کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ مهارت کلیدی برای برخورداری از پشتیبانی و حمایت عاطفی

تحقیقات نشان می‌دهند که روابط سالم و حمایتی می‌توانند استرس را کاهش داده و سلامت کلی و احساس تندرستی شما را بهبود ببخشند. با این حال، همه‌ی روابط به یک اندازه حمایتگر نیستند. ایجاد شبکه‌ای از دوستان حامی یا حتی فقط یک رابطه حمایتی می‌تواند برای رفاه و آرامش شما حیاتی باشد. در این نوشتار با برخی مهارت‌های کلیدی برای برخورداری از پشتیبانی و حمایت عاطفی آشنا می‌شوید که می‌توانند به شما در برقراری رابطه با افرادی که واقعاً پشتیبان و پایدار هستند کمک کند.

مهارت کلیدی برای برخورداری از حمایت اجتماعی و پشتیبانی

برخورداری از پشتیبانی و حمایت عاطفی

۱. ملاقات با مردم

هر چه تعداد افراد بیش‌تری در زندگی‌تان داشته باشید، احتمالاً با حداقل یکی از آن‌ها رابطه‌ی واقعاً حمایت‌گرانه خواهید داشت. ایده‌ی خوب و تاثیرگذاری است که بتوانید افراد جدیدی را مرتباً به حلقه‌ی دوستان و روابط‌تان اضافه کنید.

۲. مدیریت زمان

مهم است که برای پرورش روابط و بیرون رفتن و تفریح ​​با دوستان وقت بگذاریم. ممکن است احساس کنید که اصلا وقتی ندارید که بخواهید صرف این کار کنید، اما تکنیک‌های مدیریت زمان و سازماندهی می‌توانند به شما کمک کنند در زندگی‌تان زمان بیش‌تری را برای گذراندن با دوستان و آشنایان پیدا کنید.

تکنیک‌های موثر مدیریت زمان همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا همیشه سر وقت باشید، روزهای تولد دوستان و سایر رویدادهای مهم را به یاد داشته باشید، دوستان‌تان را در صورت نیاز کمک کنید و کارهای دیگری انجام دهید که باعث تقویت دوستی‌ها و حمایت از آن‌ها می‌شود.

۳. جسور و پر جرات بودن

برداشت مردم از جسارت و پرجرات بودن معمولا این است که اجازه ندهیم کسی آسیبی به ما وارد کند یا بتوانیم از حق‌مان دفاع کنیم. اگرچه چنین برداشتی تا حد زیادی درست است، اما جسارت همچنین جایگزینی برای فشار و تحمیل هم است، روشی برای این‌که به کمک آن نیازهای خودتان هم در مقابل برآورده شدن نیازهای دیگران تامین شوند. توسعه‌ی مهارت جرات و جسارت می‌تواند واقعاً به شما در تقویت روابطی که دارید کمک کند، و سبب شود که رابطه‌ای پردوام و عمیق شکل بدهید که در آن حمایت دوجانبه وجود دارد.

۴. گوش شنوایی برای دوستان‌تان باشید

هنگامی که روز سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، گاهی اوقات این‌که بتوانید با یک دوست در مورد احساسات‌تان صحبت کنید، احساس بهتری پیدا خواهید کرد و استرس جای خود را به آرامش خواهد داد. این‌که کسی واقعا به حرف‌های ما گوش بدهد و آن را درک کند، می‌تواند تأثیرات عمیقی بر ما بگذارد. هنگام تعامل با دوستان، مهم است که به حرف‌های آن‌ها گوش بدهید و همان‌قدری که از آن‌ها حمایت می‌بینید، خودتان هم آن‌ها را مورد پشتیبانی و حمایت عاطفی قرار دهید. وقتی دوست‌تان در مورد چیزهایی که او را ناراحت کرده یا سبب استرس در او شده، صحبت می‌کند، واکنش‌های زیر از سوی شما می‌توانند بسیار موثر و مفید باشند:

– از او بپرسید که چه احساسی دارد و به حرف‌هایش گوش بدهید.

– در مورد آن‌چه که می‌شنوید، واکنش نشان بدهید تا او بداند که شما واقعاً درکش می‌کنید.

– به جای اینکه همیشه سعی کنید مکالمه را به تجربیات خودتان ارتباط و پیوند بدهید، روی سوالاتی از دوست‌تان و احساساتی که دارد، تمرکز کنید.

– وقتی دوست‌تان صحبت می‌کند، بخش‌هایی از حرف‌های او را متوجه نمی‌شوید به این دلیل که منتظر هستید او حرف‌هایش را تمام کند و شما بتوانید چیزی بگویید؟ دست از این کار بردارید و واقعا به حرف‌های او گوش بدهید.

در مورد این‌که شنونده‌ی خوبی باشید چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید. این یک مهارت بسیار مهم در روابط است.

۵. به حس درونی‌تان گوش بدهید

بعضی از آدم‌ها انرژی مثبتی به ما می‌دهند که باعث می‌شود حس خوبی داشته باشیم و برخی دیگر حس منفی به ما می‌دهند طوری که تمام انرژی‌مان تخلیه می‌شود و خسته و ملول می‌شویم. اگر به علائمی ‌توجه کنید که حس درونی‌تان برای شما ارسال می‌کند و بر اساس آن سیگنال‌ها عمل کنید، یک حلقه‌ی اجتماعی سالم‌تر خواهید داشت. در این‌جا چند سؤال وجود دارد که باید در مورد دوست‌تان از خودتان بپرسید:

– آیا گفتگو به راحتی جریان دارد یا احساس می‌کنید تحت فشار هستید؟

– آیا احساس می‌کنید او واقعاً شما را درک می‌کند، می‌پذیرد و حمایت می‌کند؟

– آیا احساس می‌کنید واقعاً او را درک می‌کنید، می‌پذیرید و از او حمایت می‌کنید؟

– آیا وقتی با او هستید، نسبت به خودتان احساس بهتری دارید یا احساس بدتر؟

– آیا در او انرژی مثبت ایجاد می‌کنید یا کمی غم و افسردگی به وجودش می‌اندازید؟

– آیا او را به خاطر ویژگی‌های مثبتی که دارد، در زندگی‌تان پذیرفته‌اید یا به صرف داشتن آدم‌های بیش‌تری در زندگی‌تان؟

پاسخ این سؤالات به شما کمک می‌کند تا اعتماد به حس درونی‌تان را شروع کنید. به این ترتیب می‌توانید بهترین‌ها را برای حلقه‌ی روابط‌تان انتخاب کنید و بهترین روابط را شکل بدهید!

۶. رها کنید!

همه‌ی آدم‌ها که برای ما مناسب نیستند. اگر شخصی در زندگی شما وجود دارد که باعث می‌شود احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید، هیچ یک از علائق و ارزش‌های خود را به اشتراک نمی‌گذارد، یا کسی است که با او راحت نیستید، کاملاً قابل قبول است که این رابطه را به اتمام برسانید، یا اجازه بدهید کم کم از بین برود، یا در وهله‌ی اول اصلا نگذارید که توسعه بیابد. حتی اگر سابقا به هم نزدیک بودید و رابطه‌ی خوبی داشتید باید این را بدانید که آدم‌ها در جهات مختلف تغییر و رشد می‌کنند. این بدان معنا نیست که یکی از شما دو نفر “آدم خوبی” نیست.

اما اگر کسی در زندگی شما وجود دارد که دیگر برای‌تان خوب نیست، هیچ اشکالی ندارد که اجازه بدهید او از زندگی‌تان خارج شود. (برعکس، اگر می‌خواهید از سر وفاداری او را در زندگی خود نگه دارید، هیچ اشکالی ندارد،‌ البته در صورتی که فقط یک نقش حاشیه‌ای داشته باشد. با این حال، یادتان نرود که روی پشتیبانی و حمایت عاطفی او حساب باز نکنید به ویژه اگر این کار اصلا از عهده‌ی او برنمی‌آید). فقط به این دقت کنید که آیا این رابطه ارزش را دارد که آن را حفظ کنید یا نه. اما مهم است که چندین نفر داشته باشید که پشتیبان و جمایتگر شما باشند و بتوانید روی‌شان حساب باز کنید.

شاید کمی زمان ببرد، اما پرورش حلقه‌ای از دوستان واقعا حمایتگر می‌تواند تفاوت زیادی در نحوه‌ی برخورد شما با استرس و زندگی ایجاد کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellmind

۶ مهارت کلیدی برای برخورداری از پشتیبانی و حمایت عاطفی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی