کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ روش که باهوش ترین آدم محل کار باشید

در این مقاله ۹ روش را می­‌خوانیم که با به‌کاربستن آن­ها می­‌توانید باهوش ترین آدم محل کار به‌نظر برسید.

باهوش

وقتی حقیقتاً در شرکتی با کارکنان باهوش و زیرک کار می­ کنید به سختی می‌توانیداحساس مرعوب شدن و میخکوب شدن  نکنید. مانسف سلوییِ نابغه از شرکت گلسکو اسمیت کلاین به ما می­ گوید چه روش­هایی کمک می­کنند که آدم­های عادی اَبَرباهوش یا درخشان­ترین استعداد‌ها در میان کارکنان در محل کار باشند.

آیا واژه ­ای تهدیدکننده ­تر از ” باهوش ” وجود دارد؟ همه­ ی ما آموخته­ ایم که در جمع خودمان به آدم­های واقعاً استثنایی – نوابغ ریاضی، کارآفرینان، پدیده­ های ادبیات- احترام بگذاریم. اغلب با شنیدن و دیدن ایده­ ای بسیار زیرکانه و هوشمندانه، به ویژه وقتی آدم­ها با آمار صحبت می­کنند، مثل خودم، که متخصص آمار نیستند، میخکوب می­شویم و خشکمان می­زند.

تصور کنید چقدر مرعوب­ کننده است که احساس کنید با مردی کار می­کنید که شخصاً مالاریا را درمان و ریشه­ کن می­ کند. مانسف سلویی درجه­ ی دکتری خودش را در رشته­ ی زیست­ شناسی و ایمن­ شناسی مولکولی از دانشگاه لیبر دو بروکسل بلژیک دریافت کرد و مطالعات پسا دکتری­ اش را در مدرسه پزشکی هاروارد و مدرسه­ ی پزشکی دانشگاه تافت بوستون گذارند. سلویی بیش از ۱۰۰ مقاله و سخنرانی علمی را نوشته است. سلویی در حال حاضر در مقام رئیس واکسن‌های جهانی شرکت گلسکو اسمیت کلاین و نیز عضو تیم اجرایی و هیأت مدیره­ ی آن است. وی در حال اصلاح ریشه ­ای فرآیند تحقیق و توسعه­ ی یک شرکت داروسازی بزرگ است و در حال حاضر پیشگام نهضت ریشه­ کنی مالاریا از سیاره­ ی زمین است.

با این که سلویی یک آدم “با استعداد درخشان” و ” باهوش ” (به معنای واقعی این صفت) است ولی بسیار متواضع و گریزان از رسانه ­ها است. وی معتقد است بسیاری از آدم­ها در محیط کار شور و اشتیاق دارند کارها را هوشمندانه انجام دهند و با انجام آن­ها به دست­آوردها و نتایج بزرگ و غیرمنتظره ­ای برای خودشان، شرکت­شان و جهان بزرگ­­تر نائل شوند.

مصاحبه با سلویی به ما می‌آموزد نباید افسوس عادی بودن‌مان را بخوریم. چون می­توانیم اصول ۹ گانه­ ی او را به کار ببندیم تا حتی “عادی” ترینِ ما با تمرکز بر روی آن­ها، کارهای خارق ­العاده و هوشمندانه انجام دهد. در ادامه ۹ روشی را می­خوانید که با به کار بستن آن­ها می­توانید باهوش ترین آدم محل کار به نظر برسید.

۱.گردآوری بهترین تیم

سلویی مدعی است “بدون تیم نمی­توانم وظیفه­ ام را انجام دهم. عمیقاً نیاز دارم با آدم­های دیگر در تمام روز کار کنم و قویاً با آن­ها در تماس باشم. خیلی تعامل شخصی زیادی دارم و دوست دارم با آدم­هایی که با آن­ها کار می­کنیم نزدیک باشم، نوعی دوستی، چیزی فراتر از اهداف حرفه­ ای، داشته باشم.” سلویی به ما یادآوری می­کند موفق­ ترین تیم­ها فقط آنهایی نیستند که مجموعه­ ای گوناگون از مهارت­ها و تخصص­ها را در اختیار دارند، بلکه تیم­هایی هستند که اعضای آن‌ها با تعصب و حمیت و پای­بندی به ارزش­ها با هم کار می­کنند.

مطلب مرتبط : عادت های باهوش تر شدن:۱۰ عادت روزانه که شما را باهوش تر می‌‌کند

۲.کم­تر حرف بزنید، بیشتر فکر کنید.

سلویی معتقد است غالبا تلاش­های بیهوده‌ای برای حل مسائل صرف می­شود و این تلاش ­ها به هدر می­روند. وی می­گوید “زندگی را برای تحلیل مسائل و مشکلات صرف نکنید. انرژی­تان را برای فکرکردن روی راه­حل­ها خرج کنید. یکی از خصوصیات من این است که همیشه به سرعت و با ولع شروع به فکرکردن به راه‌حل­ها، بدون تعریف درجه­ ی “ان­ام”، می­کنم. وقتی به راه حل فکر می­ کنید به شما انرژی لازم را برای تلاش بیشتر می­ دهد. صحبت‌کردن از مسائل و مشکلات برعکس است و انرژی را به هدر می­دهد و خالی می­کند.”

مطلب مرتبط : ۱۱ عبارت که آدم‌های باهوش هرگز در محل کار نمی‌گویند

۳.در مکان­های غیرمنتظره به دنبال الهام بگردید.

سلویی توضیح می­دهد که حتی بارورترین ذهن­ها نیاز دارند از بیرون محل کارشان تحریک شوند تا به اوج توان و کارایی برسند. هرقدر که ذهن متنوع ­تر شود، احتمال بیش­تری دارد که به خلاقیت، نوآوری، و راه‌حل­های غیرمنتظره دست یابد. از چیزهایی مثل خواندن کتاب­ها، شعر، شرکت در سخنرانی­ها، و دیگر فعالیت­ها که افق­های‌دیدتان را گسترده ­تر می­کنند و به شما می­ آموزند چگونه به راه ­ها و روش­های غیرمنتظره فکر کنید هرگز غفلت نورزید. سلویی از خواندن ادبیات قرن هجدهم فرانسه لذت می­برد. ولی می­توان حتی به راحتی از فعالیت­های ساده ­ای مثل باغبانی هم چیزهایی آموخت.

۴.برنامه داشته باشید.

آماده شوید. به منابع دسترسی داشته باشید. سلویی استدلال می­کند که در شروع یک پروژه­ ی بزرگ آدم باید قادر باشد “نقطه­ ی آغاز و پایان را ببیند. نه یک برنامه­ ی خیالی، بلکه یک برنامه­ ی واقعی و منطقی، چون به این طریق است که کار گوارا و انجام­ پذیر می‌شود، در این صورت آن برنامه شما را به قدری سرحال می­ آورد که باور کنید به نتیجه می­رسید و بسیار هم موفق خواهید بود.”

۵.به ندای درون خود اعتماد کنید.

مطلب مرتبط : ۸ توصیه برای ملاقات با یک آدم باهوش

آدم­هایی که به خودشان و ایده­ های­شان باور دارند به نظر باهوش و شایسته­ تر از آنهایی می­ رسند که مردد هستند و هرگز رو به جلو حرکت نمی­کنند. سلویی می­گوید: “واقعاً به ندای درون خودم اعتماد دارم. در مواقع پرشماری پیش می‌آید که به دیگران می­گویم باید به سفر بروم که واقعاً نمی­توانم منطق آن را توضیح بدهم ولی این چیزی است که ندای درونم به من می­گوید.

تا وقتی ندای درون را تایید کنیم، و نسبت به تأثیر پذیرفتن از آن شفاف باشیم آن هم شجاعت لازم را پیدا می­کند که شما را هدایت کند. نمی­توانم در مقام یک دانشمند توضیح دهم ولی این همان جایی است که فکر می­کنم باید برویم.” اغلب ندای درون و شم بهتر از آن چه فکر می­کنید تاثیر دارد. مطالعات پرشماری ثابت کرده­ اند که غرایز، مثل ندای درون، برای کار، مثل یک استراتژی همه پسند و آشکار، و حتی بیش از این­ها، مهم و حیاتی است.

روش باهوش ترین آدم محل کار ۶: روی کاری تمرکز کنید که خوب انجام می­دهید

سلویی به آدم­هایی که توانایی­ ها و محدودیت­ های خودشان را می­شناسند عمیقاً احترام می­گذارد. او می­گوید، “سعی‌ نکنید کامل و بی­ نقص باشید. بسیاری از آدم­ها فکر می­کنند به قدر کافی خوب نیستند و از این رو تلاش نمی­کنند، یا حتی درباره­ ی موضوع حرف نمی­زنند. در یک جاده­ی خاکی و ناهموار روز خودتان را صرف فکرکردن به کمبودها نکنید، به این فکر کنید چه‌کاری را می­توانید به خوبی انجام دهید. دراین صورت شما از رسیدن به موفقیت شادتر خواهید شد: چون شما یک دستاورد و اثر دارید، مردم از شما سپاسگزارند و قدر زحمات شما را می­دانند، و یک هاله از انرژی مثبت پیرامونتان وجود دارد.”

روش باهوش ترین آدم محل کار ۷: انرژی را مدیریت کنید

سلویی ارزش زیادی را برای آگاهی از انرژی هم در وجود و هم در پیرامون قائل است. وی روی ورزش خودش صحه می­گذارد و می­گوید “فکر کنید چه چیزهایی انرژی شما را تلف می­کنند و سعی کنید از آن‌ها اجتناب کنید یا آن­ها را مهار کنید. هر روز صبح که از خواب بیدار می­شوم ورزش می­کنم، این کار به من انرژی بیش­تری می­دهد. آدم­های دیگری ممکن است کار دیگری بکنند. بگردید و پیدا کنید چه چیزی به شما انرژی می­دهد و همان­ کار را بکنید. از چیزی که انرژی شما را تلف می­کند اجتناب کنید یا آن را محدود کنید.

روش باهوش ترین آدم محل کار ۸: بگذارید کارهایتان خودشان حرف بزنند.

سلویی آدم­هایی را تحسین می­کند که از کارشان زیاد حرف نمی‌زنند و اجازه می­دهند نتایج کارشان حرف بزنند. او معتقد است فروتنی بسیار بیش از خودنمایی و پرحرفی تأثیرگذار است که شدیدا در محیط­ های کاری امروزین شایع است. سلویی رویکرد خودش را چنین توضیح می­دهد: “یک جا نمی­نشینم و بگویم چیزی باشکوه و بی­ بدیل می­خواهم. بارها گفته‌ام، به خود گفته­ ام، می­ خواهم بر زندگی آدم­ها چنان تأثیر بگذارم که زندگی­ شان بهبود یابد.”

روش باهوش ترین آدم محل کار ۹: شکست را بپذیرید.

سلویی از 1988 در شرکت گلسکو اسمیت کلاین کار کرده است. بنابراین او کاملا چند فراز و فرود و توقف و شروع را در تحقیق و توسعه­ی واکسن­ ها دیده است. شکست­ های اولیه در واکسن­های مالاریا(و ایدز) بعداً به عبور از مانع تهدید­کننده­ی ابولا انجامید و به شدت زمان کشف واکسن را کاهش داد و جان انسان­های بی شماری را نجات داد. سلویی توصیه می­کند “شما باهوش­تر از آن هستید که فکر می­کنید. آدم‌ها نبوغ کم­تری از چیزی دارند که تصور می­کنید.” او توضیح می­دهد که باید تلاش کنید تا به موفقیت دست یابید. حتی اگر در ابتدا به شکست بینجامد.

سلویی این مثال را می­آورد. “یکی از زبان­هایی که صحبت می­کنم فرانسه است. همسرم آمریکایی است. سال­ها پیش گفت می­خواهد فرانسه یاد بگیرد. 10 سال بعد به او گفتم تو لغات فرانسه زیادی بلد هستی پس چرا صحبت نمی­کنی؟ گفت می­ترسم غلط حرف بزنم. شما می­توانید فرانسه را به طور کامل یاد بگیرید بدون این که صحبت کنید. از شکست نترسید. فقط تلاش‌کنید که هدفتان را تحقق ببخشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: کوین دام

منبع: اینک

۹ روش که باهوش ترین آدم محل کار باشید

باهوش بودن در محل کار

باهوش ترین آدم محل کار


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی