کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

با این ۷ روش به راحتی نارسایی کبد تان را تشخیص دهید

کبد به ما کمک می‌کند از گوارش مناسب غذا گرفته تا زدودن سموم از بدن‌مان، کارهای زیادی بکنیم. نیازی به گفتن نیست که کبد اندامی بسیار مهم است. اگر دچار نارسایی کبد هستید، این نارسایی می‌تواند سبب پیری زودرس، بیماری مادام‌العمر، و حتی مرگ شود.

نارسایی کبد

تاکید می‌کنم داشتن کبدی سالم که به درستی کار می‌کند بسیار مهم است. اگر فکر می‌کنید شاید کبدتان مشکلی دارد، باید فورا برای رفع آن اقدام بکنید، چون اگر از آن غفلت کنید واقعا ممکن است زندگی‌تان در خطر باشد.

7-Ways-to-Spot-Liver-Failure-e1466605643343 (1)

در ادامه ۷ روش برای تشخیص نارسایی کبد آمده‌است:

۱. یرقان

اگر متوجه شدید رنگ پوست‌تان تغییر کرده‌ و زرد شده‌است، یا چشم‌تان زردی عجیبی دارد، این می‌تواند نشانه‌ی یرقان باشد. یرقان در اثر انباشته شدن صفرای سمی در بدن ایجاد می‌شود، که ناشی از ناتوانی بدن از زدودن سم به‌طور مناسب است.

۲. تغییر رنگ ادرار

تغییر رنگ ادرار می‌تواند علت‌های مختلفی داشته‌باشد. اما اگر متوجه شدید که ادرارتان دائم به رنگ زرد تیره است و/ یا بوی بدی دارد، شاید نشانه‌ی نارسایی کبد باشد. این نیز ناشی از انباشته شدن صفرای سمی است که بدن نمی‌تواند آن را بزداید.

۳. مشکلات پوستی

مشکلات پوستی می‌تواند علت‌های مختلفی داشته‌باشد. اما اگر متوجه شدید که پوست تان دائم جوش می‌زند، می‌خارد، پوسته پوسته می‌شود، یا ملتهب است، این می‌تواند نشانه‌ای جدی از مشکلات کبد باشد. این ناشی از عدم جریان مایعات در بدن باشد.

۴. مشکلات روده

نارسایی کبد می‌تواند سبب مشکلات مختلف در کار کردن شکم شود. یبوست، اسهال، سندروم التهاب روده، یا کار کردن غیرعادی شکم (از قبیل مدفوع چسبنده، رنگ‌پریده، یا خونی) می‌تواند علائم نارسایی کبد باشد. هم‌چنین ممکن است از تمام مواردی که ذکر شد رنج ببرید. همه‌ی این‌ها ناشی از این است که بدن نمی‌تواند غذا را به خوبی گوارش کند.

۵. از دست دادن اشتها و یا کاهش وزن

از دست دادن اشتها و یا کاهش سریع وزن واقعا نشانه‌ی نارسایی کبد خیلی حاد است. این شاید نشانه‌ی آن باشد که میزان آسیب کبدتان به سطحی رسیده‌است که زندگی‌تان را تهدید می‌کند، به علاوه می‌تواند سبب دیگر مشکلات سلامتی ناشی از سوءتغذیه شود. اگر دائم بی‌اشتها هستید، احتمالا به علت شدت آسیب کبدی که از آن رنج می‌برید، برای خوردن به اندازه‌ی کافی احساس سلامتی نمی‌کنید، یا به خاطر مشکلات گوارشی پیشرفته اصلا نمی‌توانید بدون این‌که استفراغ کنید چیزی بخورید.

۶. خستگی مفرط، سرگیجه، و/ یا ضعف

خیلی چیزها می‌تواند به احساس سرگیجه یا خستگی زیاد منجر شود، و یکی از آنها نارسایی کبد است. اگر دائم احساس ضعف، خستگی مفرط، یا سرگیجه می‌کنید، یا از سردرد رنج می‌برید، شاید علت‌اش کبدتان باشد. این می‌تواند ناشی از انباشته شدن سموم و مواد زائد در بدن‌تان باشد، چون کبدتان نمی‌تواند مواد زائد را پالایش کند و از بین ببرد.

۷. احتباس مایعات (ورم)

ورم شکم، دست‌ها، پاها، و/ یا مچ پاها می‌تواند نشانه‌ی آسیب کبد باشد. این ورم ناشی از آسیب کبد است که سبب عدم توازن در ترکیباتی می‌شود که مایعات را در بدن حبس می‌کنند.

اگر فکر می‌کنیم شاید کبدمان آسیب دیده‌باشد، یا شاید بیماری کبد داشته‌باشیم چه باید بکنیم…

اگر از یک یا تعدادی از این علائم رنج می‌برید و فکر می‌کنید شاید علت‌اش کبدتان باشد، فقط یک کار می‌توانید بکنید: به پزشک مراجعه کنید. شما نمی‌توانید آسیب‌های ناشی از کبد را برطرف کنید؛ حداقل خودتان نمی‌توانید این کار را بکنید.

حتی اگر مشکل‌تان آسیب کبد نباشد، این‌ها نشانه‌های دیگر مشکلات جدی سلامتی نیز هست. شما باید فورا به پزشک‌تان مراجعه کنید تا در صورت لزوم آزمایشاتی انجام دهد و شما را درمان کند. نگران نباشید، این آزمایش‌ها سریع و بدون درد است. اما نباید صبر کنید، چون آسیب کبد چیزی نیست که پیگیری آن را پشت گوش بیندازید. همان‌طور که گفتم، آسیب کبد می‌تواند به مشکلاتی جدی بینجامد که زندگی‌تان تهدید می‌کند، حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:positivemed

موضوع محوری:

نارسایی کبد

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی