا و استان ایرکوتسک در روسیه قرار گرفته است. دریاچه بایکال از نظر حجم بزرگترین دریاچه دنیا است و با داشتن متوسط عمق ۷۴۴.۴ متری و عمیق‌ترین نقطه ۱۶۴۲ متری ژرف‌ترین دریاچه دنیا نیز به شمار می‌رود. این دریاچه که قدمتی ۲۵ میلیون ساله دارد، یکی از زلال‌ترین و قدیمی‌ترین دریاچه‌های دنیا است.

۶. دریاچه تانگانیکا، تانزانیا، کنگو- ۳۲،۸۹۳ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه تانگانیکا دومین دریاچه عمیق دنیا و بزرگترین دریاچه دنیا از نظر حجم در سال ۲۰۱۷ شناخته شد. این دریاچه دارای طول ۶۷۷ کیلومتری و پهنای ۵۰ کیلومتر است. متوسط عمق این دریاچه برابر است با ۵۷۰ متر و ژرف‌ترین نقطه آن در عمق ۱۴۷۰ متری قرار دارد. این دریاچه در اثر حرکات صفحه‌های تکتونیک تشکیل شده است. وسعت حوضه این دریاچه تا بوروندی، تانزانیا، زامبیا و جمهوری دموکراتیک کنگو گسترانیده شده است. رودهای روزیزی، کالامبو و مالاگاراسی وارد این دریاچه می‌شوند.

۵. دریاچه میشیگان، ایالات متحده امریکا، ۵۸،۰۱۶ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه میشیگان بزرگترین دریاچه‌ای است که بطور کامل تنها درون یک کشور قرار گرفته است. این دریاچه دومین دریاچه بزرگ از دریاچه‌های بزرگ امریکای شمالی و دارای وسعت ۴۹۱۸ کیلومتر مکعب است. طول آن ۴۹۴ کیلومتر، پهنای آن ۱۹۰ کیلومتر و متوسط عمق دریاچه ۸۵ متر است و عمیق‌ترین نقطه آن در عمق ۲۸۲ متری قرار گرفته است. درازای خط ساحلی دریاچه میشیگان برابر است با ۲۵۷۲ کیلومتر. دریاچه میشیگان در نتیجه حرکت‌های یخچال‌ها تشکیل شده است.

۴. دریاچه هیوران، کانادا و ایالات متحده- ۵۹،۵۹۶ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه هیوران سومین دریاچه بزرگ آب شیرین در دنیا و چهارمین دریاچه بزرگ در بین تمام دریاچه‌های دنیا است. این دریاچه یکی از دریاچه‌های بزرگ امریکای شمالی به شمار می‌رود و در منطقه‌ای بین میشیگان در ایالات متحده و اونتاریو در کانادا قرار گرفته است. طول این دریاچه برابر است با ۳۳۱ کیلومتر و متوسط عمق آن برابر است با ۵۹ متر. پهنای آن به ۲۹۵ کیلومتر می‌رسد و ژرف‌ترین نقطه آن در عمق ۲۲۹ متری قرار گرفته است. دریاچه هیوران از یخچال‌های طبیعی ساخته شده است و بزرگترین جزیره دریایی به نام جزیره منیتولین در آن واقع شده است. درون شارش‌های اصلی که به این دریاچه وارد می‌شوند عبارتند از تنگه مکنزی و رود سن ماریز.

۳. دریاچه ویکتوریا، کنیا، اوگاندا و تانزانیا- ۶۹،۴۸۵ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه ویکتوریا به نام ملکه ویکتوریا نام‌گذاری شده است و بزرگترین دریاچه افریقا، دومین دریاچه بزرگ آب شیرین دنیا و بزرگترین دریاچه گرمسیری دنیا به شمار می‌رود. رود کاگرا اصلی‌ترین رودی است که به این دریاچه می‌ریزد. ژرفای متوسط این دریاچه کم عمق برابر است با ۴۴ متر و ژرف‌ترین نقطه آن در عمق ۸۴ متری قرار گرفته است.

۲. دریاچه سوپریور، ایالات متحده، کانادا- ۸۲،۴۱۴ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریاچه سوپریور درنتیجه حرکت‌های یخچال‌های طبیعی به‌وجود آمده است. این دریاچه از لحاظ مساحت بزرگترین دریاچه آب‌های شیرین دنیا و سومین دریاچه بزرگ دنیا از لحاظ حجم شناخته شده است. دریاچه سوپریور دارای طول ۵۶۳ کیلومتری، پهنای ۲۵۷ کیلومتری و حداکثر عمق ۴۰۶ متری است. اصلی‌ترین جریان‌های خارجی از این دریاچه عبارتند از رود سن ماریز و سو لاکس. آب این دریاچه وارد دریاچه هیوران می‌شود.

۱. دریای خزر، ایران، قزاقستان، ترکمنستان، روسیه و آذربایجان- ۳۷۱،۰۰۰ کیلومتر مربع

بزرگترین دریاچه دنیا

دریای خزر بزرگترین دریاچه دنیا و همچنین بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی در دنیا است. این پهنه آبی هم ویژگی‌های دریا و هم ویژگی‌های دریاچه را در خود دارد و دربردارنده ۷۸،۲۰۰ کیلومتر مکعب آب است. دریای خزر دریاچه‌ای اقیانوسی است که طول آن برابر با ۱۱۹۹ کیلومتر و متوسط عمق آن برابر است با ۲۱۱ متر. این دریاچه سومین دریاچه عمیق دنیا است و دارای هیچ جریان خروجی نیست.

در این مطلب فهرست ۱۰ بزرگترین دریاچه دنیا را با هم خواندیم. وظیفه اصلی ما محافظت از پهنه‌های آب‌های شیرین و از جمله دریاچه‌ها است. تا این لحظه زمین به عنوان تنها سیاره‌ای شناخته شده است که زندگی در آن جریان دارد و به همین دلیل حفاظت از محیط زیست بسیار حائز اهمیت است. بیایید همه با هم به قانون ۵ گانه کاهش، استفاده مجدد، بازیافت، بازسازی و باز پُرسازی در استفاده از محیط زیست متعهد باشیم تا زمین را به سیاره‌ای بهتر برای زندگی تبدیل کنیم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: trendingtopmost

۱۰ بزرگترین دریاچه دنیا که باید بشناسید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی