کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵ روش برای خلاص شدن از شر سوسک ها

در این نوشتار به ۲۵ روش کاملا طبیعی ، خانگی و بی خطر برای خلاص شدن از شر سوسک ها پرداخته می شود. همه قبول دارند تجاوز سوسک ها به خانه‌تان می‌تواند تجربه‌ای واقعا هولناک باشد. وقتی یکی از آنها را در آشپزخانه دیدید بدانید احتمالا مدتی است که تعداد زیادی از آنها پشت دیوارهایتان کمین کرده‌اند. روشن است که می‌توانید از محصولات بازاری برای از بین سوسک یا خلاص شدن از شر سوسک ها استفاده کنید، اما چرا از عناصر طبیعی استفاده نمی‌کنید؟ خلاص شدن از شر سوسک ها به‌طور طبیعی برای خانواده، حیوانات خانگی و محیط ایمن‌تر است.

۲۵ روش برای خلاص شدن از شر سوسک ها

در این مقاله به عناصری طبیعی می‌پردازیم که برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها بیش‌ترین استفاده را دارند، از جمله بوریک اسید و خاک دیاتومه و نیز دیگر مواد طبیعی که سوسک را دفع می‌کنند. علاوه بر این، رهنمودها و اندازه‌ی مصرف مواد را می‌یابید که می‌توانید به آسانی به کار بگیرید تا مانع از هجوم سوسک‌ها به خانه‌تان شوید.

چگونه از هجوم سوسک‌ها جلوگیری کنیم

پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین، در درجه‌ی اول تمیز نگه‌داشتن خانه، عاری از باقی‌مانده‌ی خوراکی یا طعمه‌های دیگر برای سوسک‌ها، می‌تواند مانع از آن شود که سوسک‌ها خانه‌تان را منزل خودشان بدانند.

– به‌طور مرتب کف خانه، هم‌چنین زیر و پشت وسایل آشپزخانه را جارو کنید و تمیز کنید.
– هرگونه کارتن شیاردار، و هرگونه کلکسیون ساک‌های پلاستیکی را از خانه بیرون ببرید، چون سوسک‌ها عاشق پنهان شدن در چنین جاهایی هستند.
– سطوح را با سرکه تمیز کنید تا ضدعفونی شود، و خوراکی را در ظرف‌هایی نگه‌داری کنید که هوا به آنها نفوذ نمی‌کند.
– نگذارید سطل زباله برای مدت طولانی بماند و مطمئن شوید درب آن بسته است.
– سوسک‌ها موجوداتی تشنه هستند، بنابراین مطمئن شوید تمام شیرهای آبی را که چکه می‌کنند، درست کرده‌اید.

با این حال گاهی با وجود تلاش‌های مرتب ما برای پاکیزگی و ضدعفونی کردن، حتی ممکن است تمیزترین و بی‌لکه‌ترین قسمت‌های خانه هم هدف هجوم سوسک‌ها قرار بگیرد. در ادامه چند روش ایمن و طبیعی آمده است که کمک‌تان می‌کند از شر هجوم سوسک‌ها خلاص شوید، و از هجوم جدید جلوگیری کنید.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۱: از بوره و شکر استفاده کنید

درست کردن ترکیبی از بوره و شکر به نسبت ۳: ۱ (۳ سهم بوره در ازای ۱ سهم شکر) روشی بی‌نهایت موثر برای خلاص شدن از شر سوسک ها است.

شکر سوسک‌ها را به طمع وامی‌دارد تا از مخفیگاه‌شان بیرون بیایند و آنها را به ذره ذره خوردن بوره فریب می‌دهد، که برای حشرات کشنده است، اما میزان سمیت آن برای انسان‌ها به‌طور چشمگیری کم‌تر است- تا حدی که این ماده اغلب در بازار به عنوان پودر کمکی برای شست‌وشوی لباس و ظرف عرضه می‌شود.

با این حال وقتی برای سوسک طعمه می‌گذارید، احتیاط کنید، آن را جایی قرار دهید که به آسانی برای سوسک‌ها در دسترس باشد اما در مسیر رفت و آمد انسان یا حیوان خانگی نباشد. (توجه: هرگز عامدانه بوره یا دیگر محصولات بوریک اسید را نخورید! ) مواد این طعمه را ترکیب کنید و آن را در جاهایی که قبلا شاهد ورود یا فرار سوسک‌ها از محل زندگی‌تان بوده‌اید، نزدیک گوشه‌ها و شکاف‌های دیوار قرار دهید، تا به زودی از بین بروند.

مطلب مرتبط : ۵ نشانه هجوم سو سک آلمانی و چگونگی خلاص شدن از دست آن ها

۲. چگونه با اسید بوریک از شر سوسک خلاص شویم

به عنوان جایگزینی برای بوره و شکر، می‌توان با استفاده از اسید بوریک، آرد، و پودر کاکائو به نسبت ۱: ۲: ۱، طعمه‌ای طبیعی برای سوسک درست کرد.

مانند طعمه‌ی شکر، این ترکیب را می‌توان نزدیک شکاف‌هایی قرار داد که ورود و خروج سوسک‌ها از آن‌جا مشاهده شده‌است.

قسمت‌هایی که سوسک‌ها به‌طور رایج در آن یافت می‌شود شامل، پشت و زیر و سطل زباله، پشت و زیر یخچال، و در رخنه‌هایی در قرنیزهای آشپزخانه یا سرویس بهداشتی است.

مطمئن شوید هر هفته طعمه‌ی سوسک را جایگزین می‌کنید تا از شر سوسک‌ها خلاص شوید، و طعمه‌هایی را که مرطوب می‌شوند عوض کنید، چون این روش تنها در صورتی موثر است که طعمه خشک بماند.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۳:  تفاله قهوه را دور نریزید

قهوه‌خورها خوشحال خواهندشد از این‌که بدانند پودر قهوه دفع‌کننده‌ای فوق‌العاده برای سوسک است.

اگر با سوسک مشکل دارید، تفاله قهوه‌ی استفاده‌شده را از فیلتر قهوه‌سازتان بردارید و آن را بیرون از خانه در جاهایی قرار دهید که گمان می‌کنید سوسک‌ها از آن وارد می‌شوند.

نزدیک پی خانه دنبال رخنه‌ها یا شکاف‌ها باشید، یا اگر خانه‌تان سقف کاذب دارد یا در کف زمین فضایی برای تاسیسات برق یا لوله‌کشی وجود دارد، به آن دسترسی پیدا کنید و به دنبال جاهایی باشید که احتمال وجود سوسک در آن هست. تفاله‌ی استفاده‌شده را در این مکان‌ها قرار دهید. این مانع از ورود سوسک‌ها به محل زندگی‌تان می‌شود.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۴: خاک دیاتومه خوراکی را فراموش نکنید

خاک دیاتومه یک ماده‌ی طبیعی است که ذاتا خواص پاک‌کنندگی دارد، و اغلب در پودرهای پاک‌کننده استفاده می‌شود، حتی زمانی در خمیردندان به‌طور شایع استفاده می‌شد.

هم‌چنین خاک دیاتومه ماده‌ای است که برای کنترل حشرات بی‌نظیر است. اگر از آن به درستی استفاده شود، خطر آن برای انسان‌ها و حیوانات خانگی صفر است و روشی طبیعی برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها است.

از یک فروشگاه نوسازی وسایل خانه، خاربار فروشی، یا به صورت برخط خاک دیاتومه‌ی خوراکی بخرید. (توجه: خاک دیاتومه باید برچسب “خوراکی” داشته‌باشد تا مصرف آن در خانه ایمن باشد! )، آن را در بیرون خانه و محیط اطراف بپاشید.

هم‌چنین می‌توانیدخاک دیاتومه را در لبه‌ی پنجره‌ها و زیر درگاه‌های بیرونی قرار دهید. در عرض ۲ روز، خاک دیاتومه جادو می‌کند و خانه‌ی شما را از شر سوسک‌های ناخوانده خلاص می‌کند.

مانند طعمه‌هایی که اساس‌شان بوریک اسید است، خاک دیاتومه در صورت مرطوب شدن بی‌تاثیر می‌شود، پس بعد از بارش باران مطمئن شوید دوباره اطراف خانه‌تان از این ماده می‌پاشید.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۵: آب صابون درست کنید

با پاشیدن آب صابون به سوسکی که در حال دویدن است، به وسیله‌ی یک اسپری، می‌توانید سوسک را بکشید و بعد از آن به آسانی محل را تمیز کنید، این یک روش موثر برای خلاص شدن از شر سوسک ها است که باید به سرعت انجام شود.

به هر حال، این یک روش فعال برای کنترل آفت است، که لازم است وقتی سوسک را می‌بینید، آب صابون را به آن اسپری کنید- این روش روی سوسک‌هایی که بین کف‌پوش‌ها یا پشت دیوارها کمین کرده‌اند تاثیری ندارد. اما اگر هنگامی که در انتظار یک طعمه یا تله هستید تا اثر کند، گاهی سوسک‌ها را در حال گردش در گوشه و کنار خانه می‌بینید، این شیوه‌ای موثر و کارآمد خواهدبود. به سوسک آب صابون بپاشید، سپس کثیفی ایجاددشده را تمیز کنید. این روشی بسیار ساده برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها به‌طور طبیعی است.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۶: از علف گربه استفاده کنید

نعنا گربه‌ای، که معمولا با عنوان سنبل‌الطیب، علف گربه، یا نعنا گربه‌ای شناخته می‌شود، گیاهی از تیره‌ی نعنا با بویی تند است که برای گربه‌ها جذاب است.

فواید سنبل‌الطیب بیش‌تر از جذب کردن گربه‌ها و درست کردن دمنوش آرام‌بخش اعصاب برای آدم‌ها است. شما می‌توانید از آن برای خلاص شدن از شر سوسک هم استفاده کنید (و یکی از ۱۰ برترین روش دفع پشه نیز هست).

سنبل‌الطیب را همان‌طور که برای نوشیدن درست می‌کنید آماده کنید (شما می‌توانید از دمنوش آن برای سرماخوردگی و آنفلونزا استفاده کنید)، برای هر یک فنجان آب حدودا ۱ قاشق چای‌خوری سنبل‌الطیب خشک‌شده را استفاده کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد.

یک اسپری را با این دمنوش پر کنید و این ترکیب را در سرتاسر قرنیزهای خانه، نزدیک درزها، جایی که ممکن است سوسک‌ها پنهان شوند، پشت و زیر وسایل، و هرجای دیگری که گمان می‌کنید ممکن است سوسک‌ها در خانه‌تان تجمع کرده‌باشند، به کار ببرید.

خلاص شدن از شر سوسک ۷:  تله‌ی بطری نوشابه

شما می‌توانید با استفاده از یک بطری ۲ لیتری نوشابه‌ی گازدار، قیچی، یک حلقه چسب نواری، و یک فنجان آب‌میوه‌ی شیرین (آب گواوا و انبه برای این کار خیلی خوب جواب می‌دهد) تله‌ای موثر برای سوسک درست کنید.

با استفاده از قیچی یک‌سوم از بالای بطری (قسمت سر بطری) را ببرید، سپس آن را وارونه کنید و سر و ته روی بطری بریده‌شده بگذارید، تا حالت قیفی‌شکل به سمت درون بطری ایجاد کند.

قسمت بریده‌شده را با بقیه‌ی بطری بچسبانید، سپس یطری را، از طریق قسمت قیفی‌شکل، با آب‌میوه‌ای به انتخاب خودتان پر کنید.

بطری را جایی بگذارید که احتمال دارد سوسک باشد و صبر کنید، همین! سوسک‌ها آب‌میوه‌ی خوشمزه را بو می‌کشند و دوان دوان می‌آیند، اما نمی‌توانند از بطری فرار کنند، به این طریق در تله می‌افتند- این‌گونه می‌توانید سوسک‌ها را بکشید.

این روش برای زمانی مناسب است که تعداد کمی سوسک سرگردان در خانه‌تان است، نه یک هجوم در ابعاد گسترده.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۸: اسپری اسانس

علم ثابت کرده‌است استفاده از اسانس‌های گزینش‌شده می‌تواند برای دفع حشرات و پیشگیری از هجوم آنها خوب جواب بدهد.

در ۲۰۰۱ پژوهشگران دانشگاه آبرن طی پژوهشی پی‌بردند که اسانس نعنا برای بیش از یک گونه سوسک بی‌نهایت سمی است.

برای ساختن یک دفع‌کننده‌ی سوسک طبیعی، یک اسپری را با آب پر کنید و ۲۰ قطره اسانس نعنای کوهی یا نعنای زینتی یا سرو به آن اضافه کنید.

این ترکیب را به شدت تکان بدهید و هم بزنید (در برخی از انواع آن ۲ قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه می‌شود یا از آب صابون استفاده می‌شود) و “محل‌هایی را که مشکل سوسک دارد” – هرگونه برآمدگی یا فضا بین دیوار و قرنیز، پشت و زیر وسایل خانه (ماشین لباسشویی، مایکروویو، یخچال)-اسپری کنید.

این روش نه تنها سوسک‌های موجود را می‌کشد و ورود سوسک‌های جدید را به تاخیر می‌اندازد، بلکه رایحه‌ای خنک و خشک به جا می‌گذارد! این روشی جالب است.

۹. چند حبه سیر در مناطقی که تحت هجوم سوسک‌ها قرار گرفته‌است بگذارید.

سیر دارای بوی تندی است که معمولا سوسک‌ها را دور نگه می‌دارد. سوسک‌ها نمی‌توانند بوی سیر را تحمل کنند و به سرعت آن‌جا را ترک خواهند کرد.

مواد مورد نیاز:

چند حبه سیر تازه

روش انجام کار:

– همه‌ی حبه‌های سیر را پوست بکنید.
– حبه‌ها را در مناطق آسیب دیده و مناطق اطراف آن قرار بدهید.
– اجازه بدهید به مدت دو تا سه روز بماند و بعد آنها را بردارید و به جای‌شان سیر تازه بگذارید.
– این کار را به مدت دست کم ده روز انجام بدهید تا سوسک‌ها از آن‌جا نقل مکان کنند!

۱۰. مقداری برگ بو در قسمتی که سوسک دارد، بریزید.

برگ بو یکی دیگر از گیاهان دارویی تند است که سوسک‌ها از آن بیزار هستند. بوی برگ بو باعث دور شدن سوسک‌ها می‌شود و آنها را از خانه‌تان فراری خواهد داد.

مواد مورد نیاز:

– یک مشت برگ بوی تازه یا خشک
– هاون

روش انجام کار:

مقدار برگ بو بردارید و آنها را با استفاده از هاون بکوبید و تبدیل به پودر کنید.

– هنگامی که برگ‌ها پودر شدند آنها را در مناطقی که سوسک‌ها لانه کرده‌اند، مناطقی که سوسک‌ها زیاد از آنها عبور و مرور می‌کنند یا هر منطقه‌ی دیگری از خانه که مورد هجوم واقع شده‌است، بریزید.
– اجازه بدهید پودربرگ بو به مدت ۵ تا ۷ روز بماند.
– یک هفته‌ی دیگر هم این کار را تکرار کنید تا از شر سوسک‌ها خلاص شوید.

۱۱. با استفاده از گیاه نعناع گربه‌ای یک اسپری بسازید.

مواد شیمیایی که به طور طبیعی در گیاه نعناع گربه‌ای موجود است، برای سوسک‌ها غیرقابل تحمل است و آنها را دفع خواهد کرد. از این گیاه یک دمنوش درست کنید و سپس با استفاده از آن به عنوان یک اسپری از ورود سوسک‌ها به خانه‌تان ممانعت کنید. سوسک‌هایی که درحال‌حاضر در خانه‌تان هستند نیز با خوشحالی آن‌جا را ترک خواهند کرد!

مواد مورد نیاز:

– ۱ اونس گیاه نعناع گربه‌ی تازه یا خشک
– یک و نیم تا ۲ فنجان آب گرم
– صافی
– یک بطری اسپری پلاستیکی و تمیز

روش انجام کار:

– گیاه نعناع گربه را به آب گرم اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت سه تا چهار دقیقه دم بکشد.
– ترکیب را صاف کنید و اجازه بدهید سرد شود.
– پس از آن‌که سرد شد، دمنوش نعناع گربه را داخل بطری اسپری بریزید.
– به طور مستقیم به مناطقی که سوسک دارد اسپری کنید.
– اجازه بدهید که ترکیب اسپری‌شده خشک شود.
– ترکیب را در منطقه‌ی آسیب دیده به مدت دو تا سه روز اسپری کنید.
– این اسپری را همیشه داشته باشید تا با استفاده از آن سوسک‌ها را به طور منظم از خانه‌تان دور کنید.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۱۲: اسپری نعناع بسازید.

بوی تند نعناع تازه یکی دیگر از دفع‌کننده‌های عالی سوسک است. بوی تند نعناع موجب تحریک حس بویایی حساس سوسک‌ها می‌شود و آنها را از خانه‌تان دور می‌کند.

مواد مورد نیاز:

– یک دسته نعناع تازه
– ۱ فنجان آب گرم
– یک بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– برگ‌های نعناع را به آب گرم اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت چهار دقیقه دم بکشند.
– صبر کنید تا مخلوط سرد شود و سپس آن را به بطری اسپری اضافه کنید.
– ترکیب را در منطقه‌ی آسیب‌دیده حسابی اسپری کنید و اجازه دهید خشک شود.
– به مدت دو تا سه روز این ترکیب را در مناطق آسیب‌دیده اسپری کنید.
– استفاده‌ی منظم از این اسپری مانع از بازگشت سوسک‌ها به خانه‌ی شما خواهد شد.

۱۳. با استفاده از وازلین یک تله‌ی ژله‌ای تهیه کنید.

تله‌ی ژله‌ای وازلین برای به دام انداختن و کشتن سوسک‌های مزاحمی که در خانه‌ی شما لانه کرده‌اند، شگفتی می‌آفریند. چسبندگی و ضخامت وازلین سوسک‌ها را به دام خواهد انداخت و باعث خواهد شد که آنها در تله بمیرند.

مواد مورد نیاز:

– وازلین
– قاشق
– چند تکه مقوا که به شکل مربع برش خورده‌است
– مواد غذایی مانند نان، چیزی شیرین و یا هر خوراکی دیگری که سوسک‌ها را جذب خود می‌کند.

روش انجام کار:

– یک تکه مقوا بردارید و روی آن یک قاشق غذاخوری وازلین بمالید.
– ماده‌ی غذایی را روی آن بگذارید.
– تله را در مناطقی که مورد هجوم سوسک‌ها قرار گرفته بگذارید.
– اجازه بدهید تله به مدت دست کم یک هفته بماند و هر چند روز یک بار به آن سر بزنید و ببینید در چه وضعیتی است.
– هنگامی که یک یا چند سوسک در تله وجود دارد، آن را بردارید و دور بیندازید و به جایش یک تله‌ی تازه بگذارید.

۱۴. با استفاده از گل پیرتوم (آککرا) یک اسپری تهیه کنید.

گل پیرتوم، اگر بتوانید آن را در محل زندگی‌تان پیدا کنید، یکی از کشنده‌ترین مواد قید شده در این فهرست برای دفع کردن سوسک است. تهیه‌ی یک اسپری حشره‌کش نه تنها سوسک‌ها را از خانه‌تان دور می‌کند، بلکه‌ آن‌هایی را که درحال‌حاضر در خانه هستند نیز می‌کشد. این اسپری برای هجوم شدید سوسک‌ها و در شرایطی که خودتان هم سوسک‌ها را در خانه می‌بینید، مفید است.

مواد مورد نیاز:

– چند گل پیرتوم تازه یا خشک
– ۲ فنجان آب گرم
– یک بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– ابتدا گل پیرتوم را به آب گرم اضافه کنید.
– به مدت پنج دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سرد شود.
– هنگامی که دمنوش سرد شد، آن را به بطری اسپری اضافه کنید.
– ترکیب را در مناطقی که سوسک دیده‌اید، اسپری کنید.
– این اسپری را همیشه در دسترس داشته باشید تا مستقیما آن را روی سوسک‌ها اسپری کنید و فورا آنها را بکشید.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۱۵: از بستنی تله بسازید.

اگر شما بستنی باقی مانده در یخچال دارید که کسی قصد خوردن آن را ندارد، می‌توانید از آن به عنوان یک تله‌ی سوسک بسیار عالی استفاده کنید. قند موجود در بستنی سوسک را جذب خود می‌کند و چسبندگی آن، آنها را به دام می‌اندازد. هنگامی که بستنی ذوب شد، سوسک‌ در آن غرق می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– کمی بستنی

روش انجام کار:

– بستنی را در جایی که سوسک‌ها زیاد عبور و مرور می‌کنند یا در نزدیکی لانه‌شان قرار بدهید.
– اجازه بدهید تله‌ی بستنی به مدت چند روز بماند.
– دائم تله را چک کنید و وقتی دیدید چند سوسک در دام افتاده‌اند، تله‌ی بستنی را بردارید و دور بریزید.

۱۶. از ترکیب مایع ظرفشویی و آب یک محلول کشنده بسازید.

مایع ظرفشویی که شما برای شستن ظروف خود استفاده می‌کنید یک ماده‌ی عالی برای خلاص شدن از شر سوسک است. اگر سوسک با مایع ظرفشویی تماسی داشته باشد، مایع به سرعت آن را احاطه کرده و خفه می‌کند.

مواد مورد نیاز:

– ۳ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی
– آب گرم
– یک بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– مایع ظرفشویی و آب گرم را داخل بطری اسپری بریزید.
– خوب این دو را مخلوط کنید تا حسابی کف کند.
– ترکیب را در مناطقی که مورد هجوم سوسک قرار گرفته‌است، اسپری کنید.
– اجازه بدهید خشک شود و بعد برشد و سوسک‌های مرده را دور بریزید.
– از این اسپری هر روز استفاده کنید تا دیگر هیچ سوسکی باقی نماند.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۱۷: با استفاده از جوش شیرین یک دام خوراکی برای  درست کنید.

تاثیر جوش شیرین روی سوسک‌ها مانند تاثیر بوره است. فراموش نکنید که اگر می‌خواهید جوش شیرین در از بین بردن سوسک‌ها موفقیت‌آمیز عمل کند، باید آن را خشک نگه دارید.

وقتی که سوسک جوش شیرین را مصرف کند، دی‌اکسیدکربن در روده‌ی او آزاد می‌شود و سیستم داخلی این حشره را از بین می‌برد و باعث مرگ او می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین
– ۱ قاشق غذاخوری شکر
– یک کاسه‌ی کوچک

روش انجام کار:

– جوش شیرین و شکر را در کاسه‌ی کوچک با هم ترکیب کنید.
– ترکیب را در مناطق آسیب‌دیده بپاشید.
– اجازه بدهید چند روز بماند تا سوسک‌ها از بین بروند.

این درمان را یک یا دو بار بسته به تعداد سوسک‌هایی که در خانه‌تان هستند، تکرار کنید.

۱۸. خانه را تمیز کنید!

تمیز و مرتب نگه داشتن خانه یکی از مراحل مهم در از بین بردن سوسک و جلوگیری از لانه کردن آن در خانه‌مان است. زمانی که شما هر گونه منبع غذا یا آب و هر گونه لکه‌ و کثیفی مخفی را از بین ببرید، محیط خانه‌تان ابدا برای سوسک‌ها مناسب نخواهد بود.

مواد مورد نیاز:

– تِی
– مواد پاک کننده
– جارو برقی

روش انجام کار:

– خانه‌تان را از بالا به پایین تمیز کنید و هر چه خرد و ریز و باقی‌مانده‌ی غذا هست دور بریزید.
– سطل آشغال را تمیز و دربسته نگه دارید.
– به طور منظم جاروبرقی بکشید، جارو کنید و تی بکشید تا خانه‌تان همیشه تمیز و یک محیط استریل باشد.

۱۹. از ترکیب سیر، پیاز و فلفل استفاده کنید.

ترکیبی از سیر، فلفل و پیاز یک ماده‌ی بازدارنده‌ی قدرتمند برای از بین بردن سوسک‌ها ایجاد می‌کند. بوی آزاردهنده‌ی این ترکیب کمک‌تان می‌کند از شر این سوسک‌ها خلاص شوید و مانع بازگشت مجدد آنها می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– ۱ حبه سیر تازه
– ۱ پیاز کامل
– ۱ قاشق غذاخوری فلفل قرمز
– ۱ لیتر آب
– یک کاسه‌ی کوچک
– ۱ بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– سیر و پیاز را پوست بکنید و آنها را خرد کنید و داخل کاسه بریزید.
– فلفل کاین را اضافه کنید.
– سپس به ترکیب آب اضافه کنید و خوب هم بزنید.
– اجازه دهید ترکیب یک ساعت بماند تا مواد خوب خیس بخورند.
– مخلوط را داخل بطری اسپری بریزید و آن را در قسمت‌هایی که مورد هجوم سوسک‌ها قرار گرفته اسپری کنید.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۲۰:  از آفت‌کش خانگی استفاده کنید.

یک آفت‌کش خانگی نه تنها بی‌خطرتر از اسپری‌های شیمیایی ناخوشایند است، بلکه هم سوسک‌های موجود را از بین می‌برد و هم از بازگشت آنها ممانعت می‌کند بدون این‌که نیاز به حشره‌کش دیگری داشته باشید.

مواد مورد نیاز:

– ۲ قاشق غذاخوری نشاسته‌ی ذرت
– ۲ قاشق غذاخوری گچ پاریس
– یک کاسه‌ی کوچک

روش انجام کار:

– نشاسته‌‌ی ذرت و گچ را در کاسه ترکیب کنید.
– خوب آن دو را مخلوط کنید و بعد ترکیب را در قسمت‌هایی که مورد هجوم سوسک‌ها قرار گرفته بپاشید.
– اجازه بدهید دست کم به مدت یک هفته بماند و بعد پاکسازی کنید.
– این روش را به صورت هفتگی تکرار کنید تا سوسک دیگری در خانه‌تان وجود نداشته باشد.

توجه: اطمینان حاصل کنید که شما ترکیب را در هر گونه ترک در کف یا روی دیوار و هر جایی که سوسک‌ها لانه کرده‌اند بریزید. این ترکیب از آمد و شد آنها جلوگیری می‌کند.

۲۱. یک اسپری لیسترین بسازید.

ترکیب لیسترین (یا هر برند دیگری از دهان شویه) با آب و مقدار کمی مایع ظرفشویی یک دافع سوسک قدرتمند تولید می‌کند. این مخلوط نه تنها سوسک‌ها را دفع خواهد کرد بلکه با خفه کردن آنها باعث کشته شدن‌شان می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– ۱ قسمت لیسترین
– ۱ قسمت آب
– ۲ تا ۳ قطره مایع ظرفشویی
– ۱ بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– لیسترین، آب و مایع ظرفشویی را داخل بطری اسپری بریزید.
– به آرامی تکان دهید تا مواد با هم ترکیب شوند.
– این مخلوط را در قسمت‌هایی که سوسک‌ها لانه‌ کرده‌اند بپاشید و اجازه بدهید تا خشک شود.

نکته: می‌توانید این ترکیب را مستقیما روی سوسک‌هایی که می‌بینید اسپری کنید.

۲۲. از لیمو ترش برای تمیز کردن خانه استفاده کنید.

آب لیمو یکی دیگر از مواد دافع طبیعی در برابر سوسک است. بوی اسیدی قوی هر گونه سوسک حاضر جلوگیری و از بازگشت آنها جلوگیری کنید. تمیز کردن خانه با آب لیمو مانع از لانه کردن سوسک‌ها در خانه‌ی شما می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– آب و پوست ۴ لیمو ترش
– ۱/۲ گالن آب
– سطل و تی

روش انجام کار:

– لیموها را قاچ کنید، آب‌شان را بگیرید و داخل سطل بریزید.
– پوست لیمو‌های قاچ شده‌ را هم داخل سطل بریزید.
– پوست لیمو و آب لیمو را با آب هم بزنید.
– با استفاده از این مخلوط همه‌ی قسمت‌های خانه‌تان را که کاشی شده‌است، تمیز کنید و تی بکشید.

نکته: شما می‌توانید این ترکیب را داخل بطری اسپری‌دار بریزید و آن را روی سطح کانتر و سایر قسمت‌های خانه بپاشید.

۲۳. از نانی که در ماءالشعیر خیس خورده‌است، استفاده کنید.

با استفاده از ماءالشعیر و نانی که در آن خیس خورده یک تله‌ی ساده بسازید. این تله سوسک‌ها را جذب خود می‌کند و آنها را به سرعت می‌کشد.

مواد مورد نیاز:

– ۲ تکه نان
– ۱/۲ یک بطری ماءالشعیر
– ۱ کاسه‌ی کوچک
– ۱ شیشه

روش انجام کار:

– نان را خرد کنید و آن را داخل کاسه بریزید.
– ماءالشعیر را روی نان بریزید و اجازه دهید به خورد نان برود.
– نان‌های خیس خورده را داخل شیشه بگذارید.
– شیشه را در قسمت‌هایی که سوسک‌ها عبور و مرور می‌کنند، بگذارید.
– هر دو سه روز یک بار شیشه را چک کنید و بعد از یک هفته آن را دور بریزید.
– این کار را به مدت چند هفته تکرار کنید تا زمانی که همه‌ی سوسک‌ها از بین بروند.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۲: یک مارمولک گکو بخرید.

گکوها شکارچی طبیعی سوسک هستند و اگر شما دوست دارید یکی از آنها را داشته باشید که آزادانه در خانه‌تان پرسه بزند، عالی است چرا که این خزندگان به سرعت سوسک‌ها را از بین می‌برند. مهم است که از هیچ گونه ماده‌ی سمی استفاده نکنید اگر که تصمیم گرفته‌اید یک مارمولک گکو خریداری کنید زیرا گکوها ممکن است به صورت منفی تحت تاثیر قرار بگیرند اگر ماده‌ی سمی وارد بدنشان شود.

مواد مورد نیاز:

– یکی مارمولک سالم و چالاک

روش کار:

– یک منطقه‌ی محصور برای مارمولک گکو آماده کنید و یک کاسه آب برای‌شان بگذارید.
– اجازه بدهید که مارمولک آزادانه در خانه‌تان برای پیدا کردن غذا (سوسک) پرسه بزند و هر از گاهی مارمولک‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید که آنها سالم هستند و مواد غذایی کافی دارند.
– در نهایت، مارمولکهای گکو سوسک‌ها را ریشه‌گن می‌کنند و شما باید یک منبع غذایی برای آنها فراهم کنید.

توجه: از آن‌جایی که این روش در واقع طی کردن یک دوره‌ی طبیعی است، برای همه عملی نیست. لطفا قبل از انتخاب این متد، مطمئن شوید که توانایی و تمایل دنگهداری و مراقبت از یک حیوان خانگی خزنده را دارید.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۲۵: از درخت سدر استفاده کنید.

سدر را می‌توان در عطاری‌ها پیدا کرد. بوی سدر نه تنها سوسک‌ها را دور خواهد کرد، بلکه عطر دلپذیری نیز به خانه‌تان می‌دهد. سدر نه فقط سوسک‌ها را بلکه سایر حشرات را نیز از خانه‌تان دور خواهد کرد.

مواد مورد نیاز:

– مقداری سدر

روش انجام کار:

– سدر را در قسمت‌هایی مانند کابینت، زیر سینک، زیر یخچال، یا مناطق دیگر قرار بدهید تا سوسک‌ها بوی آن را حس کنند و خانه‌تان را ترک کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ مینا بنادکوکی و سارا فیضی

منبع: healthyandnaturalworld و ehomeremedies

۲۵ روش برای خلاص شدن از شر سوسک ها

خلاص شدن از شر سوسک ها


برچسب ها

بازده

 1. محسن گفت:

  سلام من یک روش بسیار موثر ابدا کردم .اول همه روشهایی که بود رو امتحان کردم و موفق نشدم.بالای 200 تومن خرج سم اسپری و بقیه موارد کردم.حالا ااین روش منه که موفق بوده.یک نوع ورق زرد رنگ در مغازه های که سموم کشاورزی میفروشند موجوده شاید دیده باشید که از درختان میوه آویزون میکننداین ورق دو طرفش چسبناکه لایه محافظ یک طرفشو بردارید و سمت چسبناکش رو روبه بالا قرار بدید و در مسیر سوسک ها و سایر حشرات بگذارید .اندازه این ورف 10.20 هست برش های سه سانتی بلند بزنید که کارایش بره بالا .هر ورقش هم 1000 تومنه.روز اول که از خواب پاشید با صحنه ای مواجه میشید که دلتون خنک میشه.

 2. مجید گفت:

  مطلب خیلی خیلی جالب و کارآمدی بود از نویسنده این مطلب کمال تشکر رو دارم با این روشها دیگه تو خونه سوسکی نداریم

 3. اتوسا گفت:

  سلام . بچه ها خدا خیرتون بده تجربیاتتون رو هم میگین. ما اینجایی که هستیم خیلی درز و نم داره و چون ورشکسته شدیم از روی ناچاری مجبوریم اینجا سر کنیم و نمیتونیم جایی بریم که بشه اینجارو سم پاشی کرد. همش خرخاکی و انواع سوسک میاد . حتی من حیوان خانگی دارم سعی میکنم زیاد بیرون نباشه. دیگه خسته شدم واقعا. اصلا از زندگی ناامید شدیم . توی تابستونم با کولر هم اینجا خیلی خیلی گرم هستش و هیچکاریش نمیشه کرد. لوله کف اشپزخونه هم ترکیده که لوله های تمام ساختمون از اونجا رد میشه و کسی همکاری نمیکنه و ما هم بخاطر مشکلات پیش امده چیزی برامون نمیمونه هزینه کنیم درست شه و اشپزخونه هم نمیشه خوب خوب تمیز کرد چون نباید اب وارد لوله منتهی به زمین شه ( بخاطر ترکیدگی لوله ها). واسه همینم کلی جا واسه سوسکها میشه . لطفا اگه کسی باز راهی واسه نابودی اینا داره که اصلا توی خونه نیان بگه هر کدوم رو از عهده اش برمیاییم انجام میدم حداقل از دست سوسکها راحت شیم…

 4. مریم گفت:

  سلام من تجربه دارم چون آپارتمانمون خیلی سوسک داره از داروخونه خمیر سوسک بگیرید رنگش زرده وکل خونه از این سم بزارید به جرات میتونم.بگم بعد یک هفته کاملن سوسک ها نابود میشن و باید اینو بدونید نباید اون خمیر ها رو به هیچ عنوان پاک کنید چون اون خمیرها باعث میشن دیگه هیچوقت سوسک تو خونتون نیاد انشاالله.

 5. نیلوفر گفت:

  روانی شدم از دستشون تو محل کار : ((((( امکان نداره یه روز بیام چار پنج تا جنازه سوسک نبینم! منبعشونم دستشوییه!

 6. علیرضا گفت:

  سلام من علیرضا هستم از کرج اقا ما ۳ روز دیگه اسباب کشی داریم از اینجا میریم خدارو شکر
  بعد دیشب یه سوسک دیدم حدودا ۶ سانت پروازم میکرد بال داشت بعد ما هم وسیله هامونو جمع کردیم
  تو کارتون هست سوسک رفت وسط وسیله ها به بدبختی کشتیمشو …. بعد امروز که فکر کروم فقط ۱ دونه بوده در دسشویی رو
  باز کروم یهو دیدم یه دونه دیگه ولی این اپشنای اون یکی رو نداشت نمیتونست پرواز کنه و کوچک تر بود اینو راحت کشتیم و فهمیدم که اینا سوسک فاضلابی هستن
  بعد من الان تو چاه و دم در دسشویی که متاسفانه زیرش باز هست یک فاصله۲ سانتی سوسک ها از همون جا میان بعد بنده او جا هارو تاید ریختم که انشاالله امشب نیان فردا برم نفتی اسیدی چیزی بگیرم بریزم تو لوله
  واقعا من تو عمرم سوسک به این بزرگی ندیده بودم البته ما همه جای خونخ بستس فقط دسشویی چاه بازه از همون جا میان بیچاره اونایی که بعد ما میان???

 7. Fatemeh گفت:

  سلام.متنتون عالی بود ولی من مشکلم تخم سوسکه.شبا که میخابیم میان تو توالت تخم ریزی میکنن.من تازه چهار ماهه عروسی کردم تو این مدت مگه میشه انقدر سوسک بیاد؟ :(

 8. علی گفت:

  سلام
  سایتتون عالیه واقعا – دستتون درد نکنه

 9. م گفت:

  سلام.این روشی که میگم برای خلاص شدن از شر سوسک های بزرگ شش سانتی در خانه میباشد.با این روش ها دیگر داخل خانه آنها را نمیبینید و فقط شاید گاهی در حمام و دستشویی ببینید که با یک پیف پاف سوسک کش کارش تمومه.
  وقتی به خانه جدید اسباب کشی کردیم زمستون بود و ما بی خبر از اینکه این خونه در اواخر اردیبهشت پر از سوسکهای بزرگ میشه.خلاصه چشمتون روز بد نبینه.ما تا به حال چنین سوسکهایی از نزدیک ندیده بودیم.حداقل شش سانت بودن.همه جا دیده میشدن.توی اتاق ها.توی حال و پذیرایی و …. شبی دو سه تا میدیدیم.از ترس دو سه شب نخوابیدیم.تا اینکه با سوال و تحقیق شروع کردیم به مبارزه و بعد از یک ماه کاملا داخل خانه از شرشون خلاص
  شدیم.
  اما وسایلی که استفاده کردیم:
  1 یک قوطی کوچک چسب کاشی برای بستن درز های کوچک
  2 چسب و توری برای چسباندن پنجره ها به صورت دقیق
  3 درزگیر درب برای پوشاندن فاصله در ورودی و درگاهی درب ورودی و درب حموم و دستشویی
  4 سم پودری بکش بکش که به رنگ خاک هستش
  5 پیف پاف سوسک کش قوی
  6 قرص حشره کش برقی که البته در مرحله آخر استفاده کردیم که بعدا میگم برای چی
  این سوسکها از کجا میان؟ این سوسک ها عادت دارن بچرخن و درزها رو پیدا کنن و داخل بشن. اونها به حموم و دستشویی داخل میشوند و از میان درز درب ها داخل خونه میشن.یا از بیرون از لای درز درب ورودی داخل میشوند.یا اینکه قبلا داخل سوراخ ها و درزهای خانه قایم شده و لونه کرده اند.من دو تا لونه داخل کمد دیواری پیدا کردم .و یکی هم داخل سوراخ دیوار که لوله رد شده بود.و … .
  تمام درز ها و سوراخ های دیوارها ، پشت لوله ها، داخل کمد ها ، دور کلید ها و پریز ها ، لای کاشی و سرامیک های باز ، هر درز و شکافی که در خانه میبینید را بپوشانید با استفاده از چسب کاشی برای درزهای کوچک . و شکاف ها و درزهای بزرگ رو هم با فرو کردن توری های مچاله شده (از همان ها که برای چسباندن به پنجره استفاده کردید) بپوشانید.
  و مهم تر از همه چسباندن درز گیر لای درب های حمام و دستشویی و درب ورودی و درب تراس و …. است.
  بعد ،مرحله پاشیدن سم پودری ست. تمام گوشه های دیوارها و جاهایی که در مسیر رفت و آمدشون هست مثل پشت لوله ها و … را سم پودری بپاشید. با این روش اونهایی که قایم شده اند به مرور از مخفیگاه خود بیرون اومده و سم خورده و جنازه میشوند و شما باید جنازه ها رو برداشته و داخل توالت بیندازید و محل را کاملا تمیز کنید.گاهی وقتها با خوردن سم پودری برای دقیقه ای شروع به دویدن و پریدن میکنند.پیف پاف همیشه دم دستتون باشه تا سریع دخلشون رو بیارید.بعد از دو سه هفته دیگه اثری از اونها داخل خونه نمیبینید چون راههای ورودی اونها رو بستید و بقیه هم که داخل خونه قایم شده بودن با خوردن سم از بین رفتن.
  در آخر هم یک شب یک قرص حشره کش زدیم به برق و آخرین دونه ای که توی حال قایم شده بود اومد بیرون و تموم.
  برای سرعت در بیرون کشیدن سوسکها از مخفیگاهشون، میتونید از یک ظرف آب استفاده کنید و اون رو شب در گوشه ای از خونه که بیشتر دیده شدن بذارید و اطرافش رو سم بریزید.
  حواستون باشه که درب حموم و دستشویی و درب ورودی و تراس و البته پنجره ها بدون توری ،هیچوقت نباید باز بمانند به خصوص در فصل گرما.
  البته ما اولین کاری که کردیم این بود که یکی از اتاق خوابها رو که حموم داخلش نبود و درز و سوراخ کمتری داشت و مطمئن بودیم از اونجا نمیان رو پاکسازی کردیم برای شب خوابیدن.تمام درز ها رو پوشاندیم و کل اتاق رو زیر و رو کردیم تا جایی قایم نشده باشن و جلوی در اتاق رو هم توری زدیم.تا حداقل در این مدت ، شبها بتونیم با خیال راحت بخوابیم.(البته چون باید داخل اتاق رفت و آمد میکردیم توری رو با روشی خاص جلوی در زدیم که قابل باز و بسته شدن باشه.این به خلاقیت شما بستگی داره. مثلا ما از آهن رباهای دایره ای استفاده کردیم برای وصل توری به درگاهی آهنی درب )
  پس در مورد این سوسکهای بزرگ نوع سم مهم نیست نوع مبارزه شما مهمه.شما باید راه ورود اونها ببندید.و اونها رو ریشه کن کنید.الان ما فقط گاهی درون حموم میبینیم که با پیف پاف کارش تمومه.موفق باشید

 10. احسان چهری گفت:

  یه پودر قوی معرفی کنید لطفا

 11. س.ح (کوروش خراسانی) گفت:

  درود بیکران
  سپاس از راهکارهای شما
  امید که اساس عملیاتی داشته باشد!

 12. پدرام گفت:

  به جای بوریک هم از جوش شیرین میشه استفاده کرد.به جای روش شماره 5 می تونید یک مگس کش پلاستیکی بخرید. بسیار بسیار بهتره.

  • پدرام گفت:

   تجربه خودم رو می گم. تمام حفره های آشپزخونه رو با ترکیب گچ و سیمان سفید بگیرید. منظورم ترکها و سوراخها و حفره های دیوار و اتصالات لوله ها به دیواره. هر حفره ای حتی در قاب درب ها باید با این ترکیب گرفته بشه. بعد هر چی چوب توی آشپزخونه دارید بندازید بیرون. کلن بیخیال کابینت های چوبی بشید. بعد از این مرحله، سوسک کشی به نام کامان رو خریداری کنید. (به تاریخ تولیدش دقت داشته باشید. چون هر چی از تاریخ تولیدش بیشتر گذشته باشه، اثرش کمتر می شه) سپس موقع سم پاشی تمام مسیر لوله های فاضلاب رو با پارچه یا نایلون بپوشونید. سم پاشی کنید و در و پنجره رو تا حداقل ۱۲ ساعت ببندید. بعد از آشپزخونه بیایید بیرون و سوسکهایی که از لای در می یان داخل هال رو با سوسک کش پلاستیکی، بترکونید. بعد از این ماجرا هم هفته ای حداقل یک بار کف آشپزخونه رو با ترکیب آب و وایتکس بشورین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی