کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ عادت روانشناختی که آی کیو عملکردی را پایین می‌آورند

آی کیو عملکردی چگونه عمل می‌کند؟ مغز ما شبیه پردازنده‌ی کامپیوتر است، از این لحاظ که قدرت پردازش – یعنی منابع ذهنی- محدودی دارد که می‌توانیم هر زمان از آن استفاده کنیم. از این رو هرگونه وظایف کاملا متضاد (یا حالت هیجانی) که بخش زیادی از قدرت ذهنی ما را می‌گیرد، قابلیت تمرکز، حواس‌جمعی، حل مشکل، خلاقیت، یا استفاده از توانایی‌های شناختی دیگر را در ما تحت تاثیر قرار می‌دهد و از این رو موقتا آی کیو عملکردی ما را پایین می‌آورد.

آی کیو, پایین آمدن آی کیو عملکردی, پایین آمدن آی کیو

برای اثبات این اصل، سعی کنید هنگام راه رفتن از ۱۰۰۰ به‌طور معکوس ۷ تا ۷ تا بشمارید (۱۰۰۰، ۹۹۳، ۹۸۶، … الی آخر). خیلی زود راه رفتن را متوقف می‌کنید. می‌پرسید چرا؟ چون مغزتان برای انجام این عملیات ریاضی ساده باید سخت تلاش کند، واقعا منابع کافی برایش باقی نمی‌ماند تا فرمان دهد یک پا مقابل پای دیگر قرار بگیرد.

البته رایج‌ترین وظایف متضاد تاثیر چشمگیری روی توانایی راه رفتن یا مطالعه‌مان ندارد. بیشتر ما می‌توانیم هنگام گوش کردن به موسیقی تکالیف درسی‌مان را انجام دهیم و می‌توانیم هنگام خوردن در یک کتاب غرق شویم.

مشکل این است که برخی عادت‌های روان‌شناختی به حدی منابع ذهنی‌مان را مصرف می‌کنند که احتمال دارد ما را با قابلیت‌های شناختی تقلیل‌یافته مواجه کنند. مشکل این است که تعداد کمی از ما آگاه هستیم که این عادت‌های روان‌شناختی چنین تاثیر زیان‌آوری دارند، برای همین احتمال ندارد آن‌چه را در حال انجامش هستیم متوقف کنیم تا با این عادت‌ها مقابله کنیم، و این می‌تواند روی توانایی ما در وظایفی که قابلیت انجام‌شان را داریم، تاثیری جدی بگذارد.

مطلب مرتبط:‌ آی کیو خود را با این ۱۰ بازی فکری بیازمایید

 در ادامه با ۵ عادت روان‌شناختی رایج که عملکرد ذهنی یا آی کیو عملکردی را دچار اختلال می‌کند و آن را پایین میآورند آشنا می شوید .

۱. در فکر فرو رفتن :

پخش مجدد رویدادهای ناراحت‌کننده، آزاردهنده، یا استرس‌آور به‌طور مکرر، به‌ویژه وقتی اغلب اوقات، یا از روی عادت این کار را می‌کنیم، می‌تواند باعث شود ذهن‌مان با افکارمان مسابقه دهد و از نظر هیجانی برانگیخته شویم، و به شدت منابع ذهنی‌مان را تاراج ببریم. به فکر فرو رفتن (که نشخوار ذهنی نیز نامیده می‌شود) علاوه بر عملکرد شناختی، می‌تواند سلامت هیجانی و حتی سلامت جسمانی‌مان را با خطرات واقعی رو به رو کند.

۲. احساس گناه برطرف‌نشده :

همه‌ی ما گاهی احساس گناه می‌کنیم و وقتی چنین احساسی داریم، عموما عذرخواهی می‌کنیم یا برای برطرف کردن احساس گناه کاری می‌کنیم. با این حال، وقتی احساس گناه برطرف نمی‌شود و هم‌چنان مکررا به ذهن خطور می‌کند، حواس‌پرتی بزرگی در توانایی شناختی ایجاد می‌کند که عملکرد شناختی را به‌طور جدی دچار خلل می‌کند. راه‌حلش این است که احساس گناه را به بهترین نحو ممکن برطرف کنیم.

۳. گلایه‌ی بی‌فایده :

بیشتر ما گلایه‌ها را طوری بیان می‌کنیم که بی‌فایده است. احتمال این‌که رنجش‌مان را به دوستان پرشمار منتقل کنیم، خیلی بیش‌تر از آن است که آنها را خطاب به کسانی بگوییم که می‌توانند مشکلات را حل کنند. مشکل این است که احتمالا هر بار که آن داستان را تعریف می‌کنیم، دوباره رنجیده و ناراحت می‌شویم. خشم و ناامیدی مستلزم قدرت پردازش چشمگیر است، برای همین گلایه‌های بی‌فایده می‌تواند منشأ هدر رفتن قدرت مغز باشد.

۴. تحلیل بیش از حد طرد شدن :

طرد شدن سبب درد هیجانی چشمگیر می‌شود که تاثیر زیادی روی روحیه و تاثیر جدی روی عملکرد شناختی‌مان دارد. هم‌چنین سبب می‌شود خودمان را نکوهش کنیم، عادتی که نه‌تنها به اعتماد به‌نفس‌مان بیش‌تر آسیب می‌زند، بلکه مدت‌زمان آشفتگی هیجانی‌مان را طولانی‌تر می‌کند و همراه با آن، توانایی‌های شناختی‌مان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

۵. نگرانی :

بسیاری از ما نگرانی را زیان‌آور نمی‌دانیم. ممکن است با یک لبخند کج بگوییم: “فقط کمی نگرانم.” با این حال، نگرانی فقط یک حالت هیجانی ناراحت‌کننده و ناخوشایند در ما ایجاد نمی‌کند، بلکه می‌تواند به‌طور جدی حواس‌مان را پرت کند. وقتی نگران چیزی هستیم، معمولا آن موضوع برای ذهن‌مان در اولویت قرار می‌گیرد و تمام چیزهای دیگر را به حاشیه می‌راند. خوشبختانه، کنار آمدن با نگرانی و برطرف کردن آن (از طریق فکر کردن به راه‌حل‌های احتمالی) آسان‌تر از برطرف کردن اضطراب است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: سایکولوژی تودی – psychologytoday

عادتهایی که آی کیو را پایین می آورند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی