کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ برترین کشور تولید کننده نفت جهان

اوپک با هدف پایان بخشیدن به تورم موجود در عرضه جهانی نفت برخی از پیشگامان تولید نفت دنیا را به تشکیل معاهده‌ای برای حمایت از عرضه‌ی محدود نفت تا پایان ۲۰۱۸ فراخوانده است. از این رو سی‌ان‌بی‌سی ۱۰ برترین کشور تولید کننده نفت جهان که قرار است برای این معاهده تلاش کنند را معرفی می‌کند.

۱۰ برترین کشور تولید کننده نفت جهان ۲

۱۰. نروژ

طبق آخرین اطلاعات منتشر شده در وبسایت Joint Organizations Data Initiative(JODI)، در ماه تیر امسال در کشور نروژ روزانه تعداد ۱.۵۷ میلیون بشکه نفت پر شد که این رقم در مقایسه با ۱.۶۲ میلیون بشکه نفتی که روزانه در ماه خرداد در این کشور تولید شده، کاهش یافته است.

مطلب مرتبط: ۲۱ بزرگترین شرکت های نفت و گاز جهان :شامل ایران

۹. آنگولا

در کشور آنگولا- یکی از کشورهای عضو اوپک و دومین تولیدکننده بزرگ نفت قاره افریقا- در ماه تیر روزانه ۱.۶۸ میلیون بشکه نفت پر شد. ماه تیر سومین ماه متوالی در این کشور بود که تولید نفت در آن افزایش پیدا کرده بود.و و همچنان این کشور در فهرست برترین کشور تولید کننده نفت جهان قرار گرفته است.

۸. مکزیک

در ماه تیر در کشور مکزیک روزانه ۱.۹۴ میلیون بشکه نفت تولید شد و به این ترتیب تولید نفت در این کشور برای سومین ماه متوالی کاهش پیدا کرد.

طبق گزارش ها، پیش از تصمیم اوپک مبنی بر گسترش تولید محدود تا پایان سال ۲۰۱۸، معاون وزیر انرژی مکزیک اعلام کرده بود که این کشور هنوز با کارتل رایزنی نکرده است.

برخی تولیدکنندگان نفت اعضای غیر اوپک- از جمله مکزیک- در سال گذشته به منظور تخلیه ذخایر مازاد نفت جهانی از این سازمان حمایت کردند.

۷. نیجریه

طبق برآوردهای وبسایت JODI، کشور نیجریه در ماه تیر روزانه تعداد ۱.۹۹ میلیون بشکه نفت تولید کرد. نیجریه به عنوان بزرگترین تولید‌کننده نفت در افریقا اعلام کرده است که تنها زمانی به مسئله کاهش تولید می‌پردازد که بازده و خروجی این محصول در مقداری بالاتر از این سطح تثبیت شود. جنگ‌های داخلی نیجریه و لیبی در سال گذشته کاهش تولید نفت قابل توجهی را در این دو کشور به همراه داشت و به همین علت اوپک در این خصوص این دو کشور را عفو می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۱ کشور با بزرگترین ذخایر نفتی جهان: شامل ایران

۶. ونزوئلا

در ماه تیر در کشور ونزوئلا روزانه ۲.۱ میلیون بشکه نفت تولید شد که این رقم تا حدودی پایین تر از میزان نفت تولید شده روزانه در ماه گذشته در این کشور بود.

یولوجیو دل پینو- وزیر نفت ونزوئلا- در ابتدای ماه اکتبر اظهارکرد که ائتلاف تولیدکنندگان عضو و غیر عضو اوپک در تلاش است تا ۱۶ کشور تولید‌کننده نفت دیگر را به عضویت خود درآورد و به این ترتیب اقدامات متعادل‌کننده خود را مورد امتحان قرار داده و آنها را تقویت کند.

در معاهده کنونی که تا ماه اسفند نیز ادامه خواهد داشت، کشورهای عضو اوپک و ۱۰ کشور غیر عضو اوپک هم پیمان شده‌اند تا روازنه تولید نفت را به تعداد ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند.

۵. کانادا

طبق اطلاعات منتشر شده در JODI در ماه تیر در کشور کانادا روزانه ۳.۱۲ میلیون بشکه نفت تولید شد که این رقم در مقایسه با ماه گذشته کاهش جزیی داشته است و همچنان این کشور در فهرست برترین کشور تولید کننده نفت جهان قرار گرفته است.

۴. عراق

در ماه تیر در کشور عراق- دومین تولیدکننده نفت بزرگ عضو اوپک- روزانه ۴.۳۸ میلیون بشکه نفت به تولید رسید که این رقم در مقایسه با آمار ۴.۴ میلیون بشکه‌ای ماه خرداد کاهش داشته است.

بغداد همچنان مجبور است که تولید نفت خود را تا اندازه‌ای که زمستان گذشته توافق کرده است، کاهش دهد.

۳. ایالات متحده امریکا

براساس اطلاعات به‌دست آمده از JODI، در ماه تیر در ایالات متحده امریکا روزانه تعداد ۹.۳۴ بشکه نفت تولید شد و باین ترتیب تولید نفت برای سومین ماه متوالی در این کشور افزایش پیدا کرد.

محمد برکیندو- دبیر کل اوپک- تولیدکنندگان نفت شیل ایالات متحده را برای کمک به حمایت از تصمیم‌های این سازمان با هدف محدود کردن ذخیره نفت جهانی در آغاز ماه مهر دعوت کرد و به آنها هشدار داد که در آینده‌ای نزدیک برای برقراری تعادل مجدد در بازار نفت، اقدامات بی‌سابقه‌ای مورد نیاز خواهد بود.

بر طبق گزارش‌های به‌دست آمده از رویترز، در امسال تولیدکنندگان نفت شیل در امریکای شمالی منجر به افزایش تقریبا ۱۰ درصدی در تولید این محصول شده‌اند. این درحالیست که در همین سال، کشورهای عضو اوپک و برخی تولیدکنندگان دیگر- از جمله روسیه- برای بالا نگه داشتن قیمت‌های نفت اقدام به کاهش ذخایر نفتی کرده‌اند.

۲. عربستان سعودی

عربستان سعودی- مهمترین عضو اوپک- در ماه تیر امسال به تولید روزانه ۹.۹۵ میلیون بشکه نفت پرداخت که این رقم ار ماه اردیبهشت تا کنون برای نخستین بار کاهش یافته است.

بزرگترین تولیدکننده کاتل پس از پیاده‌سازی و اجرای ظرفیت‌های اعلام شده از سوی اوپک در ماه ژانویه، بیشترین سهم را در کاهش تولید نفت داشته است.

۱.روسیه

روسیه از عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولید‌کننده نفت خام در دسامبر ۲۰۱۶ پیشی گرفت و در صدر فهرست برترین کشور تولید کننده نفت جهان قرار گرفته است. این کشور غیرعضو اوپک در ماه تیر روزانه ۱۰.۳۴ میلیون بشکه نفت تولید کرد که میزان تولید آن در مقایسه با ماه گذشته کاهش متوسطی داشته است.

اوپک از قدیم با دیگر صادرکنندگان اصلی نفت- و مهمترین آنها هم روسیه- در همکاری بوده است تا باین ترتیب بتواند تا ماه اسفند روزانه حدود ۱.۸ میلیون بشکه نفت از ذخایر این بازار را کاهش دهد. هدف از این اقدام عبارت است از محدود کردن ذخایر نفت خام جهانی و تخلیه نفت مازادی که در سه سال گذشته موجب بالارفتن قیمت نفت شده است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع:سی‌ان‌بی‌سی

۱۰ برترین کشور تولید کننده نفت جهان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی