کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ ابر خوراکی برای بالا بردن سیستم ایمنی جهت پیشگیری از کرونا

سیستم ایمنی اصطلاحی است که اغلب در حیطه‌ی پزشکی به کار می‌رود. سیستم ایمنی بدن از ما در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند. اگر در برابر یک بیماری مصون باشید، بدان معنا است که با قرار گرفتن در معرض میکروب‌هایی که آن بیماری را ایجاد می‌کنند، بیمار نخواهیم شد. هنگامی که نسبت به چیزی مصونیت دارید، به این معنی است که بدن شما قادر است بدون آنکه دچار مشکلی شود، با آن بیماری یا عفونت مبارزه کند. افرادی که سیستم ایمنی بدن نه چندان قدرتمندی دارند، مشکلات بیش‌تری دارند و بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های جدی هستند. حال این سوال مطرح می شود که چرا تقویت و بالا بردن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا لازم است؟ در ادامه این مقاله ۷ ابر خوراکی برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن در پیشگیری از کرونا را بشناسید.

۷ ابر خوراکی برای بالا بردن سیستم ایمنی جهت پیشگیری از کرونا

اتفاقی که درون بدن شما رخ می‌دهد

هنگامی که بیمار می‌شوید، بدن شما در حال مبارزه با بیماری است و بسته به این که آن بیماری چیست، علائم و نشانه‌ّهایی را تجربه می‌کنید. شما تعداد زیادی سلول‌های مختلف در بدن دارید که برای حفظ سلامت بدن‌تان کارهای مختلفی انجام می‌دهند. لوکوسیت‌ها نوعی سلول هستند که سیستم ایمنی بدن ما را تشکیل می‌دهند. شما احتمالاً آن‌ها را با عنوان گلبول‌های سفید (WBCs) شنیده‌اید. این سلول‌ها در همه جای بدن به جستجوی میکروب‌های بیماری‌زا حرکت می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. سلول‌های دیگری نیز وجود دارند که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. کمپلمان نوعی پروتئین است که به از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر سلول‌های آلوده کمک می‌کند. غدد لنفاوی، تیموس، طحال و مغز استخوان همگی در محافظت از بدن در برابر بیماری‌ها نقش دارند.

هنگامی که یک آنتی‌ژن (میکروبی که می‌تواند شما را بیمار کند) وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی بدن‌تان تحریک می‌شود و آنتی‌بادی‌هایی را ایجاد می‌کند. آنتی‌بادی‌ها نوعی پروتئین خاص هستند که به آنتی‌ژن متصل می‌شوند و آن را در یاد نگه می‌دارند. سلول‌های دیگر در سیستم ایمنی بدن آنتی‌ژن را از بین می‌برند. آنتی‌بادی‌ها در بدن شما باقی می‌مانند بنابراین اگر دوباره در معرض همان میکروب قرار بگیرید، آن‌ها را شناسایی می‌کنند و مانع بروز بیماری می‌شوند.

تقویت و بالا بردن سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از کرونا

ایمن بودن در برابر یک بیماری مانند کرونا که این روزها تمام جهان را گرفتار خود کرده است به این معنا است که بدن شما می‌تواند ویروس ها را بدون تجربه‌ی هر گونه نشانه‌ای از بین ببرد. ما سیستم ایمنی را از چند طریق توسعه می‌دهیم. قرار گرفتن در معرض بیماری به صورت طبیعی و بیمار شدن، یکی از شیوه‌های توسعه‌ی سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی بدن پس از ابتلا به بیماری، آنتی‌بادی در برابر آن بیماری ایجاد می‌کند و شما را از ابتلای دوباره به آن بیماری مصون نگه می‌دارد. البته باید بدانیم که این جریان در مورد همه‌ی بیماری‌ها اتفاق نمی‌افتد، اما در مورد بسیاری از آن‌ها صادق است.

ما همچنین از طریق واکسن زدن بدن‌مان را در برابر برخی بیماری‌ها ایمن می‌کنیم. واکسیناسیون در برابر یک بیماری به بدن ما کمک می‌کند تا آنتی‌بادی‌های آن بیماری را ایجاد کند بدون این‌که در واقع بیمار شویم. هنگامی که واکسن دریافت می‌کنیم، بدن‌مان “بیماری” را می‌بیند و می‌آموزد که چگونه با آن مقابله کند اما هیچ نشانه‌ای را مبنی بر این‌که واقعا بیمار هستیم، تجربه نمی‌کنیم.

نوزادان نیز در هنگام تولد از طرف مادرشان مصونیت را دریافت می‌کنند. به طور کلی، این آنتی‌بادی‌ها پس از گذشت حدود 6 ماه از بین می‌روند، اما در طول چند ماه اول زندگی تا حدی از بدن محافظت می‌کنند. تغذیه با شیر مادر سطح این محافظت را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که نوزادان در صورت واکسینه شدن مادران‌شان می‌توانند در برابر بیماری‌های جدی مانند آنفولانزا و سیاه سرفه مصون باشند. محافظت حاصل از این واکسن‌ها به کودک نیز منتقل می‌شود.

خوراکی هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از کرونا

۱. زنجبیل

زنجبیل مزایای بی شماری دارد، و یکی از این مزایا تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری های ویروسی نظیر کرونا است. این ریشه‌‌ی خوراکی دارای خواص ضد التهابی، ضد سرطان و آنتی‌اکسیدانی است که برای بدن ما بسیار مفید هستند.

زنجبیل به عنوان یک آنتی‌اکسیدان می‌تواند به پاک کردن سیستم لنفاوی شما و حذف سموم انباشته شده در بدن کمک کند.

زنجبیل همچنین با جلوگیری از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد باعث تقویت وضعیت آنتی‌اکسیدان بدن می‌شود.

علاوه بر این، زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است.

هنگامی که گینجرول، یک ترکیب موجود در زنجبیل، با وانیلوید نوع ۱ (گیرنده‌ی حساس به گرما و درد) تعامل دارد، می‌تواند سطح کلسیم بدن شما را مدوله کند.

ثابت شده‌است که زنجبیل به عنوان یک ماده‌ی ضد سرطان، اثرات انواع سرطان مانند لنفوم، هپاتوم، سرطان روده‌ی بزرگ، سرطان پستان، سرطان پوست، سرطان کبد و سرطان مثانه را کاهش داده و سرکوب می‌کند.

توانایی ضد سرطان این ریشه‌ی خوراکی به دلیل توانایی آن برای ایجاد آپوپتوز، کاهش سرعت تکثیر، ایجاد انسداد در چرخه‌ی سلولی و سرکوب پروتئین‌های فعال کننده که باعث ایجاد سلول‌های سرطانی می‌شود، است.

جهت پیشگیری از کرونا شما می‌توانید زنجبیل را با اضافه کردن آن در غذاها و نوشیدن دمنوش آن در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

همچنین می‌توانید چند تکه زنجبیل را ریز خرد کنید، آن را چند دقیقه در آب بجوشانید و یک قاشق غذاخوری عسل برای شیرین کردن‌اش به آن اضافه کنید.

۲. آب انگور قرمز

نوشیدن آب انگور قرمز در حد اعتدال دارای مزایای زیادی برای سلامتی است، که بیش‌تر آن‌ها به طور علمی ثابت شده‌اند. و در شرایط کنونی که موجی از ترس درباره ویروس و ابتلا به کرونا در جامعه رواج یافته است به نظر میرسد مصرف این آب میوه خیلی کمک کننده است.

آب انگور قرمز  شامل طیف وسیعی از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، و پلی‌فنل‌ها است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند.

آب انگور قرمز  حاوی پلی‌فنول‌هایی است که توانایی کاهش علائم بیماری عروق کرونر قلب را دارند.

پلی‌فنول‌ها به آزاد شدن سیتوکین‌هایی مانند اینترلوکین ۱۲(IL) -، اینترفرون گاما (IFN) –  و ۱۰IL- و همچنین پادتن‌ها کمک می‌کنند و به این ترتیب از بدن در برابر بیماری‌های مختلف ایمنی محافظت می‌کنند.

پلی‌فنول‌ها قادر به تحریک واکنش‌های ایمنی ذاتی و تطبیقی هستند تا عملکرد سالم سلول‌های سیستم ایمنی در خون محیطی تضمین شود.

رسوراترول، یک نوع پلی‌فنول موجود در آب انگور قرمز نیز به بسیاری از سیستم‌های بدن کمک می‌کند.

این ترکیب می‌تواند به کاهش احتمال دیابت نوع ۲ کمک کند، سلامت قلبی عروقی را بهبود ببخشد و سرماخوردگی را از بین ببرد.

بنابراین دفعه‌ی بعد که قصد داشتید یک نوشیدنی انتخاب کنید، یک لیوان آب انگور قرمز  بردارید، و ببینید که چه تاثیر مثبتی روی سیستم ایمنی بدن‌تان دارد.

۳. چای سبز

این روزها به نظر می‌رسد که چای سبز شهد خدایان است.

هر مقاله و وبسایتی ادعا می‌کند که این دمنوش خواص نسبتا جادویی دارد.

اما مزایای چای سبز از نظر علمی هم اثبات شده‌است.

چای سبز نه تنها به درمان گلو درد، کاهش وزن، حفظ تعادل قند خون و کافئین کمک می‌کند، بلکه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

چای سبز حاوی اپی‌گالوکتشین گالات است، نوعی فلاونوئید که به تولید سلول‌های ایمنی کمک می‌کند و با باکتری‌ها و ویروس‌هایی که وارد بدن شما می‌شوند، مبارزه می‌کند.

اپی‌گالوکتشین گالات همچنین با سرطان، چاقی، تصلب شرایین و دیابت مبارزه می‌کند.

اسید تانین و گاما آمینوبوتیریک اسید موجود در چای سبز همچنین می‌تواند به کاهش فشار خون و تنظیم عملکردهای عصبی کمک کند.

نوشیدن دو فنجان چای سبز در روز می‌تواند به مبارزه با انواع بیماری‌ها کمک کند و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را بهبود دهد.

همین امروز با خرید یک بسته چای سبز از نزدیک‌ترین فروشگاه مواد غذایی خود، درو کردن خواص این گیاه دارویی را شروع کنید.

۴. سیر

از قدیم می‌گویند هر کس روزی یک سیب بخورد، دور از دوا و دکتر خواهد بود!

اما در حقیقت، به نظر می‌رسد که “این سیر است که شما را دور از دکتر نگه می‌دارد”.

سیر دارای خواص ضد التهابی، آنتی‌بیوتیک، ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

سیر حاوی ترکیبات فعال مانند دی‌آلیل دی‌سولفید (DADS)، دی‌آلیل سولفید (DAS) و آلین است.

آن‌ها واکنش اکسیداتیو استرس را مسدود می‌کنند و به این ترتیب باعث کاهش التهاب می‌شوند.

از آن‌جایی که کاهش التهاب و جلوگیری از اکسیداسیون سبب تقویت سیستم ایمنی، سیر یکی از آن مواد خوراکی است که حتما باید مصرف کنید.

تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که سیر همچنین خواص ضد سرطان دارد.

با این وجود، باید میزان سیر مصرفی را که می‌تواند روی سلامتی اثرگذار باشد تعیین کنیم.

با توجه به دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، این دوز روزانه مناسب است: ۲ تا ۵ گرم سیر تازه (تقریبا یک حبه)، ۰.۴ تا ۱.۲ گرم پودر سیر خشک، ۲ تا ۵ میلی‌گرم روغن سیر و ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم عصاره‌ی سیر.

اما نگران نباشید، مجبور نیستید که زمان خوردن غذا یک حبه سیر را هم گاز بزنید.

در عوض، می‌توانید سیر را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید، به این ترتیب که از پودر سیر، روغن سیر و تکه‌های سیر تازه در تهیه‌ی وعده‌های غذایی استفاده کنید.

۵. روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از روغن‌های همه کاره‌ی موجود در بازار است و نسبت به روغن زیتون و روغن بادام قیمت بسیار پایین‌تری هم دارد.

به نظر می‌رسد روغن نارگیل قادر به انجام هر کاری است، از بهبود سلامت مو و پوست گرفته تا بهداشت دهان و دندان!

شما حتی می‌توانید با روغن نارگیل آشپزی کنید چرا که از بیش‌تر روغن‌ها بی‌ضررتر و سالم‌تر است.

این روغن ضد التهاب، ضد تب و ضد درد است.

روغن نارگیل می‌تواند به کاهش التهاب مزمن در بدن و تسکین دردهای داخلی کمک کند.

از آن‌جایی که این روغن سرشار از چربی‌های اشباع نشده است، پخت و پز با آن (در مقایسه با روغن های دیگر) می‌تواند سطح کلسترول را کاهش دهد.

فقط مطمئن شوید روغن نارگیلی که خریداری میکنید، روغن نارگیل بکر است که پردازش یا تصفیه نشده‌است.

اما گذشته از این‌ها، شما می‌توانید از مزایای روغن نارگیل برای سلامتی و عطر و طعمی که به غذاها می‌دهد،‌ لذت ببرید.

۶. شکلات تلخ

ممکن است در این فکر باشید که چگونه می‌توان چیزی به خوشمزگی شکلات خورد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

اما شکلات تلخ، بر خلاف شکلات شیری معمول یا شکلات سفید، از کره کاکائو تهیه شده‌است.

بنابراین حاوی غلظت بالایی از پودر کاکائو است که برای سلامت شما فایده‌ی زیادی دارد.

شکلات تلخ همچنین حاوی آهن، منیزیم، ویتامین E است و آنتی‌اکسیدان که کلیدی برای تقویت سیستم ایمنی محسوب می‌شود.

شکلات تلخ یک آنتی‌اکسیدان محسوب می‌شود، زیرا حاوی پلی‌فنول است.

پلی‌فنول‌های موجود در شکلات تلخ حاوی آنتی‌اکسیدان و خواص ضد التهابی است که باعث آزاد شدن اکسید نیتریک و در نتیجه اتساع عروق می‌شود.

بنابراین، این ماده‌ی خوراکی سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد و عملکرد سلول‌های T را تعدیل می‌کند (جزء ضروری سیستم ایمنی بدن).

مطالعات مختلف اثرات مثبت شکلات تلخ را روی بیماران مبتلا به مشکلات قلبی، عصبی، روده و متابولیسم نشان داده‌اند.

چه کسی می‌توانست حدس بزند که خوردن چیزی به خوشمزگی شکلات تلخ می‌تواند برای سلامتی مفید باشد؟

فقط یادتان باشد که باید غلظت کاکائوی شکلات تلخ را قبل از خرید آن بررسی کنید – به این دلیل که هر چه غلظت بالاتر باشد، برای سلامتی شما بهتر است.

۷. آووکادو

از اسموتی‌های آواکادو گرفته تا سالاد و نان تست، این گیاه خوراکی در حال حاضر در همه‌ی رسانه‌ها مورد بحث است و البته دلیل خوبی هم برای چنین روندی وجود دارد.

اما ممکن است کمی زمان ببرد تا به طعم و مزه‌ی آووکادو عادت کنید و البته این ماده‌ی خوراکی می‌تواند گران باشد.

اما آووکادو حاوی چربی‌های سالم، اسیدهای آمینه و خواص آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند.

آووکادو همچنین خواص ضد باکتریایی دارد که می‌توانند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کنند.

اسیدهای آمینه و چربی‌های سالم موجود در آووکادو همچنین سلامت قلب را تقویت می‌کنند و سطح هورمون را در بدن‌تان در حد تعادل نگه می‌دارند.

این اسیدهای آمینه همچنین می‌توانند به تولید و ترمیم سلول‌های ایمنی بدن کمک کنند، تاثیری که عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن شما را تضمین می‌کند.

ارزش غذایی بالای آووکادو همچنین شامل ویتامین‌های محلول در چربی، مواد معدنی و پروتئین‌هایی است که برای حفظ سلامتی کلی ضروری هستند.

آن‌ها همچنین حاوی ویتامین E هستند، ماده‌ای مغذی که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی مورد نیاز برای تسهیل سیستم ایمنی است.

ویتامین E موجود در آووکادو همچنین به بهبود سیستم ایمنی در زمان بالا رفتن سن کمک می‌کند و تولید سلول‌های T را ترویج می‌دهد و به این ترتیب از بروز بیماری‌های سیستم ایمنی جلوگیری می‌کند.

۸. عسل

اکثر مردم به شما می‌گویند که شکر برای سلامتی بی‌نهایت مضر است (و واقعیت این است که این ماده‌ی خوراکی هشت برابر اعتیادآورتر از کوکائین است.)

اما اگر میل زیادی به خوردن خوراکی‌های شیرین دارید، می‌توانید این میل را بدون خوردن مواد غذایی شیرین شده با شکر ارضاء کنید.

به عنوان مثال به جای اضافه کردن یک حبه قند به قهوه‌ی صبحانه یا خوردن یک تکه کیک تهیه‌شده با شکر تصفیه شده، عسل را انتخاب کنید.

بر خلاف بسیاری از قندها، عسل حاوی مواد نگهدارنده مضر نیست و خواص درمانی دارد که در واقع برای سلامت شما مفید هستند.

عسل همچنین دارای خواص ضد التهابی است که واکنش سیستم ایمنی بدن را برای التیام زخم تحریک می‌کند.

همچنین ترکیبات فنلی که در عسل یافت می‌شوند حاوی خواص ضد سرطان، رقیق‌کننده‌ی خون و ضد درد هستند که به مبارزه با آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن کمک می‌کنند.

عسل همچنین به عنوان یک عامل ضد میکروبی عمل می‌کند و در واقع حساسیت بدن را نسبت به بیماری‌های عفونی کاهش دهد.

بنابراین از عسل برای شیرین کردن خوراکی‌ها استفاده کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: verywellhealth

۸ ابر خوراکی برای بالا بردن سیستم ایمنی جهت پیشگیری از کرونا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی