کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

برترین شرکت چند ملیتی جهان کدام شرکت است؟ به شرکتی که حداقل در یک کشور به جز کشور وطن خود دارایی یا امکاناتی داشته‌باشد MNC یا سازمان چند ملیتی گفته می‌شود. این شرکت‌ها در کشورهای مختلف شعبه دارند و از یک دفتر مرکزی سایر دفاتر را اداره می‌کنند. چنین شرکت‌هایی در یک کشور متمرکز نیستند و اقدامات آنها در راستای یک بازار آزاد بدون مزر و محدودیت، و لیبرالیسم اقتصادی است. یکی از نخستین شرکت‌های چند ملیتی East India است. در ابتدا شرکت‌های چند ملیتی با هدف کنترل تجارت در کشور برده توسط ارباب ساخته‌شد. اما با گذشت زمان، مفهوم برده – ارباب از بین رفت و این شرکت‌های چند ملیتی فقط روی تجارت و اقتصاد تمرکز کردند.

در این‌جا فهرستی از ۱۰ برترین شرکت چند ملیتی در دنیا آمده‌است:

۱۰. اتودسک (Autodesk Inc)

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

اتودسک یک شرکت چند ملیتی امریکایی است که نرم‌افزارهای معماری، طراحی، مهندسی، سازه و… تولید می‌کند. بنیان‌گذار این شرکت فردی به نام جان واکر است و دفتر مرکزی آن در سن رافائل، کالیفرنیا است. یکی از نرم‌افزارهای طراحی این شرکت که به‌طور گسترده از آن استفاده می‌شود، اتوکد (AutoCAD) است. این نرم‌افزار در دانشگاه تدریس می‌شود و بیش‌ترین میزان دانلود را دارد. بیش از ۹۰۰۰ نفر در شرکت اتودسک مشغول به کار هستند. دیگر برنامه‌های مشهور این شرکت عبارت است از ۳ds Max، Revit، Pixlr، و Sketchbook.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین کشور برای کار کردن را بشناسید

برترین شرکت چند ملیتی ۹: دیاجیو (Diageo)

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

دیاجیو یک شرکت چند ملیتی است که بنیان آن در لندن، انگلستان قرار دارد. این شرکت تولیدکننده‌ی نوشیدنی‌های الکلی، و بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی نوشیدنی در دنیا است. دیاجیو حدودا در ۸۵ کشور دنیا شعبه، و ۱۸۰ کشور بازار دارد. این شرکت در ۱۹۹۷ تاسیس شد و حدود ۳۵۰۰۰ نفر در استخدام آن هستند.

۸. W.L Gore and associates

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

این یک شرکت چند ملیتی واقع در امریکا است که شهرت‌اش برای تولید محصولات فلوئور پلیمری است. دفتر مرکزی این شرکت در نیوآرک، دلاویر است و بیل گور در ۱۹۵۸ آن را تاسیس کرد. نخستین محصول این شرکت سیم روکش‌دار با استفاده از PTFE (پلی تترافلوئورواتیلن) است. ۱۲۰۰۰ نفر در این شرکت کار می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین کشور دنیا از لحاظ آموزش و مهارت عملی افراد

برترین شرکت چند ملیتی ۷: فدکس (FedEx)

فدکس یک شرکت تحویل مرسوله است که بنیان آن در تنسی، امریکا است. این شرکت در ۱۹۷۱ توسط فردریک اسمیت تاسیس شد و شهرت آن برای تحویل یک روزه‌ی مرسوله است. فدکس نخستین شرکت تحویل مرسوله بود که سرویس پیگیری و برگشت بسته را معرفی کرد. این شرکت با بیش از ۳۰۰۰۰۰۰ کارمند یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان در دنیا است.

۶. ماریوت (Marriott)

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

ماریوت نیز یکی دیگر از شرکت‌های چند ملیتی است که در مریلند تاسیس شده‌است. تخصص این شرکت ارائه‌ی خدمات اقامتی است و در بخش‌های مختلف دنیا هتل‌های ۵ ستاره دارد. خانواده‌ی ماریوت این شرکت را در ۱۹۲۷ تاسیس کرد. هتل‌های ماریوت در ۱۲۰ کشور دنیا وجود دارد و این شرکت در بیش‌تر کشورها دارایی‌هایی دارد. حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر در این شرکت کار می‌کنند و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چند ملیتی به شمار می‌رود.

برترین شرکت چند ملیتی ۵: مایکروسافت (Microsoft)

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

مایکروسافتلای یکی از مشهورترین شرکت‌های جهانی نرم‌افزار است که در ردموند، واشنگتن تاسیس شد. تخصص این شرکت تولید لوازم جانبی کامپیوتر، نرم‌افزار، لایسنس و سیستم عامل برای رایانه‌های شخصی در سراسر دنیا است. بیل گیتس و پائول آلن در ۱۹۷۵ این شرکت را تاسیس کردند. این شرکت یکی از ارزشمندترین و بالاترین سهام‌ها را در نزدک دارد. هم‌چنین مایکروسافت در زمینه‌ی موتور جست و جو و بازی فعالیت می‌کند. ۱۱۵۰۰۰ نفر در سراسر دنیا برای شرکت مایکروسافت کار می‌کنند.

مطلب مرتبط: ۲۵ کشور با بالاترین میانگین ضریب هوشی (آی کیو)

۴. کیمبرلی-کلارک (Kimberly-Clark Inc)

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

این شرکت نیز ریشه در امریکا دارد و تخصص آن تولید محصولات مراقبت‌های شخصی، و عمدتا محصولات کاغذی است. این شرکت در ۱۸۷۲ در ایروینگ، تکزاس تاسیس شد. مشهورترین محصول این شرکت چند ملیتی دستمال کاغذی کلینکس است. کیمبرلی-کلارک حدود ۴۵۰۰۰ کارمند دارد و یکی از ارزشمندترین شرکت‌های چند ملیتی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی درمانی محسوب می‌شود.

۳. نت‌اپ (NetApp Inc)

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

نت‌اپ یک شرکت چند ملیتی مدیریت داده است که دفتر مرکزی آن در کالیفرنیا، امریکا است. این شرکت چند ملیتی ارائه‌کننده‌ی اپلیکیشن، نرم‌افزار، و سیستم‌هایی برای مدیریت و ذخیره‌ی داده است که در ۱۹۹۲ توسط دیوید هیتز تاسیس شد. نت‌اپ از زمان تاسیس تاکنون شرکت پیشرو در این عرصه است. این شرکت حدود ۱۱۰۰۰ کارمند در سراسر دنیا دارد و در سال ۲۰۱۵ درآمد آن ۲۲۹ میلیون دلار امریکا ثبت شده‌است.

۲. گوگل

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

شهرت گوگل برای خدمات مرتبط با اینترنت و جست و جوی آنلاین، خدمات ابری و نرم‌افزار است. لری پیج و سرجری برین در ۱۹۹۸ این شرکت را تاسیس کردند و دفتر مرکزی آن در مونیتن ویو، کالیفرنیا است. گوگل بزرگ‌ترین موتور جست و جوی دنیا است که درباره‌ی همه چیز و همه جا داده فراهم می‌کند. برخی از خدمات مشهور گوگل شامل پلی استور، درایو، یوتیوب، بلاگر و بسیاری از خدمات دیگر است. این موتور جست و جو هر روز از ۱ میلیارد درخواست جست و جو که دریافت می‌کند، حدود ۲۵ پتابایت (یا ۱۰۲۴ ترابایت) داده فراخوانی می‌کند. ۵۷۰۰۰ نفر در سراسر دنیا در این شرکت کار می‌کنند. گوگل درحال‌حاضر زیرمجموعه‌ی شرکت آلفابت است و بیشتر سود آن حاصل از خدمات گوگل ادوردز است.

برترین شرکت چند ملیتی ۱: شرکت ساس (SAS)

برترین شرکت چند ملیتی در دنیا

SAS مخفف Statistical Analysis System (سیستم تحلیل آماری) است. این شرکت در ۱۹۷۶ توسط آنتونی جیمز بار تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در کری، کارولینای شمالی واقع است. این شرکت بزرگ‌ترین ناشر خصوصی نرم‌افزار نیز هست که نرم‌افزار SAS یکی از محصولات محبوب آن است. این نرم‌افزار برای دسترسی، مدیریت، مطالعه، و در نهایت کمک به تصمیم‌گیری طراحی شده‌است. گفته می‌شود درآمد این شرکت تماما صرف پژوهش و توسعه‌ی آن می‌شود. درآمد سالانه‌ی شرکت ساس حدود ۳ میلیارد دلار است و تقریبا ۱۵۰۰۰ نفر در استخدام آن هستند. این شرکت به داشتن فرهنگ شرکتی محبوب معروف است و سال‌ها است که در فهرست مجله‌ی فوربس از “بهترین شرکت‌های دنیا برای کار کردن” در مقام اول قرار دارد.

این فهرستی از ۱۰ محبوب‌ترین و بهترین شرکت‌های چند ملیتی در دنیا بود. شایان ذکر است این شرکت‌ها نه‌تنها در داشتن بیش‌ترین دارایی پیشرو هستند، بلکه بسیار مولد و بهره‌ور نیز هستند و مشهور است که محیطی فوق‌العاده برای کارمندان‌شان ایجاد می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی

منبع: trendingtopmost

۱۰ برترین شرکت چند ملیتی در دنیا


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی