کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بدهی هند به ایران از طریق بانک‌های اروپا پرداخت می‌شود

وزیر نفت هند از توافق بانک‌های مرکزی ایران و هند بر سر سازوکار تسویه طلب نفتی ۶.۴میلیارد دلاری ایران خبر داد و گفت این کار از طریق بانک‌های اروپایی انجام می‌شود.

هند

دارمندرا پرادهان وزیر نفت هند گفت بانک‌های مرکزی ایران و هند بر سر سازوکار پرداخت بدهی نفتی هند به ایران از طریق بانک‌های اروپایی به توافق رسیده‌اند.مبلغ بدهی نفتی هند به ایران 6.4 میلیارد دلار اعلام شده است. پالایشگاه‌های هندی خریدار نفت ایران از سال 2011 و به‌بهانه تحریم‌های غرب علیه ایران بخشی از پول نفت ایران را نزد خود نگه‌داشته‌اند که اکنون با رفع تحریم‌ها، ایران خواستار دریافت این مبلغ شده است.

بر اساس توافق میان دو کشور در دوران تحریم‌ها 55 درصد پول نفت ایران نزد پالایشگاه‌ها باقی می‌ماند و بقیه به روپیه در حسابی متعلق به ایران در یکی از بانک‌های هندی نگهداری می‌شد.

وزیر نفت هند گفت: توافقی بین بانک‌های مرکزی دو کشور حاصل شده است که بر اساس آن بانک‌های اروپایی عامل تسویه طلب نفتی ایران از هند خواهند بود. ما باید این پول را به بانک‌های اروپایی انتقال دهیم و آنها با بانک‌های ایرانی ارتباط خواهند داشت.

بر اساس این گزارش مقامات ایرانی در جریان سفر اخیر وزیر نفت هند‌ به تهران خواسته بودند طلب خود را از طریق بانک هندلزبانک در آلمان، بانک مرکزی ایتالیا و هالک بانک ترکیه دریافت کند.

بانک مرکزی هند با انتقال این مبلغ از طریق هالک بانک ترکیه مخالفت کرده است.

یک مقام هالک بانک در این باره گفت: مراودات تجاری ایران از طریق هالک بانک از سال 2004 انجام شده است و هالک بانک به فعالیت‌های خود بر اساس قوانین بین المللی ادامه می‌دهد.

پیش‌تر از اختلافات ایران و هند‌ بر سر تسویه 6.4 میلیارد دلار طلب نفتی ایران خبر داده بودند . پالایشگاه‌های هندی خواستار محاسبه طلب ایران بر اساس نرخ برابری روپیه و دلار در سال دریافت محموله‌های نفتی ایران بودند که به‌دلیل کاهش ارزش روپیه، ایران میلیون‌ها دلار در این زمینه متضرر می‌شد.

اما رسانه‌های هندی اعلام کردند هند در اقدامی به‌نشانه حسن‌نیت موافقت کرد بهره‌ای 1.5درصدی بابت 6.5 میلیارد دلار بدهی نفتی پالایشگاه‌های این کشور به ایران پرداخت نماید.

یک مقام وزارت دارایی هند‌ در این باره گفت: هرچند ما معتقدیم که هیچ بهره‌ای به این پول تعلق نمی‌گیرد، اما شرکت‌های نفتی به‌نشانه حسن‌نیت موافقت کرده‌اند که نرخ بهره‌ای را برای این پول پرداخت کنند.

وی افزود: ایران معتقد است که حدود 15 میلیارد روپیه (226 میلیون دلار) به‌دلیل نوسانات نرخ ارز متضرر شده و این نرخ بهره به جبران این زیان کمک خواهد کرد.

سایت کسب و کار بازده

منبع: میزان

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی