کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

برخورد با افراد سمی: ۱۶ روش موثر و عملی برای تعامل با افراد سمی

برخورد با افراد سمی همیشه موضوع بسیار مهمی در مراودات روزمره ما است. زیرا حتی اگر یک علامت خطر بزرگ روی پوست افراد سمی وجود داشته باشد باز هم دوری کردن و قطع رابطه با آنها کار سختی خواهد بود. ما همیشه می‌توانیم انتخاب کنیم که به چه کسی اجازه بدهیم به ما نزدیک شود اما همیشه هم حذف کردن افراد سمی از دیگر بخش‌های زندگی ما کار ساده‌ای نیست. شاید این افراد همکار، والدین، خانواده همسر، پدر یا مادر همسر یا یکی از اعضای خانواده شما باشند.

برخورد با افراد سمی

ما در زندگی خود با گروه‌های متعددی در تعامل هستیم و باید مسیر زندگی خود را همراه با اعضای این گروه‌ها پشت سر بگذاریم مگر اینکه بخواهیم در این مسیر به تنهایی گام برداریم- تنها کار کنیم، تنها زندگی کنیم، و تنها بمانیم( که اگرچه برخی اوقات وسوسه انگیز است اما بهای خودش را هم دربردارد).

در هر مبحث و موضوعی که مرتبط با افراد سمی و برخورد با افراد سمی است باید این نکته را درک کنید که ما نمی‌توانیم هیچ فردی را تغییر دهیم پس بهتر است که هرگز برای چنین کاری تلاش نکنیم. انرژی خود را برای انجام کار ساده تری مثل صلح جهانی یا سفر به کره‌ای دیگر ذخیره کنید. قسمت سخت این ماجرا اینجاست که وقتی شما کاری را به شکلی متفاوت انجام می‌دهید، اوضاع به شما کمک نمی‌کند بلکه برای شما تغییر می‌کند. اگر تنها هستید و شکل تعامل خود با افراد را تغییر نمی‌دهید، تاثیر آنها روی شما تغییر خواهد کرد.

مطلب مرتبط: آدم های سمی: ۱۲روش برخورد با آدم های سمی

قدرت شخصی به معنای انجام هر کاری با نیروی باور و ایمان شما و انجام هیچ کاری مطابق با فکر و خواست دیگران است.

برخورد با افراد سمی و بودن در کنار آنان یعنی برای تعیین قوانین خودتان دیگران را در کنار خود در نظر بگیرید سپس بپذیرید که شما نیازی ندارید تا برای ادعای قدرتتان دیگران به قوانین شما احترام بگذارند.

در ادامه روش هایی عملی و موثر برای برخورد با افراد سمی را با هم می‌خوانیم.

۱. از محرک‌ها و انگیزه‌های خودتان برای شروع حرکت و برانگیختگی خود استفاده کنید

۱۰ روش افزایش انگیزه در ۱۰ دقیقه که واقعا عالی است

برخی اوقات افراد سمی شما را مثل یک طعمه گرفتار می‌کنند- شما می‌دانید که به کسی بدهکار نیستید اما این را هم می‌دانید که اگر دلخواه آنها رفتار نکنید با عواقب دیگری روبه‌رو خواهید شد. راز این معما این است که از موضع قدرت انتخاب کنید و تصمیم بگیرید نه از موضعی که گویی تحت کنترل قرار گرفته اید. همانطور که آنها از شما خواسته هایی دارند، شما هم همیشه درخواست هایی از آنها دارید( حتی اگر این درخواست دوری کردن از مسمومیت‌های بیشتر آنها باشد).

انتخاب کنید که شما کاری را انجام می‌دهید که برای کنترل کردن آنها و رفتارشان باید انجام بدهید- نه به این دلیل که شما قربانی رفتار و برخورد آنها هستید. قدرت فردی به این معناست که هر کاری را با نیروی باور و ایمان خودتان انجام دهید و هیچ کاری را مطابق با فکر و خواست دیگران انجام ندهید.

مطلب مرتبط : ۵۰ نشانه که رابطه شما سمی است و باید خودتان را نجات دهید

برخورد با افراد سمی ۲: بفهمید که چرا آنها چیزی را در شما اینگونه می‌بینند

افراد سمی همیشه آنچیزی را در دیگران می‌بینند که نمی‌خواهند آن را در مورد خود بپذیرند. شما می‌توانید مهربان ترین، بخشنده‌ترین و سخت کوش‌ترین آدم روی این سیاره باشید درحالیکه افراد سمی هر کاری می‌کنند تا شما را متقاعد کنند که شما دروغگو، بی‌انصاف، زشت یا تنبل هستید. همه چیز را همانگونه که هست ببینید. شما حقیقت را می‌دانید حتی اگر آنها هرگز متوجه حقیقت نباشند.

۳. افراد سمی پیش از آنکه شما را ترک کنند، بدترین حالت خود را نشان می‌دهند

دعواهای زناشویی

بیایید به این موضوع از این زاویه نگاه کنیم. فردی را در نظر بگیرید که به شما کج خلقی و اوقات تلخی می‌کند. وقتی شما در برابر او قوی می‌ایستید و به او اجازه نفوذ نمی‌دهید، او برای مدتی تلاش خود را بیشتر می‌کند و شدت رفتارش را افزایش می‌دهد. چنین حالتی در همه ما وجود دارد- وقتی در حال انجام کاری هستیم و ناگهان متوقف می‌شود، قبل از آنکه دست از آن کار برداریم و آن را رها کنیم تلاش خود را بیشتر می‌کنیم. افراد سمی هم از این قاعده مستثنا نیستند.

اگر آنها راهی را برای کنترل و اعمال نفوذ در شما پیدا کرده باشند و پس از مدتی این روش دیگر موثر و کارآمد نباشد- پیش از آنکه به شما پشت کرده و به دنبال طعمه دیگری برای خود بگردند- تمام کارهایی را که پیش از این انجام می‌دادند با شدت بیشتری تکرار می‌کنند. این شدت کارهای آنها را علامت توقف ندانید. آن را نشانه‌ای در نظر بگیرید مبنی بر اینکه کاری که شما انجام می‌دهید به آنها این درس را می‌دهد که رفتار قدیمی آنها دیگر تاثیرگذار نخواهد بود. به کار خود ادامه دهید و به آنها زمان بدهید تا متقاعد شوند که شما برای سرکوب کردن و خفه کردن آنها بر انجام این تصمیم پافشاری نمی‌کنید.

برخورد با افراد سمی ۴: حد و مرزهای خود را مشخص کنید

شما نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید اما افراد سمی شما را وادار می‌کنند تا باور داشته باشید که می‌توانید همه را از خود راضی نگه دارید. باین ترتیب شما سخت تر تلاش می‌کنید و بیشتر کار می‌کنید و بیشتر سازش می‌کنید. این کار واقعا خسته‌کننده است. افراد سمی پیش از آنکه بدانید حد و مرزی داشته اید، تمام حد و مرزهای شما را پاره و دفن می‌کنند.

وقتی دقیقا بدانید که چه چیزی را تحمل خواهید کرد و چه چیزی را تحمل نخواهید کرد- و چرا- می‌توانید پیش از اینکه دیر شود تصمیم بگیرید که می‌خواهید به یک نفر اجازه بدهید تا چه اندازه به مرزها و حریم‌های شما دست درازی یا تجاوز کند. آماده باشید تا به صدای درونی خود گوش دهید- همان صدایی که وقتی اوضاع روبراه نیست به شما هشدار می‌دهد. این صدای درونی پرقدرت و به ندرت پیغامی نادرست است( و معمولا همیشه دقیق و درست است). قضاوت یا نگرش دیگری هیچ اهمیتی ندارد.

آنچه که مهم است این است که این موضوع برای شما درست است یا نادرست. اجازه دهید تا این ندای درونی پاسخ شما و اینکه چه کسی را وارد و چه کسی را از حریم خود خارج کنید را برایتان روشن کند.

مطلب مرتبط : ۱۲ کار که افراد سمی انجام می‌دهند و نحوه برخورد با آن‌ها

۵. شما مجبور نیستید که در تمام بحران‌ها به آنها کمک کنید

افراد سمی در خلق و ساختن بحران‌ها مهارت بسیار زیادی دارند و به همین دلیل اغلب در بحران قرار دارند. کاری که آنها انجام می‌دهند این است که نفس می‌کشند و ماجرایی را به وجود می‌آورند. به محض آنکه با نخستین نشانه از بحران روبه‌رو می‌شوند برای دریافت حمایت، توجه و همدلی با شما تماس می‌گیرند اما شما مجبور نیستید که به طرف آنها بشتابید. در این مواقع احساسی عمل نکنید؛ به بحران پیش آمده بی‌توجهی و بی‌اعتنایی کنید و به این ترتیب به آنها یاد بدهید که شما مسئول نشان دادن ترحم و دلسوزی به آنها نیستید.

بحران میانسالی

در مواقع بحران سوال نپرسید و کمکی هم به آنها ندهید. این راهکار معمول و همیشگی شما نیست و به این ترتیب احساس بدی را در شما به‌وجود می‌آورد اما به یاد داشته باشید که شما با یک فرد عادی و معمولی سر و کار ندارید.

برخورد با افراد سمی ۶: نیازی ندارید که توضیح بدهید

” نه” یک جمله کامل است و یکی از پرقدرت‌ترین کلمات در هر زبان است. نیازی ندارید که توضیح بدهید، توجیه کنید یا بهانه بیاورید. ” نه” محافظ و نگهبانی است که در کنار دروازه ورود به حریم شما قرار گرفته است و به شما اطمینان می‌دهد که راهی برای ورود آلودگی‌های فرد سمی به درون شما وجود ندارد.

برخورد با افراد سمی ۷: قضاوت نکنید

فهمیده، مهربان، دلسوز و مودب باشید اما قبل از همه با خودتان اینگونه رفتار کنید. شما می‌توانید رفتارها، درخواست‌ها و افراد را رد کنید بدون اینکه خودتان را به فردی تبدیل کنید که خودتان هم نمی‌خواهید با او در ارتباط باشید. قدرت و دلسوزی می‌توانند به زیبایی در کنار یکدیگر در لبه حریم‌ها و مرزهای شما وجود داشته باشند. اگر در جریان تعیین مرزهای خود به دیگری آسیبی نزنید، تجربه احساس خوشایند درونی برای شما راحت تر خواهد بود.

مطلب مرتبط : ۱۲ ویژگی آدمهای سمی را بشناسید

۸. به نقاط قوت و ضعف خودتان آگاه باشید

همه ما یک شاهکار درخشان، زیبا و شلوغ پلوغ هستیم که در حال شکل گرفتن است. هنگامی که شما از نقص‌ها یا نقاط ضعف خود آگاه باشید، هیچ کس نمی‌تواند از آنها علیه شما استفاده کند. افراد سمی سخت تلاش می‌کنند تا نقاط ضعف شما را به بازی بگیرند و نقاط قوت شما را بی‌ارزش نشان بدهند و به همین شیوه قدرت خود را به‌دست می‌آورند. اگر شما قادر باشید که به نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشید، دیگر برایتان فرقی نمی‌کند که آنها چه فکری می‌کنند- زیرا در این حالت شما می‌دانید که نقاط قوت شما آنقدر زیاد هستند که نقاط ضعفتان اهمیتی در برابر آنها نخواهد داشت.

برخورد با افراد سمی ۹: انتظار تغییر نداشته باشید

شما به هیچ وجه نمی‌توانید افراد سمی را با دلیل و منطق قانع کنید. این یکی از همان چیزهایی است که آنها را به افرادی مسموم تبدیل کرده است. تصمیم بگیرید که می‌خواهید در کجا قرار بگیرید و با قدرت تمام در آنجا بایستید. نیازی نیست که کاری بیشتر از این انجام بدهید.

افراد سمی تلاش می‌کنند تا در هر شکاف و رخنه‌ای شما را خم کرده و در نهایت شما را خواهند شکست. شما قلبی باز و پذیرا دارید و به همین دلیل این فکر که ” دیگری در مورد شما دچار سوءتفاهم شده است، شما را تایید نمی‌کند یا شما را دوست ندارد” شما را آزار می‌دهد اما به یاد داشته باشید که شما با فردی در ارتباط هستید که خوبی‌های شما یا امتیازهای شما یا رابطه شما او را تحریک کرده است. همیشه آنها هستند که دیده می‌شوند و همیشه هم همینطور خواهد بود. تصمیم بگیرید که برخی اوقات شما هم باید دیده شوید. این حق شما است و شما سزاوار آن هستید.

۱۰. نبردهای خود را هوشمندانه انتخاب کنید

تعامل با افراد مسموم انرژی زیادی را از شما می‌گیرد. مجبور نیستید که وارد هر مبارزه‌ای شوید که به آن فراخوانده می‌شوید. برای بیشتر افراد سمی مبارزه و دعوا تنها راه برقراری ارتباط است. روش آنها به این شکل است که زنده بودن، مورد توجه بودن و مهم بودن را تجربه می‌کنند. انرژی خود را برای افرادی ذخیره کنید که برایتان مهم و ارزشمند هستند.

مطلب مرتبط : ۹ نشانه که وقتش رسیده آدم سمی را از زندگی‌تان بیرون کنید

برخورد با افراد سمی ۱۱: قربانی نباشید

همه می‌توانند در موقعیت هایی قربانی باشند اما شما یکی از این قربانی‌ها نباشید. تصمیم بگیرید که قربانی هیچ کسی نباشید.

در عوض، فردی باشید که حریم‌ها و مرزهای شخصی، نقاط قوت، هوشمندی و قدرت تصمیم گیری خودش را دارد و با استفاده از آنها می‌تواند رشد و پیشرفت کند. حتی اگر این‌ها تصمیم هایی هستند که ترجیح می‌دهید آنها را نادیده بگیرید، بپذیرید که این حرکتی است در جهت رسیدن به آنچه می‌خواهید نه اینکه در برابر خواست و اراده دیگران سر تعظیم فرود آورید. شما فردی شگفت‌انگیز، محکم و پرقدرت هستید و به همین دلیل هم شما قربانی دیگری نیستید؛ هیچ کس!

روش انگیزشی کارآفرینان

۱۲. بجای مسائل و مشکلات بر راه‌حل‌ها متمرکز شوید

افراد سمی شما را وادار می‌کنند تا در گذشته خود باقی بمانید و گویی شما را با تکه‌ای سیم خاردار در آنجا بسته نگه می‌دارند. آنچه که شما را چسبیده به این وضعیت نگه می‌دارد این است که در سر خودبارها و بارها گستردگی و پیچیدگی رفتارهای آنها را مرور می‌کنید. این کار باعث می‌شود که شما عصبانی، غمگین و ناتوان باقی بمانید. اگر مجبور هستید تصمیمی بگیرید که خودتان آن را ترجیح نمی‌دهید و در اولویت شما قرار ندارد، دقت کنید که این تصمیم چه آشفتگی‌ها و نابسامانی هایی را با خود از بین می‌برد و بر فردی که زندگی شما را به جهنم تبدیل کرده است متمرکز نشوید.

بر رفتارهای منفی افراد سمی تمرکز نکنید- رفتارهای منفی این افراد آنقدر زیاد است که نمی‌توانید بر آنها متمرکز شوید و این روش هیچ فایده‌ای برای شما هم نخواهد داشت.

۱۳. خود را در بین افرادی قرار دهید که همانقدر که به آنها کمک می‌کنید به شما کمک می‌کنند

شاید در بخش‌های مشخصی از زندگی خود آزادی کافی نداشته باشید تا انتخاب کنید که چه افرادی را باید در آن بخش نگه دارید یا از آن بخش حذف کنید. اما زمانیکه نوبت به افرادی می‌رسد که شما دریچه قلب خود را به سوی آنها باز می‌کنید، قطعا و مشخصا شما حق انتخاب دارید. در اینجا با هوشمندی انتخاب کنید و هرگز نترسید از اینکه آنها نظر شما را درباره خودشان بدانند.

مطلب مرتبط۹ روش عالی که با آدمهای سمی به راحتی کنار بیایید

برخورد با افراد سمی ۱۴: ببخشید اما فراموش نکنید

۱۵ راه برای قدرت بخشیدن به دیگران در ۱۵ دقیقه

بخشیدن در مورد این است که انتظارات خود از متفاوت بودن چیزی را رها کنیم. شما هرگز قادر نیستید که گذشته را کنترل کنید اما می‌توانید کنترل کنید که گذشته تا چه اندازه بر آینده شما تاثیرگذار باشد. بخشش به معنای پذیرفتن یک رفتار یا تایید آن نیست. بخشش به معنای آن است که شما دیگر توسط آن رفتار کنترل نخواهید شد. بخشش چیزی است که با قدرت و عشق فراوان به خودتان انجام می‌شود. نحوه رفتار- بهتر یا بدتر – دیگران با خودتان را فراموش نکنید و از آنها استفاده کنید تا به خودتان کمک کرده و بتوانید شفاف و مصمم زندگی کنید.

برخورد با افراد سمی ۱۵: این چرخه را یاد بگیرید

بسیاری از افراد سمی از یک الگو پیروی می‌کنند. در ابتدا آنها فریبا و جذاب به نظر می‌رسند و به همین ترتیب شما به سمت آنها جذب می‌شوید. سپس متوجه، با محبت و تاثیرگذار دیده می‌شوند- اما همه این کارها برای این است که شما را در موقعیتی خاص قرار دهند. پس از آن- وقتی که اعتماد شما را به‌دست آوردند- شما کم کم شاهد فاصله‌ها می‌شوید. درخواست‌های آنها زیاد می‌شود و کشش آنها به منابع احساسی شما افزایش پیدا می‌کند. سپس بحران به‌وجود می‌آید- بحران آزمایشی.

شما احساس می‌کنید که گیر افتاده اید. فرقی نمی‌کند که آنچه را که می‌خواهند به آنها بدهید یا ندهید، در این شرایط احساس می‌کنید که در معرض خطر قرار دارید. در نهایت، شما کاری را انجام می‌دهید که آنها از شما می‌خواهند چون نمی‌خواهید که فردی ” غیرمنطقی” باشید یا نمی‌خواهید که ماجراهای بیشتری را به‌وجود آورید. سپس آنها دوباره به سمت شما می‌آیند تا شما را فریب بدهند و به شما تنها همان چیزی را بدهند که به آن نیاز دارید تا شما را در این موقعیت نگه دارند.

مشکل اینجاست که این چرخه برای مدتی طولانی موثر نخواهد بود و همیشه هم هزینه‌ای به بار می‌آورد.

مکانیزم اثر این چرخه را بشناسید و از آن برای ساختن حریم‌ها و مرزهای خود – حتی بر پایه هایی سفت و سخت تر- استفاده کنید. اگر نمی‌توانید از رابطه‌ای خارج شوید، آگاه باشید که ماندن شما به معنای گول زدن خودتان یا کور بودن و ندیدن مسائل نیست بلکه به این دلیل است که چشم‌انداز شما بزرگتر از چیزی است که به آن نیاز دارید.

مطلب مرتبط: ۸ ویژگی مشترک افرادسمی

۱۶. شما به تایید آنها نیازی ندارید و واقعا در برابر این تایید بی‌نیاز هستید

به دنبال تایید یا تحسین افراد سمی نباشید- شما تنها تایید مشروط آنها را دریافت خواهید کرد که این نوع تایید هم موجب افسردگی در شما خواهد شد. افراد سمی به قلب شما، بخشندگی احساسی شما، عقلانیت شما، دلسوزی شما و انسانیت شما نزدیک می‌شوند و آنها را تخلیه می‌کنند و در مقابل همه این‌ها هیچ چیز به شما نمی‌دهند. به همین دلیل است که شما احساس تهی بودن و خالی بودن را تجربه می‌کنید. چیزی که نیاز دارید ببخشید را به آنها بدهید اما بخشش بیش از اندازه به امید اینکه چیزی را از آنها دریافت می‌کنید، انجام ندهید. درواقع شما همواره چیزی بیشتر از حداقل‌ها را از آنها دریافت نمی‌کنید- آن هم حداقل‌های مشروط!

هرکاری که انجام می‌دهید، آگاه باشید که چرا و چه کاری را انجام می‌دهید و اطمینان داشته باشید که دلایل کافی برای انجام آن کار را دارید.

دنیا لبریز از آدم هایی است که رفتار آنها بطور نفس گیری تخریب‌کننده است. این به معنای آن نیست که ما باید خود را پذیرای آسیب‌ها و صدمات نگه داریم. راز خوب زیستن داشتن یک زندگی هدفمند است. آگاهی از نشانه‌های رفتاری افراد سمی و پاسخ آگاهانه و شفاف به آنها دادن تاثیر آنها را کاهش داده و به شما کمک می‌کند تا خودتان را قدرتمند و کامل نگه دارید. شما سزاوار قدرت هستید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: heysigmund

برخورد با افراد سمی: ۱۶ روش موثر و عملی برای تعامل با افراد سمی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی