کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ برترین برند فناوری جهان بیش از ۱ تریلیون دلار ارزش دارند

۷ برترین برند فناوری جهان حدود ۱.۱ تریلیون دلار ارزش دارند. آخرین رتبه‌بندی از ۱۰۰ برترین برند دنیا، تحت عنوان برندز، با همکاری غول تبلیغاتی دنیا، شرکت دبلیو‌پی‌پی، و موسسه‌ی استراتژی برند، کانتار میلوارد براون، در ششم ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد. تخمین زده می‌شود ارزش کل این ۱۰۰ برند برتر دنیا به ۳.۶ تریلیون دلار برسد؛ از این رو، می‌توان نتیجه گرفت هفت شرکت فناوری تقریبا یک سوم ارزش کل این مبلغ را در اختیار خود دارند.

۷ برترین برند فناوری جهان بیش از ۱ تریلیون دلار ارزش دارند

تنها مشکل این شاخص، این است که یکی از هفت برترین شرکت‌های فناوری دنیا به اشتباه دسته‌بندی شده است.

۷ برترین برند فناوری روی کره زمین ۱.۱ تریلیون دلار ارزش دارند

قهرمانان همیشگی این رتبه‌بندی، یعنی گوگل، اپل، و مایکروسافت، طبق معمول، رتبه‌های اول، دوم، و سوم را از آن خود کرده‌اند. طبق گزارش برندز، برند گوگل ۲۴۶ میلیارد دلار ارزش دارد، در حالی‌که ارزش اپل و مایکروسافت به ترتیب ۲۳۵ میلیارد و ۱۴۳ میلیارد دلار است.

برند فیس‌بوک با ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار، جایگاه پنجم را دارد، ولی رتبه‌ی چهارم متعلق به یک شرکت فناوری نیست.

البته این نظر برندز است.

مطلب مرتبط: ۱۰۰ برترین برند دنیا در ۲۰۱۷

آمازون با ارزش برند ۱۳۹ میلیارد دلار، در رسته‌ی خرده‌فروشی، جایگاه چهارم را از آن خود کرده است. قرار گرفتن آمازون در رسته‌ی خرده‌فروشی باعث می‌شود حس خاصی به این شرکت پیدا کنیم؛ این‌که آمازون به فقط فروختن چیزهای مختلف مشغول است. ولی مسئله‌ای که برندز نادیده گرفته، این است که آمازون، اول و مهم‌تر از هر چیز، یک شرکت فناوری است.

نه تنها ابزار ابری این شرکت برای توسعه‌دهندگان، به نام سرویس‌های وب آمازون (AWS)، یکی از سریعترین بخش‌های در حال رشد آمازون است – با نرخ تخمینی رشد سالانه‌ی ۵۰ درصد -، بلکه این سرویس‌ها بیش‌ترین سود را برای این شرکت ایجاد کرده‌اند. به علاوه، آمازون ابزار فناورانه و پلت‌فرم‌هایی نظیر سرویس ویدئویی آمازون  نیز تولید می‌کند – شاید خیلی از شما یک آمازون اکو، یا کیندل در خانه داشته باشید.

برترین برند فناوری جهان

با وجود این، از همه مهم‌تر این است که انتخاب شرکت آمازون به عنوان نوآورترین شرکت ۲۰۱۷ به یک دلیل بود: فناوری، هسته‌ی مرکزی وجودی، و پایه‌ و اساسِ قدرتِ خرده‌فروشی آمازون است.

نتیجه این‌که، هفت برند از ۱۰ برترین برندهای روی کره‌ی زمین، برندهای فناوری هستند، و دو برند از سه برند باقی‌مانده – ای‌تی‌اند‌تی و ویزا – برای ایجاد یک تمایز اساسی در کسب و کار‌شان، سرمایه‌گذاری سنگینی در فناوری صورت می‌دهند.

مطلب مرتبط۵ راز برندسازی که هر کسب و کار باید بداند

به این ترتیب، فقط یک شرکت غیر فناوری در ۱۰ رتبه‌ی برتر این فهرست باقی می‌ماند: مک‌دونالدز

البته معلوم نیست این شرکت تا چه زمان بتواند در این جایگاه دوام بیاورد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: forbes

۷ برترین برند فناوری جهان بیش از ۱ تریلیون دلار ارزش دارند

برترین برند فناوری جهان

نویسنده: جان کوئتزیر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی