کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ علامت دروغگویی که باید بدانید

۱۰ علامت دروغگویی که باید بدانید

علامت دروغگویی نشانه ای برای تشخیص دروغگو است و همه نیاز دارند با این علامت ها آشنا شوند. از خودتان بپرسید آیا می توانید تشخیص دهید که کسی به شما دروغ می گوید یا خیر؟ آیا به نشانه های آن را می شناسید؟

شما این احساس را می‌شناسید؛ غریزه‌های درونی‌تان(که هرگز نباید نادیده بگیرید) به شما می‌گویند یک جای کار ایراد دارد. وقتی شک می‌کنید فردی اصلا حقیقت را به شما نمی‌گوید، این ادراک درونی و قلبی شما اغلب درست است و شما حق دارید به کلام پر از دروغ یک دروغگو شک کنید.

دروغ

کسی که استاد فریب است می‌تواند حقیقت را از شما پنهان کند بدون این‌که دست‌اش برای شما رو شود. همه‌ی ما قابلیت‌های ذاتی دروغ سنجی داریم که با استفاده از آنها می‌توانیم تشخیص بدهیم آدم‌ها چه‌وقت دروغ می‌گویند. با این حال، گاهی دروغ‌گوها روش‌هایی برای فریب ما دارند، و ممکن است نشانه‌های آن چندان مشهود نباشد.

در ادامه با ۱۰ مهمترین  علامت دروغگویی آشنا می شوید. آن ها نشانه‌هایی هستند که به کمک آن ها می توانیم پی ببریم به ما دروغ می گویند:

۱. ارتباط چشمی پایدار

بر خلاف باور رایج، خودداری از ارتباط چشمی علامت دروغ‌گویی نیست. عدم ارتباط چشمی می‌تواند به این معنی باشد که فرد در وضعیت‌های اجتماعی معذب است.

از سوی دیگر، اگر فردی هنگام صحبت با شما، به همراه هر یک از نشانه‌هایی که در ادامه می‌آید، با شما ارتباط چشمی مداوم داشته‌باشد، احتمالا نشان‌دهنده‌ی این است که دارد دروغ می‌گوید. دروغ‌گوها با نگاه خیره‌ی طولانی سعی می‌کنند شما را گول بزنند و اثبات کنند قابل اعتماد هستند.

۲. سرعت پلک زدن

سرعت پلک زدن نشان‌دهنده‌ی این است که دارید دروغ می‌شنوید. پلک‌زدن، چه سریع باشد چه آهسته، می‌تواند به این معنی باشد که فرد صحبت‌کننده حقیقت را نمی‌گوید. این یک علامت دروغگویی اثبات شده است.

۳. حرف‌هایی برای اثبات راست‌گویی

بر اساس گفته‌ی پاملا میر، نویسنده‌ی “تشخیص دروغ”، ما سوگیری اعتماد داریم. ما بیش‌تر تمایل داریم آدم‌ها را باور کنیم تا این‌که آنها را باور نکنیم.

وقتی فردی با گفتاری ملتمسانه از شما می‌خواهد او را باور کنید، مثلا می‌گوید “کاملا با تو صادق هستم”، “جداً”، “به خدا قسم”، از این حرف‌ها استفاده می‌کند تا شما را متقاعد کند او را باور کنید. در واقع او دروغ می گوید و با این حرف ها می خواهد اثبات کند راستگو است.

۴. حالت دست به‌سینه

زبان بدن دست به‌سینه نشان می‌دهد فرد می‌خواهد خود را محافظت کند یا چیزی را پنهان کند. چون می‌داند دارد دروغ می‌گوید قفسه‌ی سینه‌اش را می‌پوشاند تا قلب‌اش را پنهان کند. برعکس لب‌های‌اش، قلب‌اش نمی‌تواند دروغ بگوید.

۵. عدم استفاده از حرف‌های استثنا

دروغ‌گوها از حرف‌هایی که بین کارهای کرده و نکرده‌شان تمایز ایجاد می‌کند، کم‌تر استفاده می‌کنند. این کلمات شامل “به‌جز”، “اما”، “نه این‌که”، و “یا” هستند. هم‌چنین به خاطر احساس گناه ناشی از دروغ گفتن به شما، از کلمات هیجانی منفی بیش‌تری مانند “نفرت”، “بی‌ارزش”، و”ناراحت” استفاده می‌کنند.

۶. با سرعت صحبت کردن

صحبت کردن با سرعتی که به‌طور خاص از همیشه تندتر یا کندتر است می‌تواند به این معنی باشد که فرد دارد سعی می‌کند به سرعت فرآیند فریب دادن شما را به پایان برساند یا هنگامی که به شما دروغ می‌گوید خودش را آرام کند.

۷. قرار دادن خود در متن داستان

هرچند پیچیده به‌نظر می‌رسد، ولی قرار دادن خود در متن داستان یعنی دروغ‌گو بیش از حد جزییات را در اختیارتان می‌گذارد. مثلا، اگر از او بپرسید در هنگام وقوع یک جرم کجا بوده‌است، مجرمی که سعی دارد جرم اش را مخفی کند می‌گوید”داشتم برنامه‌ی فَمیلی فیود را تماشا می‌کردم، که همیشه در ساعت ۴ بعد از ظهر تماشا می‌کنم، که صدای جیغ بلندی شنیدم.”

۸. توصیف‌های مبهم

دادن جزییات کم و مبهم درمورد صحنه‌ای دروغ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی چیزی خلاف حقیقت باشد. مثلا، ممکن است به جای این‌که بگوید در تعطیلاتی که ظاهرا رفته‌بود هوا گرم و آفتابی بود و نسیم ملایمی می‌وزید، فقط بگوید خوب بود.

به‌طور مشابه، تکرار یک سری جزییات به این معنی است که فرد دروغ‌گو سعی می‌کند داستان‌اش را برای خودش کاملا متقاعدکننده جلوه دهد.

۹. تشبیه جعلی

پژوهشی که در مجله‌ی راون‌شناسی قانون و جرم چاپ شد نشان می‌دهد نمود هیجان‌ها در چهره روشی معتبر برای تشخیص دروغ است. این یعنی حالات جزیی صورت احساس حقیقی را که پشت دروغ است آشکار می‌کنند. مثلا، لبخندی که در آن گوشه‌ی لب فروافتاده است یعنی آن لبخند حقیقی نیست.

۱۰. شواهد

در پژوهشی که درباره‌ی نحوه‌ی معمول تشخیص دروغ توسط آدم‌ها انجام شد پژوهشگران پی‌بردند آدم‌ها برای تشخیص دروغ اغلب به فرد سوم و شواهد فیزیکی اتکا می‌کنند، و تشخیص دروغ اغلب فرآیندی است که روزها، هفته‌ها، ماه‌ها، یا سال‌ها طول می‌کشد.

با درک زبان بدن سریع‌تر به نتیجه می‌رسید تا این‌که بخواهید تا زمان جمع‌آوری اطلاعات صبر کنید. اما اگر مانند یک بازجو عمل کنید شواهد بیش‌تری برای تایید سوءظن‌تان به‌دست خواهیدآورد. اگر می‌توانید، از آدم‌های دیگری که در آن دروغ سهیم هستند سوال کنید یا از مکانی که فرد ادعا می‌کند آن‌جا بوده‌است دیدن کنید.

مثلا، اگر فردی را که متهم به دروغ‌کرده‌اید می‌گوید فقط به فروشگاه رفته و برگشته‌است، از فروشگاه دیدن کنید و بعد از چیزهایی سوال کنید که در فروشگاه متوجه شده‌اید. شاید بخواهید بپرسید ماشین را کجا پارک کرده‌است و بعد از این‌که جواب‌تان را داد، بپرسید آیا متوجه شد که پارکینگ در حال ساخت بود یا نه.

اکنون که می‌دانید دارید دروغ‌می‌شنوید، چه می‌کنید؟ آن فرد را با سوءظن‌تان روبه‌رو کنید و به او بگویید می‌خواهید خودتان حقیقت را کشف کنید. وقتی مطمئن شدید او به شما دروغ گفته‌است یا نه، می‌توانید انتخاب کنید که در آینده از او دوری کنید یا به صحبت با او ادامه بدهید هرچند به حرف‌های‌اش اعتماد ندارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: پاور آو پازیتیویتی

۱۰ علامت دروغگویی که باید بدانید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی