کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

بارکد چیست ؟

بارکد چیست ؟

بارکد با رمزینه یا bar code ( کد میله ای)‌ یک تصویر مربع یا مستطیل شکل است شامل یک سری از خطوط سیاه موازی و فاصله‌های سفید با پهناهای متفاوت که توسط یک اسکنر قابل خوانده شدن است. بارکدها به عنوان ابزاری برای شناسایی سریع در محصولات به کار بسته می‌شوند. سوای استفاده‌های دیگر، از آنها به عنوان بخشی از فرآیند خرید در خرده‌فروشی‌ها، در انبارها برای جست‌وجوی موجودی‌ها، و در صورت‌ها برای کمک به حسابداری استفاده می‌شود.

much-are-you-worth-barcode-yourself-find-out.1280x600

دو نوع بارکد

دو نوع کلی بارکد وجود دارد: ۱-بعدی و ۲- بعدی

بارکدهای ۱بعدی یک سری از خطوط استفاده شده برای اطلاعات متنی مثل نوع، اندازه، و رنگ محصول هستند. آنها در قسمت بالای کد محصول بر روی بسته‌بندی محصول استفاده می‌شود، تا کمک کند بسته‌بندی‌ها را از طریق خدمات پستی ایالات متحده قابل ردگیری باشند، همین‌طور شماره‌های شابک پشت جلد کتاب ها.

بارکدهای ۲بعدی پیچیده‌تر و حاوی اطلاعات بیشتری از فقط متن هستند، مثلا قیمت، کمیت، و حتی تصویر. به همین دلیل، اسکنرهای بارکد خطی نمی‌توانند آنها را بخوانند، هرچند گوشی‌های هوشمند و اسکنرهای تصویری دیگر می‌توانند.

با وجود این، بسته به کاربرد، بیش از دوازده گونه‌ی بارکد وجود دارد.

تاریخچه‌ی بارکد

مفهوم بارکد توسط نورمان جوزف وودلند به‌وجود آمد، که یک سری خط را روی ماسه کشیده بود تا کد مورس، را نشان دهد، و برنارد سیلور. در ۱۹۶۶ یک امتیازنامه اعطا شد و ان.سی.آر نخستین شرکتی شد که برای خوانش علائم بارکد یک اسکنر تجاری ساخت. یک بسته آدامس ریگلی نخستین قلمی بود که، در مغازه‌ی مارش، اوهایو، زادگاه ان.سی.آرو اسکن شده بود

مزایای کسب و کاری

بارکدها برای بهبود سرعت تراکنش‌های فروش به وجود آمدند، اما مزایای بالقوه‌ی دیگری برای کسب و کارها وجود دارد، شامل\:

  • دقت بهتر- تکیه بر بارکدها برای پردازش داده بسیار دقیق‌تر از تکیه بر داده‌های دستی وارد شده است که مستعدِ اشتباهات است.
  • داده‌ها بلافاصله در دسترس هستند- به دلیل سرعت پردازش، اطلاعات در مورد سطوح موجودی یا فروش در زمان حقیقی در دسترس است.
  • الزامات تعلیمی کاهش یافته- به لطف سهولت اسکنرهای بارکد، کارفرمایان برای روش آموزش نحوه‌ی استفاده‌ی آن چیزهای کم‌تری نیاز دارند. به‌علاوه، به لطف بارکدها، برای کارفرمایان چیزهای کم‌تری جهت یادگیری و به یادسپاری وجود دارد.
  • کنترل موجودی بهبود یافته- قادر بودن به اسکن و پی‌گیری موجودی منتج به یک شمارش درست‌تر و همین‌طور محاسبه‌ی بهتر موجودی به نوبه‌ی خود می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند هنگامی که می‌دانند چه قدر زود به آن احتیاج خواهند داشت، موجودی کم‌تری را نگه دارند.
  • اجرای کم‌هزینه- تولید بارکدها سریع و آسان است، همانطور که نسب یک سامانه‌ی بارکد آسان است. پس‌اندازهای بالقوه می‌توانند تقریبا بلافاصله نقدآوری شوند.

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی