کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ هشدار مهم برای بازگشایی رستوران ها بعد از تعطیلی کرونایی

هم‌زمان با رفع برخی از محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا در ایران و برخی دیگر از کشورهای دنیا، رستوران‌ها نیز مجددا کار خود را از سر گرفته‌اند؛ در این شرایط، لازم است مشتریان به برخی نکات هشداردهنده برای بازگشایی رستوران ها بعد از تعطیلی کرونایی دقت کنند. رستوران‌هایی که تغییرات و اصلاحات جدیدی را در خصوص مبارزه با ویروس کرونا از جمله الزام کارکنان به استفاده از ماسک، حذف برخی از میزها و رعایت فاصله‌ی مناسب، و انجام برخی اقدامات برای پاکسازی محیط اعمال نکرده باشند، ممکن است از لحاظ بهداشتی امنیت کافی نداشته باشند. از جمله سایر نکات هشداردهنده می‌توان به تهویه‌ی ضعیف، و عدم امکان رزرواسیون برای مشتریان اشاره کرد.

بازگشایی رستوران ها بعد از تعطیلی کرونایی

با بازگشایی رستوران ها و کافی‌شاپ‌ها، بسیاری از آدم‌ها مشتاق هستند شام یا قهوه‌ی مورد علاقه‌شان را در مکان مورد علاقه‌ی خود نوش جان کنند.

با وجود این، این مشتریان باید به برخی نکات هشداردهنده دقت کنند که به آن‌ها نشان می‌دهند کدام رستوران‌ در حال حاضر از لحاظ بهداشتی امن و کدام‌یک ناامن است.

سلسته مانفورتون، سخنران و کارشناس در زمینه‌ی بهداشت عمومی در دانشگاه ایالتی تگزاس در این خصوص به بیزینس اینسایدر گفته است، “‌مسئله‌ای که به آن اطمینان داریم این است که ویروس کرونا هم‌چنان در همه جا حضور دارد. وقتی یکی از مسئولان دولتی اعلام می‌کند از فلان تاریخ برخی از اصناف می‌توانند کارشان را از سر بگیرند، به این معنا نیست که ویروس کرونا دارای یک تاریخ انقضاء است و تا آن تاریخ حتما از بین می‌رود.‌”‌

کارشناسان و مسئولان بهداشتی برای حفظ امنیت حداکثری رستوران‌ها پس از بازگشایی سالن غذاخوری‌شان دستورالعمل‌هایی را تهیه کرده‌اند. رستوران‌هایی که از این دستورالعمل ها پیروی می‌کنند از لحاظ مسائل بهداشتی امن‌تر از رستوران‌هایی هستند که برای محافظت از مشتریان و کارکنان‌شان در برابر ویروس کرونا هیچ تغییر و اصلاحی در رویه‌ی کاری‌شان اعمال نکرده‌اند.

در ادامه‌ی این مقاله، به برخی نکات هشداردهنده مهم برای بازگشایی رستوران ها بعد از تعطیلی کرونایی اشاره می‌کنیم که پیش از تصمیم‌گیری برای مراجعه به رستوران مورد علاقه‌تان باید آن‌ها را به خوبی بررسی کنید تا ببینید آیا این رستوران از لحاظ بهداشتی امنیت دارد یا خیر.

هشدار مهم برای بازگشایی رستوران ها بعد از تعطیلی کرونایی

۱. مشتریان به صورت دلخواه می‌توانند روی هر میزی بنشینند

فاصله گذاری اجتماعی برای حفظ امنیت بهداشتی مشتریان و کارکنان از اهمیت بالایی برخوردار است. و اگر هر مشتری بتواند به انتخاب خودش روی هر میزی در رستوران بنشیند و مثل روال سابق تمام میزها پر شوند، اساسا حفظ فاصله‌ی یک و نیم الی دو متری مشتریان از یکدیگر غیرممکن خواهد بود.

برخی از رستوران‌ها از ارائه‌ی خدمت به مشتریان روی بعضی از میزهای‌شان خودداری می‌کنند. برخی دیگر از رستوران‌ها نیز به سادگی بعضی از میزها را از سالن جمع‌آوری کرده‌اند تا فاصله‌ی میزهای آماده‌ی خدمت از یکدیگر بیش‌تر شود.

اگر وارد رستورانی شدید که تمام میزهای‌اش برای ارائه‌ی خدمت آماده بودند و فاصله‌ی میزها نیز مانند دوران پیش از کرونا بود، از انتخاب این رستوران خودداری کنید.

۲. مشتریان پشت میزها یا هنگام ورود به رستوران مجبور هستند فاصله‌ای کم‌تر از یک و نیم متر داشته باشند

با این‌که حذف کردن بعضی از میزهای رستوران می‌تواند به ترویج فاصله‌ گذاری اجتماعی کمک کند، همیشه باید مراقب هر گونه ازدحام و شلوغی در فضای رستوران باشید. اگر مشتریان پشت پیشخوان رستوران برای سفارش غذا ازدحام کرده باشند، باید از آن ازدحام دوری کنید – یا به طور کلی از آن رستوران خارج شوید.

۳. جریان هوای ضعیفی در رستوران وجود دارد و فقط از کولر استفاده می‌شود

یک رستوران با پنجره‌های بزرگ و باز، و هم‌چنین با هواکش‌های بزرگ و مناسب، بسیار امن‌تر از رستورانی است که جریان هوای ضعیفی در سالن آن وجود دارد و برای خنک شدن مشتریان در فضای بسته و شلوغ فقط از کولر استفاده می‌کند.

طی مطالعه‌ای که نتایج آن چند ماه پیش در نشریه‌ی بیماری‌های عفونی نوظهور منتشر شدند، پژوهشگران به بررسی نحوه‌ی انتشار ویروس کرونا بین ۹ نفر پرداختند که در شروع همه‌گیری این بیماری در یک رستوران در کشور چین مشغول خوردن غذا بودند. طبق نتایج این پژوهش، سیستم تهویه‌ی این رستوران ذرات حاوی ویروس را از یک شخص ناقل، ولی بدون علائم بیماری، به نحوی منتشر کرد که در حالت عادی – یعنی بدون وجود کولر یا سیستم تهویه – به این اندازه نمی‌توانستند در اطراف منتشر شوند.

پژوهشگران توصیه می‌کنند برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در فضای رستوران فاصله‌ی مناسب را میان میزهای غذاخوری رعایت کنید و سیستم تهویه را نیز بهبود ببخشید. یا بهتر از همه این‌که، در صورت امکان، میزهای رستوران را به فضای آزاد منتقل کنید یا به رستوران‌هایی بروید که در فضای آزاد از شما پذیرایی می‌کنند.

۴. کارکنان رستوران دستورالعمل‌های بهداشتی و ضدعفونی را رعایت نمی‌کنند

مسئولان بهداشتی و ستاد مقابله با کرونا دستورالعمل‌های جامعی را برای پاکسازی و ضدعفونی، و هم‌چنین، توصیه‌های عمومی را در خصوص چگونگی بازگشایی رستوران‌ها به امن‌ترین شکل ممکن ارایه داده‌اند.

البته، در نگاه اول، بررسی این مسئله که صاحبان و مدیران رستوران‌ها تا چه اندازه این دستورالعمل‌ها را اجرا می‌کنند، کمی دشوار است. اگر در این مورد نگران هستید، پیش از انتخاب یک رستوران می‌توانید با نهادهای مربوطه تماس بگیرید و در مورد سیاست‌های بهداشتی جدیدی که رستوران‌ها باید جهت حفظ سلامت مشتریان و کارکنان‌شان رعایت کنند، پرس و جو کنید.

۵. کارکنان از ماسک استفاده نمی‌کنند

به صورت ایده‌آل، همه‌ی آدم‌ها هنگام حضور در یک محیط بسته یا در ازدحامی که فاصله‌ی افراد از یکدیگر کم‌تر از یک و نیم متر است باید از ماسک استفاده کنند. با وجود این، هنگام غذا خوردن استفاده از ماسک دشوار یا غیر ممکن است.

صاحبان یا مدیران رستوران‌ها باید به کارکنان‌شان دستور دهند از ماسک استفاده کنند. رعایت دقیق فاصله گذاری اجتماعی داخل آشپزخانه کمی سخت به نظر می‌رسد، و پیشخدمت‌ها نیز هنگام دریافت سفارش و چیدن و برداشتن ظرف‌ها مجبور هستند به مشتریان بسیار نزدیک شوند.

استفاده‌ی کارکنان یک رستوران از ماسک نیز تا حدودی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این مسئله باشد که صاحبان یا مدیران این مجموعه سایر نکات بهداشتی و مراقبتی را نیز به خوبی رعایت می‌کنند. اطمینان دقیق از این مسئله که کارکنان با چه دقتی از سیاست‌های بهداشتی پیروی می‌کنند، کار دشواری است، ولی اگر آن‌ها از ماسک استفاده نکنند، به سرعت می‌تواند نتیجه گرفت نکات ایمنی را رعایت نمی‌کنند.

۶. امکان رزرو میز وجود ندارد

محدود شدن تعداد میزها و انجام اقدامات مربوط به فاصله گذاری اجتماعی باعث می‌شود آدم‌های کم‌تری بتوانند به طور هم‌زمان در یک رستوران حضور داشته باشند. با این‌که کارکنان رستوران، در صورت پر شدن ظرفیت میزها، می‌توانند جلوی درب رستوران از ورود مشتریان ممانعت کنند، ایجاد امکان رزرو میز روش آسان‌تری برای محدود کردن ظرفیت رستوران است.

استیو هفتر، مدیر عامل شرکت رزرو آنلاین رستوران‌ها، در مصاحبه‌ای با بیزینس اینسایدر در این خصوص گفته است، “‌به نظر من، رستوران‌هایی که معمولا عادت داشتند از مشتریان گذری و بدون رزرو پذیرایی کنند، اکنون بیش از پیش، مجبور شده‌اند به صورت فعال مشتریان رستوران‌های‌شان را مدیریت کنند و تصمیم گرفته‌اند با نرم‌افزار ما این کار را انجام دهند.‌”‌

لازم نیست تمام رستوران‌هایی را که امکان رزرو را فراهم نکرده‌اند، از فهرست خود حذف کنید. ولی ایجاد این امکان به شما اطمینان می‌دهد در رستورانی غذا می‌خورید که دستورالعمل‌های مربوط به مدیریت تعداد مشتریان هم‌زمان را در سالن غذاخوری رعایت می‌کند – و هم‌چنین، شرایطی را ایجاد نمی‌کند که مشتریان پشت درب بسته‌ی رستوران دچار ناامیدی شوند.

۷. شمار آدم‌های مبتلا به کووید ۱۹ هم‌چنان رو به افزایش است

طبق دستورالعمل‌های کاخ سفید در ایالات متحده در خصوص بازگشایی برخی اماکن، ایالت‌های مختلف در این کشور تنها در صورتی می‌توانند اجازه‌ی بازگشایی اماکن عمومی را صادر کنند که علائم و موارد ابتلا به کووید ۱۹ به مدت ۱۴ روز رو به کاهش رفته باشند (یا درصد آزمایش‌های مثبت به مدت ۱۴ روز کم‌تر شده باشد). هم‌چنین، بیمارستان‌ها باید قادر باشند تمام بیماران را بدون بحران درمان کنند و فرایند آزمایش کرونا و تایید سلامتی کارگران به خوبی امکان‌پذیر باشد.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که شمار موارد بیماری کرونا هم‌چنان رو به افزایش است و بیمارستان‌ها به سختی می‌توانند از عهده‌ی مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا بر بیایند، به طور کلی مراجعه به رستوران – حتی در فضای باز – ایمن نیست و توصیه نمی‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: businessinsider

۷ هشدار مهم برای بازگشایی رستوران ها بعد از تعطیلی کرونایی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی