کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

برترین اقصاددانان :۹ اقتصاددان که ایده‌های‌شان دنیا را تغییر خواهد داد

در این نوشتار با ۹ نفر از برترین اقصاددانان جهان آشنا می شویم که ایده هایشان دنیا را تغییر خواهد داد. به‌راستی که ما در عصر خبرگان دانشگاهی زندگی می‌کنیم. همه به‌دنبال درک بحران اقتصادی و اقتصاد بیمار هستند و کتب دانشگاهی قدیمی هم دیگر چندان کارگشا نمی‌افتند. پس طبیعی است به سراغ کسانی برویم که عمری را صرف مطالعه در زمینه اقتصاد کرده‌اند.

برترین اقصاددانان

از کتاب “سرمایه در قرن بیست و یکم” که نوشته‌ی توما پیکتی اقتصاد دان دانشگاهی اهل فرانسه است، ۱.۵ میلیون نسخه فروخته‌شده‌است، و اقتصاد دانانی چون پل کروگمن و جوزف استیگلیتس که از برندگان پیشین جایزه‌ی نوبل بوده‌اند نیز غالبا در تلاش هستند به دام شبکه‌های اجتماعی، جراید و همایش‌های گوناگون نیفتند.

البته تمام کسانی که در عرصه‌ی اقتصاد و تامین مالی تاثیرگذار بوده‌اند، تا به این حد مشهور نیستند.

کسانی که در زیر از آنها نام برده‌ایم، دانشگاهیانی هستند که جهان را دور از چشمان عموم مردم تغییر داده‌اند. این فهرست البته چندان هم طولانی نیست. اگر گمان می‌کنید که جای شخص خاصی در آن خالی است، پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید.

۱. ها جون چانگ از دانشگاه کمبریج از برترین اقصاددانان جهان

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه ملی سئول

مطرح‌ترین ایده: کشورهای توسعه‌یافته زیاد از بازار آزاد صحبت می‌کنند، اما در حقیقت نیرو و قدرت مالی‌شان را در جهت سود بردن از اقتصادهای نوظهور به‌کار می‌بندند.

ایده‌های چانگ همواره جنجال‌برانگیز هستند. کانون توجه او بر نقشی است که سازمان‌های بزرگی چون صندوق جهانی پول و بانک جهانی در اقتصاد جهان ایفا می‌کنند.

در کتاب‌هایی چون لگد زدن به نردبان: راهبرد توسعه در دورنماهای تاریخی و افسانه‌ی تجارت آزاد، او استدلال می‌کند دولت‌های کشورهایی با اقتصادهای بزرگ‌تر تنها به شرکت‌های خودشان اهمیت می‌دهند و در عین حال دائما از مزایای بازار آزاد برای کشورهای توسعه‌یافته می‌گویند.

مطلب مرتبط: ۵ گرایش که اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ را شکل خواهند داد

 ۲. کاترینا پیستور از مدرسه‌ی حقوق کلمبیا

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه یِیل

مطرح‌ترین ایده: نقش قانون در رابطه با بازارهای مالی را باید به‌حالت تعلیق درآورد؛ در غیر این صورت تمام نظام فرو خواهد پاشید.

پیستور که جایزه‌ی پژوهش دانشگاهی مکس پلانک را در ۲۰۱۲ از آن خود کرده‌است، در حال بسط و توسعه‌ی نظریه‌ای حقوقی در عرصه‌ی تامین مالی و پرده‌برداری از چگونگی تاثیرگذاری قوانین بر صورت و ترکیب این دانش است.

او به این نتیجه رسیده‌است که در زمان بحران، قوانینی که بازارها را به‌وجود می‌آورند به‌قدر کاغذی که رویشان چاپ‌شده‌اند هم ارزش ندارند. قدرت سیاسی نیروی محرکه‌ی کسی است که در بحبوحه‌ی زمانه خود را بر مسند قدرت می‌نشاند.

۳. چارلز کالومیریس از مدرسه‌ی اقتصاد کلمبیا

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه فرایبورگ

مطرح‌ترین ایده: بحران‌های مالی تصادفا اتفاق نمی‌افتند و اجتناب‌ناپذیر هم نیستند.

این بحران‌ها ناشی از قراردادهای پیچیده‌ی سیاست‌مداران و بانک‌داران هستند که از کنترل دولت‌ها خارج می‌شوند. این مهم، اصلی‌ترین دلیل وقوع ۱۲ بحران بانکی بزرگ در امریکا از ۱۸۴۰ تا‌به‌حال است، حال آن‌که کانادا تابه‌حال هیچ بحران مالی نداشته‌است.

۴. جان دنیلسون از مدرسه‌ی اقتصاد لندن از برترین اقصاددانان جهان

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه دوک

مطرح‌ترین ایده: اعتماد به مدل‌های ریسک، به از دست‌دادن پول‌تان در بحران مالی منتهی می‌شود.

مدل‌های ریسک عموما به‌هنگامی که شرایط بر وفق مراد هستند، حتی اگر بنیادهای ریاضی متفاوتی هم داشته‌باشند، نتیجه‌ی یکسانی دارند؛ اما در شرایط بحرانی، این مدل‌ها منابع ریسک بسیار گوناگونی فراهم می‌کنند و در نهایت شما را گیج و مبهوت به حال خود رها می‌کنند.

۵. مارینه برتنارد از دانشگاه شیکاگو بوت

دانش‌اموخته‌ی دانشگاه بروکسل

مطرح‌ترین ایده: توفیق و خوش‌شانسی است که مدیران عامل را به موفقیت در کارشان می‌رساند، نه عملکردشان. کارفرمایان نیز نام و صلاحیت کارجویان را به یک اندازه مورد توجه قرار می‌دهند.

برتنارد با اثبات این مدعا که مدیران عامل بیشتر از روی توفیق و خوش‌شانسی به موفقیت می‌رسند تا از روی نبوغ‌شان، خود یکی از علل پدید آمدن واکنش شدید سهام‌داران نسبت به رقم دریافتی مدیران عامل بوده‌است.

افزون بر این، مشهور است که برتنارد در مقاله‌ای به‌قلم خود و سندهیل مولانتان در ۲۰۰۳ عنوان‌کرده‌است با اسامی جعلی برای کارجویی به آگهی‌های شغلی نشریات شیکاگو و بوستون تماس می‌گرفته‌است. گاهی اوقات با نام‌هایی چون امیلی و گرِگ با این اگهی‌ها تماس گرفته‌است و گاهی اوقات با نام‌هایی چون لاکیشا و جمال.

نویسندگان این مقاله نوشته‌اند “تبعیض چشمگیری در برخورد با اسامی افریقایی-امریکایی وجود داشت. اسامی رایج در میان سفیدپوستان ۵۰ درصد بیشتر به مصاحبه‌های کاری دعوت شدند.”

مطلب مرتبط: اقتصاد توجه چیست ؟

۶. آلوین راث از دانشگاه هاروارد و استنفورد

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کلمبیا

مطرح‌ترین ایده: برای ایجاد بازاری باثبات به پول نیازی ندارید.

راث به‌همراه لوید شِیپ‌لی نشان‌داد که مردم چگونه می‌توانند برای ارضای نیازی خاص، بازاری نه بر مبنای پول نقد که بر مبنای معاوضه‌هایی که برای هر دو طرف سودمند است بنا کنند، و به همین دلیل در ۲۰۱۲ جایزه‌ی نوبل را از آن خود کرد.

۷. ریچارد پورتر از مدرسه‌ی کسب‌وکار لندن

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه یِیل

مطرح‌ترین ایده: دارندگان اوراق قرضه اغلب می‌توانند با یکدیگر کار کنند تا از یک وام‌گیرنده امتیاز بگیرند.

پورتر که درحال‌حاضر استاد اقتصاد مدرسه‌ی کسب وکار لندن است، پایه و اساس افزودن ماده‌ی اقدام جمعی را برنهاد؛ ماده‌ای که دارندگان اوراق قرضه با توجه به آن از قدرت امتیازگیری خود برای تحمیل شرایط به کشور وام‌گیرنده استفاده می‌کنند. اقدام پورتر خاصه در مورد کشورهایی چون یونان و آرژانتین اهمیت خاصی دارد.

۸. چارلز گودهارت از مدرسه‌ی اقتصاد لندن

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کمبریج

مطرح‌ترین ایده: قانون گودهارت

گودهارت عقیده‌داشت به مجرد این‌که دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی کشورها آماری را انتشار می‌دهند – مثلا آمار مربوط به بازار بورس را – آمار و اطلاعات مذکور اعتبار خود را از دست می‌دهند.

دلیل وقوع این امر نیز تغییر راهبرد‌های سرمایه‌گذاری توسط بازیگران بازارهای مالی است تا بدین شیوه بتوانند در مقابل سیاست‌گذاری‌ها دست پیش را گرفته‌باشند.

گودهارت یکی از اعضای اصلی کارگروه مالی بانک انگلستان در ۱۹۹۷ و از افراد پرسابقه در رابطه با بحران‌های مالی دهه‌ی ۷۰ بود.

مطلب مرتبط: چرا اقتصاددان ها ثروتمند نیستند

۹. آلبرتو آلسینا از دانشگاه هاروارد از برترین اقصاددانان جهان

دانش‌آموخته‌ی دانشگاه بوکونی

مطرح‌ترین ایده: اقداماتی که در چارچوب ریاضت اقتصادی صورت می‌پذیرند نه‌تنها به رشد اقتصادی ضربه نمی‌زنند، بلکه در حقیقت کمک‌حال بازیابی اقتصادها می‌شوند.

آلسینا و سیلیوا آرجندا در ۲۰۰۹ مقاله‌ای با عنوان تغییرات بزرگ در سیاست‌گذاری‌های مالی: مالیات در برابر مخارج انتشار دادند.

در بحث‌ها و گفت‌وگوهایی که چند سالی بود بر سر رجحان‌داشتن یکی از دو گزینه‌ی “سیاست ریاضت اقتصادی و کاهش بدهی” یا “افزایش مخارج دولت” برای کمک به بازیابی و بهبود اقتصادها جریان‌داشت، این مقاله جایگاه مهمی نزد جنگ‌طلبان مالی پیدا کرده‌بود.

این مقاله با همکاری نشریه‌ی بیزنس اینسایدر انتشار یافته‌بود. انتشار مقاله به‌معنای تایید آن توسط مجمع جهانی اقتصاد نیست.

بن موشینسکی نویسنده‌ی این مقاله خبرنگار ارشد حوزه‌ی اقتصاد است و به تهیه‌ی گزارش پیرامون بازارها و بانک‌ها می‌پردازد. او پیش‌تر همکار دفاتر شبکه‌ی اخبار بلومبرگ در بروکشل و لندن بوده است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار  بازده

نویسنده: بن موشینسکی

منبع: بیزینس اینسایدر

برترین اقصاددانان :۹ اقتصاددان که ایده‌های‌شان دنیا را تغییر خواهد داد

برترین اقصاددانان


 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی