کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

برند کسب و کار شما در امتداد برند شخصی تان است

برندسازی، پیش از راه‌اندازی کسب و کار و پس از آن برای کارآفرینان حائز اهمیت است. برند شخصی تان چیزی است که شما را از رقبای‌تان متمایز می‌کند و چیزی است که شما را برای مشتریان‌تان جذاب می‌کند و به برند کسب و کار شما پیوند می خورد.

برندسازی چگونگی اطلاع‌رسانی درمورد کسب‌و‌کارتان و شیوه‌ی ارتقاء آن است. ولی بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار متوجه نیستند که برندسازی شخصی بخشی از ساخت برندِ کسب و کار است، و بین برند شخصی و برند کسب و کار تفاوت وجود دارد.

برند شخصی

کلِ برندسازی‌ها شخصی هستند

صاحبان کسب‌وکارهای کوچک هنگام ساخت یک برند از شرکت‌های بزرگ اوضاع روبه‌راه‌تری دارند. چون در این کسب‌وکارها آدم‌ها با یکدیگر بیش‌تر ارتباط برقرار می‌کنند تا با یک محصول، خدمت، یا شرکت. به همین دلیل است که شرکت‌ها برای “شخصی‌سازی” برندهای‌شان این‌همه تلاش می‌کنند، و روی تعیین این که چه چیزی موجب برقراری ارتباط شخصی با کل برند یا برند محصول می‌شود کار می‌کنند.

مصرف‌کنندگان هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک محصول یا خدمت، هم احساس و هم منطق خود را به کار می‌گیرند. فقط کیفیت یا ویژگی‌های کارکردی یک محصول یا خدمت نیست که اهمیت دارد، بلکه چگونگی احساسی که انتخاب و استفاده‌ی آن برند در مشتری نسبت به خودش ایجاد می‌کند نیز مهم است. مردم با برندی ارتباط برقرار می‌کنند که با ارزش‌ها و خواست‌های آن‌ها هم‌خوانی دارد. آن‌ها با  برندی ارتباط برقرار می‌کنند که کیستی‌شان، آن‌چه می‌پسندند، یا آن‌چه دوست دارند بشوند را به خوبی نشان می‌دهد.

برند شخصی نیروی محرک مشتریان است. برند کسب‌وکار ادامه‌ی برند شخصی است. این ارزش‌ها و حمیت خانواده‌ی والت دیزنی است که  موجب مطرح شدن برند دیزنی می‌شود. این شخصیت و نیک‌نامی سِر ریچارد برندسون در یکه‌تاز بودن است که محصولاتِ ورجین را خاص و جذاب می‌کند. این عزمِ استیو جابز برای متفاوت اندیشیدن بود که نظر آدم‌های بسیاری را جلب کرد و چنین مشتریان وفاداری برای اَپل فراهم کرد.

مطلب مرتبط: در کسب ‌و کار خود کدام هستید؟ شکارچی، پوست‌کن یا شَمَن

برند کسب و کار شما بخشی از وجود شما است

به عنوان صاحب کسب‌وکاری کوچک، تاثیری که شما بر مشتریان‌تان می‌گذارید از تاثیر مدیرعامل یک شرکت بزرگ بسیار بیش‌تر است. کسب‌وکار شما چیزی کاملا مجزا از کیستی شما، ارزش‌های‌تان یا چگونگی رفتارتان نیست. یک کسب‌وکار کوچک موفق فقط کسب‌وکاری نیست که از مُدهای زودگذر بهره بگیرد یا محصول ارزان‌قیمت ارائه کند یا وعده‌ی خدمات سریع‌تری را بدهد. کسب‌وکار موفق به توانایی‌ها و هویت منحصربه‌فرد خود تکیه می‌کند. توانایی‌ها و هویت شما ستون فقرات کسب‌وکار شما است.

ولی، درحالی‌که برند کسب‌وکارتان بخشی از برند شخصی تان است: برند شخصی تان فقط برندِ کسب‌وکارتان نیست. یک کارآفرین با کسی که صرفا خوداشتغال است فرق دارد چون کارآفرین فقط به کسب‌وکارش محدود نمی‌شود یا کسب‌وکارش به طور کامل معرف هویت او نیست. برند شخصی به شما کمک می‌کند روش‌هایی را شناسایی‌کنید که احتمالا بعدها از طریق آن‌ها کسب‌وکارتان را گسترش می‌دهید، می‌سنجید و تنوع می‌بخشید یا کسب‌وکار دیگری را شروع می‌کنید.

برندسازی شخصی نوعی بازاریابی است

اعتبار، اساس یک برند قوی است. چیزی که مشتریان‌تان می‌خواهند شعارهای دهان‌پُرکن نیست، بلکه تجربه‌ای عمیق‌تر و صادقانه است. آن‌چه شما را جذاب و منحصربه‌فرد می‌کند همان‌ چیزی است که کسب‌وکارتان را جالب و منحصربه‌فرد خواهد ساخت. این تجارب، ارزش‌ها، و حتی تغییرعقیده‌ی شخصی‌تان است که اهمیت دارد و بازار هدف‌تان را به شما جذب خواهد کرد.

برندسازی شخصی به شما کمک خواهد کرد نوع کسب‌وکار و راهکار بازاریابی‌ای را انتخاب کنید که برای کسب‌وکار و مشتریان‌تان بهترین گزینه است. به شما کمک خواهد کرد تعیین کنید چه نوع کسب‌وکاری برای‌تان مناسب است، روی چه‌چیزی باید تمرکز کنید و کجاها نیاز به کمک دارید، و چه چیزی اولین جایگاه و پایگاه را در بازار برای شما فراهم خواهد کرد.

به عنوان یک کارشناس خبره برای خودتان شهرت به‌هم می‌زنید، نشان می‌دهید به چه چیزی اهمیت می‌دهید و در راه چه چیزی ایستادگی می‌کنید، تصویر و درکی را که از خودتان دارید مدیریت می‌کنید-  و به این طریق پیش از آن‌که حتی یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کنید برند کسب‌وکارتان را پایه‌گذاری کرده‌اید. این سابقه‌ی شما است که سابقه‌ی کسب‌وکارتان می‌شود. این همان ارتباط شخصی‌ای است که مشتریان‌تان می‌خواهند.

پس سفر کارآفرینی‌تان را با تفکر درمورد این‌که چه کسی هستید و چگونه برداشتی از شخصیت شما می‌شود آغاز کنید. ببینید چه چیزی برای‌تان مهم است و چگونه می‌توانید این را به دیگران نشان بدهید. ارزش‌های شخصی‌تان را با شیوه‌های کسب‌وکارتان هماهنگ کنید. دریابید چه چیزِ شما و کسب‌وکارتان برای دیگران جالب خواهد بود. بین آن‌چه مجبور هستید ارائه کنید و آن‌چه مشتریان‌تان نیاز دارند و می‌طلبند هماهنگی برقرار کنید. برای تعیین بازار هدف‌تان، محلی که می‌توانید مشتریان‌تان را بیابید، و ترجیحات‌شان درمورد پیام‌های بازاریابی تحقیق کنید. برندسازی شخصی بهترین راهکار برای شما است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: اُکسانا تاشاکووا

 منبع: انترپرنر

برند شخصی

برند کسب و کار شما در امتداد برند شخصی تان است


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی