کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ روش که باهوش ترین آدم محل کار باشید

در این مقاله ۹ روش را می­‌خوانیم که با به‌کاربستن آن­ها می­‌توانید باهوش ترین آدم محل کار به‌نظر برسید.

باهوش

وقتی حقیقتاً در شرکتی با کارکنان باهوش و زیرک کار می­ کنید به سختی می‌توانیداحساس مرعوب شدن و میخکوب شدن  نکنید. مانسف سلوییِ نابغه از شرکت گلسکو اسمیت کلاین به ما می­ گوید چه روش­هایی کمک می­کنند که آدم­های عادی اَبَرباهوش یا درخشان­ترین استعداد‌ها در میان کارکنان در محل کار باشند.

آیا واژه ­ای تهدیدکننده ­تر از ” باهوش ” وجود دارد؟ همه­ ی ما آموخته­ ایم که در جمع خودمان به آدم­های واقعاً استثنایی – نوابغ ریاضی، کارآفرینان، پدیده­ های ادبیات- احترام بگذاریم. اغلب با شنیدن و دیدن ایده­ ای بسیار زیرکانه و هوشمندانه، به ویژه وقتی آدم­ها با آمار صحبت می­کنند، مثل خودم، که متخصص آمار نیستند، میخکوب می­شویم و خشکمان می­زند.

تصور کنید چقدر مرعوب­ کننده است که احساس کنید با مردی کار می­کنید که شخصاً مالاریا را درمان و ریشه­ کن می­ کند. مانسف سلویی درجه­ ی دکتری خودش را در رشته­ ی زیست­ شناسی و ایمن­ شناسی مولکولی از دانشگاه لیبر دو بروکسل بلژیک دریافت کرد و مطالعات پسا دکتری­ اش را در مدرسه پزشکی هاروارد و مدرسه­ ی پزشکی دانشگاه تافت بوستون گذارند. سلویی بیش از ۱۰۰ مقاله و سخنرانی علمی را نوشته است. سلویی در حال حاضر در مقام رئیس واکسن‌های جهانی شرکت گلسکو اسمیت کلاین و نیز عضو تیم اجرایی و هیأت مدیره­ ی آن است. وی در حال اصلاح ریشه ­ای فرآیند تحقیق و توسعه­ ی یک شرکت داروسازی بزرگ است و در حال حاضر پیشگام نهضت ریشه­ کنی مالاریا از سیاره­ ی زمین است.

با این که سلویی یک آدم “با استعداد درخشان” و ” باهوش ” (به معنای واقعی این صفت) است ولی بسیار متواضع و گریزان از رسانه ­ها است. وی معتقد است بسیاری از آدم­ها در محیط کار شور و اشتیاق دارند کارها را هوشمندانه انجام دهند و با انجام آن­ها به دست­آوردها و نتایج بزرگ و غیرمنتظره ­ای برای خودشان، شرکت­شان و جهان بزرگ­­تر نائل شوند.

مصاحبه با سلویی به ما می‌آموزد نباید افسوس عادی بودن‌مان را بخوریم. چون می­توانیم اصول ۹ گانه­ ی او را به کار ببندیم تا حتی “عادی” ترینِ ما با تمرکز بر روی آن­ها، کارهای خارق ­العاده و هوشمندانه انجام دهد. در ادامه ۹ روشی را می­خوانید که با به کار بستن آن­ها می­توانید باهوش ترین آدم محل کار به نظر برسید.

۱.گردآوری بهترین تیم

سلویی مدعی است “بدون تیم نمی­توانم وظیفه­ ام را انجام دهم. عمیقاً نیاز دارم با آدم­های دیگر در تمام روز کار کنم و قویاً با آن­ها در تماس باشم. خیلی تعامل شخصی زیادی دارم و دوست دارم با آدم­هایی که با آن­ها کار می­کنیم نزدیک باشم، نوعی دوستی، چیزی فراتر از اهداف حرفه­ ای، داشته باشم.” سلویی به ما یادآوری می­کند موفق­ ترین تیم­ها فقط آنهایی نیستند که مجموعه­ ای گوناگون از مهارت­ها و تخصص­ها را در اختیار دارند، بلکه تیم­هایی هستند که اعضای آن‌ها با تعصب و حمیت و پای­بندی به ارزش­ها با هم کار می­کنند.

مطلب مرتبط : عادت های باهوش تر شدن:۱۰ عادت روزانه که شما را باهوش تر می‌‌کند

۲.کم­تر حرف بزنید، بیشتر فکر کنید.

سلویی معتقد است غالبا تلاش­های بیهوده‌ای برای حل مسائل صرف می­شود و این تلاش ­ها به هدر می­روند. وی می­گوید “زندگی را برای تحلیل مسائل و مشکلات صرف نکنید. انرژی­تان را برای فکرکردن روی راه­حل­ها خرج کنید. یکی از خصوصیات من این است که همیشه به سرعت و با ولع شروع به فکرکردن به راه‌حل­ها، بدون تعریف درجه­ ی “ان­ام”، می­کنم. وقتی به راه حل فکر می­ کنید به شما انرژی لازم را برای تلاش بیشتر می­ دهد. صحبت‌کردن از مسائل و مشکلات برعکس است و انرژی را به هدر می­دهد و خالی می­کند.”

مطلب مرتبط : ۱۱ عبارت که آدم‌های باهوش هرگز در محل کار نمی‌گویند

۳.در مکان­های غیرمنتظره به دنبال الهام بگردید.

سلویی توضیح می­دهد که حتی بارورترین ذهن­ها نیاز دارند از بیرون محل کارشان تحریک شوند تا به اوج توان و کارایی برسند. هرقدر که ذهن متنوع ­تر شود، احتمال بیش­تری دارد که به خلاقیت، نوآوری، و راه‌حل­های غیرمنتظره دست یابد. از چیزهایی مثل خواندن کتاب­ها، شعر، شرکت در سخنرانی­ها، و دیگر فعالیت­ها که افق­های‌دیدتان را گسترده ­تر می­کنند و به شما می­ آموزند چگونه به راه ­ها و روش­های غیرمنتظره فکر کنید هرگز غفلت نورزید. سلویی از خواندن ادبیات قرن هجدهم فرانسه لذت می­برد. ولی می­توان حتی به راحتی از فعالیت­های ساده ­ای مثل باغبانی هم چیزهایی آموخت.

۴.برنامه داشته باشید.

آماده شوید. به منابع دسترسی داشته باشید. سلویی استدلال می­کند که در شروع یک پروژه­ ی بزرگ آدم باید قادر باشد “نقطه­ ی آغاز و پایان را ببیند. نه یک برنامه­ ی خیالی، بلکه یک برنامه­ ی واقعی و منطقی، چون به این طریق است که کار گوارا و انجام­ پذیر می‌شود، در این صورت آن برنامه شما را به قدری سرحال می­ آورد که باور کنید به نتیجه می­رسید و بسیار هم موفق خواهید بود.”

۵.به ندای درون خود اعتماد کنید.

مطلب مرتبط : ۸ توصیه برای ملاقات با یک آدم باهوش

آدم­هایی که به خودشان و ایده­ های­شان باور دارند به نظر باهوش و شایسته­ تر از آنهایی می­ رسند که مردد هستند و هرگز رو به جلو حرکت نمی­کنند. سلویی می­گوید: “واقعاً به ندای درون خودم اعتماد دارم. در مواقع پرشماری پیش می‌آید که به دیگران می­گویم باید به سفر بروم که واقعاً نمی­توانم منطق آن را توضیح بدهم ولی این چیزی است که ندای درونم به من می­گوید.

تا وقتی ندای درون را تایید کنیم، و نسبت به تأثیر پذیرفتن از آن شفاف باشیم آن هم شجاعت لازم را پیدا می­کند که شما را هدایت کند. نمی­توانم در مقام یک دانشمند توضیح دهم ولی این همان جایی است که فکر می­کنم باید برویم.” اغلب ندای درون و شم بهتر از آن چه فکر می­کنید تاثیر دارد. مطالعات پرشماری ثابت کرده­ اند که غرایز، مثل ندای درون، برای کار، مثل یک استراتژی همه پسند و آشکار، و حتی بیش از این­ها، مهم و حیاتی است.

روش باهوش ترین آدم محل کار ۶: روی کاری تمرکز کنید که خوب انجام می­دهید

سلویی به آدم­هایی که توانایی­ ها و محدودیت­ های خودشان را می­شناسند عمیقاً احترام می­گذارد. او می­گوید، “سعی‌ نکنید کامل و بی­ نقص باشید. بسیاری از آدم­ها فکر می­کنند به قدر کافی خوب نیستند و از این رو تلاش نمی­کنند، یا حتی درباره­ ی موضوع حرف نمی­زنند. در یک جاده­ی خاکی و ناهموار روز خودتان را صرف فکرکردن به کمبودها نکنید، به این فکر کنید چه‌کاری را می­توانید به خوبی انجام دهید. دراین صورت شما از رسیدن به موفقیت شادتر خواهید شد: چون شما یک دستاورد و اثر دارید، مردم از شما سپاسگزارند و قدر زحمات شما را می­دانند، و یک هاله از انرژی مثبت پیرامونتان وجود دارد.”

روش باهوش ترین آدم محل کار ۷: انرژی را مدیریت کنید

سلویی ارزش زیادی را برای آگاهی از انرژی هم در وجود و هم در پیرامون قائل است. وی روی ورزش خودش صحه می­گذارد و می­گوید “فکر کنید چه چیزهایی انرژی شما را تلف می­کنند و سعی کنید از آن‌ها اجتناب کنید یا آن­ها را مهار کنید. هر روز صبح که از خواب بیدار می­شوم ورزش می­کنم، این کار به من انرژی بیش­تری می­دهد. آدم­های دیگری ممکن است کار دیگری بکنند. بگردید و پیدا کنید چه چیزی به شما انرژی می­دهد و همان­ کار را بکنید. از چیزی که انرژی شما را تلف می­کند اجتناب کنید یا آن را محدود کنید.

روش باهوش ترین آدم محل کار ۸: بگذارید کارهایتان خودشان حرف بزنند.

سلویی آدم­هایی را تحسین می­کند که از کارشان زیاد حرف نمی‌زنند و اجازه می­دهند نتایج کارشان حرف بزنند. او معتقد است فروتنی بسیار بیش از خودنمایی و پرحرفی تأثیرگذار است که شدیدا در محیط­ های کاری امروزین شایع است. سلویی رویکرد خودش را چنین توضیح می­دهد: “یک جا نمی­نشینم و بگویم چیزی باشکوه و بی­ بدیل می­خواهم. بارها گفته‌ام، به خود گفته­ ام، می­ خواهم بر زندگی آدم­ها چنان تأثیر بگذارم که زندگی­ شان بهبود یابد.”

روش باهوش ترین آدم محل کار ۹: شکست را بپذیرید.

سلویی از 1988 در شرکت گلسکو اسمیت کلاین کار کرده است. بنابراین او کاملا چند فراز و فرود و توقف و شروع را در تحقیق و توسعه­ی واکسن­ ها دیده است. شکست­ های اولیه در واکسن­های مالاریا(و ایدز) بعداً به عبور از مانع تهدید­کننده­ی ابولا انجامید و به شدت زمان کشف واکسن را کاهش داد و جان انسان­های بی شماری را نجات داد. سلویی توصیه می­کند “شما باهوش­تر از آن هستید که فکر می­کنید. آدم‌ها نبوغ کم­تری از چیزی دارند که تصور می­کنید.” او توضیح می­دهد که باید تلاش کنید تا به موفقیت دست یابید. حتی اگر در ابتدا به شکست بینجامد.

سلویی این مثال را می­آورد. “یکی از زبان­هایی که صحبت می­کنم فرانسه است. همسرم آمریکایی است. سال­ها پیش گفت می­خواهد فرانسه یاد بگیرد. 10 سال بعد به او گفتم تو لغات فرانسه زیادی بلد هستی پس چرا صحبت نمی­کنی؟ گفت می­ترسم غلط حرف بزنم. شما می­توانید فرانسه را به طور کامل یاد بگیرید بدون این که صحبت کنید. از شکست نترسید. فقط تلاش‌کنید که هدفتان را تحقق ببخشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: کوین دام

منبع: اینک

۹ روش که باهوش ترین آدم محل کار باشید

باهوش بودن در محل کار

باهوش ترین آدم محل کار


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی