کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

با این ۵ کار ساده از ۸۰٪ حملات قلبی جلوگیری می‌شود

حملات قلبی دلیل اصلی مرگ‌ومیر در دنیا است. اگرچه ممکن است قبل از یک حمله‌ی قلبی (یا ایست قلبی)، علائم بیماری قلبی وجود داشته باشد، برخی از قربانیان آن تا روزی که نخستین حمله‌شان اتفاق می‌افتد هیچ علائمی ندارند.

حملات قلبی

نکته‌ی قابل توجه آن است که حملات قلبی به شدت رایج هستند و درد زیادی ایجاد می‌کنند، با این‌ حال بیش‌ترشان قابل پیشگیری هستند: ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا با ۵ تغییر در سبک زندگی آشنا شوید که می‌توانند از ۸۰٪ حملات قلبی پیشگیری کنند.

دلایل و نشانه‌های حملات قلبی

بنابر گفته‌ی مایو‌کلینیک، یک حمله‌ی قلبی زمانی رخ می‌دهد که یک یا تعداد بیش‌تری از شریان‌های کرونری‌تان مسدود شود. یک شریان کرونری می‌تواند طی زمان از طریق تجمع مواد گوناگون، از جمله کلسترول (آترواسکلروز) تنگ‌ شود. این وضعیت که بیماری شریان‌های کرونری نامیده می‌شود، باعث حملات قلبی می‌شود.

دلیل دیگر یک حمله‌ی قلبی، اسپاسم (گرفتگی) یک شریان کرونری است که جریان خون را به ماهیچه‌های قلب را متوقف می‌کند. استفاده از تنباکو و مواد مخدری مانند کوکائین می‌تواند باعث یک گرفتگی مرگبار شود. هم‌چنین یک حمله‌ی قلبی می‌تواند به دلیل پارگی در شریان قلب رخ دهد ( قطع ناگهانی شریان کرونری).

آدم‌ها به طور کلی می‌داند که درد قفسه‌ی سینه‌ی خردکننده‌ ‌یا تیر کشیدن ناگهانی در دست چپ ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک مشکل قلبی باشد، اما بسیاری نمی‌دانند نشانه‌های دیگری وجود دارند که می‌توانند به معنی وجود مشکل قلبی باشند.

پس برای پیشگیری از بیماری  و حملات قلبی و سالم نگهداشتن قلب‌تان چه کار می‌توان کرد؟ خب، خبر خوب آن که فقط با پنج تغییر ساده در سبک زندگی می‌توان از ۷۹-۹۰٪ حملات قلبی جلوگیری کرد.

۵ تغییر در سبک زندگی که می‌تواند از حدود ۸۰٪ حملات قلبی جلوگیری کند

یک مطالعه‌ی پژوهشی جدید از سوی موسسه‌ی کارولینسکای سوئد پنج عامل اصلی را که به نظر می‌رسد در معرض خطر حمله‌ی قلبی بودن یا نبودن نقش دارند:

۱. یک رژیم سالم

۲. سیگار نکشیدن

۳. فعالیت جسمانی (پیاده‌روی/دوچرخه‌سواری بیش از ۴۰ دقیقه در روز و بیش از یک ساعت در هفته ورزش کردن)

۴. دور کمر مناسب (کم‌تر از ۹۵ سانتی‌متر)

۵. مصرف متعادل الکل (۱۰ تا ۳۰ گرم در روز)

این مطالعه که در مجله‌ی امریکن کالج کاردیولوجی در سپتامبر ۲۰۱۴ منتشر شد، یک کار تحقیقاتی طولانی‌مدت بود – که گروهی از آدم‌ها را در یک کشور (سوئد) به مدت ۱۱ سال بررسی کرد. در پایان مطالعه کسانی که آن پنج عادت سبک زندگی سالم را در پیش گرفتند خطر ایجاد بیماری قلبی را تا ۷۹٪ کاهش دادند.

تحقیق دیگری که حدود ۱۰ سال پیش‌تر انجام گرفت نیز به یافته‌های مشابه ای رسید. این کار تحقیقاتی نگاهی به زندگی آدم‌هایی از ۵۰ کشور دنیا انداخته است. این تحقیق که در بریتیش ژورنال لانست در  ۲۰۰۴ منتشر شد، نتایج مشابه ای را نشان داد، اما شامل عواملی مرتبط با دیابت و عوامل روانی-اجتماعی نیز بود. نتیجه‌ی تحقیق آن بود که این عوامل مسئول ۹۰٪ کاهش خطر حمله‌ی قلبی در مردان و ۹۴٪ در زنان هستند.

تغییرات سبک زندگی برای تقویت سلامت قلب

هردوی این مطالعات نشان دادند که انتخابات سبک زندگی در ایجاد بیماری قلبی و قرار گرفتن در معرض آن نقش قابل توجهی دارد.

اگر می‌خواهید بدانید کاری هست که بتوانید برای محافظت از سلامت قلب‌تان انجام دهید، چندین گزینه وجود دارد که می‌توانید در نظر بگیرید:

۱. تغذیه‌ی سالم

تغذیه براساس یک رژیم دوست‌دار قلب ممکن است یکی از مهم‌ترین کارهایی باشد که می‌توانید برای دور کردن حمله‌ی قلبی از خودتان انجام دهید. خوردن غذاهایی که فیبر بالا، چربی ترانس پایین و سطوح کافی از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی را دارند می‌توانند کمک کنند تمام بدن‌تان سالم‌تر شود- ازجمله قلب‌تان.

رژیمی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین‌های بدون چربی ( برای گیاه‌خواران منابع پروتئینی بدون گوشت)، چربی‌های مفید (مانند مغزها، دانه‌ها، و آووکادو) و غذاهای فرآوری شده‌ی کم می‌تواند به قلب‌تان کمک کند مدت بیش‌تری به تپیدن ادامه دهد.

۲. مصرف محدود الکل

معلوم شد کسانی‌که مصرف الکل‌شان را محدود کردند (کسانی‌که ۱۰ تا ۳۰ گرم الکل در روز می‌نوشیدند) بیش‌ترین فواید سلامت قلب را تجربه کردند.

الکل بیش از حد می‌تواند فشار خون و سطوح تری‌گلیسرید‌تان را بالا ببرد، و هم‌چنین می‌تواند کالری‌ اضافه کند، که ممکن است سبب اضافه شود.

۳. عامل شکم صاف

هردو مطالعه‌ی ذکر شده نشان دادند که ”چاقی شکمی“ – چربی شکمی اِی‌کی‌اِی – نقش قابل توجهی در ایجاد خطر حمله‌ی قلبی دارد.

افراد دارای چربی احشایی ( اندام‌های داخلی چرب) اغلب چربی را در ناحیه‌ی شکمی‌شان، به صورت ” شکم بشکه‌ای“ نشان می‌دهند. این چربی شکمی که برای سلامت قلب خطرناک است ممکن است هنگام لمس کردن سفت یا نرم باشد، اما در هر صورت به همان میزان کّشنده است.

پس کمر سالم باید چقدر باشد؟ براساس یک مطالعه‌ی جدید دور کمر کم‌تر از ۹۵ سانتی‌متر ایده‌آل است.

با این حال، کلید اصلی چربی در اندام‌های داخلی یا احشاء است. برای کاهش چربی احشایی (و شکم صاف) اقدام کنید تا قلبی با طول عمر بالا را تضمین کنید.

۴. فعالیت جسمانی

هر دو مطالعه‌ی ذکر شده دریافتند که ورزش منظم برای حفظ سلامت قلب حیاتی است. سستی و بی‌تحرکی برای شما مضر است و می‌تواند به مشکلات سلامتی دامن بزند – به ویژه مشکلات قلبی.

بدن شما طراحی شده که مورد استفاده قرار بگیرد، و مطالعه‌ی اخیر از پیاده‌روی/دوچرخه‌سواری بیش از ۴۰ دقیقه در روز و ورزش بیش از یک ساعت در هفته صحبت می‌کنند. پس مطمئن شوید مرتب ورزش می‌کنید. این کار می‌تواند تفاوت عظیمی در تندرستی قلب (و هم‌چنین در بقیه‌ی بدن‌تان! ) ایجاد کند.

به گفته‌ی موسسه‌ی ملی قلب، خون و ریه، هر کسی باید حداقل دو ساعت و ۳۰ دقیقه در هفته در ورزش‌های هوازی با شدت متوسط، یا ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه در هفته در ورزش‌های هوازی شدید شرکت داشته باشد. ورزش هوازی، مانند پیاده‌روی سریع هر گونه ورزشی است که باعث می‌شود قلب‌تان سریع‌تر بتپد و بیش از معمول اکسیژن مصرف کنید. هرچه فعال‌تر باشید بیش‌تر سود می‌برید.

۵. کنترل استرس‌

استرس مزمن (طولانی‌مدت) و حاد ( کوتاه‌مدت اما شدید) می‌تواند تاثیر مخربی روی قلب بگذارد.

عامل استرس عاملی است که توسط انجمن قلب امریکا نیز ذکر شده است. این انجمن می‌گوید تعدادی مطالعه رابطه‌ای بین استرس و خطر بیش‌تر بیماری قلبی و سکته یافته‌اند.

معلوم شد برخی از روش‌های برخور آدم‌ها با استرس، عادت‌های بدی مانند نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی، سیگار کشیدن و پرخوری است.

استرس شدید یا حوادث ناگوار عاطفی نیز به عنوان محرک‌های حمله‌ی قلبی شناخته شدند.

بیاموزید چگونه استرس را مدیریت و ذهن‌تان را آرام کنید. می‌توانید فعالیت‌های کاهنده‌ی استرس مانند مدیتیشن، یوگا، ورزش، انجام یک سرگرمی موردعلاقه یا صحبت با یک عضو صمیمی خانواده یا دوستی حمایت‌گر را امتحان کنید. هم‌چنین می‌توانید از عصاره‌های خاصی برای کاهش استرس و اضطراب استفاده کنید.

 مهار دیابت و فشار خون بالا

انجمن قلب امریکا هم چنین ذکر می‌کند حداقل ۶۸٪ آدم‌های زیر سن ۶۵ سالی که دیابت دارند با نوعی بیماری قلبی می‌میرند.

سایر عوامل خطر مانند فشار خون و کلسترول بالا، سیگار کشیدن، چاقی، و عدم انجام فعالیت‌ جسمانی می‌تواند خطر ایجاد بیماری قلبی‌عروقی را در یک فرد دیابتی افزایش دهد.

اگر از دیابت رنج می‌برید می‌توانید قند خون‌تان را با خوردن غذاها، ادویه‌ها و گیاهان دارویی و هم چنین مصرف سرکه‌ی سیب و آب بامیه کنترل کنید.

به خاطر داشته باشید – انتخاب‌های سبک زندگی‌تان بهترین دفاع در برابر بیماری و حمله‌ی قلبی است و این انتخاب‌ها تحت اختیار شما هستند.

ترجمه:تحریریه نشریه بازده

منبع: هلثی‌اند نچرال ورلد

//بازده//

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی