کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سختی های زندگی: این ۶ درس را از سختی‌های بزرگ زندگی تان بیاموزید

در مراحل مختلف زندگی مان، چه بخواهیم چه نخواهیم باید با برخی سختی های زندگی که بزرگ هستند دست و پنجه نرم کنیم. سختی هنگامی وارد می‌شود که اصلا انتظارش را نداریم، بنابراین، نکته‌ی کلیدی در این میان، دانستن چگونگی کنار آمدن با آن است. برای آن‌که بتوانید با سختی کنار بیایید، نیاز به برخی اطلاعات موثق و درک فواید آن دارید – و این همان چیزی است که در ادامه‌ی این مقاله به شما ارائه خواهم کرد.

سختی

من در زندگی ام از سختی‌های زیادی گذرکرده‌ام و هرگاه سختی اتفاق بیوفتد، از تجربه‌‌ی پیشین برای کنار آمدن با آن استفاده می‌کنم. نکته‌ی عجیب در این میان آن است که من واقعا عاشق سختی هستم. سختی نشانی از جانب دنیا و حاکی از آن است که مسائل واقعا به خوبی برای‌ام در حال گذر هستند.

وقتی که زندگی دشوار می‌شود، در مورد آن چه می‌کنید؟ آیا تمام وقت خود را صرفِ فکرکردن و تمرکز بر مسائل نادرست می‌کنید یا تصمیم می‌گیرید پلی بسازید و از روی آن رد شوید؟ همین تصمیم موفقیت‌تان را تعیین می‌کند.

قول می‌دهم اگر بیاموزید چگونه با سختی کنار بیایید، نه تنها می‌توانید به خودتان کمک کنید، بلکه می‌توانید به شیوه‌ای که هرگز قبلا تجربه‌ی آن را هم نداشتید، به دیگران نیز کمک کنید. به چنان ستاره‌ی درخشانی تبدیل می‌شوید که دیگران می‌خواهند اطراف‌تان باشند. به سطوحی از مقاومت انسانی دست می‌یابید که پیش‌تر هرگز به آن نرسیده بودید.

می‌توانید با یک ایده‌ یا فناوری جدید دنیا را تغییر دهید. از سختی نترسید، به آن خوشامد بگویید، آن را درک کنید و بدانید هر چیزی در زندگی‌تان موقتی است. بر روی خودتان کار کنید، با ذهن‌تان کار کنید و مجموعه‌ای از باورهای جدیدی را شروع کنید که در هنگام مواجهه با سختی به شما قدرت می‌دهند.

بسیار خوب، بیایید دست به کار شویم. در ادامه به شش درس حماسی اشاره می‌کنیم که از سختی های بزرگ می‌توانید بیاموزید.

درس سختی های زندگی ۱: می‌خواهید از هیچ به همه چیز رشد کنید

تا پیش از این، احتمالا فقط مشغول گذران زندگی‌تان بودید و واقعا نمی‌دانستید هدف‌تان از زندگی چیست. وقتی با سختی مواجه می‌شوید (یعنی یک سختی بزرگ) همه چیز در یک لحظه تغییر می‌کند. ناگهان متوقف می‌شوید، دیگر فراموش می‌کنید حالت موهای‌تان چه شکلی است یا قرار است چه چیزی برای نهار بخورید.

ناگهان به اجبار وارد مرحله‌ی جنگ برای بقا می‌شوید و الگوهای روانی که طی سال‌ها یادگرفتید به هم می‌ریزند. سختی بهترین چیزی است که تاکنون در زندگی‌تان اتفاق افتاده است. مفهوم همه‌ی این اتفاقات برای‌تان این است که در حال رشد هستید زیرا مجبور خواهید شد قوی‌تر باشید.

دیگر زندگی‌تان را الکی سپری نخواهید کرد زیرا سختی شما را به تجدیدنظر راجع به همه چیز وامی‌دارد. باعث می‌شود از خود بپرسید هدف واقعی‌تان در زندگی چیست؟ باعث می‌شود از خود بپرسید آیا واقعاً شاد هستید؟

اگر پاسخ‌تان به هر دو پرسش، آن چیزی نیست که آرزو می‌کردید، نگران نباشید زیرا درحال‌حاضر برای تغییر آن فرصت دارید. حالا در زندگی‌تان فضایی ایجاد شده است تا راه‌کار جدیدی برای ادامه‌ی زندگی‌تان بیابید و بتوانید با سختی کنار بیایید.

با دانستن این مطالب، اگر بگذارید سختی قدرتمندتان کند، و جنبه‌های مثبت آن را دریافت کنید، از میان اطرفیان‌تان، شما آن یک نفری هستید که رشد می‌کنید و دیگر زندگی‌تان شبیه قبل نیست. با قدرت راه می‌روید، حرف می‌زنید و ‌عمل می‌کنید. به اهداف و مقاصدتان می‌رسید، و همه‌ی این‌ها را مدیون دوست جدیدتان، سختی هستید!

مطلب مرتبط : ۲۰ تغییر کوچک برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر

درس سختی های زندگی ۲: تا الان همه چیز خیلی امن بود

به اعتقاد من، این‌که سختی وارد زندگی‌مان می‌شود نشانه‌ای آن است که همه چیز زیادی امن است. بدون وجود برخی شرایط دشوار، حقیقتاً تصمیم به تغییر نخواهید گرفت، و هم‌چنان به کاری که برای‌تان راحت است ادامه می‌دهید.

دنیا از شما چیزهای بیش‌تری می‌خواهد و شما نشانه‌ها را نادیده می‌گیرید، بنابراین سختی برای‌تان مانند زنگ هشدار عمل می‌کند.

” زندگی در راحتی، شما را از رسیدن به جسورانه‌ترین آرزوهای‌تان باز می‌دارد، و شما شانسی را که یک بار در زندگی به انسان داده می‌شود، از بین می‌برید. ”

دیگر در مورد کارهایی که قبلا انجام می‌دادید، خودتان را مسخره نکنید؛ این بیش‌ترین چیزی نیست که ممکن است به آن برسید! بگذارید سختی شانس دیگری به شما بدهد و با آن به مرحله‌ی بعدی صعود کنید.

مطلب مرتبط : نشانه های زندگی خوب: ۱۵ نشانه که زندگی خوبی دارید حتی ندانید

درس سختی های زندگی ۳: شایسته‌ی بهتر از این هستید

بسته به نوع سختی که با آن مواجه هستیم، معمولا متوجه می‌شویم نسبت به همه‌ی چیزهایی که قبلا به آنها رسیدیم، شایستگی بیش‌تری داریم. گاهی اوقات واقعاً درک این مسئله که چیزهای بهتر از این‌ها هم وجود دارند، دشوار است، زیرا هر آن‌چه تاکنون می‌شناختیم همان چیزهایی بودند که تا الان داشتیم.

سختی به شما روشنی می‌بخشد و باعث می‌شود پیش خودتان فکر کنید شایسته‌ی بهتر از این‌ها هستید و نمی‌خواهید زندگی‌تان درد و مصیبتی را که از سختی دریافت کردید، دوباره به شما بازتاب کند. اگر مدت‌زمان طولانی گریه کنید، به آن چیزی که می‌خواهید نمی‌رسید. شما شایسته‌ی بهتر این‌ها هستید، پس تمام‌قد بایستید، آن چه را می‌خواهید در ذهن‌تان تصور کنید و به آن برسید!

درس سختی های زندگی ۴:  هر سختی بر اساس معنی‌اش به زندگی‌تان شکل می‌دهد

اگر بتوانید سختی را به اجزای کوچک‌تری تجزیه کنید، می‌توانید معنیِ آن وضعیت دشواری را که گرفتارش شدید تغییر دهید، و بر اساس آن، معنی زندگی‌تان را نیز تغییر دهید. این یک شمشیر دو لبه است، زیرا با آن هم می‌توانید به فواید مهمی برسید و هم این‌که دچار جنبه‌های منفی و جدی آن شوید.

در نتیجه به موضوع بسیار مهمی می‌رسید؛ سختی چه معنی برای‌تان دارد و چگونه آن را تفسیر می‌کنید. دید مثبت به این قضیه، می‌تواند شکل بهتری به زندگی‌تان دهد. سختی مانند یک کاتالیزور باعث می‌شود با سرعت بیش‌تری بتوانید تصمیمات جدیدی بگیرید یا کسب‌وکار جدیدی شروع کنید.

موضوع چالش‌برانگیز این است که داشتنِ دید مثبت در مورد سختی کاملا دشوار است. ولی کافی است فقط به یاد بیاورید آخرین باری که سختی را با دید منفی نگاه کردید جز درد چیز دیگری همراه نداشتید. درد نمی‌خواهید، درست است؟ بسیار خوب، فقط یک گزینه دارید، و این تصمیم از قبل برای‌تان گرفته شده است. فقط به این چیزها عمل کنید.

سختی بهترین چیزی است که تاکنون برای‌تان اتفاق افتاده است، و تصمیم دارید با استفاده از این فرصت کار شگفت‌انگیزی انجام دهید – به من اعتماد کنید.

درس سختی های زندگی ۵.: نمی‌توانید تغییرش دهید، ولی می‌توانید از آن درس بیاموزید

درس مهم دیگری که از سختی می‌آموزید این است: هرگز آن را نمی‌توانید تغییر دهید. مهم نیست چقدر زحمت کشیدید، سختی اتفاق افتاده است و نمی‌توانید آن را از زندگی‌تان حذف کنید. آرنولد شوارتزنگر از آسمان نخواهد آمد و با نارنجک سختی‌تان را از بین نخواهد برد.

پس به یاد داشته باشید راهی برای جلوگیری از بروز سختی وجود ندارد، تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که از آن درس بیاموزید. درس‌هایی که در شرایط بسیار دشوار می‌آموزید بسیار بزرگ‌تر از آن‌هایی هستند که در شرایط عادی یاد می‌گیرید.

با این‌که نیاز است از همه چیز در زندگی درس بیاموزید، درس‌هایی که از سختی یاد می‌گیرید بسیار بزرگ‌تر هستند و قدرت بالقوه‌ای برای تغییر مسیر زندگی و در نتیجه، آینده‌تان دارند. با نگاهی به داستان شروع موفقیت‌های بزرگ، درمی‌یابیم تقریبا همیشه انواع مختلف سختی‌ها جرقه‌ی یک تصمیم برای شروع کسب‌وکار بوده‌اند. شاید سختی همان نیروی اولیه برای حرکت انداختن‌تان باشد.

درس سختی های زندگی ۶: زمان تمرکز مجدد و انجام کارهای مهم فرارسیده است

سختی یک توفیق اجباری برای تمرکز مجدد است. گزینه‌ی دیگری ندارید جز تغییر آن چه درحال‌حاضر انجام می‌دهید. اغلب، مسائل مختلفی وجود دارند که از تمرکز بر آن چه دوست‌اش دارید منحرف‌تان می‌کنند. هنگامی که با یک سختی بزرگ مواجه می‌شوید، برای مقابله با آن غالبا کارهای روزمره‌تان را متوقف می‌کنید.

در طیِ این توقف، این شانس را خواهید داشت تا نفسی بکشید و در مورد سختی‌ یا هر شخص مرتبط به این سختی‌ فکر کنید. مغزتان برای برنامه‌ریزی مجددِ خود وقت می‌گذارد، و اگر خودتان بخواهید مسیرهای عصبی تغییر می‌کنند.

در طول این دوره‌ی توقف، باید برای فکر کردن راجع به مسائل مهم وقت صرف کنید. این دوره شانسی است که سختی‌ برای کمک به شما در اختیارتان می‌گذارد، ولی خودتان نیز باید هوشیار باشید. اگر در طول این دوره متوجه شدید مسئله‌ی مهمی را نادیده گرفته‌اید، این خود یک درس بزرگ دیگری است، زیرا هنوز این شانس را دارید تا مسائل پیش رو را اصلاح کنید.

اگر در هر روز کارهایی را که برای‌تان مهم هستند انجام ندهید، بسیار غمگین خواهید شد و این راه صحیحی برای زندگی کردن نیست.

” به زمانی که از دست داده‌اید فکر نکنید، بلکه به جای آن، به زمانی که بر اثر فرصت تمرکز مجدد به‌دست آورده‌اید فکر کنید.”

شما برای یک دلیل به این سیاره آمده‌اید، و سختی‌ تنها برای این است که در پیدا کردن هدف زندگی کمک‌تان کند و بتوانید یک بار برای همیشه کنترل زندگی‌تان را به‌دست بگیرید. فرض کنید چنین درسی را از سختی‌ آموخته‌اید، دیگر دیر بیدار نخواهید شد، دیگر بی‌انگیزه نیستید و به اولویت‌های دوم زندگی‌تان اکتفا نمی‌کنید – شما برای این جهان خیلی مهم هستید!

حرف آخر

امیدوارم این مقاله کمک‌تان کند تا درس‌هایی را که می‌توانید از سختی‌ بگیرید، بشناسید. از الان به بعد، امیدوارم خود را برای سختی‌ آماده کنید و مطمئن باشید تغییری در راه است؛ یک سختی‌ بزرگ، و تنها فردی به جسارت شما، و یک پیروزی.

به کسی اجازه ندهید سختی‌ را جوری معنی کند که انگار زندگی‌تان بدتر از گذشته خواهد شد – آنها اشتباه می‌کنند، و شما باهوش‌تر از آنها هستید. طیِ این زمان دشوار، به اصول اولیه‌ی پیشرفتِ نفس بازشد، در این صورت همه‌ی ابزار مورد نیازتان را در اختیار خواهید داشت. ابزارهایی نظیر تجسم، اتکا به باورهای شخصی، تعیین اهداف، تمرکز به افکاری که به شما قدرت می‌دهند، و بعد از آن، یک وقفه‌ی کوتاه می‌توانند برای‌تان بسیار مفید باشند.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

نویسنده: تیم دنینگ

منبع: لایف هک

موضوع محوری:

درس گرفتن از سختی های زندگی

سختی های زندگی: این ۶ درس را از سختی‌های بزرگ زندگی تان بیاموزید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی