کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

با رنگ‌ درمانی شادتر زندگی کنید

با رنگ‌ درمانی شادتر زندگی کنید

در این نوشتار از رنگ‌ درمانی و اثرات رنگ‌ درمانی در داشتن یک زندگی شاد برای‌تان می‌گوییم.

رنگ‌ درمانی

پژوهش‌های مدرن نشان داده زمانی که چشمان‌مان رنگی را لمس می‌کند مغزمان مواد شیمیایی را رها می‌کند که هم سطح فیزیکی و هم احساسی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال بودن در یک اتاق قرمز رنگ ضربان قلب‌تان را افزایش می‌دهد و مواد شیمیایی که به انرژی زیاد و پرخاشگری ارتباط دارند را تحریک و فعال می‌کنند. در حالی که رنگ زرد سروتونین (مواد شیمیایی احساس خوب) را در مغزمان فعال می‌کند.

رنگ‌ درمانی سال‌ها در درمان حرفه‌ای سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته اما تجار کسبه اخیراً از رنگ‌ درمانی و اثرگذاری رنگ‌ها در تغییر خلق و خوی انسان‌ها بهره می‌برند. اتفاقی نیست که در بسیاری از رستوران‌های فست فود از رنگ قرمز استفاده می‌کنند. یا فلوکس واگن برای به تصویر کشیدن تصویری شاد و رؤیایی از رنگ زرد استفاده می‌کند.

مطلب مرتبط: رنگ مورد علاقه شما چیست؟

در مراکز یوگا رنگ آبی و سبز دیده می‌شود و برخی از زندان‌ها زندانیان پرخاشگری را در اتاق‌های صورتی نگه می‌دارند که آرامش دهنده است و انرژی بد آنها را از بین و تحلیل می‌برد. زمانی که یک مقدار بیشتر در مورد مشخصه و ویژگی‌های هر رنگ یاد گرفتیم، می‌توانیم در بهبود فضا و اتمسفر اتاق‌های مختلف خانه مان از آنها بهره بگیریم. در اینجا برخی از ویژگی‌های رنگ‌ها و رنگ‌ درمانی عنوان شده است.

ویژگی رنگ‌ها

قرمز:

رنگ قرمز همراه با انرژی و قدرت زیاد است. رنگ قرمز نخستین رنگی است که به محض ورود به اتاق جلب توجه می‌کند. رنگ قرمز پیام جسارت، جاه طلبی و قدرت را می‌رساند. آن هوشیاری و سرعت و ارتباط با خود فیزیکی مان را ترغیب می‌کند. زمانی که زیادی از رنگ قرمز استفاده شده باشد یا فردی به رنگ قرمز حساس باشد، ممکن است احساس خشم، ناراحتی یا دشمنی کند.

مطلب مرتبط: رنگ قرمز : ۳ قدرت جادویی رنگ قرمز

نارنجی:

نارنجی رنگ گرم، وسوسه انگیز و شادی بخش است. این رنگ احساس خوش مشربی، ارتباطی لذت بخش و شادی و خوشبختی را القا می‌کند. این رنگ حضور قوی احساسی دارد و رفتار برون گرا و شادی را ایجاد می‌کند. از آنجا که رنگ نارنجی قرمز را هم در بر می‌گیرد، ممکن است در استفاده از آن زیاده روی شود و در چنین شرایطی احساس خستگی، ناراحتی و سرخوردگی به آدم دست می‌دهد.

بنفش:

رنگ بنفش اغلب رنگ مرد علاقه دختران نوجوان است، این رنگ ناحیه حل مسئله را در مغزمان تحریک می‌کند و خلاقیت، حس ششم و توانایی هنری را القا می‌کند. در طراحی، رنگ بنفش توانگری و فرهیختگی را نشان می‌دهد. استفاده بیش از اندازه از این رنگ منجر به احساس عدم امنیت یا سرکوب احساسات را به فرد می‌دهد.

سبز:

سبز شدیداً رنگ خوش آیند و مطبوعی است. این رنگ فضایل مثبت زیادی دارد- شروع مجدد را القا می‌کند، توازن، نشاط و طراوت و کاهنده استرس است. یک شیوه عالی برای افزودن رنگ سبز به خانه می‌تواند استفاده از گیاهان آپارتمان باشد. در حالیکه هیچ وجه خیلی منفی در بیشتر سبزها نیست اما استفاده بیش از حد از این رنگ می‌تواند تنبلی و بی‌حالی و عدم ابتکار عمل را به همراه داشته باشیم.

آبی:

رنگ آبی آرامش و سکون را القا می‌کند و رنگ بسیار طرفداری است (اکثر قریب به اتفاق افراد می‌گویند رنگ مورد علاقه‌شان آبی است). رنگ آبی می‌تواند در درمان بی‌خوابی مؤثر باشد و استفاده از رنگ آبی خوابی آرام و عمیق را به همراه دارد. این رنگ بیش فعالی را در کودکان متوازن می‌کند، و قدرت تخیل و افکار شهودی (حس ششم) را تقویت می‌کند.

با وجود رنگ آبی سردی است و استفاده بیش از اندازه از این رنگ می‌تواند احساس سردی و دل مردگی، بدبینی، یا جدایی از دیگران را القا کند.

مطلب مرتبط: روانشناسی رنگ از شخصیت شما چه می‌گوید

زرد:

زرد رنگ خوش بینی، درخشش، نگرش با نشاط و شفافیت ذهنی است. این رنگ خلاقیت، وضوح، افکار خوش بینانه و تصمیم گیری را القا می‌کند. رنگ زرد برای رهایی از افسردگی و تشویق به خنده خیلی مؤثر است.

رنگ درمانی

نگاره‌ی رنگی شخصی شما

قبل از اینکه رنگ‌ها را به خانه‌تان دعوت کنید، بسنجید و ببینید هر رنگی چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد. گاهی ممکن است یک رنگ روی همه افراد یک تأثیر را بگذارد اما از نظر احساسی و عاطفی روی شما تأثیر کاملاً متفاوتی داشته باشد. هر رنگ را بر روی قطعه کاغذی بنویسید (می‌توانید برای هر رنگ با استفاده از مداد شمعی یا مداد رنگی همان صفحه را رنگی کنید) و هر کلمه‌ای که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید. تحلیل نکنید، صرفاً بگذارید کلمات بدون کنترل و ناخودآگاه به ذهنتان برسد و بعد یادداشت کنید.

بعد از اینکه احساسات غیرارادی‌تان را نسبت به هر رنگی یادداشت کردید، دوباره آن را مرور کنید و ببینید آیا نسبت به رنگ‌های خاصی احساس مساوی دارید- یا نسبت به رنگ‌های دیگر مقاومت می‌کنید. از این شیوه استفاده کنید تا ببینید چگونه می‌توانید رنگ‌ها را وارد دنیایتان کنید. بقیه اعضای خانواده‌تان چه عکس العملی به رنگ نشان می‌دهند؟ از همسر و فرزندان بزرگ‌ترتان بخواهید این کار را آنها هم انجام دهند، ممکن است متوجه شوید چقدر با هم هم عقیده یا متفاوتید، و این کار نشان می‌دهد که در خانه چقدر باید به تک تک اعضا حساس بود.

رنگ‌ها را به کار ببرید

شیوه‌های بی‌شماری برای بهره بردن از رنگ‌ها و طیف رنگ‌ها در محیط پیرامون وجود دارد، از دوباره تغییر دکور دادن یک اتاق تا اضافه کردن جزییات رنگی با تأثیر زیاد بر فضا. در زیر مثال‌های عنوان شده که می‌تواند راهنمای شما در ادامه راهتان باشد:

۱. فضای خورد و خوراک

 اتاق غذاخوری

رنگ درمانی

چه کسانی از این محل استفاده می‌کنند: همه اعضای خانواده در طول روز.

تأثیر مورد نظر: انتظار دارم این مکان تعامل را بالا ببرید و احساس آرامش و خشنودی به افراد بدهد، و اشتها را تحریک کند و ارتباط و تعامل افراد خانواده را با هم افزایش دهد.

وسایل موجود در اتاق: در خانه ما، اتاق غذاخوری رنگ زرد ملایمی دارد، با قرنیزهای کوتاه و سفید رنگ. پنجره‌های بزرگ به حیاط پشتی که دید چندین درخت را دارد باز می‌شوند. و روی بزرگ‌ترین دیوار تعدادی از عکس‌های خانوادگی نصب شده است.

ایده‌ها: من رنگ زرد را برای احساس گرما و خوش بینی‌اش دوست دارم. ممکن است بخواهم رنگ‌های طبیعی موجود در حیاط پشتی را برجسته تر کنه به نحوی که پنجره‌ها منعکس‌کننده رنگ سبز و قهوه‌ای نیرو بخش و نشاط آور باشند. افزودن رنگ نارنجی تند فضا را گرم‌تر می‌کند، تعامل و گفت‌وگو را بیشتر می‌کند و اشتها را تحریک می‌کند. از افزودنی‌هایی مثل صندلی، دکوری‌های دیواری، شمع، گل‌های تازه و… استفاده کنید تا رنگ‌ها را مهمان خانه‌تان کنید.

مطلب مرتبط: ۵۷ راه آسان برای زندگی شاد و موفق

۲. مکان مطالعه/کار

دفتر کار

رنگ درمانی

چه کسانی از این مکان استفاده می‌کنند: از آنجا که فرزندانم کوچک‌تر از آن هستند که از اتاق کار استفاده کنند بنابراین فقط من و همسرم از آن استفاده می‌کنیم.

تأثیر مورد نظر: من اغلب می‌خواهم زمانی که کار انجام می‌دهم سر ذوق بیایم. دلم می‌خواهد جایی داشته باشم که به من انرژی بدهد، هوشیار نگهم دارد و افکار خلاقانه‌ای را به ذهنم معطوف کند.

ایده‌ها: سبز برای افزودن احساس سر زندگی و متمرکز نگه داشتن ذهن و حفظ آرامش فوق العاده است. من ترجیح می‌دهم رنگ سبز رنگ اصلی طرح باشد و در اتاق از هاله‌هایی از بنفش استفاده شود. اما زیادی استفاده کردن از رنگ بنفش به من حس خستگی می‌دهد، اما کمی رنگ بنفش توانایی و غنا را تراوش می‌کند، افکار خلاقانه را فعال می‌کند. می‌توانید از یک گلدان، یک قالیچه یا چند کتاب یا جلد بنفش در قفسه بنفش را به فضای اتاق اضافه کنید.

شما چطور؟ چه رنگ‌هایی شما را بر می‌انگیزند؟ چه طور می‌توانید رنگ‌ها را به خانه‌تان بیاورید؟


سایت کسب و کار بازده

با رنگ‌ درمانی شادتر زندگی کنید

منبع: ماهنامه دنیای سلامت


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی