کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ شاهزاده معترض در عربستان سعودی بازداشت شدند

عربستان سعودی همچنان در راه “برنامه‌های اصلاحی” تلاش می‌کند؛ برنامه‌های صرفه‌جویانه با اعتراض برخی اعضای خاندان سلطنتی روبرو شده است. مقامات سعودی از بازداشت ۱۱ شاهزاده معترض در عربستان سعودی خبر داده‌اند.

شاهزاده معترض در عربستان سعودی

مقامات امنیتی عربستان سعودی روز شنبه (۶ ژانویه / ۱۶ دی) یازده شاهزاده خاندان سلطنتی را بازداشت کردند. این شاهزادگان برای اعتراض به برنامه‌های اصلاحی و صرفه‌جویانه‌ی دولت عربستان در برابر کاخ تاریخ دولت در ریاض تجمع کرده بودند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نقل از دادستانی کل کشور گزارش داد که خودداری دولت عربستان از پرداخت قبض‌های آب و برق اعضای خاندان سلطنتی از جمله مسائلی بوده که این شاهزادگان را به تجمع اعتراضی برانگیخته است.

سایت خبری “سبق” که به دولت عربستان نزدیک است، پیشتر گزارش داده بود که این ۱۱ شاهزاده به یک زندان امنیتی منتقل شده‌اند. آنها قرار است مورد محاکمه قرار گیرند.

تظاهرات در عربستان سعودی، آن هم با شرکت اعضای خاندان سلطنتی رویدادی بسیار نادر است. حتی در جریان “بهار عربی” که در سال ۲۰۱۱ میلادی به جریان افتاد، تظاهرات چندانی در عربستان سعودی روی نداد.

بازداشت‌های گسترده

در ماه نوامبر سال گذشته‌ی میلادی بیش از دویست شاهزاده، سیاستمدار و بازرگان در عربستان سعودی به اتهام فساد مالی دستگیر شدند که بیشتر آنها در هتل ریتزکارلتون در حبس به سر می‌برند.

یکی از آنها ولید بن طلال، کارآفرین و سرمایه‌دار معروف است که به عنوان ثروتمند‌ترین فرد دنیای عرب شناخته شده است.

او و دیگر بازداشت‌شدگان ثروتمند از سوی دولت عربستان سعودی متهم شده‌اند که طی چند دهه از این کشور مبلغ ۸۳ میلیارد دلار پول بالا کشیده‌اند.

برنامه‌های بلندپروازانه‌ی اقتصادی

عربستان سعودی که اجرای برنامه “چشم‌انداز ۲۰۳۰” را هدف بزرگ خود قرار داده، دست به شماری اصلاحات اساسی زده که اعتراضاتی را هم در کشور در پی داشته است.

آغاز اخذ مالیات از شروع سال جدید میلادی و همچنین افزایش ۸۰ درصدی بهای بنزین از جمله اقدامات اصلاحی دولت این کشور است.

عربستان در عین حال در آغاز سال جاری میلادی دست به پرداخت‌هایی ویژه به شهروندان زده تا از فشارها‌ی ناشی از اصلاحات اندکی بکاهد. برای نمونه کارمندان دولت و اعضای ارتش به مدت یک سال ماهیانه مبلغ ۲۲۰ یورو بیشتر به منظور تأمین هزینه‌های تازه دریافت می‌کنند.

گفته می‌شود که این پرداخت‌های ویژه در مجموع ۱۱ میلیارد دلار برای دولت عربستان سعودی هزینه خواهد داشت.

یکی دیگر از اقدامات مهم عربستان در چارچوب برنامه‌های اصلاحی تبدیل شرکت ملی نفت این کشور، آرامکو، به شرکت سهامی است.

هیأت دولت عربستان سعودی اعلام کرد که آرامکو از اول ژانویه سال ۲۰۱۸ به یک شرکت سهامی بدل شده و ۵ درصد از سهام این شرکت در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ در بازارهای بورس قابل خریداری خواهد بود.

مقامات دولت عربستان سعودی انتظار دارند که از فروش ۵ درصد از سهام شرکت آرامکو بتوانند حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب کنند تا برنامه‌های اصلاحی خود را پیش ببرند و هزینه‌های ناشی از آن را تأمین کنند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

۱۱ شاهزاده معترض در عربستان سعودی بازداشت شدند


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی