کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

بیش از ۲۵ سال پیش یک فیزیکدان بریتانیایی به نام تیم برنرز لی سنگ بنای شبکه جهانی وب را گذاشت و مقدمات یک جهش را به سمت اینترنت فراهم کرد. در اینجا به ۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت می پردازیم که بدون وب به این موفقیت و جایگاه نمی‌رسیدند.

رتبه ۱۰: Salesforce

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

شرکت “سلزفورس” در شهر سانفرانسیسکو امریکا قرار دارد و فعالیت آن راهبری و ارائه راه‌حل مناسب در کسب و کار است. این شرکت برنامه‌هایی در فضای اینترنت می‌سازد و به عنوان یک سرویس به شرکت‌ها اجاره می‌دهد. مارک بنیوف، بنیانگذار و مدیرعامل Salesforce، سرویس شرکت خود را بی‌رقیب می‌داند. ارزش این شرکت در بورس ۵۷ میلیارد دلار است.

رتبه ۹: Ant Financial

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

گروه خدمات “انت فایننشیل” که پیشتر با نام Alipay شناخته می‌شد، یک شرکت تابعه از گروه “علی بابا” (Alibaba) در هانگزو چین است که سرویس پرداخت آنلاین ارائه و آن را ضمانت می‌کند. ارزش این شرکت در بورس ۶۰ میلیارد دلار است.

رتبه ۸: Baidu

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

“بایدو” یک موتور جست‌وجوگر چینی است. آمار سایت “الکسا” نشان می‌دهد که این موتور جست‌وجوگر یکی از پنچ وبسایت برتر جهان از نظر شمار بازدیدکنندگان است. بایدو به همراهی با سانسور اینترنتی در چین متهم می‌شود. ارزش این شرکت در بورس ۶۲ میلیارد دلار است.

رتبه ۷: Uber

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

اوبر یک سرویس آنلاین حمل‌ونقل است که بین راننده و مسافر ارتباط برقرار می‌کند. این سرویس از طریق وبسایت یا اپلیکیشن گوشی هوشمند قابل دسترسی است. این شرکت سانفرانسیسکویی ۲۰ درصد از کرایه را به‌عنوان کمیسیون دریافت می‌کند. فعالیت اوبر در کشورهای مختلف با اعتراض شرکت‌های تاکسیرانی روبه‌رو شده است. ارزش این شرکت در بورس ۶۳ میلیارد دلار است.

 

رتبه ۶: Priceline

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

گروه “پرایس‌لاین” یک شرکت امریکایی است که در سال ۱۹۹۷ در شهر “نورواک” از ایالت کنتیکت تاسیس شد و پس از ۲ سال در سطح گسترده‌ای به شهرت رسید. این شرکت با یک پایگاه اینترنتی به شما امکان می‌دهد در هنگام سفر تاکسی، هتل یا رستوران پیدا کنید. در سال ۲۰۱۰ این وبسایت به‌عنوان برترین موتور جست‌وجوگر برای رزرو هتل شناخته شد. ارزش این شرکت در بورس ۶۳ میلیارد دلار است.

رتبه ۵: Alibaba

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

شرکت “علی بابا” مانند ebay و آمازون در عرصه تجارت الکترونیک و حراج اینترنتی فعالیت می‌کند. این شرکت را یک معلم انگلیسی به نام جک ما (Jack Ma) در سال ۱۹۹۹ در شهر هانگزو چین تاسیس کرد. شرکت یاهو پس از ۶ سال ۴۰ درصد از سهام علی بابا را خرید. در سپتامبر ۲۰۱۴ سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار نیویورک عرضه و ۲۲ میلیارد دلار معامله شد. ارزش علی بابا در بورس ۲۰۵ میلیارد دلار است.

رتبه ۴: Tencent

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

محل این شرکت از نظر حقوقی در جزایر “کِیمن” بریتانیاست؛ جایی که مالیات کمتری پرداخت می‌شود. اما دفتر اصلی شرکت در شنزن چین است. “تنسنت” در حوزه شبکه‌های اجتماعی، وبسایت، تلفن همراه مبتنی بر اینترنت، بازی‌های آنلاین، تجارت الکترونیک و تبلیغات فعالیت می‌کند. ارزش این شرکت در بورس ۲۰۶ میلیارد دلار است.

رتبه ۳: Facebook

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت

فیسبوک را مارک زاکربرگ در سال ۲۰۰۴ پایه گذاشت. این شبکه اجتماعی با بیش از ۷/ ۱ میلیارد کاربر فعال، تبدیل به یک امپراتوری مالی بسیار گسترده شده است. البته به فیسبوک به ویژه در اروپا در زمینه حفظ حریم خصوصی انتقادهای فراوانی می‌شود. اما این امر اثری بر رشد و پیشرفت آن نداشته است. ارزش این شرکت در بورس ۳۴۱ میلیارد دلار است.

رتبه ۲: Amazon

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت-9

این شرکت تجارت الکترونیک مادر همه فروشگاه‌های اینترنتی است و رتبه دوم فهرست برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت است و بر اساس اطلاعاتی که خود منتشر کرده، بزرگترین شرکت حال حاضر در این حوزه. آمازون را جف بزوس در سال ۱۹۹۴ تاسیس کرد. او هنوز هم رییس هیات مدیره است. مقر اصلی آمازون در شهر سیاتل ایالت واشینگتن امریکاست. از آمازون به دلیل راهکارهایی که برای فرار مالیاتی در پیش می‌گیرد، انتقاد می‌شود. ارزش این شرکت در بورس ۳۴۱ میلیارد دلار است.

رتبه ۱: Google/Alphabet

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت-10

هولدینگ “آلفابت” در کالیفرنیا امریکا مستقر است و برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت است. شرکت گوگل زیرمجموعه‌ای از این هولدینگ است. این هلدینگ در زمینه خدمات و تجارت اینترنتی، تبلیغات آنلاین، توسعه نرم‌افزار، سلامت، زیست‌فناوری و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند. مقر آلفابت در “سیلیکون ولی” شهر سانفرانسیسکو امریکاست. صاحبان این هلدینگ لری پیج و سرگی برین، بنیانگذاران گوگل هستند. ارزش این شرکت در بورس ۵۱۰ میلیارد دلار است.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

نویسنده: Klaus Ulrich

۱۰ برترین شرکت جهان در عرصه اینترنت


خبرخوان هفته

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی